Z zagranicy

Wierzący są mniej podatni na nałogi

Młodzi ludzie, którzy regularnie uczestniczą w Mszach świętych oraz deklarują się jako osoby religijne mniej chętnie eksperymentują z narkotykami i alkoholem – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Baylor University, opublikowanych na łamach kwartalnika "Alcohol Treatment".

 

– Stwierdziliśmy, że młodzi ludzie, którzy wierzą w Pana Boga mogą posiadać większe poczucie sensu i celowości swojego istnienia, są mniej narażeni na zranienia i poczucie nie pasowania do otaczającego ich świata – przybliżał wyniki prac swojego zespołu dr n. med. Byron Johnson. W badaniach uwzględniono cztery obszary: używanie narkotyków lub alkoholu, zachowania prospołeczne (służenie innym), skupienie na sobie i zachowania narcystyczne.

 

40 proc. młodych ludzi, którzy weszli do grupy badanych jako agnostycy lub ateiści, wykazywała wzmożone skłonności do sięgania po alkohol i środki odurzające. Z kolei ci, którzy na co dzień modlili się lub wykazywali inne formy przeżywania swojej wiary byli "zdecydowanie bardziej skłonni do abstynencji seksualnej, zachowań prospołecznych przy jednoczesnym redukowaniu zachowań narcystycznych".

 

Badania – obok dr. Johnsona – prowadzili: dr. n.med. Matthew T. Lee z katedry socjologii Uniwersytetu w Akron w Ohio, dr n. med. Paige S. Veta i dr n. med. Maria E. Pagano, obydwie z wydziału psychiatrii Uniwersytetu w Cleveland. Naukowcy otrzymali wsparcie Narodowego Instytutu Badań nad Problemem Alkoholowym i Alkoholizmem.

 

Karolina Maria Koter

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra