Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

0
0
0
/

"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" to tytuł akcji organizowanej od 2011 przez Studio Wschód - program telewizji TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na ratowanie polskich cmentarzy na terenach dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy.

 

Listopad zbliża się wielkimi krokami. Za oknem coraz chłodniej, liści na drzewach jest coraz mniej, a większość z nas coraz częściej kieruje swoje myśli i kroki ku cmentarzom, gdzie spoczywają nasi bliscy. Burzliwe dzieje naszego kraju sprawiły, że wiele nekropolii i grobów znajduje się poza granicami dzisiejszej Rzeczpospolitej. Nie zwalnia to nas z obowiązku pamięci i opieki nad tymi miejscami. "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" to tytuł akcji organizowanej od 2011 przez Studio Wschód - program telewizji TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na ratowanie polskich cmentarzy na terenach dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. W okresie świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego główny nacisk kładziony jest na zbiórkę zniczy, które zostaną zapalone na polskich grobach. Jednak warto szerzej przyjrzeć się powyższemu projektowi.

 

"Zwracamy się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkól, aby włączyła się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Wielu młodych ludzi o tym nie wie, nie pamięta. Takiej świadomości nie przekazały rodziny. Ale jest okazja poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Jest okazja aby przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu. Apelujemy do uczniów aby przekazali 1 złotówkę, symboliczną złotówkę na ratowanie polskich cmentarzy rozsianych za wschodnią granicą.

 

Telewizja Wrocławska od 10 lat zajmuje się kresowymi nekropoliami. Udało nam się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do zaorania. Przez kolejne lata remontowaliśmy cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkól, w ten szlachetny sposób spędzając wakacje. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją. Za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. Nie możemy na to pozwolić. To cząstka naszej ojczyzny. Bo przecież OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY - NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE."

 

Te lampki, ten dar serca dolnośląskiej młodzieży dociera do miejsc gdzie często od dziesięcioleci nie było Polaków. Do miejsc opuszczonych i zapomnianych. Do miejsc, które były świadkami wydarzeń strasznych. Dzięki takim akcjom pamięć o tych miejscach pozostaje ciągle żywa w świadomości najmłodszych pokoleń Polaków.


Więcej informacji na temat akcji na stronie:

 

http://www.studiowschod.pl/ i na profilu facebookowym https://pl-pl.facebook.com/OcalOdZapomnienia.


Bartłomiej Kuliński

 

Fot. Kresowiacy.com


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną