Panteon dzieli

0
0
0
/

Apele do szefa Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nie przyniosły skutku. Niebawem ma ruszyć budowa panteonu – mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych. Ale jak alarmuje Fundacja „Łączka” to może zablokować poszukiwania stu polskich bohaterów, których szczątki wciąż pozostają nieodnalezione.

 

Przeciwko inwestycji opowiadają się członkowie rodzin bohaterów bestialsko mordowanych przez komunistów. Wyraźny głos sprzeciwu popłynął także od różnych środowisk. „ROPWiM, wbrew apelowi różnych środowisk, wbrew apelowi rodzin realizuje swój niecny plan - budowę panteoniku na kawałku Łączki o wymiarach 18 x 18m. Nie ma na to naszej społecznej zgody!” – informuje Fundacja „Łączka” na swoim oficjalnym koncie na Facebooku.

 

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu urzędujący jeszcze prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która miała umożliwić rozpoczęcie trzeciego etapu ekshumacji na „Łączce”. Odtrąbiono ją sukcesem. Tymczasem zamiast badań ruszą prace budowlane. Teren został już ogrodzony i umieszczono na nim tablice informacyjne na temat budowy.

 

W związku z planami rozpoczęcia prac budowlanych Fundacja „Łączka” organizuje protest, do udziału w którym zaprasza wszystkich zainteresowanych. „Prosimy wszystkich, którzy mogą, aby stawili się o godzinie 11:00 jutro tj. 30.06.15 na Łączce. Będziemy protestować!” – dodano.

 

Budowa panteonu oraz brak zgody rodzin osób pochowanych na terenie wyznaczonym do dalszych badań na przenoszenie pomników może zablokować dalsze prace ekshumacyjne. Tym samym szczątki stu polskich bohaterów mogą nigdy być nie odnalezione. A wśród nich są m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, płk. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego i pozostałych członków IV Zarządu Głównego WiN.

 

W liście skierowanym na ręce szefa ROPWiM oraz prezesa IPN, pod którym podpisali się przedstawiciele różnych środowisk oraz członkowie rodzin ofiar komunistycznego rezimu, zaapelowano m.in. o to, aby uroczysty państwowy pogrzeb odbył się dopiero po zakończeniu prac ekshumacyjnych na całym obszarze „Łączki” tzn. w kwaterach Ł1 i Ł2, pod asfaltową aleją i znajdującymi się wokół chodnikami.

 

Jak zaznaczono, „Łączka” jest miejscem symbolicznym i wyjątkowym. Forma i skala Panteonu Bohaterów Narodowych, przez pół wieku wyklętych i zapomnianych, musi odpowiadać randze Ich walki i tragicznego losu. Zamiast pośpiechu potrzebna jest rozwaga i odwaga. Oni na nią czekają” – czytamy w liście apelacyjnym podpisanym przez przedstawicieli różnych środowisk.


IK

fot. Fundacja Łączka, Facebook.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną