Z kraju

Polacy pracują na niemieckie emerytury

Niemiecki odpowiednik ZUS ma powód do radości. Polacy i Turcy są największymi grupami cudzoziemców, którzy odprowadzają składki do systemu ubezpieczeń społecznych. Liczba znów osiągnęła rekordowy poziom.

Według danych DRV czyli Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego, na koniec 2016 roku w Niemczech pracowało 5,46 mln cudzoziemców, którzy odprowadzali składki. To gigantyczny wzrost biorąc pod uwagę dane z 2015 (4,88 mln) i 2014 (3,16 mln).

Według oficjalnych danych do niemieckiego ZUS-u składki odprowadza prawie milion Turków i 459 tys. Polaków.

– Cudzoziemcy z UE wnoszą tym samym w jednakowym stopniu wkład w finansowanie ubezpieczenia emerytalnego jak niemieccy obywatele. Odbija się to pozytywnie na sytuacji finansowej ustawowego ubezpieczenia emerytalnego

– mówi rzecznik Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego (DRV), cytowany przez niemieckie media.

Źródło: „Deutsche Welle”
fot. Stewart, CC BY 2.0, Flickr

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. zbyszek

  7 października 2018 at 14:12

  Polskie firmy odprowadzalyby 10 razy wiecej.

 2. Iwona

  7 października 2018 at 20:29

  Kochani rodacy.Polska jest tylko jedna.Nigdy nie będziecie traktowani jak Niemcy.Zarabiajcie i wracajcie do kraju.Polska was potrzebuje.

 3. 카지노사이트주소

  8 października 2018 at 10:24

  I feel like I’ve got useful information from your blog. I feel good. There are lots of useful information on my site. If you have time, please visit once.
  https://www.maxonca.com

 4. Egzorcysta

  8 października 2018 at 20:34

  Opowiesci rzecznika niemieckiego DRV, moga byc powodem do radosci , jezeli przestanie istniec ta ferajna zanim trzeba bedzie tym ludziom wyplacic renty czy emerytury, za okres pracy w Niemczech.Gdyby troche realniej podszedl do sprawy, powinien plakac, bo jak Ci Polacy czy Turcy , opuszcza Niemcy, np za piec lat, to sie obudz wszyscy z raczkami w nocniku.Bedzie trzeba bulic,a w Niemczech pozostanie 70 milonow Niemcow i 50 mln nowych Niemcow niezdolnych do pracy.Kogo zdolnego do pracy sobie zaprosza zeby wyzywic 50 milonow nowych obywateli i 50 milonow Niemcow rodowitych niezdolnych do pracy, ktorych wyksztalcili do brudzenia papieru w formacie A4. Tak wiec , chcac z tego jakos wyjsc w tym nowym DDRrze ekonomicznie, zrobia ustawe, ze jak ktos mimo tego ,ze pracowal i wplacal, nie dostanie nic ,jak nie mieszka w nowym DDR.
  Dzis jak emeryt niemiecki wyemigruje do innego kraju, takze unijenego, otrzymuje tylko 60 procent emerytury.Tak wiec piszac takie artykuly bez sensu, przy okazji nalezaloby poinformowac tych Polakow ktorzy byc moze licza sobie na powrot do kraju i nimiecka emeryture, niech odrazu odlicza sobie od tej emerytury jeszcze 40 procent.I oczywiscie coroczne zmiany ustaw o coraz mniejszych sumach skladajacych sie na wysokosc emerytury ktora w roku 2020 ma wynosic ok 30 procent , sredniej zarobkow z ostenich 6 miesiecy.Ideologia nowych DDR, by zatrzymac konsumentow otrzymujacych emeryture w kraju, jest wyrownanie im emerytur do sredniej egzystencjonalnej krajowej, ktora dzis wynosi 704 euro (mieszkanie i zycie)a samo zycie 314 euro
  Jezeli ktos mieszkajacy w Niemczch dzis idzie na emeryture a ta wynosi 600 euro, teoretycznie otrzyma doplate z socjalu 104 euro, ale jak np ma mieszkanie wlasne ze z tych 600 euro zostaje mu 314 na jedzenie nie otrzyma nic.Nie otrzyma tez nic o ile placil sobie cale zycie na drugi filar, czyli tak zwana Riester-Rente i przkracza 704 euro. Pisze to, zeby Polakow uprzedzic ze jest to jeszcze jeden powod na powrot do kraju, bo zostaniecie wydymani przez Niemcow na dalsze 40 procent jak wrocicie dopiero na emeryture.O czym juz dzis musicie wiedziec, ale nikt Wam tego nie powie w mediach.Nalezy sobie wyliczyc ze jak dzis w Niemczech zarabiasz 1500 euro netto , po roku 2020 otrzymasz ok 500 euro emerytury a przy powrocie do Polski obetna Ci jeszcze o 200 euro.Wrocisz do Polski z niemiecka emerytura 300 euro.Oczywiscie licze Ci ,ze te skladke emerytalna bedziesz placil w Niemczech minium 35 lat.Tak w przyblizeniu wyglada rzczywistosc emerytalna dla emerytow niemieckich, na dzien dzisiejszy, a jak dojdzie 50 milnow nowych Niemcow, to musza zajsc zmiany.Czyli zero wyplat emerytalnych dla ludzi poza krajem.Byc moze rzecznik juz to wie i dlatego sie cieszy? A jeszcze realniej myslac, to Niemiec do roku 2023 juz nie bedzie.Polskiego zusu zreszta tez, tak wiec nalezy pomyslec o kawalku ziemii, bo to jest jedyna sznsa na przezycie na stare lata, czyli 65 lat, bo przy tym zatruciu jedzenia, wody, powietrza, i szczpieniach jak ktos dociagnie do wieku emerytalnego to bedzie cud.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra