Zgrupowanie AK Radosław

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się 620 stronicowa praca Bartosza Nowożyckiego ,,Zgrupowanie Radosław". Praca opisująca powstanie i szlak bojowy jednego z najbardziej znanych zgrupowań AK w Powstaniu Warszawskim.


Zgrupowanie, dowodzone przez ppłk. Jana Mazurkiewicza ,,Radosława", wywodziło się z oddziałów dyspozycyjnych Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz takich struktur jak: Centrala Zaopatrzenia Terenu i Referat ,,993/W" II Oddziału KG AK połączonych w okresie przedpowstańczym w samodzielną jednostkę.


Przez 63 dni Powstania Warszawskiego przeszło ono krwawy szlak bojowy z Woli poprzez Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków, Mokotów, zakończony w Śródmieściu. Jego żołnierze wzięli udział w ciężkich i dramatycznych walkach, o czym świadczą straty sięgające 70-80% stanu początkowego, który wynosił ponad 2000 żołnierzy.


Zgrupowanie stanowiło szturmową jednostkę powstańczą, wykorzystywaną do wspierania zagrożonych odcinków oraz do wykonywania szczególnie trudnych zadań bojowych. Efekty jego działań znacznie wpłynęły na rozwój wydarzeń w stolicy, choć nie różniło się ono od innych zgrupowań powstańczych.


Walka powstańcza miała specyficzny charakter. Warunki, w których przyszło działać jej żołnierzom wymagały od nich wysokiego morale oraz umiejętności dostosowywania się do zmiennego pola bitwy. Wysiłek zbrojny żołnierzy Zgrupowania, zarówno w okresie konspiracji jak i Powstania Warszawskiego, był kontynuacją walki z okupantem, którą Wojsko Polskie rozpoczęło w 1939 r.


W czasie walk w powstaniu warszawskim zginęło 18.000 polskich żołnierzy, 25.000 zostało rannych. Okupant niemiecki utracił 17.000 żołnierzy. Szacuje się ze w wyniku Powstania Warszawskiego zginęło 200.000 cywilów, a Warszawa została przez Niemców zmieciona z powierzchni ziemi.


Jan Bodakowski

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną