Rolnicy: dramatycznej sytuacji polskiego rolnictwa winne jest PSL!

0
0
0
/

Podstawową przyczyną problemów polskiego rolnictwa nie jest rosyjskie embargo, ale prowadzona przez ostatnie 25 lat polityka całkowitego otwierania rynku krajowego na przedsiębiorstwa wielonarodowe, prywatyzacja zakładów przetwórczych w oderwaniu od rodzimego zaplecza surowcowego i sprzedaż obcokrajowcom polskiej ziemi - uważają rolnicy z zachodniopomorskiej sekcji "Solidarności".

 

 

Załamanie się opłacalności na niemal wszystkich rynkach rolnych stanowi nie przyczynę problemów, ale skutek kardynalnych błędów w trakcie przekształceń własnościowych po 1989 roku - stwierdzili rolnicy, którzy w sobotę 31 stycznia w Węgorzynie obradowali w ramach posiedzenia Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność”. W trakcie spotkania omówiono aktualną sytuację na poszczególnych rynkach rolnych oraz w obszarze gospodarowania gruntami z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 

W ocenie dyskutantów jednym z najistotniejszych zaniedbań, był brak odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia państwa dla spółdzielczego modelu organizacji otoczenia rolnictwa, a także prywatyzacja zakładów przetwórczych w oderwaniu od rodzimego zaplecza surowcowego. - Często nawet mieliśmy do czynienia ze sprzedażą zakładów, firmom należącym do rolników z innych krajów, konkurujących z naszymi producentami rolnymi - zauważyli.


Innym kardynalnym błędem, na który wskazali, było całkowite otwarcie rynku krajowego dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz często chaotyczna lokalizacja dużych obiektów handlowych. - Rosyjskie embargo jedynie gwałtownie przyspieszyło i skumulowało skutki opisanych wyżej błędów - konkludowali.

 

Sytuacja jest - jak podkreślali - szczególnie groźna dla towarowych gospodarstw województwa zachodniopomorskiego otoczonych z jednej strony korporacjami dostarczającymi materiał siewny i środki ochrony roślin, z drugiej decydującymi o możliwościach i cenach zbytu płodów rolnych. To korporacje decydują, czy i ile zarobi rolnik.

 

Dramatycznym dopełnieniem obrazu trudnej rzeczywistości jest wprowadzony ustawą z 16 września 2011 r. obowiązek wykupu dzierżawionych gruntów, co zdaniem rolników dodatkowo znacząco obniża konkurencyjność polskich gospodarstw rolnych.

 

Uczestnicy zobowiązali władze związku do bezwzględnej walki o realizację postulatu domagającego się uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z Zasobu WRSP oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także przywrócenia prawa udziału w przetargach ograniczonych tylko do rolników z gminy w której położona jest nieruchomość wystawiona do przetargu.

 

W ocenie uczestniczących w posiedzeniu rolników, głównym odpowiedzialnym za zaistniałą sytuację jest PSL, kierujący resortem rolnictwa przez większość czasu, jaki upłynął od zmiany ustrojowej. - Zamiast zabiegać na arenie międzynarodowej o równe warunki konkurowania dla naszych rolników i wspierania ich w kontaktach z zakładami przetwórczymi i sieciami handlowymi, politycy PSL zdają się interesować głównie skupianiem w swoich rękach możliwości dysponowania jak największymi środkami i budowaniem układu zależności oraz podporządkowaniem sobie liderów związków i organizacji rolniczych - podsumowali dotychczasowe działania tego ugrupowania. - Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, przypominające objawami chorobę nowotworową. Pozostaje mieć nadzieję, że leczenie rozpocznie się w porę i nie zakończy się zgonem polskiego rolnictwa - dodali.

 

W trakcie spotkania omówiono także przebieg i efekty pikiety zorganizowanej przed siedzibą OT ANR w Szczecinie SZGZ w Stargardzie Szczecińskim. Rada Wojewódzka podjęła również uchwałę o poparciu stanowiska Koalicji „Polska wolna od GMO” w sprawie zmiany ustawy o GMO.

 

KMK

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną