Litwa upublicznia w internecie teczki KGB
Aż 462 teczki byłych pracowników i donosicieli sowieckiego KGB opublikowano na specjalnej stronie kgbveikla.lt. W sumie można tam znaleźć informacje o 620 współpracownikach sowieckiej bezpieki.
Jak czytamy w „Kurierze Wileńskim”, materiały zostały upublicznione przez Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Instytucja ta zamierza przenieść do przestrzeni wirtualnej ogółem 1669 teczek, które zawierają osobiste akta współpracowników sowieckiej bezpieki. Informacja o nich pochodzi ze specjalnego Rejestru Akt Archiwalnych Agentów KGB, który obejmuje dane o działalności agenturalnej w okresie 1949-1979. Rejestr został stworzony w 1987 roku, ale dopiero w 2012 roku odnaleziono go w Specjalnym Archiwum Litwy.
Z ustaleń „Kuriera” wynika, że podane informacje dotyczą osób, które zostały zarejestrowane jako współpracownicy sowieckiej bezpieki głównie do 1955 roku. Na liście znajdują się przeważnie nazwiska litewskie, ale są tam także Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Niemcy, Żydzi oraz Polacy. Ciekawostką jest, iż konfidenci poszczególnych narodowości byli wykorzystywani do inwigilacji środowisk swoich rodaków. Natomiast Rosjanie, którzy po wojnie przybywali na Litwę, najczęściej stanowili oddziały likwidacji powojennej partyzantki litewskiej. Współpracownicy pochodzenia polskiego byli wykorzystywani do inwigilacji polskiego podziemia, które działało na Wileńszczyźnie jeszcze po zakończeniu działań wojennych.
Marcin Janowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl