Z kraju

Zdaniem Eksperta „centralizm PiS uniemożliwia w dużej mierze przekonanie miejskiego wyborcy, że partia ma dla niego konkretną ofertę”

Na stronie Klubu Jagiellońskiego ukazała się niezwykle ciekawa analiza przyczyn klęski PiS w wyborach na prezydentów miast „Miasta kontra reszta świata. Gdzie PiS może przegrać… z Biedroniem?” autorstwa Bartosza Brzyskiego (z którego niektórymi wnioskami i ocenami można się nie zgodzić, ale warto je poznać).

Zdaniem eksperta wyniki wyborów samorządowych pokazały, że PiS nie ma poparcia w miastach, nawet we wschodnich i południowych rejonach Polski gdzie PiS cieszy się poparciem (PiS przegrał w Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie, Kielcach). Podobnie jest też w tych województwach gdzie PiS wygrał do sejmików (Łodzi, Lublinie), lub miał dobre wyniki – na Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Według eksperta „problem PiS to już nie tylko metropolie, słabość PiS w miastach widać nie tylko w stolicach województw”. PiS przegrał w mniejszych miastach: Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Chrzanowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Mielcu.

W opinii eksperta PiS niewątpliwie wygrał w powiatach – „Prawo i Sprawiedliwość wygrało w 147 na 314 rad powiatów ziemskich. To przyrost o 80% w stosunku do 2014 roku. Polskie Stronnictwo Ludowe wygrało zaledwie w 40 powiatach, co oznacza spadek o 107, czyli o 73%! (…) Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość (…) nie potrafi przemówić do mieszkańców miast. PiS zwyciężył na wsiach i miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. Najwyraźniej centralizm PiS uniemożliwia w dużej mierze przekonanie miejskiego wyborcy, że partia ma dla niego konkretną ofertę.

Zdaniem eksperta „kampania samorządowa pokazała też dobitnie, że partia Kaczyńskiego posługuje się konsekwentnie narracją ogólnopolską, wizją państwa jako całościowego projektu. To w mniejszym stopniu trafia do elektoratu miejskiego, który czuje się często ofiarą ogólnokrajowej polityki i nie daje się porwać modernizacyjnym planom PiS opowiadanym „językiem korzyści” polskiej prowincji”.

Przyczynę klęski PiS ekspert widzi w liberalnej tożsamości mieszkańców dużych miast. Według eksperta „najbardziej prozaicznym powodem dla którego ludzie się liberalizują, są zmieniające się warunki zewnętrzne, często wynikające z migracji. Po przeprowadzce z małej miejscowości do większego miasta poznaje się nowych ludzi, przebywa nieustannie w zmieniających się przestrzeniach, ma się do czynienia z różnymi modelami życia. Silne przekonania ulegają „zmiękczeniu”. Mówiąc nieco przerysowanym przykładem – trudniej być homofobem, kiedy regularnie trafia się na wspólne imprezy z homoseksualistami”.

Ekspert uważa, że PiS nie potrafi odnaleźć się wobec tych nowych wyzwań. W opinii eksperta „wmijającej kampanii kandydaci PiS w żaden sposób nie zdołali też przedstawić spójnej wizji miasta: tego komu i czemu ma służyć, jak powinno wyglądać, w którą stronę powinno się rozwijać. Raczej bili światłem odbitym, popadając w liczne sprzeczności. Zamiast myśleć nad tworzeniem spójnej opowieści o mieście kandydaci PiS próbowali bazować na czymś, czego nie mieli – wiarygodności w miejskim elektoracie. To nie mogło się udać bez własnej, miejskiej tożsamości. Bez tożsamości tymczasem nie ma konserwatyzmu”.

W swej analizie ekspert przytoczył opnie Roberta Biedronia o tym gdzie i dlaczego wygrywa PiS. Według znanego geja „Na PiS najczęściej głosują m.in. osoby zamieszkujące regiony, które często omija modernizacja i rozwój. Takie, o których zapominali dotychczas politycy. Minęło prawie 30 lat od transformacji, a nadal żaden rząd nie zajął się na poważnie wyrównywaniem szans regionalnych. Nasze państwo jest podzielone jak nigdy – gospodarczo, administracyjnie i, co za tym idzie, także politycznie”.

W opinii eksperta „takie postrzeganie rzeczywistości przez byłego prezydenta Słupska nie jest jednorazowym „błędem w systemie”, ale elementem spójnej narracji. Świadczyć może o tym nie tylko zespół doradców, na którego czele stoi autor raportu „o Miastku” Maciej Gdula. To też sukces, jaki osiągnęła firmowana przez Biedronia inicjatywa „sieci miast progresywnych”. To grupa prezydentów głównie średnich miast z całej Polski, która miała za cel wymieniać się doświadczeniami z rządzenia”. Jak przypomina ekspert członkowie sieci stworzonej przez Roberta Biedronia wygrali bezapelacyjnie z kandydatami PiS.

W opinii eksperta trafność diagnoz Roberta Biedronia i sukcesy jego środowiska polityczne mogą sprawić, że to oni przejmą głosy mieszkańców miast o które powinien walczyć PiS. Zdaniem eksperta „Biedroń ma intuicję polityczną, że jeżeli chce na poważnie wejść do gry, to musi nie tylko zawalczyć o progresywny elektorat miejski, ale przede wszystkim wejść na prowincję. Jego narracja paradoksalnie jest dziś bliska PiS i odwołuje się do spraw godnościowych. Wygląda więc na to, że jeśli nie okaże się jedynie celebrytą, ale politykiem z krwi i kości, to jego inicjatywa może być kłopotem nie tylko dla Koalicji Obywatelskiej, ale też polskiej prawicy”.

Komentując opinie eksperta, uważam, że zjednoczenie środowisk wolnościowych i narodowych, stworzenie przez taką prawdziwą prawice programu atrakcyjnego dla wyborców z miast, demokratycznej formacji umoralniającej aktywność obywatelską, mogło by przełamać monopol PO i PIS na polską politykę.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

351 komentarzy

351 Komentarzy

 1. Soroka

  11 listopada 2018 at 19:09

  Ekspert oderwany od rzeczywistości!

 2. Marian

  11 listopada 2018 at 20:16

  Patryk Jaki przegrał, bo nie rozumie Warszawy. – Warszawa to miasto wypasionych samolubnych postkomuszych snobów z jednej strony, oraz patriotycznej biedoty z drugiej. Proporcje są takie, jak wynik wyborów: 70% do 30%.

 3. z-k

  11 listopada 2018 at 20:42

  Duże miasta to forpoczta i „fortalicje” rychłego POLIN w ramach środkowo-europejskiego Kaganatu i tam nie wygra nikt kogo najważniejsze służby i wiodące ambasady nie uznają za swojego. W przedostatniej Gazecie Warszawskiej jest świetny artykuł Pani I. Falzmann na temat techniki liczenia głosów i przyczyn braku zgody na instalowanie kamer w lokalach

 4. You have to go to Bluetooth settings that will be displayed in the Bluetooth device. fix wireless displays connections in windows 10 after this process will fix your problem.

 5. cheap dissertation writing service

  29 listopada 2018 at 16:06

  Hello.This post was extremely interesting, especially since I was browsing for thoughts on this subject last Sunday.

 6. Programming Assignment Help

  30 listopada 2018 at 04:46

  For students programming assignment help you just look at the Assignment help given by the assignment experts. Opting for our Programming Assignment Help could be ideal for such students and they can get a complete assignment solution from us.

 7. Zakir Muravyov

  1 października 2019 at 08:05

  Amazing! Thank yoս for thе guide!

 8. Dementi Demidov

  4 października 2019 at 01:32

  Тhere is definitely a ⅼot to find out about this subject.
  I love all the points you have made.

 9. Samuel Kudryashov

  6 października 2019 at 03:18

  There iѕ obviously lots to learn about this subject.
  I love all the steps you gave.

 10. Tech Blog

  6 października 2019 at 06:06

  Youг style is really unique comρared to other people I’ve brоwsed
  through. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, reckon I wiⅼl just save this.

 11. Zakir at Web

  7 października 2019 at 09:46

  Gоod writeup. I read your websіtе quite regularly, and үou’re continuously coming
  up with some good staff. I shared this post on my Tumblr,
  and my followers loved it! Have a great day.
  Cһeers.

 12. Gore Kruglov

  24 października 2019 at 20:26

  Ϲooⅼ! Thank you for the information!

 13. Daniel Nekrasov

  24 października 2019 at 22:52

  There iѕ obviously a ⅼot tօ find οᥙt about thіs matter.
  I love аll the points you have made.

 14. http://bit.ly/358neuv

  5 listopada 2019 at 04:34

  świetny artykuł, byłem pod wielkim wrażeniem, szkoda, że nie zostałbyś następnym razem
  http://bit.ly/358neuv

 15. Linda Rose

  1 kwietnia 2020 at 03:37

  Zawartość tej strony artykułu uważam za dość interesującą i przydatną dla mnie, dziękuję za udostępnienie 1playergames66

 16. Claudia Klein

  13 kwietnia 2020 at 01:11

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek.

  Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.

  Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych.

  Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów.

 17. Pingback: vagragenericaar.org

 18. rmsszdb

  14 kwietnia 2020 at 11:06

  Or if they nearly it’s agreeable Buy cheap cialis Smoothly arabic together with the genomic compress RNA to persona a hippopotamus mandarin that subgroups from the quiver of the productive assist

 19. Pingback: doctor7online.com

 20. buy viagra online without prescription

  16 kwietnia 2020 at 04:51

  viagra in canada [url=https://viagenupi.com/#]buy viagra online
  without prescription[/url] online viagra prescription buy
  viagra online without prescription viagra overdose https://viagenupi.com/

 21. Pingback: generic ventolin

 22. Pingback: generic cialis cialis online brand

 23. Pingback: ciprofloxacin 500mg antibiotics cost

 24. Pingback: chloroquine 750 mg

 25. vin lookup

  29 maja 2020 at 06:10

  Your article is very meaningful, interesting and impressive content, I hope in the near future you will have many good and meaningful articles to bring to readers.
  Gửi phản hồi
  Lịch sử
  Đã lưu
  Cộng đồng

 26. basketball legends

  15 czerwca 2020 at 12:22

  Your feedback helps me a lot, A very meaningful event, I hope everything will go well 8 ball

 27. Pingback: reviews of generic viagra websites

 28. Pingback: buy cialis

 29. Pingback: ed meds online without doctor prescription

 30. Pingback: buy viagra no prescription

 31. Pingback: effects of 150 mg of viagra

 32. prednisone without vet prescription

  7 sierpnia 2020 at 19:08

  prednisone without vet prescription https://bvsinfotech.com/

 33. Pingback: buy hydroxychloroquine online

 34. hydroxychloroquine malaria prophylaxis

  10 sierpnia 2020 at 21:04

  hydroxychloroquine malaria prophylaxis https://webbfenix.com/

 35. sildenafil coupons 100mg

  22 września 2020 at 00:53

  sildenafil coupons 100mg https://www.jueriy.com/

 36. Pingback: generic for cialis

 37. Pingback: http://droga5.net/

 38. Pingback: buy cialis pills edsmrl

 39. lm360.us

  9 października 2020 at 04:13

  As a class, although PDE5 inhibitors crapper reach out
  utmost ascertained plasma concentrations (Cmax) in as little
  as 30 minutes, the median value multiplication to maximal
  compactness (Tmax) are 60 transactions for sildenafil citrate and Levitra and 2 hours for tadalafil.

  For avanafil, a median value Tmax of 30 to 45 proceedings is reported,
  possibly translating to a faster attack of action; however, the factual clinical meaning has
  not been set. http://lm360.us/

 40. Pingback: finasteride 1mg pills

 41. ali

  17 października 2020 at 20:51

 42. Pingback: arava 10 mg usa

 43. Pingback: viagra in india price

 44. Pingback: generic cialis buy online

 45. Pingback: where to buy viagra in bangkok

 46. keflex.webbfenix.com

  25 października 2020 at 21:31

  keflex.webbfenix.com https://keflex.webbfenix.com/

 47. Pingback: cialis cost walmart

 48. Pingback: cialis levitra

 49. Pingback: best viagra

 50. amoxycillin1st.com

  31 października 2020 at 11:00

  amoxycillin1st.com https://amoxycillin1st.com/

 51. Pingback: catapres 100mcg tablet

 52. Pingback: ceclor 250 mg usa

 53. Pingback: order ceftin

 54. Pingback: celebrex 100mg coupon

 55. Pingback: celexa cheap

 56. Pingback: where to buy cephalexin

 57. Pingback: cipro over the counter

 58. Pingback: cheapest claritin

 59. Pingback: casinos

 60. Pingback: online gambling

 61. Pingback: real money casino online usa

 62. Pingback: best casino online

 63. Pingback: online casino real money

 64. Pingback: casino moons online casino

 65. Pingback: real online casino

 66. Pingback: slot machine

 67. Pingback: casino

 68. Pingback: slot games

 69. Pingback: auto acceptance insurance

 70. careprost bimatoprost ophthalmic solution 0.03 https://carepro1st.com/

 71. Pingback: triple a car insurance

 72. Pingback: price of viagra in mexico

 73. Pingback: car insurance quotes texas online

 74. Pingback: dairyland car insurance

 75. Pingback: car insurance quotes rates

 76. Pingback: best insurance for young drivers

 77. Pingback: progressive car insurance quotes

 78. Pingback: car insurance quotes texas online

 79. Pingback: automobile insurance

 80. Pingback: average cost of car insurance quotes

 81. Pingback: personal loans

 82. Pingback: online payday loans

 83. Pingback: payday loans oregon

 84. Pingback: title installment loans

 85. Pingback: fast quick loans

 86. Pingback: online bad credit loans florida

 87. Pingback: payday loans colorado

 88. Pingback: personal loans nj

 89. Pingback: cbd oil for pain - cbd pure

 90. Pingback: printable cbd oil handout

 91. Pingback: cbd oil full definition

 92. Pingback: buddy group cbd oil mod

 93. how well does clomiphene work

  18 listopada 2020 at 16:43

  how well does clomiphene work https://salemeds24.wixsite.com/clomid

 94. Pingback: cbd oil for cancer in dogs

 95. ivermectin for children

  19 listopada 2020 at 07:43

  ivermectin for children https://ivermectin.webbfenix.com/

 96. vidalista 20 mg soft tabs

  19 listopada 2020 at 09:46

  vidalista 20 mg soft tabs https://vidalista.mlsmalta.com/

 97. Pingback: buy cbd oil online

 98. Pingback: benefits of cbd oil drops

 99. Pingback: does hemp oil contain cbd

 100. Pingback: online essay writer

 101. Pingback: buy custom essays

 102. Pingback: australia essay writing service

 103. Pingback: how to write an essays

 104. Pingback: what is the best essay writing service

 105. Pingback: white paper writer

 106. Pingback: buy essay online

 107. Pingback: freedom writers summary essay

 108. Pingback: best essay writing services

 109. Pingback: cleocin online pharmacy

 110. Pingback: clomid 100mg prices

 111. Pingback: cost of colchicine

 112. hydroxychloroquine 40 mg

  26 listopada 2020 at 17:55

  hydroxychloroquine 40 mg https://hydroxychloroquine.mlsmalta.com/

 113. Pingback: symbicort inhaler canada

 114. Pingback: combivent 50/20mcg medication

 115. Pingback: coreg 6,25 mg prices

 116. Pingback: compazine for sale

 117. Pingback: how to buy coumadin

 118. Pingback: viagra 100mg pfizer

 119. Pingback: cozaar 100 mg over the counter

 120. Pingback: cymbalta prices

 121. Pingback: cheapest dapsone caps

 122. Pingback: ddavp 0.1 mg australia

 123. buy priligy online

  1 grudnia 2020 at 09:17

 124. Pingback: where to buy depakote 125mg

 125. Pingback: diamox 250mg pharmacy

 126. Pingback: how to purchase differin

 127. Pingback: diltiazem 90 mg medication

 128. Pingback: doxycycline united kingdom

 129. pet meds for dogs

  3 grudnia 2020 at 20:08

  pet meds for dogs https://medpills.bee-rich.com/

 130. Pingback: dramamine tablet

 131. Pingback: elavil 25 mg cheap

 132. Pingback: erythromycin without a doctor prescription

 133. Pingback: etodolac 300 mg australia

 134. Pingback: flomax nz

 135. happy family store pharmacy

  6 grudnia 2020 at 07:03

  happy family store pharmacy https://edmeds.buszcentrum.com/

 136. Pingback: flonase nasal spray usa

 137. Pingback: garcinia cambogia caps united kingdom

 138. Pingback: geodon over the counter

 139. Pingback: hyzaar cheap

 140. priligy trial voucher

  8 grudnia 2020 at 09:00

  priligy trial voucher https://ddapoxetine.com/

 141. Pingback: where to buy imdur 20 mg

 142. Pingback: imitrex purchase

 143. cialis 20mg generic tadalafil

  8 grudnia 2020 at 21:30

  cialis 20mg generic tadalafil https://tadalafil.cleckleyfloors.com/

 144. Pingback: imodium 2 mg australia

 145. Pingback: Web Site

 146. hydroxychloroquine 400

  11 grudnia 2020 at 20:05

  hydroxychloroquine 400 https://hydroxychloroquinee.com/

 147. Pingback: where can i buy lamisil

 148. Pingback: levaquin 250mg united states

 149. Pingback: cost of lopid 300 mg

 150. Pingback: where can i buy lopressor

 151. Pingback: luvox 50mg pills

 152. Pingback: macrobid 50 mg medication

 153. Pingback: viagra experiences

 154. Pingback: order meclizine 25mg

 155. cialis dosage information

  15 grudnia 2020 at 07:56

  cialis dosage information https://tadalafili.com/

 156. Pingback: mestinon price

 157. Pingback: micardis 40mg online pharmacy

 158. Pingback: mobic 7,5mg tablet

 159. Pingback: motrin coupon

 160. Pingback: best generic viagra

 161. Pingback: nortriptyline 25 mg tablets

 162. Pingback: how to buy periactin 4 mg

 163. online doctor ed treatment

  18 grudnia 2020 at 21:59

  online doctor ed treatment https://medpills.bee-rich.com/

 164. Pingback: cheapest phenergan 25 mg

 165. cialis 20mg price in india

  19 grudnia 2020 at 00:23

  cialis 20mg price in india https://cialsagen.com/

 166. Pingback: plaquenil 200 mg price

 167. Pingback: where can i buy prednisolone 20 mg

 168. Pingback: prevacid 15 mg without a doctor prescription

 169. tadalafil generic best prices

  20 grudnia 2020 at 18:44

  tadalafil generic best prices https://tadalafileo.online/

 170. Pingback: prilosec without a doctor prescription

 171. Pingback: proair inhaler 100 mcg australia

 172. dog prednisone vs human prednisone

  21 grudnia 2020 at 18:45

  dog prednisone vs human prednisone https://prednisone.bvsinfotech.com/

 173. Pingback: procardia tablets

 174. Pingback: proscar tablets

 175. Pingback: viagra pill picture

 176. Pingback: protonix online pharmacy

 177. Pingback: provigil 200 mg price

 178. Pingback: pulmicort online pharmacy

 179. Pingback: pyridium without a prescription

 180. Pingback: reglan 10mg generic

 181. Pingback: remeron tablets

 182. Pingback: retin-a cream 0.05% otc

 183. Pingback: revatio medication

 184. Pingback: risperdal uk

 185. Pingback: robaxin 500mg purchase

 186. Pingback: where to buy rogaine 5%

 187. Pingback: seroquel without a prescription

 188. Pingback: order singulair

 189. generic cenforce not as good as regular

  28 grudnia 2020 at 21:13

  generic cenforce not as good as regular http://cavalrymenforromney.com/

 190. Pingback: how to buy skelaxin

 191. vidalista india pharmacy

  29 grudnia 2020 at 04:09

  vidalista india pharmacy https://vidalista.buszcentrum.com/

 192. Pingback: order spiriva

 193. Pingback: where to buy tenormin

 194. Pingback: how to buy thorazine

 195. Pingback: where can i buy toprol

 196. Pingback: tricor over the counter

 197. Pingback: valtrex 500 mg for sale

 198. hydroxychloroquine stock price today

  1 stycznia 2021 at 07:49

  hydroxychloroquine stock price today https://hydroxychloroquine.wisig.org/

 199. Pingback: vantin 200mg tablets

 200. Pingback: buy verapamil

 201. what is generic for viagra

  2 stycznia 2021 at 07:42

  what is generic for viagra http://viagratru.com/

 202. Pingback: voltaren 100mg united kingdom

 203. Pingback: wellbutrin no prescription

 204. Pingback: how to buy cialis without insurance

 205. Pingback: zanaflex without a doctor prescription

 206. Pingback: zestril 5mg price

 207. Pingback: go to this site

 208. Pingback: zocor canada

 209. Pingback: order zovirax

 210. Pingback: i want to buy viagra

 211. Pingback: zyloprim without a doctor prescription

 212. Pingback: zyprexa 2,5 mg without a prescription

 213. Pingback: zyvox nz

 214. Pingback: sildenafil tablets

 215. Pingback: cheap tadalafil

 216. Pingback: furosemide 40mg for sale

 217. Pingback: escitalopram 10 mg for sale

 218. Pingback: aripiprazole 20 mg online pharmacy

 219. Pingback: how to buy pioglitazone 30mg

 220. Pingback: spironolactone 25 mg usa

 221. Pingback: fexofenadine 180mg coupon

 222. Pingback: cost of glimepiride 4 mg

 223. Pingback: meclizine tablets

 224. Pingback: buy leflunomide 20mg

 225. Pingback: cheap atomoxetine

 226. Pingback: donepezil for sale

 227. Pingback: cheap anastrozole 1mg

 228. Pingback: irbesartan 300 mg medication

 229. Pingback: dutasteride 0,5 mg usa

 230. Pingback: olmesartan 20mg price

 231. Pingback: buspirone 10 mg otc

 232. Pingback: clonidinemg without a doctor prescription

 233. Pingback: cefuroxime 125 mg price

 234. Pingback: citalopram 10mg for sale

 235. Pingback: how to purchase cephalexin 500 mg

 236. Pingback: loratadine 10mg prices

 237. Pingback: clindamycin 300mg tablet

 238. Pingback: female viagra generic name

 239. Pingback: clozapine without prescription

 240. Pingback: warfarin united states

 241. Pingback: rosuvastatin 10 mg cheap

 242. Pingback: cheap desmopressin 10mcg

 243. Pingback: divalproex tablets

 244. buy generic cialis online no prescription

  25 stycznia 2021 at 14:53

  buy generic cialis online no prescription http://ciaalis2u.com/

 245. Pingback: tolterodine 1mg united kingdom

 246. Pingback: acetazolamide 250 mg tablets

 247. Pingback: fluconazole without prescription

 248. Pingback: cost of phenytoin 100mg

 249. Pingback: oxybutynin 5mg tablet

 250. Pingback: doxycycline prices

 251. Pingback: where to buy viagra in oaxaca

 252. Pingback: where to buy amitriptyline 25 mg

 253. brand cialis without a doctor prescription http://tadalafila.online/

 254. Pingback: permethrin 30g united states

 255. Pingback: cialis 20mg pills

 256. Pingback: 141genericExare

 257. Pingback: erythromycin 250 mg uk

 258. Pingback: 141generic2Exare

 259. Pingback: ddcjsman

 260. Pingback: estradiol 1mg nz

 261. best price on cialis 20mg

  3 lutego 2021 at 15:31

  best price on cialis 20mg https://cialis.buszcentrum.com/

 262. Pingback: tamsulosin 0.2mg online pharmacy

 263. Pingback: obsdlgdq

 264. buy cheap cialis 20mg online

  5 lutego 2021 at 23:46

  buy cheap cialis 20mg online https://cialzi.com/

 265. Pingback: fluticasone 50mcg pills

 266. hydroxychloroquine stock symbol

  6 lutego 2021 at 10:06

  hydroxychloroquine stock symbol http://hydroxychloroquined.online/

 267. Pingback: alendronate 35 mg medication

 268. Pingback: what is better viagra or cialis

 269. Pingback: what is the active ingredient in cialis

 270. Pingback: waar cialis kopen

 271. Pingback: nitrofurantoin 100 mg united states

 272. Pingback: hoe duur is viagra

 273. Pingback: how to ivermectin equine paste work

 274. Pingback: what is the medicine azithromycin used for

 275. Pingback: cheapest glipizide 10mg

 276. Pingback: brand viagra no prescription

 277. Pingback: common side effects of bactrim

 278. Pingback: hydrochlorothiazide uk

 279. Pingback: isosorbide 20mg pharmacy

 280. cheap sildenafil

  14 lutego 2021 at 18:33

  cheap sildenafil http://viiagra.co/

 281. Pingback: loperamide cost

 282. Pingback: cialis

 283. Pingback: is there a generic cialis available in the us

 284. viagra soft

  15 lutego 2021 at 21:24

  viagra soft http://viaagra1.com/

 285. viagra 40 pills 99

  15 lutego 2021 at 22:02

  I know this web page presents quality dependent content and extra
  material, is there any other website which presents such information in quality? http://cleckleyfloors.com/viagra

 286. Pingback: generic viagra prices

 287. Pingback: azathioprine tablets

 288. Pingback: how to purchase propranolol 80mg

 289. Pingback: shanghai viagra

 290. Pingback: viagra

 291. Pingback: indomethacin purchase

 292. cialis 10mg price canada

  19 lutego 2021 at 11:56

  cialis 10mg price canada http://cialis.anafassia.com/

 293. Pingback: legal essay writing service

 294. Pingback: how to write a research paper apa

 295. Pingback: help writing my essay

 296. Pingback: college essay help online

 297. free cialis

  22 lutego 2021 at 16:06

  This is my first time pay a quick visit at here and
  i am in fact pleassant to read all at single place. https://cialis.buszcentrum.com/tadalafil

 298. Pingback: business and ethics essay

 299. hydroxychloroquine for osteoarthritis

  23 lutego 2021 at 11:02

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  Many thanks https://hydroxychloroquines.studiowestinc.com/

 300. canadian pharmacies hydroxychloroquine

  23 lutego 2021 at 15:07

  Every weekend i used to pay a quick visit this web
  site, because i want enjoyment, since this this web site conations truly fastidious
  funny data too. https://hydroxychloroquinea.advantagetriseal.com/

 301. erectile dysfunction pills buy

  26 lutego 2021 at 02:30

  erectile dysfunction pills buy http://vidallista.com/

 302. Pingback: lamotrigine medication

 303. Pingback: terbinafine generic

 304. cialis maximum effect

  3 marca 2021 at 11:20

  cialis maximum effect https://cialis360.jueriy.com/

 305. Wow, that’s what I was searching for, what a material!
  present here at this website, thanks admin of this web site. http://herreramedical.org/chloroquine

 306. Pingback: buy levothyroxine mcg

 307. black sildenafil 200mg

  11 marca 2021 at 18:00

  I feel that is one of the such a lot vital info for me. And i’m happy studying your article.
  However wanna statement on some general issues, The site
  style is wonderful, the articles is actually nice : D.

  Excellent job, cheers http://www.deinformedvoters.org/sildenafil-price

 308. Pingback: augmentin 500mg price in india

 309. Pingback: atorvastatin 20 mg canada

 310. Pingback: medicine lasix 40 mg

 311. Pingback: zithromax 250 mg coupon

 312. Pingback: ivermectin lotion for scabies

 313. Pingback: proventil for sale

 314. mail order vidalista

  13 marca 2021 at 07:17

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if
  you are not already 😉 Cheers! http://www.deinformedvoters.org/vidalista-online

 315. Pingback: gemfibrozil cheap

 316. buy stromectol over the counter medication https://ivermectin1st.com/

 317. Pingback: metoprolol 100 mg without a doctor prescription

 318. Pingback: clotrimazole 10g coupon

 319. Pingback: tick bite doxycycline

 320. Pingback: prednisolone for cat

 321. Pingback: nolva and clomid

 322. Pingback: priligy online

 323. Pingback: diflucan buy

 324. Pingback: synthroid prescribing information

 325. Pingback: cheapest metoclopramide

 326. interactions for flagyl

  24 marca 2021 at 03:02

  I believe everything said made a bunch of sense. But, think about this, what if you were
  to create a killer headline? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however suppose you added a title that grabbed people’s attention? I mean Zdaniem Eksperta „centralizm PiS uniemożliwia w dużej mierze przekonanie miejskiego wyborcy, że partia ma dla niego konkretną ofertę” – Prawy.pl is a little plain. You might peek
  at Yahoo’s front page and watch how they create post headlines to grab
  viewers to click. You might add a video or a related pic
  or two to grab people excited about what you’ve written. In my opinion,
  it would bring your blog a little bit more interesting. http://antiibioticsland.com/Flagyl_ER.htm

 327. tadalafil cost in canada

  24 marca 2021 at 10:06

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly
  informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers! https://cialis.advantagetriseal.com/tadalafil

 328. how much is 100mg sildenafil

  28 marca 2021 at 05:11

  how much is 100mg sildenafil http://www.zolftgenwell.org/

 329. where to buy tetracycline for dogs

  28 marca 2021 at 23:39

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we
  communicate? http://antiibioticsland.com/Tetracycline.htm

 330. cvs generic sildenafil cost

  29 marca 2021 at 08:43

  magnificent put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not realize this.
  You must continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already! http://herreramedical.org/sildenafil

 331. availability of hydroxychloroquine

  29 marca 2021 at 20:54

  I was curious if you ever considered changing the structure
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better? https://hydroxychloroquinej.jueriy.com/

 332. is vidalista professional really vidalista http://viidalista.co/

 333. Pingback: who makes propecia

 334. Pingback: que es neurontin

 335. Pingback: melatonin and metformin

 336. Pingback: paxil mood swings

 337. Pingback: plaquenil patient assistance

 338. cvs pharmacy coupons for dapoxetine

  10 kwietnia 2021 at 06:28

  I’d like to thank you for the efforts you have put
  in penning this site. I really hope to see the same high-grade
  blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my
  own, personal site now 😉 http://www.deinformedvoters.org/dapoxetine-60mg

 339. cialis generic discount

  11 kwietnia 2021 at 06:47

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
  when i read this article i thought i could also make comment due to this good post. https://cialis.grassfed.us/tadalafil

 340. monitoring hydroxychloroquine treatment

  11 kwietnia 2021 at 08:33

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
  was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated. http://herreramedical.org/hydroxychloroquine

 341. is cephalexin stronger than amoxicillin

  14 kwietnia 2021 at 04:11

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will
  be grateful to you. http://antiibioticsland.com/Amoxil.htm

 342. hydroxychloroquine how to buy

  15 kwietnia 2021 at 10:09

  My relatives every time say that I am killing my time here at net,
  but I know I am getting know-how all the time by reading such fastidious content. https://hydroxychloroquinew.webbfenix.com/

 343. where to get cialis in singapore

  16 kwietnia 2021 at 02:07

  Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but
  after browsing through many of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly! https://cialis.webbfenix.com/tadalafil

 344. This is very interesting, You are a very skilled
  blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I have shared your site in my social networks! http://cialis.anafassia.com/tadalafil

 345. cheap cialis canada pharmacy

  19 kwietnia 2021 at 17:38

  cheap cialis canada pharmacy http://cialis.audiovideoninja.com/

 346. cialis 200mg pills

  20 kwietnia 2021 at 17:25

  where can i buy over the counter tadalafil 20mg cialis 200mg pills
  where to buy tadalafil http://www.mynanopharm.com/

 347. Pingback: furosemide price in india

 348. acyclovir dosing for cold sores

  27 kwietnia 2021 at 14:41

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy
  on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire
  out a designer to create your theme? Excellent work! http://herreramedical.org/acyclovir

 349. aurogra for prostate

  2 maja 2021 at 11:50

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this fantastic blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook
  group. Talk soon! http://www.deinformedvoters.org/aurogra-online

 350. Pingback: Http://tinderentrar.com

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra