ZAPLUTE KARŁY - określenie wymyślił Piłsudski, a nie komuniści

0
0
0
/

Mało kto wie, że komunistyczne określenie polskich patriotów mianem zaplutych karłów, nie powstało po II wojnie światowej. Mianem zaplutych karłów Piłsudski określił już w 1923 roku narodowców. Komuniści tylko wykorzystali to określenie dla swojej plugawej propagandy.


Slogan "Zapluty karzeł reakcji" powszechnie kojarzony jest z komunistycznym plakatem Włodzimierza Zakrzewskiego. Na plakacie tym olbrzymi żołnierz ludowego wojska "polskiego" przegania zaplutego karła reakcji z tabliczką AK.


W 1923 roku w wyniku demokratycznych wyborów władze objęła katolicka i prawicowa koalicja narodowców i ludowców. Decyzja Polaków o powierzeniu władzy katolickiej prawicy nie spodobała się Piłsudskiemu.


W lipcu 1923 podczas pożegnalnego bankietu Piłsudski zwerbalizował swoją nienawiść do narodowców reprezentujących zdecydowaną większość Polaków, stwierdzając:


"Zapluty, potworny karzeł na krzywych nóżkach, wypluwający swą brudną duszę, opluwający mnie zewsząd, nieszczędzący mi niczego, co szczędzić trzeba (...). Ta szajka, ta banda, która czepiała się mojego honoru, tu zechciała szukać krwi. Prezydent nasz zamordowany został (...) przez tych samych ludzi, którzy ongiś w stosunku do pierwszego reprezentanta, wolnym aktem wybranego, tyle brudu, tyle potwornej, niskiej nienawiści wykazali. Teraz spełnili zbrodnię. (...) Gdym sobie pomyślał, że ja tych panów jako żołnierz bronić będę - zawahałem się w swoim sumieniu. A gdym raz się zawahał, zdecydowałem, że żołnierzem być nie mogę. Podałem się do dymisji z wojska. To są moi panowie przyczyny i motywy, dla których służbę wojskową opuszczam".

 

Określenia sanacji o endecji jako "zaplutym karle" pojawiały się również w późniejszym okresie w prasie piłsudczykowskiej, m.in. po śmierci Romana Dmowskiego w 1939 r.


Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną