Wiemy, co Seremet powie na jutrzejszym tajnym posiedzeniu sejmowej Komisji ds Służb Specjalnych

0
0
0
/

Na stronach internetowych Prokuratury Generalnej opublikowane zostało całe przemówienie, jakie na posiedzeniu sejmowej Komisji ds Służb Specjalnych wygłosi prokurator generalny Andrzej Seremet. Prokuratura ścigać będzie nagrywających kelnerów, politycy mimo prowadzenia sprzecznych z prawem działań, pozostaną bezkarni. Wszystko rzekomo zgodnie z prawem.

 

Andrzej Seremet w sprawie afery taśmowej poinformuje posłów, że dotychczas:

 

- 4 osobom przedstawiono zarzuty dotyczące nielegalnych podsłuchów,

 

- zabezpieczono nośniki informacji, na których zarejestrowane zostały nagrania łącznie 21 spotkań,

 

- ustalono, iż nagranych zostało przeszło 100 spotkań, w których uczestniczyło około 90 osób,

 

- przesłuchano 240 świadków,

 

- przeprowadzono 45 czynności oględzin, których przedmiotem były zarówno miejsca, jak i zabezpieczone nośniki elektroniczne i inne przedmioty. Uzyskano łącznie 19 opinii kryminalistycznych,

 

- dokonano 35 przeszukań i przeprowadzono trzy eksperymenty procesowe; zabezpieczono znaczną liczbę komputerów, telefonów komórkowych, dokumentów i elektronicznych nośników danych,

 

- przeprowadzono ekspertyzy z zakresu daktyloskopii, biologii i informatyki, w tym również w zakresie odzyskiwania utraconych danych,

 

- ujawniono i opracowano 6.283 pliki multimedialne, ustalono 12 domen obsługujących istotny dla sprawy serwer,

 

- uzyskano bilingi oraz o informacje dotyczące rachunków bankowych i maklerskich,

 

- zgromadzono materiały o charakterze niejawnym,

 

- zwrócono się do władz amerykańskich z wnioskiem o międzynarodową pomoc prawną na okoliczności związane z rejestracją domeny i aktywnością użytkowników serwisu internetowego, na którym magazynowane były pliki dźwiękowe zawierające bezprawnie podsłuchane rozmowy.

 

Prokurator Generalny po raz kolejny powtórzy, iż działania podejmowane przez prokuratorów w zakresie udostępnienia akt uznać należy za prawidłowe, a formułowane w mediach pod adresem prokuratury zarzuty dotyczące rzekomo sprzecznego z prawem ujawnienia materiałów z akt śledztwa – za całkowicie niezasadne.

 

„Fakt upublicznienia akt śledztwa był skutkiem bezprawnego rozpowszechnienia informacji, które legalnie znalazły się z dyspozycji uczestnika postępowania” przekaże posłom Andrzej Seremet, dodając, iż „prawo dostępu stron do akt postępowania ma istotne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia standardu rzetelnego postępowania, w tym prawa do obrony i wielokrotnie było przedmiotem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu”.

 

Zwróci też uwagę, że udostępnieniu akt sprawy nie stoi na przeszkodzie fakt, iż zawierają one dane osobowe, w tym również dane adresowe i tzw. dane wrażliwe. Prokurator Generalny przypomni również, że przed dniem 8 kwietnia 2015 r. brak było przepisu, który umożliwiałby prokuratorowi lub obligował go do utajnienia danych adresowych świadków, którzy nie skorzystali z możliwości zastrzeżenia adresu. Doda również, iż spośród osób przesłuchanych w śledztwie żadna nie zastrzegła swojego adresu w trybie art. 191 § 3 kpk, co pozwoliłoby prokuratorowi na „utajnienie” adresu zamieszkania tej osoby poprzez zamieszczenie go w odrębnym załączniku.

 

Co ciekawe działania polityków, którzy na szwank narazili bezpieczeństwo i dobre imię państwa polskiego nie zostaną objęte osobnym postępowaniem, przy czym wątek ten w przemówieniu Seremeta jest nieobecny. Swoją drogą skoro sejmowa Komisja ds Służb Specjalnych aferą taśmową zajmować się będzie w trybie niejawnym posiedzenia, to czy zgodne z prawem jest publikowanie przez Prokuraturę Generalną całości wygłaszanego tam przemówienia?

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną