Polskość

Wicemarszałek Tyszka pyta PiS o koszty biurokracji w Polsce. Przypominamy jak przed biurokracją przestrzegał Feliks Koneczny

Biurokracja to obca cywilizacji łacińskiej patologia niszcząca Polskę oraz Polaków. Przed dekadami wybitny polski historyk, który zdefiniował wpływ różnych cywilizacji na losy narodów, Feliks Koneczny w swojej fenomenalnej pracy „Państwo i prawo w cywilizacji łacińskiej”  tak oto pisał:

„Na nic cała usilność, ofiarność, praca, oszczędność, na nic wszystkie zalety, jako człowieka i obywatela; wszystko na nic, literalnie na nic jeżeli nie pozbędziemy się tej zmory” biurokracji, która „psuje i osłabia siłę społeczną, zawadza na każdym kroku rozwojowi społeczeństwa.”

Zdaniem Feliksa Konecznego „pracowitość biurokracji jest niestety bezcelowa” oraz „niebezpieczna dla obywatela” .Ponadto biurokracja umie na poczekaniu usprawiedliwić największe swe nonsensy”.

W opinii Feliksa Konecznego „najgorszą społecznie ze wszystkich kradzieży jest kradzież czasu, gdyż demoralizuje okradzionego. Jest to specjalność biurokracji”. Twierdził on: „Im więcej urzędów, tym więcej czasu się marnuje, im liczniejsi są w jakim urzędzie urzędnicy, tym wymyślniejsze formy przybiera rabunek czasu.” Podkreślał: „Opanowanie czasu (tj. celowe nim rozporządzanie stanowi w cywilizacji czynnik ważniejszy, niż opanowanie przyrody i przestrzeni.”Jego zdaniem:  biurokracja „ jest zła zasadniczo i nieuleczalnie”, „zawadza milionom”, „żyje i żywi się fikcjami”, „nie znając się na niczym, rozstrzyga o wszystkim”, jest zbyt kosztowna i prowadzi do bankructwa państwa. A „z nieuchronnego bankructwa państwa wyłania się widmo anarchii na kilka pokoleń.” „Nie zapobieży się temu inaczej, jak obcięciem radykalnym wszystkich budżetów w ogóle i zmniejszeniem podatków.”

W swej pracy Feliks Koneczny przypominał, że „usunięcie biurokracji było by z wielu powodów nader szkodliwe dla Żydów.”Z perspektywy szkodliwości biurokracji o której pisał Feliks Koneczny niezwykle zasadne wydaje się troska wicemarszałka sejmu Stanisława Tyszki o koszty biurokracji w Polsce.

W jednym z swoich wpisów na Facebooku Stanisław Tyszka z klubu Kukiz15 przytoczył swoją interpelacje kierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego w w sprawie redukcji biurokracji w Polsce. W interpelacji tej wicemarszałek Tyszka przypomniał, że premier 11 maja 2016 r. stwierdził w Sejmie, „że „roczny koszt funkcjonowania wszystkich urzędników to jest ok. 50 mld zł. To dużo. Będziemy starali się to ograniczać, przeglądać wszystkie agencje”.”

Dodatkowo jak przypomina poseł z klubu Kukiz „25 października 2016 r. w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, odpowiadając na pytanie dotyczące tego czy w Polsce mamy za dużo urzędników” premier stwierdził, że „Powiem delikatnie: mamy ich troszeczkę za dużo. Za rządów koalicji PO-PSL liczba urzędników zwiększyła się o ponad 140 tys.: z 340 do 488 tys. I nie chcemy, by ta liczba jeszcze rosła. Premier Beata Szydło zleciła przegląd agencji i instytucji pod tym kątem; minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel już przystąpił do integrowania różnych podmiotów, więc jest nadzieja, że wzrost liczby urzędników zostanie co najmniej powstrzymany, a zapewne również ich liczba zostanie ograniczona”.

W związku wypowiedziami premiera, wicemarszałek Tyszka zwrócił się do Mateusza Morawieckiego „uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

„1️⃣ Jakie są rezultaty zapowiedzianego przez Pana Premiera ograniczania administracji? Proszę o podanie danych dotyczących: liczby zredukowanych instytucji/etatów wraz z wyszczególnieniem liczby zredukowanych etatów/zaoszczędzonych środków w rozbiciu na poszczególne podmioty.
2️⃣ Ilu mamy w Polsce urzędników? Bardzo proszę o podanie danych z wyszczególnieniem na administrację rządową (w rozbiciu na ministerstwa oraz instytucje podległe ministerstwom) oraz administrację samorządową (w rozbiciu na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje im podległe). Proszę o podanie powyższych danych wg stanu na listopad 2015 r. oraz wg stanu obecnego.
3️⃣ Ile w skali rocznej wynoszą całkowite wynagrodzenia wszystkich osób zatrudnionych w administracji rządowej oraz administracji samorządowej?
4️⃣ Jaki jest roczny koszt utrzymania urzędników w Polsce? Bardzo proszę o podanie danych z wyszczególnieniem na administrację rządową (w rozbiciu na ministerstwa oraz instytucje podległe ministerstwom) oraz administrację samorządową.
5️⃣ Czy kierując się zasadą jawności życia publicznego rząd zamierza ogłaszać corocznie szczegółowe informacje dotyczące tego ilu mamy w Polsce urzędników i jaki jest roczny koszt ich utrzymania?
6️⃣ Ile nowych urzędów oraz instytucji powstało w Polsce od listopada 2015 r.? Bardzo proszę o podanie danych z wyszczególnieniem liczby osób zatrudnionych w nowych urzędach/instytucjach, kosztów związanych z ich założeniem oraz kosztów związanych z ich rocznym utrzymaniem.
7️⃣ Jakie działania zamierza podjąć rząd, aby zmniejszyć liczbę urzędników w Polsce, obniżyć koszty funkcjonowania administracji oraz poprawić jej wydajność?”

Komentując pytania wicemarszałka stwierdzę, że takie odpowiedzi będą zapewne ciekawe i niestety jednocześnie smutne. Ukażą przerost biurokracji w Polsce –  szkodliwy dla Polski oraz Polaków.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. frate

  3 maja 2018 at 19:48

  Urzędasy w POlin to największa banda darmozjadów, utrzymywanych z naszych podatków!!! Należałoby wyciąć cały sektor budżetówki służącej tylko żydostwu, a nie Polakom, a od razu zrobiłoby się normalniej!!! Niech się wezmą za normalną robotę matoły jak tamtej nie zdołali podołać by niebyć złodziejem zwodzicielem i oszustem!!!

  • prawo

   4 maja 2018 at 11:22

   Wicemarszałek Tyszka nie zna podstawowych kwestii to mu podpowiem.
   Jest około 800 000 urzędników którzy średnio miesięcznie kosztują podatnika/suwerena 10 000 zł przez 12 miesięcy w roku. Pomnożona kwota to 96 000 000 000 zł.
   Bez urazy, ale niby marszałek a niekumaty.

   • prawo

    4 maja 2018 at 11:24

    Podobne straty generuje uczestnictwo w UE – składaka + wielorakie koszty. Po co się więc tak ekscytować, proszę 13 514 872 matołów którzy za tym głosowali? Trzeba o tym było myśleć w 2003 podczas referendum, proszę 13 514 872 matołów. No i jeszcze ten błysk geniuszu w A.D. 2009 – Traktat Lizboński panów Kaczyńskich. Aż im pióro pokazało gest Kozakiewicza, ale też nie pomogło, proszę 13 514 872 matołów.
    W sumie wszyscy siedzą w gównie po szyję a więc cicho sza umysłowe niemoty.
    „Unia” mówiła, że „da” tylko nie dosłyszeliście, że „w dupę”. 14 mln matołów dedykuję wierszyk:
    ”Koci, koci, łapci,
    pojedziem do babci,
    ale ani słówka,
    bo babcia Żydówka”

    Chciał naród polski Unii to ją ma. Koniec kropka.
    Referendum w Polsce w 2003 roku – referendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: „Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
    TAK 13 514 872 / 77,45%
    NIE 3 935 655 / 22,55%
    Głosy ważne 17 450 527 / 99,28%
    Głosy nieważne 126 187 / 0,72%
    Razem 17 576 714 / 100,00%
    Frekwencja 58,85%
    Frekwencja wymagana 50,00%

 2. Włościanka

  3 maja 2018 at 19:54

  A po co nam urzędy pracy? A po co pomoc społeczna przejadająca środki dla biednych? A muzea żydowskie?

 3. Serwek

  3 maja 2018 at 20:05

  Wzywamy każdego Polaka do podpisania się pod poniższą petycją oraz zachęcania do tego innych Rodaków w Ojczyźnie i wśród Polonii!
  Mamy miesiąc na zebranie 100 tysięcy podpisów, tak nam dopomóż Bóg!
  PODPISZ PETYCJĘ:
  https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-donald-trump-calling-international-investigation-smolensk-plane-crash-april-10th-2010

  • prawo

   4 maja 2018 at 11:27

   A p c…. ma pomagać państwu które 9. rok nie potrafi dojść przyczyn.
   Może to państwo nie chce? Ja bym sprawę załatwił w 1/2 roku.

   P.S. W końcu sensowne podejście Komisji, żeby zająć się dowodami które są w Polsce czyli zwłokami. To, że nie ma rejestratorów i wraku to nie ma znaczenia bo jest trzeci KLUCZOWY dowód jakim są zwłoki na których jest wszystko „zapisane”.
   W końcu z sensem co nie znaczy, że poprzednie badania p. Macierewicza i związanych z nim ofiarnych Polaków-uczonych były niepotrzebne. Były potrzebne tylko były też podatne na manipulacje i zagadywanie przez żydów z TVN i GW a żydów nikt nie przegada. To nowe podejście eliminuje ten rozszalały szajs. W końcu z sensem Bardzo to cieszy.

   Drzwi i ręka wbite w na metr grunt zanim szczątki kadłuba dotknęły gruntu oznaczają, że wróg jest tu! To w Warszawie podłożono bomby do Tupolewa w 2010 r., to tu przeprowadzono „dochodzenie dr Laska” z przysłoniętym „łatką” TAWS_38 i nie wspomnianymi wstrzelonymi w ziemię drzwiami i ręką w oficjalnym raporcie z którego świat się śmieje. To tu zamordowano kilkadziesiąt osób związanych ze „Smoleńskiem” (Michniewicz, Knyż, Wróbel, Szpineta, Dulinicz, Petelicki, Muś, Zalewski,…). Wróg jest tu! Państwo piątej klepki ósmy rok już „wyjaśnia” i co znamienne nikt nie siedzi w pierdlu za to „wyjaśnianie”. To jest państwo to teatrzyk piątej klepki w którym „my nie ruszamy waszych – wy nie ruszacie naszych”. Drzwi i ręka wbite w na metr grunt zanim szczątki kadłuba dotknęły gruntu oznaczają, że wysadzono w powietrze samolot z 96 pasażerami i od 8 lat nikt za to nie poniósł konsekwencji. Cicho sza, ani słówka jak w tej żydowskiej przyśpiewce: ”Koci, koci, łapci, / pojedziem do babci, / ale ani słówka, / bo babcia Żydówka”. Rej wodzą dalej Czuchnowskie, Laski, Artymowicze o których ojcach i dziadkach nie znajdziesz NIC! Dlaczego?

 4. Serwek

  3 maja 2018 at 20:06

  Ponawiamy prośbę do Pana Ministra o przywrócenie bądź o wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prokuratora Andrzeja Witkowskiego do śledztwa w sprawie wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni popełnionej na księdzu Jerzym Popiełuszko.
  https://www.ksjerzypopieluszko.pl/

 5. aalfa.oomega

  3 maja 2018 at 21:03

  JUDE chcą od nas wyszlamować kasę [1 bln PLN], a prawdę i prawo mają gdzieś! A w przyszłości: skoro Polin ma być europejskim węzłem logistycznym – to chcą nim [po zawłaszczeniu] zarządzać! O przyszłości Unii Europejskiej, mocarstwa USrael [i jego XXI-wiecznym kondominium nad Wisłą: JUDEOpolonii], dżihadzie i 3. wojnie światowej – zob.: ‘2021, Moonwars’ (na: docer.pl)

 6. zbyszek

  3 maja 2018 at 21:34

  Czym konczy sie odgorne zwalczanie biurokracji, to juz wiemy – zatrzymaniem wszelkich reform i biurokraci beda zmieniac konstytucje – doskonale wiemy, ze po to, aby utrwalic swoja wladze i wyzysk.

  Nie jestesmy jakims wyjatkiem, lub taki stan jest z biedy czy morderczej przemocy z zewnatrz prowadzonej od 3 wieki.

  W koncu lat 90-tych mialem okazje poznawac propozycje reform w przeciez bogatych i doskonale funkcjonujacych Niemczech – byly tak jak u nas za pani Szydlo sensowne i po kilkunastu latach sa przywracane. Tak jak pisze Koneczny – strata czasu wrecz decydujaca o mozliwosciach zatrzymania starzenia sie spoleczenstwa i emigracji mlodych a wiec takze upadek systemu emerytalnego wywolujacego agresywna ekspansje (co odczuwamy) powodujaca odplyw kadr sredniego szczebla zarzadzania a to uniemozliwia wywolanie procesow automatyzacji – takze miliardy topi sie w informatyzacje bez zadnego odczuwalnego skutku – w kraju na bardzo wysokim poziomie w stosunku do nas.

  Uswiadomilem sobie, ze przeciez Schroeder – SPD w tym czasie wlasnie walczyl z biurokracjia tak jak u nas PIS za pani Szydlo !!

  To co proponuje Tyszka jest dalszym ciagiem propozycji reform w Polsce wzorowanych na tych za rzadow Schroedera !!

  Tyszka proponuje a ten wprowadzil: wyliczyl cene kazdego pisma urzedowego na srednia okolo 100 Dm i likwidowal.

  Wynika z tego, ze Tyszka chce byc szefem Gaspromu, bo jest mlodszym samobojca politycznym.

  Tyszka jest wg swoich slow Naczelnym Biurokratem Polski i moze spowodowac utrate cwierc wieku w reformach.

  „Juz lece i wpisuje swoje spostrzezenia” – od czasu, gdy, to co wpisalem czytajac forum, jakby streszczenie forow i mojego doswiadczenia widzialem na drugi dzien w ZDF to uznalem, ze widocznie tez umieja czytac i to przez lepsze tlumaczenia niz w googlu.

  To jest nasz powazny problem!!

  To co my jako obywatele bedziemy mieli jako wniosek zaledwie w zamysle, oni wprowadza, gdyz w tej grze jest u nich setki milardow rocznie strat i setki na wprowadzenie!!

  Trzeba jeszcze dodac, ze kraje wyzej rozwiniete maja czulosc na argumenty ustawiona na najwyzszy z mozliwych poziomow i jeszcze troche.

  W Niemczech i we Francji z tylu maja problem starzenia sie pracownikow i np NRF 20 mln emerytow o coraz dluzszym zyciu wsrod coraz lepszej opieki medycznej.

  W efekcie, kazdy pomysl wykorzystaja aby zwiekszyc nacisk na nas, gospodarczy, polityczny, spoleczny.

  Wlasnie z tego wzgledu naczelny szpion Tusk zostal zabrany z Polski, aby tlumaczyc co mozna wykorzystac, dlatego ich media sa nie do usuniecia, dlatego struktury PO sa dofinansowywane za pomoca dotacji z UE – dlatego zwiekszaja na nas nacisk polityczny, gospodarczy, spoleczny.

  Ich Trybunal Konstytucyjny 2 razy uniemozliwil delegalizacje NPD, z ktorej powstala AFD – chyba mamy to samo, roznia sie tylko nazwy i struktury, tak ze faszyzm jest ze strony walczacych na niby z antysemityzmem, chociaz nikt nie wie co to jest, ale jest dobra bronia przeciw naszej narodowej publicystyce.

  Zbyt wiekim i nieodpowiedzialnym naciskiem spowodowali ukrycie mozliwosci reform.

  To jest to samo, czym jest walka o pomysly w koncernach, w walce o patenty w medycynie.

  W tym martwym polu Tyszka moze jedynie rozwiazac ten parlament a nie rozwiaze wiec sobie stoimy, lezymy, spacerujemy i myslimy jak Lenin w ich propagandzie.

  W martwym stawie, nawet dodrukowane € bedzie pieniadzem tak jak propaganda zastepuje reformy.

 7. sem

  3 maja 2018 at 22:52

  Biurokracja….
  Rejestracja (w biurze) auta przywiezionego z innego kraju UE trwa:
  w Polsce – 3 tygodnie – odwiedzić trzeba dwukrotnie pięć urzędów.
  w Niemczech – ok 1.5 godz. – dwa okienka w tym samym budynku w tym wyrobienie tablic w pobliskim warsztacie.
  w Anglii – 10 minut, jedno okienko – (urzędnik ma końcówkę banku). Tablice – w ciągu sześciu tygodni od momentu rejestracji w dowolnym warsztacie.
  Co ciekawe, to ani w Niemczech, ani w Anglii nie pytają o dowód własności.
  Ostatnio, w Anglii prowadząc auto nie trzeba mieć żadnych dokumentów przy sobie.
  w Polsce kupiłem auto i rejestrowałem je bez zmiany numeru. Ale musiałem zdjąć tablice aby pani przykleiła do nich jakieś naklejki, które szybko odpadły.
  Paranoja.

 8. Pingback: 3n9ct5mwn9cwntctvbyb3vebce

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra