Nie o taką Polskę walczyliśmy! Obrońcy życia apelują o szanowanie praw człowieka
Organizacje pro-life w Polsce napisali do senatorów oraz marszałka Senatu RP petycję sprawie naruszania praw człowieka w najwcześniejszej fazie jego rozwoju przez zapisy ustawy o leczeniu niepłodności. Jest przygotowana specjalna petycja.
Domagają się niej, aby senatorowie wnieśli poprawki do przyjętej w ubiegłym tygodniu ustawy o leczeniu niepłodności. Jak tłumaczy HLI, ustawa ta jest najbardziej liberalna w całej Unii Europejskiej. Dziecko poczęte w embrionalnej fazie rozwoju definiuje jako grupę komórek i pozbawia go ochrony. Pozwala na jego tworzenie w warunkach laboratoryjnych, mrożenie, testowanie, a w przypadku wykrycia wad na selekcję aż do urodzenia. Zezwala na poczęcie dziecka przez osoby obce, także po śmierci jego rodziców. Umożliwia wskazanie obcego, dowolnego mężczyzny jako ojca dziecka. Wyraża zgodę, aby z zapłodnienia pozaustrojowego mogły korzystać osoby nie będące małżeństwem, oświadczające jedynie, że znajdują się we wspólnym pożyciu.
Zapisy te legalizują zamawianie i kupowanie dzieci, wynajmowanie matek zastępczych tzw. surogatek, również przez pary jednopłciowe, ale w żaden sposób nie zabezpieczają praw i bezpieczeństwa dzieci poczętych in vitro – wymieniają w petycji nadesłanej redakcji Prawy.pl.
Oświadczenie:
Senat RP już w pierwszych dniach lipca br. podejmie decyzję w sprawie ustawy o leczeniu niepłodności, przyjętej przez Sejm RP w dniu 25 czerwca. Podkreślamy, że ustawa ta w żaden sposób nie odnosi się do rzeczywistego leczenia niepłodności, a jedynie legalizuje działania centrów stosujących zapłodnienie pozaustrojowe.
Ustawa ta pozwala na „wyprodukowanie” istoty ludzkiej z naruszeniem jej godności i prawa do życia! Jest najbardziej liberalna w całej Unii Europejskiej.
Przepisy tej ustawy są sprzeczne zarówno z normami konstytucyjnymi, jak i ustawowymi standardami, dotyczącymi ochrony praw i wolności człowieka, na co zwraca uwagę Sąd Najwyższy. Przypominamy także, że ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka definiuje dziecko jako istotę ludzką od chwili jej poczęcia, bez względu na sposób owego poczęcia.
Dziecko poczęte w embrionalnej fazie życia jest zdefiniowane jako „grupa komórek”. Traktowane jest jak produkt, który po wykryciu wad genetycznych czy rozwojowych (w tym przypadku występujących znacznie częściej), może być w majestacie prawa eliminowany aż do momentu urodzenia.
Ustawa wprowadza możliwość pozaustrojowego powoływania do życia istot ludzkich, ich zamrażanie, testowanie i selekcję. Pozwala na anonimowość dawcy komórek rozrodczych, co jest sprzeczne z prawem dziecka do własnej tożsamości oraz wychowania w rodzinie. Zezwala na poczęcie dziecka przez osoby obce także po śmierci jego rodziców. Umożliwia wskazanie obcego, dowolnego mężczyzny jako ojca dziecka. Wyraża zgodę, aby z zapłodnienia pozaustrojowego mogły korzystać osoby nie będące małżeństwem, oświadczające, że znajdują się we wspólnym pożyciu. Zapisy te legalizują zamawianie i kupowanie dzieci, wynajmowanie matek zastępczych tzw. surogatek, również przez pary jednopłciowe, ale w żaden sposób nie zabezpieczają praw i bezpieczeństwa dzieci poczętych in vitro.
Obecnie czynni senatorowie muszą mieć świadomość, co popierają. Ideologiczno-polityczne głosowania, jakie obserwujemy w ostatnim czasie, są pilnie śledzone przez społeczeństwo. Nasza petycja ma na celu zwrócenie ich uwagi na bardzo poważny problem naruszania praw człowieka oraz zaznaczenie, z jak wielką uwagą Polacy obserwują decyzje senatorów, z których wielu, jak Marszałek Bogdan Borusewicz, walczyło o wolną Polskę i godność ludzi, również tych najmniejszych i najuboższych.
Zwracamy się więc do senatorów o odrzucenie tej ustawy, a co najmniej o wniesienie wielu merytorycznych i uzasadnionych poprawek.
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International Polska
Ewa H. Kowalewska
Obecnie udało się zebrać blisko 2 tysiące podpisów. Petycja w wersji elektronicznej znajduje się tutaj: >>>> PETYCJA
Not. MP
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl