IPN wznawia prace ekshumacyjne w Białymstoku
W dniach 17–21 listopada 2014 r. w piwnicach budynku administracyjnego Aresztu Śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku biegli z zakresu archeologii, antropologii i medycyny sądowej podejmą przerwane kilka miesięcy temu czynności ekshumacyjne.
Tym samym prace rozpoczęte w maju br. przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku w ramach śledztwa S21/00/Zk w sprawie zbrodni komunistycznych stanowiących zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnionych przez funkcjonariuszy PUBP i WUBP w Białymstoku w latach 1944–1956, doczekają się kontynuacji.
W trakcie dotychczasowych badań, prowadzonych w dniach 19 i 23 maja br., skuto podłogi w dwóch spośród pięciu pomieszczeń oraz łączącego je korytarza, które w przekazach historycznych były określane przez świadków jako miejsca, gdzie w latach 40. i 50. wykonywano wyroki śmierci. Po roku 1956 mieścił się tam m.in. zsyp na ziemniaki, a następnie pomieszczenia magazynowe, szatnie, kotłownia. Według późniejszych relacji – w latach 70. i 80. natrafiano w tych pomieszczeniach na szczątki ludzkie.
Odnaleziono tam na szkielety dwóch młodych mężczyzn: pierwszy z nich ze śladami postrzału w głowę oraz fragmentami charakterystycznego ubrania (tweedowa marynarka, kamizelka). Przy tym szkielecie znaleziono też portfel zawierający najprawdopodobniej resztki dokumentów.
Ponieważ zaistniało duże prawdopodobieństwo, że w pozostałych trzech pomieszczeniach piwnicznych również mogą znajdować się szczątki ludzkie, postanowiono kontynuować eksplorację terenu.
Wcześniejsze prace zostały przerwane, ponieważ ściany działowe wspomnianych pomieszczeń nie zostały zbudowane na fundamentach, a jedynie na cienkiej wylewce, zatem dla kontynuowania poszukiwań niezbędna była ekspertyza budownicza.
JN
Źródło: IPN
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl