Kolejarze chcą orzełka na czapce!
Niby drobiazg, ale decyduje o etosie tej grupy zawodowej. - Cały czas walczymy o to, żeby orzełek nie zniknął z czapki kolejarza, a tu wciąż zastępuje się go jakimś logo, mundury zastępuje się tzw. odzieżą ochronną, tak się to teraz nazywa – mówi Teresa Adamska, prezes ds. programowych Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.
- W ogóle trzeba przywrócić etos kolejarskiej służby. A orzełek to duma, to Polska
W intencji pracowników kolei na Jasnej Górze sprawowana była Msza Św. Eucharystii 16 listopada przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP – dodaje Teresa Adamska.
31. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy obywała się w dniach 15-16 listopada na Jasnej Górze. Przewodniczy jej abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.
W niedzielę, na centralnej Sumie zgromadziło się ponad 7 tys. osób. Przybyli przedstawiciele Spółek PKP S.A., prezesi, dyrektorzy, związkowcy, senatorowie i posłowie wywodzący się ze środowiska kolejarskiego. Obecne są także delegacje kolejarzy z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a koncelebrowali duszpasterze środowiska kolejarskiego na czele z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, krajowym duszpasterzem kolejarzy. Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Kolejowa i Zespół z Siedlec.
- Grzech zaniedbania rozpoczyna się tam, gdzie nie robimy nic, gdzie rezygnujemy z wszelkiego wysiłku. W dziedzinie kolejnictwa objawia się to m.in. w zaniedbaniu wychowania do inicjatywy, która jest jednym z istotnych elementów ewangelijnej postawy – mówił w homilii ks. abp Stanisław Gądecki.
W homilii mówił także: „W bliskości liturgicznego wspomnienia swojej patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przybywają tutaj kolejarze wraz ze swoimi rodzinami z całej Polski, z wyrazami wdzięczności za Jej opiekę w mijającym roku, i z prośbą o dalsze duchowe wsparcie”.
Nawiązując do odczytanej przypowieści o talentach kaznodzieja zaznaczył: „Ta przypowieść wzywa każdego kolejarza i wszystkich członków ich rodzin do nieustannego rozwoju, a jednocześnie przestrzega przed skutkami grzechu zaniedbania (…) Będąc wyposażonym w rozum i wolność każdy z nas bierze osobistą odpowiedzialność za własny rozwój, za własne zbawienie”.
„Wszystkie talenty, jakiekolwiek otrzymaliśmy, mają ostatecznie za zadanie służyć chwale Bożej” – podkreślił arcybiskup.
Na zakończenie został odczytany Telegram papieża Franciszka skierowany do kolejarzy. Ojciec Święty włączył w swoją modlitwę wszystkich obecnych i zachęcił „do odważnego przyznawania się do Chrystusa w codziennym życiu, dochowania wierności Ewangelii, świadczenia o Bogu wśród swoich bliskich, w rodzinach, w parafiach, w środowiskach pracy”.
Przed Mszą św. pielgrzymi wysłuchali programu słowno-muzycznego w wykonaniu Orkiestry Kolejowej i Zespołu z Siedlec.
Pielgrzymka jest podziękowaniem za kanonizację Jana Pawła II – papieża rodziny i Jana XXIII papieża dobroci, za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku (35. rocznica), która odnowiła oblicze naszej ziemi oraz za 20. lat służby Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich środowisku kolejarskiemu.
Wśród próśb modlitewnych jest prośba „za naszą Ojczyznę – Polskę, matkę, która ma prawo do szczególnej miłości i troski do pielęgnowania wartości patriotycznych w sercach wszystkich Polaków – w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicę Powstania Warszawskiego i 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino”.
„Kolejarze przyjeżdżają jak zwykle co roku zawierzyć swoje intencje Matce Boskiej, żeby kolej była zjednoczona, i żeby kolej się nie dała dzielić, zgodnie ze słowami Ojca Świętego, które wypowiedział w ‘89 roku do kolejarzy: ‘kolejarze nie dajcie się dzielić’. A w tej chwili na kolei trwa wielka restrukturyzacja, następują zwolnienia pracowników, i nasza troska i obawa o miejsca pracy jest uzasadniona” – mówi Jan Przewoźny, wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP.
Not. Mp
za: BP JG
fot. arch.
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl