Pracownicy polskich firm transportowych murem za niemieckim rządem
Niemiecki rząd troszczy się bardziej o wynagrodzenia dla polskich pracowników, niż polski – uważają przedstawiciele polskich związków zawodowych przewoźników. Wysłali oni list do niemieckiego ministra pracy i spraw socjalnych z poparciem dla działań rządu niemieckiego, który wprowadził ustawową płacę minimalną (8,5 euro za godzinę).
Nawiązując do wprowadzonej z dn. 1 stycznia 2015 r. ustawy o płacy minimalnej w Niemczech, wprowadzającej możliwość zatrudnienia pracownika za stawkę nie mniejszą niż 8,5 euro za godzinę pracy, stwierdzili, iż „to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla niemieckich pracowników, ale także dla Polaków pracujących w Niemczech”.
„Od samego początku polskie związki zawodowe solidaryzowały się z niemieckimi koleżankami i kolegami w ich staraniach na rzecz ustanowienia takich regulacji. Stoimy na stanowisku, iż jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do godziwego wynagrodzenia” stwierdzili w liście, podkreślając, iż od wielu lat bezskutecznie domagają się od rządu w Polsce zwiększenia płacy minimalnej do poziomu co najmniej 50 proc. średniego wynagrodzenia, a także wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej.
Polscy związkowcy, zwracając się do minister Andrei Nahles o podtrzymanie niemieckiego stanowiska w sprawie interpretacji przepisów dotyczących płacy minimalnej w toku wyjaśnień, o które wystąpiła do Niemiec Komisja Europejska, podkreślili, że stanowisko rządu Ewy Kopacz nie było przedmiotem jakichkolwiek konsultacji społecznych, które de facto są zawieszone od prawie dwóch lat.
„Z przykrością stwierdzamy zatem, iż to rząd niemiecki w większym stopniu troszczy się o godziwe wynagrodzenie dla polskich pracowników, niż rząd polski” konkludowali.
„Od wielu lat wspólnie domagamy się ujednolicenia standardów socjalnych, w tym tych odnoszących się o minimalnego wynagrodzenia na poziomie europejskim, w myśl zasady „równa płaca, za tę samą pracę”” stwierdzili, raz jeszcze apelując o podtrzymanie niemieckiego stanowiska w sprawie interpretacji przepisów dotyczących płacy minimalnej. Wyrazili przy tym gotowość do udzielenia wszelkich dodatkowych wyjaśnień, jeżeli zaszła by taka potrzeba.
Anna Wiejak
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl