Z kraju

Zniszczą kórnickie zabytki, bo firma musi zarobić

W styczniu mają ruszyć prace w zabytkowej części miasta Kórnik – część Starego Miasta zostanie zniszczona wbrew decyzji konserwatora zabytków, aby mogła powstać droga, której oprócz wykonawcy nikt w mieście nie chce.

 

Jak poinformował dr Jacek Kowalski kórniccy samorządowcy mają ambicje uczynienia z miasta „pseudo metropolii”. – Teraz mają na celu przeprowadzić zupełnie niepotrzebną drogę na zapleczu rynku, czyli Placu Niepodległości (no, może potrzebną tym, którzy dostaną honorarium za jej wykonanie). Wbrew opinii Urzędu Konserwacji Zabytków i wbrew woli gospodarza (dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN), a co gorsza, poza wiedzą tego ostatniego, nastąpiło wszczęcie procedury wywłaszczenia terenu pod drogę – relacjonował.

 

Władze samorządowe zamierzają zburzyć zabytkową kamienicę a w jej miejscu powstanie deptak. Zagrożona jest także Kórnicka Biblioteka PAN. Wprawdzie dyrektor placówki wystosował 23 grudnia do prezydenta Bronisława Komorowskiego specjalny list, w którym ponawia dramatyczny apel o pozostawienie kórnickiej Starówki nietkniętej, jednakże dotychczas ze strony głowy państwa nie było żadnej reakcji. O zachowanie zabytkowej zabudowy zwrócił się do prezydenta oraz władz samorządowych również dr Jacek Kowalski, reprezentujący Komisję Historii Sztuki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – także bez skutku.

 

– Co gorsza, pozostałe inwestycje drogowe, otaczające Zamek i Rynek (Plac Niepodległości) zrealizowane zostały tak, jakby wywłaszczenie PAN było już faktem – zauważył Kowalski. – Miasteczko Kórnik jest tym dla Poznania, czym Wilanów dla Warszawy, prawie tym samym czym dla Krakowa Wawel, a na pewno znaczy więcej – niż dla Krakowa Niepołomice czy Pieskowa Skała. Dla polskiego świata naukowego jest zaś tym niemalże, czym Ossolineum – tłumaczył, dodając że „Zamek Kórnicki nie tylko posiada historyczne, nie zniszczone przez komunę wnętrza, a w nich nierozproszone zbiory sztuki, ale i jedną z najcenniejszych Bibliotek w Polsce, do której pielgrzymują naukowcy z całego kraju”.

 

Cały zespół uznany został rozporządzeniem Prezydenta RP z 2011 roku za Pomnik Historii, co nadaje mu najwyższą z możliwych rangę w klasyfikacji obiektów zabytkowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Petycję w obronie kórnickich zabytków można podpisać na stronie internetowej CitizenGO:

 

http://www.citizengo.org/pl/signit/15113/view

 

Julia Nowicka

 

Fot. Wikipedia

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

114 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra