Z kraju

Dr hab. Andrzej Zapałowski: Gdyby doszło do rosyjskiej agresji na Polskę, w obecnej sytuacji NATO nie jest w stanie nas obronić, a tylko USA

Z dr. hab. Andrzejem Zapałowskim, specjalistą ds. bezpieczeństwa państwa rozmawia Anna Wiejak.

Na portalu Geopolityka.net skomentował Pan słowa generała w stanie spoczynku prof. dr hab. Bogusława Packa, który na jednym z ostatnich wykładów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie powiedział ze: „Gdyby doszło do wojny Rosji z NATO, którego członkiem jest Polska, to miałaby ona miejsce w Europie, a dokładnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. O tym, że gen. Pacek powiedział prawdę świadczy chociażby rozlokowanie baz NATO. Pan zwraca uwagę na coś jeszcze – że może zostać użyta taktyczna broń jądrowa, co będzie równoznaczne ze stratami większymi niż w okresie II wojny światowej. Jak duże jest Pana zdaniem prawdopodobieństwo, że do tego konfliktu dojdzie, powiedzmy, w ciągu najbliższych dziesięciu lat? Biorąc bowiem pod uwagę zaangażowanie USA na Ukrainie chyba jednak należy się go spodziewać.

– Zasadniczo do użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Polsce może dojść w dwóch wypadkach. W pierwszym w razie rozpoczęcia globalnej wojny NATO z Rosją, gdzie Polska stanie się teatrem operacyjnym dla rosyjskich wojsk, a w drugim, gdy wojska NATO chciałby z naszego kraju dokonać ataku prewencyjnego na Rosję. W innych wypadkach zostaną raczej użyte środki konwencjonalne oparte na nowych technologiach (tu może wystąpić jedynie użycie pojedynczych rakiet jądrowych w celu wywarcia psychologicznego nacisku). Jeżeli chodzi o Ukrainę będzie ona dla USA ciągle wojną, gdzie Waszyngton rękami ukraińskimi będzie wiązał armię rosyjską. Oczywiście Ukraina dostanie ograniczone wsparcie techniczne i broń, ale w ilościach uniemożliwiających rozpoczęcie operacji rozstrzygającej. Dla strategów NATO jest jasne, że Ukraina nie może tej wojny wygrać militarnie. Jeżeli Polska nie posunie się do działań bezpośrednio zagrażających Rosji nie przewiduję w najbliższych latach zagrożenia militarnego Polski z tego kierunku.

Czy NATO jest w stanie nas obronić? W końcu do mobilizacji sił jednak potrzeba czasu (Rosji wg szacunków ekspertów starczyłoby kilka dni na wkroczenie do naszego kraju), a poza tym woli politycznej, tymczasem Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest tak sformułowany, że nie precyzuje, jaką pomoc miałoby Polsce udzielić NATO. Na ile prawdopodobna jest sytuacja, że wzorem poprzedniego stulecia nasi sojusznicy spiszą Polskę na straty i w sytuacji konfliktu oddadzą Rosji? W końcu w polityce nie ma przyjaźni, tylko interesy.

– Powiem wprost, w obecnej sytuacji NATO nie jest w stanie nas obronić a tylko USA. Czym jest NATO? To państwa posiadające mniej czołgów od Polski (Niemcy mają obecnie około 100 sprawnych czołgów a Francja i Wielka Brytania łącznie tyle co Polska). Ponadto podstawowym elementem pomocy militarnej jest wola polityczna związana z nastrojami społecznymi w poszczególnych państwach. Dlatego opór przed rzeczywistym wiązaniem się w wojnę przez większość państw członków NATO będzie bardzo duży. Możemy tu zasadniczo liczyć na wsparcie polityczne, logistyczne oraz odgraniczone powietrzne. Dodatkowo należy pamiętać, że dwa państwa członkowskie NATO, a mianowicie Turcja i Grecja są na skraju ograniczonego konfliktu. Tak więc najbliżsi sąsiedzi Polski nie mają nam w zakresie militarnym czym istotnym pomóc. Nasze bezpieczeństwo musimy opierać zasadniczo na własnych siłach a wsparcie USA traktować jako wysoce prawdopodobne, ale nie pewne.

Jest jeszcze kwestia wspieranego przez PiS sztandarowego projektu, o którym mówiło się jeszcze za poprzedniej kadencji tego ugrupowania, gdy żył jeszcze prezydent Lech Kaczyński – stworzenia europejskiej armii. Na razie sam pomysł został zarysowany nieco mgliście, ale należy przypuszczać, iż będzie to początek odejścia od armii narodowej na rzecz ponadnarodowej. Należy również przypuszczać, że docelowo głównodowodzący będzie w Brukseli, a w każdym bądź razie poza Polską. Polscy generałowie, w tym gen. Roman Polko przychylnie odnoszą się do tego projektu, twierdząc, iż wprowadzi on wiele ułatwień, ale czy rzeczywiście na dłuższą metę będzie dla Polski korzystny?

– Na razie Francja i Niemcy wykluczyły w rzeczywistości udział Polski w tym projekcie. Jest on niejako alternatywnym uzupełnieniem sił NATO. Pytanie jednak brzmi, jak będą wyglądały te siły, jeżeli obecnie w ramach NATO państwa założycielskie nie realizują zobowiązań, w tym finansowych nakładów na poziomie 2 procent PKB. Z drugiej strony moim zdaniem rzeczywistym powodem nie zaproszenia Warszawy do tego projektu jest nie brak „praworządności” w Polsce, ale nasza antyrosyjska polityka i wysokie prawdopodobieństwo związania wspomnianych państw w konfliktem z Rosją. Dla Paryża i Berlina tworzone siły zbrojne są bardziej potrzebne do realizacji i wzmocnienia ich gospodarczych interesów w rejonie Afryki niż do obrony państw Europy Środkowej (w nowej formule na 10 państw założycieli z Europy Wschodniej jest tylko Estonia co jest i tak bez znaczenia w przypadku tego państwa). Podsumowując tak naprawdę ta inicjatywa jest budowana jako alternatywa dla zaangażowania tych państw na kierunku polskim i pytanie brzmi w razie zagrożenia Polski w oparciu o jaką formułę będzie podejmowana pomoc w stosunku do Polski – o NATO czy o układ Paryż-Berlin?

Dziękuję za rozmowę.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. cmos

  9 maja 2018 at 14:28

  I dlatego ruska agentura w Polsce pozbyla sie Macierewicza za pomaca Dudy i WSI,zeby Polsak dalej byla pod butem.

  • prawo

   9 maja 2018 at 14:38

   Gdyby doszło do uderzenia asteroidy w Polskę, w obecnej sytuacji USA nie jest w stanie nas obronić, a tylko Matka Boża Panna Maryja Niepokalanie Poczęta.
   Uważam, że zdanie to, jest daleko mądrzejsze, od bzdetów pana dr hab. Rosja nie ma większych zmartwień niż wywoływanie wojny światowej.

   • prawo

    9 maja 2018 at 14:39

    Rosja nie ma większych zmartwień niż wywoływanie wojny światowej i to jeszcze nie wiadomo o co!

   • GG.

    9 maja 2018 at 19:44

    Zapałowski to dyżurny autorytet na Prawy.pl i na „rosyjskim portalu dla Polaków” Sputnik – zob.: pl.sputniknews.com/search/?query=zapałowski
    .
    .

  • Masław

   9 maja 2018 at 14:48

   Macierewicz to ruski pachołek. Zawsze nim był. maskował się nawet kiepsko, ale jego nieudacznictwo nie jest przypadkiem.

   • cmos

    9 maja 2018 at 15:27

    Skoro tak twierdzisz to podaj argumety i dowody na agenture Macierewicza!

  • piotr p

   9 maja 2018 at 15:53

   Isnienie obcej armii na danym terytorium jest dowodem okupacji tego terytorium i od tysięcy lat się w tym zakresie nic nie zmieniło. Nie ma znaczenia czy armia ta dostaje się tam siłą czy fortelem- przez zainstalowaną agenturę: media, sejm, senat, prezydent, przebierańców w mundurach czy togach.

  • III RP czyli "NIEZATAPIALNY LOTNISKOWIEC" amerykanski RUSOFOBA przygłupa Macierewicza ZATONOŁ !!!

   9 maja 2018 at 21:12

   20 lat temu ten psychopatyczny żydowski KOR-wec rusofob Antoni Macierewicz jako PŁATNY agent CIA na zamówienie żydo-nekonów z Waszyngtonu nakreślił koncept dla łapówkarzy CIA „solidaruchów” przekształcenie Polski w amerykański „NIEZATAPIALNY LOTNISKOWIEC” w Europie środkowej.
   Od tego czasu III RP żydo-solidaruchów i żydo-KOR-ów wprowadziła DURNĄ anty-polską strategię 100% WASALSTWA wobec Waszyngtonu zarządzanego przez mafie żydowską.
   Rządzący złodzeje i oszuści „post-sodilaruchy” którzy byli i są PŁATNYMI agentami CIA wmówili głupim lemingom w III RP, że ich „sojusz” z żydami waszyngtońskimi nikt nie jest w stanie wstrząsnąć o ile tylko we WSZYSTKICH kwestiach międzynarodowych ta żydo-mafijna III RP gangów PO-PiS-PSL będzie kierowała się wskazówkami płynącymi bądź BEZPOŚREDNIO z Waszyngtonu, bądź z AMBASADY amerykańskiej w Warszawie.
   Strategia „NIEZATAPIALNEGO LOTNISKOWCA” czyli całej III RP w zamyśle tego psychopaty RUSOFOBA A. Macierewicza zakładała zarazem, że w naszych bilateralnych stosunkach z USA nigdy nie pojawią się kwestie sporne …
   Tymczasem mafia żydowska w USA wylobbowała w Kongresie i także w centralnej żydoskiej MELINIE w USA czyli w tzw. „Białym Domu” POŚIECENIE interesu państwa USA na korzyść własnego, czyli ŻYDOWSKIEGO interesu.
   Na horyzoncie pojawiła się żydoska „ustawa 447” czyli STANOWCZE żądania wielomiliardowego wymyślonego przez żydo-nekonów z zięciem Trumpa na czele o zadośćuczynieniu za tzw. mienie BEZ-SPADKOWE obywateli pociotków stalinowców z PRL-u żydo-komunistycznego pochodzenia i KLUBÓW żydowskich w Waszyngtonie/New Yorku.
   W ten to sposób KONCEPT rusofoba PRZYGŁUPA Antoniego Macierewicz PŁATNEGO agenta CIA z jego pomysłem dla płatnych agentów CIA „post-solidaruchów” przekształcenie III RP w amerykański „NIEZATAPIALNY LOTNISKOWIEC” właśnie ZATONOŁ !!!
   I co dalej wy żydoskie anty-polskie PRZYGŁUPY żydy i neo-banderowcy z gangów PiS-PO-PSL-SLD ???
   Ponadto te anty-polskie polityczne PŁATNE QURWY z gangów PO-PiS-PSL-SLD wyrazili ZGODĘ na federalizację Europy co oznacza SPRZEDANIE resztek suwerenności III RP i współtworzenie jakiegoś JEDNEGO europejskiego PEDALSKIEGO marksistowskiego molocha o nazwie UE w której zarządcami są UZURPATORZY żydo-MASONY, KOMUNIŚCI i PEDAŁY !

   • t

    9 maja 2018 at 21:36

    Te, „mondrala”, naucz się wpierw, kiedy w polskim języku używamy „o”, a kiedy „ą”, a potem się będziesz „mondrzył”. Co, w ruskich szkołach już nawet polskiego nie potrafią nauczyć, czy po prostu takie miernoty już się tylko do służby garną?

    • prawo

     9 maja 2018 at 22:24

     Też tępię takich „literatów”.

 2. Tomasz

  9 maja 2018 at 15:18

  Masław ty rosyjski amerykańsko-żydowski trollu spadaj na drzewo małpy giglać
  Cmos spadaj syjonistyczny trollu z syjonistycznego tworu Izraela nic nie zostanie tylko popiół i zgliszcza po irańskiej salwie rakietowej oraz gradem rakiet odpalonych przez hezbolach.Pan Zapałowski się myli żadne obce wojska nie zapewnią nam bezpieczeństwa tak bywało w historii.Obecne wojska U S A będą egzekwowały złodziejski haracz JUST ACT[447][1266].U S A Wlk Brytania w 1943 r sprzedały Polskę Stalinowi czyli żydo-bolszewickiej Rosji Sowieckiej.A gwarancje Wlk Brytanii i Francji w 1939 okazały się nic nieznaczącym świstkiem papieru .Jak Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej odpalą Iskandery to one spadną na Warszawę Poznań Toruń ,Grudziądz itd a nie na Waszyngton Nowy Jork ,Berlin ,Bonn,Londyn ita.Te cztery baterie Patriotów nie obronią Polski ???Czy sobie politycy zdają sprawę ???Ze z Polski zostanie „rów atomowy” czyli popiół i zgliszcza ???

 3. michu

  9 maja 2018 at 15:22

  A gdyby doszło do agresji na Polskę z innej strony, to kto nas obroni? Warto, by tych wszystkich mądrali o to zapytać. Poważni politycy powinni brać pod uwagę różne opcje ;).

  • Marek O

   10 maja 2018 at 06:10

   Kto i po co?

   • michu

    10 maja 2018 at 10:52

    Ktokolwiek po to samo co np Rosja.

 4. jacek wójcikiewicz!!!

  9 maja 2018 at 15:53

  Dziś obchodzimy 73 rocznicę zwycięstwa Polski i Rosji nad Niemcami,którzy chcieli zamordować nasze narody,na portalu PRAWY.PL ani słowa o tej rocznicy o wiele ważniejszej niż 11 listopada i 3 maja.Czyżby ten potal opanowali niemieccy naziści,śmiertelni nasi wrodzy.

  • michu

   9 maja 2018 at 16:13

   To prawda Niemcy chcieli Słowian wymordować i nawet mieli w tej dziedzinie niezłe osiągnięcia, ale Chazarowie, którzy zagnali Rosjan (jako mięso armatnie) do Armii Czerwonej, bynajmniej nie mieli wobec naszych narodów uczciwych zamiarów ;).

 5. Bobik

  9 maja 2018 at 16:12

  Załóżmy, że wojska rosyjskie wkraczają do Polski.
  Za 2 dni są już w Warszawie. W tym czasie Anglicy i Stany wysyłają bardzo groźne noty dyplomatyczne ale nic więcej się nie dzieje. Rosjanie przechodzą linię Wisły. W tym momencie Bundeswehra decydująco wkracza na tereny zachodnie, dla obrony sojuszniczej Polski.
  Ale jest to taka obrona na niby. Niemcy spotykają się z Rosjanami tak na granicach Wielkopolski, mają również Pomorze i Śląsk. Dochodzi do rozmów pokojowych zakończonych niemiecko-rosyjskim traktatem o przyjaźni i dobrosąsiedztwie.
  Stany po wielkim oburzeniu i groźbach wycofują się. Nie będą ryzykować końca swojego istnienia poprzez wojnę jądrową z Rosją (Putin ma taki sam duży guzik jak Trump i nieporównywalnie większy od Kima…).
  Po wielu groźnych gestach Stany godzą się z zaistniałą sytuacją ale żądają aby przez 200 lat 25% podatków zebranych na terenach dawnej Polski szło do Izraela.
  Rosja i Niemcy akceptują amerykańską propozycję i podpisany zastaje traktat pokojowy po wsze czasy. Wszyscy oddychają z ulgą – wojna nuklearna wisiała na włosku ale udało się jej uniknąć.

  • Marian

   9 maja 2018 at 19:50

   Gdyby mogli, już dawno by to zrobili.
   Bobik, nie rozumiesz, gdzie leżą centra decyzyjne świata. Na pewno nie w Berlinie i nie w Moskwie.
   Od ponad 100 lat najważniejsze decyzje o losach świat zapadają w Waszyngtonie i City of London, a od kilku lat także w Pekinie. Reszta się nie liczy.

   • Bobik

    9 maja 2018 at 20:02

    Stany się sypią, także to centrum decyzyjne słabnie i niedługo będzie podobnie ważne jak to w Moskwie czy w Pekinie.
    Ewentualnie może dość do jakiejś katastrofalnej wojny ze Stanami po jednej stronie a Chińczykami i Ruskami po drugiej. Uważam, że Stany taką konfrontację *przegrają*.
    Co do Londynu to jest silny póki Stany silne. Po opuszczeniu UE przez Anglików Bruksela i Berlin zdecydowanie przejmą pałeczkę.
    No ale pożyjemy – zobaczymy.
    Osobiście stawiam na rozsypujący się tzw „Zachód” i rosnących w siłę Chińczyków, Rusków, Hindusów i oczywiście kozojebców, którzy z czasem w Europie Zachodniej utworzą kalifaty.

 6. antyPOPiS

  9 maja 2018 at 16:17

  Straszenie dzisiaj Rosja, gdy „strategiczny sojusznik” stara sie Nas wydymac ekonomicznie, zydograbiezczymi ustawami bedacymi preludium do totalnego poddanstwa, na cymes amen, ..to albo q.restwo albo debilizm. Zzydlaczony USrael to syjonistyczna wersja zydobolszewi sowieckiej, i jedyne co oferuje to podrzeganie do wojen miedzy gojami.. Niech pieklo pochlonie zmijowe plemie..

 7. rebeliant

  9 maja 2018 at 16:56

  Ponawiamy prośbę do Pana Ministra o przywrócenie bądź o wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prokuratora Andrzeja Witkowskiego do śledztwa w sprawie wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni popełnionej na księdzu Jerzym Popiełuszko.
  https://www.ksjerzypopieluszko.pl/

 8. rebeliant

  9 maja 2018 at 16:57

  Wzywamy każdego Polaka do podpisania się pod poniższą petycją oraz zachęcania do tego innych Rodaków w Ojczyźnie i wśród Polonii!
  Mamy miesiąc na zebranie 100 tysięcy podpisów, tak nam dopomóż Bóg!
  PODPISZ PETYCJĘ:
  https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-donald-trump-calling-international-investigation-smolensk-plane-crash-april-10th-2010

 9. Marek

  9 maja 2018 at 17:22

  Zapałowski głupiec, przeświadczony, że USrael będzie bronił Polski.

  Do dupy z taką inteligencją polską.

  A armia europejska to dobre dla cioła Kaczyńskiego, który nie wymyślił, że posłuży do spacyfikowania takich bantustanów jak polski.

  Won z Wawelu.

 10. Dick

  9 maja 2018 at 20:12

  Po co Rosji drugi Afganistan?
  Co ma takiego Polska, czego nie ma Rosja???

  A USA?
  Za chwilę Tramp podpisze ustawę 447, czyli USA zobowiążą się ograbić Polaków dla organizacji Żydowskich na bilion zł. De facto będą wspierać przejmowanie naszego kraju przez Żydów.
  Podobno (nie wiem) cały skarb państwa opiewa dziwnym trafem na tą kwotę, mniej więcej…

  Kto jest więc naszym wrogiem?

 11. Dick

  9 maja 2018 at 20:15

  Armia europejska zapewne będzie „bronić” szykowanego superkołchozu europejskiego przez samymi Europejczykami…

 12. Tomasz

  10 maja 2018 at 04:40

  Należy odebrać władzę układowi z magdalenki który niszczy Polskę od 1989r.Dzisiaj były manifestacje rolników transmisja w realu 24 .Dlaczego Prawy Pl nie informuje o tym wydarzeniu ??Rolnicy planują wielką manifestacje w Warszawie dnia 25 maja.Sienkiewicz minister spraw wewnętrznych poprzedniej ekipy pochwalił Ministra Brudzińskiego z akcje rozproszenia legalnej manifestacji Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach .

 13. Pingback: c3wm54no7tebcomvvnwecttv54t

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra