Z kraju

Zdaniem Eksperta „centralizm PiS uniemożliwia w dużej mierze przekonanie miejskiego wyborcy, że partia ma dla niego konkretną ofertę”

Na stronie Klubu Jagiellońskiego ukazała się niezwykle ciekawa analiza przyczyn klęski PiS w wyborach na prezydentów miast „Miasta kontra reszta świata. Gdzie PiS może przegrać… z Biedroniem?” autorstwa Bartosza Brzyskiego (z którego niektórymi wnioskami i ocenami można się nie zgodzić, ale warto je poznać).

Zdaniem eksperta wyniki wyborów samorządowych pokazały, że PiS nie ma poparcia w miastach, nawet we wschodnich i południowych rejonach Polski gdzie PiS cieszy się poparciem (PiS przegrał w Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie, Kielcach). Podobnie jest też w tych województwach gdzie PiS wygrał do sejmików (Łodzi, Lublinie), lub miał dobre wyniki – na Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Według eksperta „problem PiS to już nie tylko metropolie, słabość PiS w miastach widać nie tylko w stolicach województw”. PiS przegrał w mniejszych miastach: Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Chrzanowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Mielcu.

W opinii eksperta PiS niewątpliwie wygrał w powiatach – „Prawo i Sprawiedliwość wygrało w 147 na 314 rad powiatów ziemskich. To przyrost o 80% w stosunku do 2014 roku. Polskie Stronnictwo Ludowe wygrało zaledwie w 40 powiatach, co oznacza spadek o 107, czyli o 73%! (…) Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość (…) nie potrafi przemówić do mieszkańców miast. PiS zwyciężył na wsiach i miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. Najwyraźniej centralizm PiS uniemożliwia w dużej mierze przekonanie miejskiego wyborcy, że partia ma dla niego konkretną ofertę.

Zdaniem eksperta „kampania samorządowa pokazała też dobitnie, że partia Kaczyńskiego posługuje się konsekwentnie narracją ogólnopolską, wizją państwa jako całościowego projektu. To w mniejszym stopniu trafia do elektoratu miejskiego, który czuje się często ofiarą ogólnokrajowej polityki i nie daje się porwać modernizacyjnym planom PiS opowiadanym „językiem korzyści” polskiej prowincji”.

Przyczynę klęski PiS ekspert widzi w liberalnej tożsamości mieszkańców dużych miast. Według eksperta „najbardziej prozaicznym powodem dla którego ludzie się liberalizują, są zmieniające się warunki zewnętrzne, często wynikające z migracji. Po przeprowadzce z małej miejscowości do większego miasta poznaje się nowych ludzi, przebywa nieustannie w zmieniających się przestrzeniach, ma się do czynienia z różnymi modelami życia. Silne przekonania ulegają „zmiękczeniu”. Mówiąc nieco przerysowanym przykładem – trudniej być homofobem, kiedy regularnie trafia się na wspólne imprezy z homoseksualistami”.

Ekspert uważa, że PiS nie potrafi odnaleźć się wobec tych nowych wyzwań. W opinii eksperta „wmijającej kampanii kandydaci PiS w żaden sposób nie zdołali też przedstawić spójnej wizji miasta: tego komu i czemu ma służyć, jak powinno wyglądać, w którą stronę powinno się rozwijać. Raczej bili światłem odbitym, popadając w liczne sprzeczności. Zamiast myśleć nad tworzeniem spójnej opowieści o mieście kandydaci PiS próbowali bazować na czymś, czego nie mieli – wiarygodności w miejskim elektoracie. To nie mogło się udać bez własnej, miejskiej tożsamości. Bez tożsamości tymczasem nie ma konserwatyzmu”.

W swej analizie ekspert przytoczył opnie Roberta Biedronia o tym gdzie i dlaczego wygrywa PiS. Według znanego geja „Na PiS najczęściej głosują m.in. osoby zamieszkujące regiony, które często omija modernizacja i rozwój. Takie, o których zapominali dotychczas politycy. Minęło prawie 30 lat od transformacji, a nadal żaden rząd nie zajął się na poważnie wyrównywaniem szans regionalnych. Nasze państwo jest podzielone jak nigdy – gospodarczo, administracyjnie i, co za tym idzie, także politycznie”.

W opinii eksperta „takie postrzeganie rzeczywistości przez byłego prezydenta Słupska nie jest jednorazowym „błędem w systemie”, ale elementem spójnej narracji. Świadczyć może o tym nie tylko zespół doradców, na którego czele stoi autor raportu „o Miastku” Maciej Gdula. To też sukces, jaki osiągnęła firmowana przez Biedronia inicjatywa „sieci miast progresywnych”. To grupa prezydentów głównie średnich miast z całej Polski, która miała za cel wymieniać się doświadczeniami z rządzenia”. Jak przypomina ekspert członkowie sieci stworzonej przez Roberta Biedronia wygrali bezapelacyjnie z kandydatami PiS.

W opinii eksperta trafność diagnoz Roberta Biedronia i sukcesy jego środowiska polityczne mogą sprawić, że to oni przejmą głosy mieszkańców miast o które powinien walczyć PiS. Zdaniem eksperta „Biedroń ma intuicję polityczną, że jeżeli chce na poważnie wejść do gry, to musi nie tylko zawalczyć o progresywny elektorat miejski, ale przede wszystkim wejść na prowincję. Jego narracja paradoksalnie jest dziś bliska PiS i odwołuje się do spraw godnościowych. Wygląda więc na to, że jeśli nie okaże się jedynie celebrytą, ale politykiem z krwi i kości, to jego inicjatywa może być kłopotem nie tylko dla Koalicji Obywatelskiej, ale też polskiej prawicy”.

Komentując opinie eksperta, uważam, że zjednoczenie środowisk wolnościowych i narodowych, stworzenie przez taką prawdziwą prawice programu atrakcyjnego dla wyborców z miast, demokratycznej formacji umoralniającej aktywność obywatelską, mogło by przełamać monopol PO i PIS na polską politykę.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Soroka

  11 listopada 2018 at 19:09

  Ekspert oderwany od rzeczywistości!

 2. Marian

  11 listopada 2018 at 20:16

  Patryk Jaki przegrał, bo nie rozumie Warszawy. – Warszawa to miasto wypasionych samolubnych postkomuszych snobów z jednej strony, oraz patriotycznej biedoty z drugiej. Proporcje są takie, jak wynik wyborów: 70% do 30%.

 3. z-k

  11 listopada 2018 at 20:42

  Duże miasta to forpoczta i „fortalicje” rychłego POLIN w ramach środkowo-europejskiego Kaganatu i tam nie wygra nikt kogo najważniejsze służby i wiodące ambasady nie uznają za swojego. W przedostatniej Gazecie Warszawskiej jest świetny artykuł Pani I. Falzmann na temat techniki liczenia głosów i przyczyn braku zgody na instalowanie kamer w lokalach

 4. You have to go to Bluetooth settings that will be displayed in the Bluetooth device. fix wireless displays connections in windows 10 after this process will fix your problem.

 5. cheap dissertation writing service

  29 listopada 2018 at 16:06

  Hello.This post was extremely interesting, especially since I was browsing for thoughts on this subject last Sunday.

 6. Programming Assignment Help

  30 listopada 2018 at 04:46

  For students programming assignment help you just look at the Assignment help given by the assignment experts. Opting for our Programming Assignment Help could be ideal for such students and they can get a complete assignment solution from us.

 7. Zakir Muravyov

  1 października 2019 at 08:05

  Amazing! Thank yoս for thе guide!

 8. Dementi Demidov

  4 października 2019 at 01:32

  Тhere is definitely a ⅼot to find out about this subject.
  I love all the points you have made.

 9. Samuel Kudryashov

  6 października 2019 at 03:18

  There iѕ obviously lots to learn about this subject.
  I love all the steps you gave.

 10. Tech Blog

  6 października 2019 at 06:06

  Youг style is really unique comρared to other people I’ve brоwsed
  through. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, reckon I wiⅼl just save this.

 11. Zakir at Web

  7 października 2019 at 09:46

  Gоod writeup. I read your websіtе quite regularly, and үou’re continuously coming
  up with some good staff. I shared this post on my Tumblr,
  and my followers loved it! Have a great day.
  Cһeers.

 12. Gore Kruglov

  24 października 2019 at 20:26

  Ϲooⅼ! Thank you for the information!

 13. Daniel Nekrasov

  24 października 2019 at 22:52

  There iѕ obviously a ⅼot tօ find οᥙt about thіs matter.
  I love аll the points you have made.

 14. http://bit.ly/358neuv

  5 listopada 2019 at 04:34

  świetny artykuł, byłem pod wielkim wrażeniem, szkoda, że nie zostałbyś następnym razem
  http://bit.ly/358neuv

 15. Linda Rose

  1 kwietnia 2020 at 03:37

  Zawartość tej strony artykułu uważam za dość interesującą i przydatną dla mnie, dziękuję za udostępnienie 1playergames66

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra