Kolejne ofiary komunistycznego bestialstwa odzyskają tożsamość?

0
0
0
/

Prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz ze swoim zespołem nie poddaje się i niestrudzenie poszukuje ofiar zbrodni komunistycznych. Tym razem rozpoczęli pracę na warszawskim Cmentarzu Bródnowkim.

 

Samodzielny Wydział Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), którym kieruje prof. Szwagrzyk, rozpoczął poszukiwania przy murze cmentarnym znajdującym się od ulicy Rzeszowskiej w kwaterze N 45 – podaje „Rzeczpospolita”.

 

Zdaniem historyków w miejscu tym mogą znajdować się szczątki żołnierzy podmienia niepodległościowego. Mowa o trzydziestu czterech osobach. Wśród, których znajduje się m.in. mjr Bronisław Sienkiewicz ps. Wilczur, członek Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z Podlasia, Zygmunt Kęska ps. Świt, czy szef Kedywu Armii Krajowej Okręgu Tarnopolskiego ppłk Edward Pisula ps. Tama. Są to ofiary egzekucji przeprowadzanych w tzw. „Toledo” – warszawskim więzieniu karno-śledczym nr III.

 

Budynek więzienia nie przetrwał do dziś. Znajdował się przy ul. Ratuszowej 11 (obecnie Namysłowska 6) w Warszawie. Początkowo urzędowało w nim NKWD, a potem UB. Więzienie otoczone było trzymetrowym murem zabezpieczonym od góry drutem kolczastym i wmurowanymi odłamkami szkła. Kiedy NKWD rozpoczęło likwidację żołnierzy podziemia niepodległościowego z różnych organizacji m.in. członków Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy Armii Krajowej, wielu z nich osadzano w „Toledo”. Zatrzymani byli nie tylko przesłuchiwani, ale także poddawani bestialskim torturom. Tu również miały miejsce „procesy” sądowe i egzekucje.

 

Naczelnikiem więzienia był Kazimierz Szymonowicz. Osadzeni nazywali go „Krwawym Kaziem”, ponieważ lubił osobiście wykonywać wyroki śmierci na skazanych.

 

Według historyków ciała pomordowanych żołnierzy były grzebane w rowie i zasypywane śmieciami oraz wapnem. Niektóre ofiary wrzucano do „dołów śmierci” znajdujących się w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, bądź też grzebano na Cmentarzu Bródnowskim.

 

IK

fot. Pomnik "Ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944–1956", znajdujący się w miejscu więzienia karno-śledczego nr III w Warszawie, Monikoska, cc

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną