Z zagranicy

Czy masoni stali za zamachem na Jana Pawła II?

Powszechnie uważa się, że to komuniści zorganizowali zamach na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. w Watykanie.

Wskazuje się przy tym na „bułgarski trop”. Wiele śladów przemawia jednak raczej za tym, że to nie oni stali za zamachem, ale ludzie związani z Bankiem Watykańskim, dla których ta teza była zresztą na rękę.

13 maja 1982 r. na Placu Świętego Piotra Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcę w brzuch oraz rękę. Okazało się, że Ağca należał do nacjonalistycznej organizacji tureckiej.

W trakcie śledztwa wskazał on jako trop tzw. ślad bułgarski, który miał sugerować, że to bułgarskie służby specjalne dokonały zamachu, działając na zlecenie ZSRR. Jest to najczęściej przywoływana wersja, którą zresztą sugerował sam Jan Paweł II w ostatnim wywiadzie „Pamięć i tożsamość”, w którym przywołał ideologię totalitaryzmu, jako przyczynę zamachu.

Problem w tym, że sam Ağca wielokrotnie zmieniał zeznania. Sergej Antonow, Bułgar, który stanął przed sądem na podstawie zeznań Ağcy, został uniewinniony z powodu braku dowodów. W dodatku Szare Wilki były organizacją antykomunistyczną. Trudno też zrozumieć dlaczego KGB miało posłużyć się inną organizacją, skoro samo posiadało najlepszych zabójców i nie praktykowało takiego pośrednictwa.

Dużo bardziej prawdopodobne wydaje się to, co pisze Rumiana Ugarczinska. Według tej francuskiej dziennikarki bułgarskiego pochodzenia ślady zamachu w Turcji i we Włoszech prowadzą do tajnej struktury NATO o nazwie „Stay Behind”. W krajach Europy Zachodniej miały powstawać siły partyzanckie, które były gotowe podjąć walkę, gdyby komuniści wygrali wojnę z Zachodem. Włoskie odgałęzienie tej struktury miało nosić nazwę „Gladio”. Problem w tym, że zostało ono przejęte przez masonów z loży P2 i osoby zamieszane w skandale wokół watykańskiego banku Ambriosiano. Istnienie „Gladio” miał ujawnić publicznie były premier Włoch Giulio Andreotti w 1992 r.

O tym samym napisał Bogusław Wołoszański, który wskazywał na to, że w Turcji, która ze względu na granicę z ZSRR i silne ugrupowania komunistyczne oraz lewicowe traktowana była jako państwo frontowe, już w 1952 r. pułkownik Alparslan Türkes przystąpił do organizowania tajnej armii. Kwatera główna nazwana Taktyczną Grupą Mobilizacyjną (Seferberlik Tetkik Kurulu, STK) działała w budynku CIA w Ankarze. Trzynaście lat później przyjęła nazwę Departament Działań Specjalnych (Özel Harp Dairesi, ÖHD). To właśnie NATO miało stać za powstaniem Szarych Wilków.

Cała sprawa staje się jaśniejsza, kiedy weźmie się pod uwagę, co działo się w Banku Watykańskim (IOR). Włoscy dziennikarzy śledczy– G. Nuzzi i M. Guarino twierdzą, że został on przejęty właśnie przez masońską lożę P2. Uważają, że Jan Paweł I był świadom tego, co działo się w IOR i próbował to ukrócić. Obaj piszą, że zarządził przeprowadzenie dochodzenia, co do obecności masonów wśród watykańskich dygnitarzy, a 28 września spotkał się z sekretarzem stanu Jeanem Villotem w sprawie dalszej działalności Banku Watykańskiego. Miał na tym spotkaniu żądać zerwania wszelkich stosunków z Banco Ambrosiano, który później okazał się zamieszany w afery finansowe, a jego szefa znaleziono powieszonego w Londynie z cegłą w kieszeni (sugestia, że zrobili to masoni).

Rankiem 29 września, kilka godzin po rozmowie z Villotem, Jan Paweł I został znaleziony martwy. Umarł nagle, zaledwie po 33 dniach sprawowania urzędu. Bez dokonywania sekcji zwłok stwierdzono śmierć naturalną.

Jan Paweł II przez kilka lat wstrzymywał się z wszelkimi zmianami w Banku Watykańskim, a później jego zmiany niewiele w nim zmieniły. Czemu? Musiał mieć wiedzę o tym, co się tam działo. Zamach na niego mógł być próbą powstrzymania go przed wprowadzeniem zmian. Miał miejsce na początku pontyfikatu.

Papież Polak mógł uznać, że albo skupi się na pontyfikacie albo na Banku Watykańskim, bo to zapewne będzie wiązało się z dalszymi zamachami i być może utratą życia. Wiele wskazuje więc na to, że zrezygnował z reformowania IOR uznając, że są ważniejsze cele przed jego pontyfikatem.

źródła:

G. Nuzzi, Watykan. Spółka z. o. o. Z tajnego archiwum. Prawda o finansowych i politycznych skandalach w Kościele, tł. W. Lipińska, Gdańsk 2015;

M. Guarino, Bank Boga i bankierzy papieża. Afery i skandale watykańskiej  kasy, tł. B. Nowosad, Katowice 2001,

http://www.newsweek.pl/kultura/wiadomosci-kulturalne/prawda-o-zamachu-na-jana-pawla-ii,37373,1,1.html;

http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/kto-zlecil-zamach-na-jana-pawla-ii-watykan-papiez-polak-kosciol-katolicki-newsweek-pl,artykuly,284904,1.html.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. prawo

  10 lipca 2018 at 11:57

  Za zamachem stał Szatan i jego prawa ręka żydzi w postaci organizacji zwanej KGB zaś strzały oddał jakiś przygłupiasty Turek chałwą pasiony.
  Tak było.

  • Tomek

   10 lipca 2018 at 22:24

   Tak, tak, Marku… Ty wiesz:)

   A pastylki już dzisiaj brałeś? To samo pytanie tyczy się drugiego w kolejności gamonia na tym forum – frate.

   • Marian

    11 lipca 2018 at 06:28

    Tmek, naprawdę nie rozumiesz, że prawy i fratre jaja sobie z ciebie robią?

    • Marian

     11 lipca 2018 at 06:46

     W jakim niby celu masoni mieliby zabijać promasońskiego papieża, który jako krakowski kardynał popijał kawkę z B’nai B’rith, albo w jakim celu mieliby żydzi zabijać najbardziej żydowskeigo papieża w historii?
     To był być może najzdolniejszy żydowski aktor w historii, lepszy od Chaplina

     • Tomek

      11 lipca 2018 at 10:41

      Hoho, zapowiada się niezły pojedynek „tytanów” intelektu!:) Jeden twierdzi, że papieża zabić chcieli Żydzi i masoni, a drugi, że papież to był Żyd i mason. Kupuję popcorn i oglądam, to będzie dyskusja na podobnym poziomie intelektualnym, co dialogi w najgłupszych amerykańskich komediach, ale jakaś rozrywka zawsze jest.

      P.S. No, chyba że Marian ty też mnie wkręcasz? Tak naprawdę jesteś normalnym, inteligentnym człowiekiem, wcale w takie bzdury nie wierzysz, tylko sobie dowcip robisz żeby sprawdzić, czy ktoś da się wkręcic, że są na świecie ludzie wyznający takie piramidalne bzdury? No skończcie już, chłopaki, żartować:)

    • Tomek

     11 lipca 2018 at 10:34

     Ze mnie:)? Tak naprawdę to normalni, myślący ludzie, tylko tu na forum, dla zabawy, mnie wkręcają i udają zupełnych idiotów i głąbów? Aaaaleeee się dałem nabrać…..) A to ci dowcipasy!:)

 2. frate

  10 lipca 2018 at 12:23

  Za zamachem stały żydy z bolszewickiego izraela, aby zniszczyć najwspanialszego Papieża Polaka w całej historii Chrześcijaństwa, który stawał im na przeszkodzie do odzyskania niesłusznie należnych im odszkodowań za swoje zbrodnie podczas II wojny światowej!!!

 3. klioes vel pislamista

  10 lipca 2018 at 14:42

  Zamek w Puszczy Noteckiej
  czyli
  Cham i na chamie cham
  motto:”Konfrontacja socjalizmu z kapitalizmem skończyła się w Polsce feudalizmem.” (Rafał Ziemkiewicz)

  Nie ma władzy radzieckiej.
  Znów elit nastał czas!
  Zamek w Puszczy Noteckiej
  Dla szlachty jest w sam raz…
  W kraju, gdzie protektorat
  Roztacza wujek Sam,
  Piszą łowczy doktorat
  Cham i na chamie cham.

  W Białowieży wycince
  Zieloni mówią „STOP!”
  Lecz zameczek rodzince
  Gdzie indziej stawia chłop.
  Chłop…? Nie chłop a książę,
  Co swój rodowód ma!
  (Z targowicą go wiąże.
  A z gettem DNA.)

  Szlachta dawna, prawdziwa
  Za Polskę lała krew.
  Nowa leje litr piwa
  I leje pyski dziew.
  (Dziewy łatwe i tanie,
  Jak wyrąb lasu są.
  Puszcza… się… uszlachcanie!
  „Do zamku wpuścić ją!”

  Rozkaz pana dziedzica
  Otworzy wieko bram.
  „Pan” a pod nim „dziewica”…
  Cham i na chamie cham.)
  Za pieniądze Polaków
  (W kieszeniach ich tkwi dren)
  Rośnie Wawel… wnet Kraków!…
  Czy to jawa, czy sen?

  Sen to, czy to jest jawa?
  Dokoła szumi las…
  Miła IM pieśń… Zabawa!
  Na bal jest w zamku czas!
  Brama obcym zamknięta.
  Są SAMI SWOI tam;
  Nowa szlachta, książęta!
  Cham i na chamie cham.

  Daj doczekać nam, Boże,
  Że nałożymy sznur –
  Dla tych chamów obroże
  I dla Koryntu cór!
  Daj zwycięstwo prawicy!
  Je łatwo poznać nam:
  Opadli z szubienicy
  Cham i na chamie cham.

 4. Hania

  10 lipca 2018 at 17:23

  No cóż….
  Pan Michał Ameryki nie odkrył.
  Znamy.

  • Tomek

   11 lipca 2018 at 10:43

   Pewnie pa. Putin powiedział, że to nie jego KGB tylko masoni stało za inspiracją… Jak dobrze, że się wszystko zatem wyjaśniło:)

 5. Rysiu

  15 lipca 2018 at 09:53

  Nie bardzo chce mi się wierzyć w masonow i inne tajemne organizacje które nie byłyby kontrolowane przez KK.
  Weźmy na logikę kościół od czasów Chrystusa zwiększał swoje wpływy. W czasach średniowiecza czyli totalnej dominacji kościoła mieli nieograniczone wpływy prawie na każdym Zamku władców i wręcz niewyobrażalne bogactwa. To było supermocarstwo wiec sądzę że największe organizacje dzis muszą działać pod ich dyktando.
  No ale może się mylę?

 6. Pingback: tx38nqcx5ct2qmx5ct254qwcxesd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra