Górnicy z JSW grożą rządzącej koalicji - gwarantem wypowiedzianych porozumień zbiorowych był rząd

0
0
0
/

Sytuacja w JSW jest doskonałym przykładem, jak wiarygodne są rządowe gwarancje i obietnice. Skutek? Będą strajki. Co ciekawe podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energetyki wytypowany przez związkowców przedstawiciel podziękował rządowi za to, że wprowadza ustawę o likwidacji kopalń [!]

 

23 stycznia we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zorganizowane zostaną masówki informacyjne dla pracowników. W poniedziałek 26 stycznia w spółce rozpocznie się referendum strajkowe - zdecydowała Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych działających w JSW, po wypowiedzeniu przez zarząd spółki trzech obowiązujących w niej porozumień zbiorowych.

 

Referendum strajkowe będzie trwać dwa dni: 26 i 27 stycznia - Determinacja załóg jest tak ogromna, że w zasadzie już wiadomo, jaki będzie wynik tego referendum. Zadamy pracownikom dwa pytania. Pierwsze będzie dotyczyło przeprowadzenia akcji protestacyjno-strajkowej, drugie odwołania zarządu JSW - powiedział Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

 

21 stycznia zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wypowiedział porozumienia z dnia 28 lutego 2011 r. (dot. deputatu węglowego), 5 maja 2011 r. (zawartego przed debiutem giełdowym JSW) oraz 8 listopada 2012 r. (dot. wzrostu stawek płac) - Wypowiedzenie tych porozumień to nic innego, jak skrajna nieodpowiedzialność zarządu i próba przerzucenia odpowiedzialności i kosztów nieudolnego zarządzania na pracowników - podkreśla Roman Brudziński. - Ten zarząd już od dawna nie nadaje się do prowadzenia spółki. Niedługo trzeba będzie opublikować wyniki giełdowe JSW, a wtedy będą to mówić już nie tylko związkowcy, ale także akcjonariusze i wszystkie inne osoby, które znają się na górnictwie - wskazuje wiceprzewodniczący.

 

Związkowcy zaznaczają, że o wypowiedzeniu porozumień zbiorowych przez zarząd JSW dowiedzieli się z mediów. Wskazują również, że porozumienie zawarte przed debiutem giełdowym JSW było podpisywane w obecności przedstawicieli rządu RP, którzy byli gwarantami przestrzegania jego zapisów. - Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. potwierdzają gotowość podjęcia negocjacji w celu wypracowania rozwiązań, które umożliwią poprawę sytuacji w JSW S.A. ale do tych rozmów musi włączyć się strona właścicielska - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez WRZZ.

 

Przedstawiciele central związkowych podkreślają, że w ich ocenie obecna sytuacja spółki jest spowodowana przede wszystkim fatalnym zarządzaniem w ostatnich latach.

 

Pytanie, na ile te protesty będą burzą w szklance wody, jak miało to miejsce w przypadku strajków pracowników kopalń przeznaczonych przez rząd do likwidacji, którzy przymknęli oko na treść podpisanego ze stroną rządową porozumienia, rezygnując z bliżej nieokreślonych przyczyn z walki o miejsca pracy w górnictwie.

 

KMK

 

Źródło: Solidarność


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną