Z zagranicy

Mistrale miały zostać w Europie. Rosjanie jednak wsiedli na statek i odpłynęli na wojnę

Wydaje się, że z europejskich sankcji dla Rosji nici. Na początku września świat odetchnął z ulgą, bo Rosjanie dopiero w przyszłym roku mieli otrzymać zamówione we Francji okręty typu Mistral. Okazuje się, że jeden z nich niebawem jednak stanie się własnością armii rosyjskiej!!!

 

Statek już płynie w kierunku wód terytorialnych Rosji. Z francuskiego portu St Nazaire wyszedł w morze zamówiony we Francji przez Moskwę statek desantowy typu Mistral. Na pokładzie jest 200 rosyjskich marynarzy. Stało się tak mimo unijnych sankcji nałożonych na Kreml.

 

Rosjanie jeszcze w piątek wieczorem zaokrętowali na okręcie o nazwie „Władywostok”. Próbny rejs ma trwać około 10 dni. Celem jest przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych na pełnym morzu – tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele rosyjskiej armii.

 

Tymczasem Francja zapowiedziała kilka dni temu, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie niedawnego szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch Mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu.

 

Drugi okręt typu Mistral o nazwie „Sewastopol”, który budowany jest przez spółkę stoczniową STX, miał zostać dostarczony w listopadzie 2015 roku. Hollande podkreślił, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

 

Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRS.

 

Okręty typu Mistral pozwalają na przeprowadzenie dużego desantu. Na pokładzie mogą przenosić do 450 żołnierzy, do 70 wozów bojowych i 16 śmigłowców. Mają też możliwość pomieszczenia barek desantowych lub poduszkowców. Na pokładzie jest lądowisko dla 8 śmigłowców. Każdy statek ma też swój szpital polowy.

 

Michał Polak

fot. wikimedia commons

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra