Polskość

Polskie „ślady” przeciwnika Małego Kaprala

Powszechnie uważa się, że świat należy do ludzi młodych, a starsi mogą najwyżej służyć im radą choć i w tym przypadku bywa różnie. Niejednokrotnie jednak osoby w podeszłym wieku zaskakiwały innych swoją pomysłowością, talentem oraz działaniami.

Dziś kilka słów  o człowieku, który dla Polaków żyjących w jego czasach był wrogiem, a jako starszy  pan osobiście brał udział w bitwach i przyczynił się do klęski Napoleona Bonaparte w bitwie pod Waterloo. Nie mówię o nikim innym jak o Gebhardzie Leberechcie Blücherze.

Przyszły przeciwnik Małego Kaprala urodził się 16 grudnia 1742 roku w Rostowie na terenie Meklemburgii. W wieku zaledwie 14 lat wstąpił do armii szwedzkiej i brał udział w wojnie siedmioletniej. W 1760 roku trafił do pruskiej niewoli, tam jednak wywarł ogromne wrażenie, że zaproponowano mu wstąpienie do armii.

Na nieszczęście dla Blüchera okazało się, że jego zwierzchnikom nie do końca podoba się jego tryb życia, bohater tej opowieści nie odmawiał sobie towarzystwa pań i grania o pieniądze. W słynącej z karności i dyscypliny pruskiej armii takie zachowanie wywoływało zgorszenie, Blüchera pomijano w awansach.

Wskutek narastających konfliktów Blücher opuścił pruską armię w 1773 roku i całkowicie poświęcił się życiu ziemianina. Dokładnie 10 lat później powrócił jednak do wojska, tym razem w stopniu majora. Kolejnych 10 lat później Blücher toczył walki z ogarniętą rewolucją Francją, w 1795 roku otrzymał rangę generała – majora.

10 lat później (niesamowite, jak ,,cykliczne” było życie Blüchera! ), w 1805 roku napisał „Myśli o organizacji armii narodowej”, zaś rok później walczył z Napoleonem. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu pruskich dowódców, Blücherowi nigdy nie zarzucono tchórzostwa.

Największe zwycięstwa Blüchera przypadły w okolice jego 70 urodzin. Wtedy to odniósł wygrał bitwy pod Lipskiem i Legnicą w 1813. W 1815 brał też udział w bitwie pod Waterloo. Walczył osobiście, wskutek śmiałych szarż nazywany był ,,Marszałkiem Naprzód”.

Zmarł w 1819 roku, jego mauzoleum znajduje się  w Krobielowicach, w województwie dolnośląskim. Po kongresie otrzymał pałac w Krobielowicach. W historii zapisał się  jako ekscentryczny dowódca armii pruskiej w bitwie pod Waterloo, Kaczawą, Lipskiem, Budziszynem, Lützen, Brienne-le-Château, Craonne, Laon,  Jego małżonka  została pochowana pod posadzką miasteckiego kościoła na terenie obecnego województwa pomorskiego.

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Zona

  30 maja 2018 at 16:12

  Jaki portal i jakie środowisko takie „polskie” ślady. I taka wiedza. Blucher nie mógł wygrać bitwy „Narodów” pod Lipskiem bo wojskami dowodził tam ks. Szwarcenberg. Co wiec owa koalicyjna armia składała się głównie z Rosjan, Austriaków. A poza Prusakami byli tam obecni np Szwedzi pod dowództwem eks francuza (przyszłego swego króla). A najważniejszą osobą polu bitwy wśród koalicjantów był niewątpliwe Car Aleksander I. Ale skąd autor słynący z opisywania swoich wrażeń dotyczących gierek komputerowych mógłby to wiedzieć. Jeżyli mielibyśmy tam szukać Polskich śladów to bez trudu byśmy je znaleźli w wojskach cesarzy Austrii i Rosji. Wszak do tych wojsk wcielono wielu Polaków. W tej drugiej poza Polakiem w stopniu generała jakim był Czaplic spotkalibyśmy też przyszłych Polakofilów jak wlk. ks. Konstanty którzy być może za tę niespełnioną „miłość” oddali życie…

 2. Assignment writers

  31 maja 2018 at 11:27

  Wow, Małego Kaprala, what a great man. Thank you so much for sharing with everyone. The work you do is amazing. You are a true inspiration!

 3. who can do your assignment online

  31 lipca 2018 at 09:46

  This is actually a good writing skill you have complete and I escalate to see your script skill assignment writing serviceis also very helpful like this cheers for your evidence

 4. Pingback: c3j8vb5w4dxctv36cxct5x4wd

 5. Pingback: c0m84ww5tw45cw4xxdfasd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra