Walczył jako dwudziestolatek. Zabiło go UB!
W najbliższą niedzielę we wsi Tabędź (woj. podlaskie) odbędą się uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego st. sierż. Antoniego Przychodzenia ps. Grom.
Zaledwie dwudziestoletni chłopak walczył o wolną Polskę najpierw z okupantem. Został zamordowany w maju 1947 roku. – Chcemy upamiętnić Groma, bo na to zasługuje. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. sprawowaną w parafialnym kościele w intencji Groma. Początek o godz. 12.00. Następnie ok. godz. 13.00 przemieścimy się na cmentarz parafialny, gdzie przy jego mogile zostanie odsłonięty kamień pamiątkowy. Uroczystości są częścią obchodów 71. rocznicy Bitwy w Czerwonym Borze – mówi portalowi Prawy.pl Dariusz Syrnicki, główny organizator uroczystości.
Obchody rocznicowe odbywać się będą w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM GROUP w Czerwonym Borze. Od godziny 13.30 zaplanowano piknik patriotyczny, któremu towarzyszyć będzie II Zlot Pojazdów Militarnych. – Na pewno bardzo ciekawym wydarzeniem będzie rekonstrukcja Bitwy w Czerwonym Borze. Rozpocznie się ona o godz. 15.00. Szczególnie może być to interesujące wydarzenie dla dzieci i młodzieży, dlatego zapraszamy całe rodziny nawet z małymi dziećmi. Każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla nasz rozmówca.
Po rekonstrukcji zaplanowano koncert patriotyczny oraz spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim.
Antoni Przychodzeń ps. Grom urodził się we wsi Boguszyce 27 czerwca 1927 roku. Był żołnierzem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (I Brygady Podlaskiej NZW ) z oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej powiatu Łomża kryptonim „Łaba” – „Podhale”. W 1946 roku wstąpił do konspiracji. Stało się to za sprawą jego kolegi Tadeusza Tadaja ps. Wrzos. Przychodzeń został osaczony przez grupę operacyjną UB 3 maja 1947 roku. Zatrzymanie miało miejsce w okolicach wsi Tabędź. Do ostatniej chwili nie skapitulował. Za swoją odwagę i determinację zapłacił najwyższą cenę. Zginął na miejscu. Jego ciało mieszkańcy wsi pochowali na miejscowym cmentarzu w nieopisanym grobie. Na mogile siostra "Groma" postawiła metalowy krzyż.
IK
Na zdjęciu" Antoni Przychodzień (4).
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl