Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny przeciwko surogacji
Kilkadziesiąt osób z kilkunastu krajów Europy zgromadziło się na kongresie Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego (ECPM) w Niemczech, by wypowiedzieć się w kluczowych kwestiach dotyczących naszej cywilizacji. Po raz pierwszy w tego rodzaju spotkaniu uczestniczyło ugrupowanie konserwatywno-chrześcijańskie z Polski.
Podczas Zgromadzenia Generalnego w Seeon, w Niemczech, członkowie ECPM zajęli jednoznacznie potępiające stanowisko względem działań podejmowanych przez Rosję we wschodniej części Ukrainy, wezwali do solidarności między krajami członkowskimi Unii Europejskiej w celu rozwiązania problemu nielegalnych imigrantów oraz wypowiedzieli się przeciwko praktyce surogacji.
Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie członkowie ECPM przyjęli rezolucję zaproponowaną przez CDU, w której wyrazili silne wsparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, jej narodu u rządu, którzy obecnie stanęli przed dwojakim wyzwaniem: odzyskania kontroli nad swoim terytorium oraz wprowadzenia reform strukturalnych.
W kwestii nielegalnej imigracji członkowie ECPM jednogłośnie wezwali kraje UE do udzielenia wsparcia dla tych krajów, które śledzą, oskarżają i zatrzymują osoby przemycające ludzi oraz rozbijają tworzone przez nie struktury.
W odniesieniu do surogacji ECPM przyjęło rezolucję, w której czytamy:
Surogacja jest surowo zabroniona w wielu krajach a mimo tego jest bardzo często spotykaną praktyką. Brak dostatecznych regulacji prawnych tworzy ku temu możliwości. ECPM zwraca się z apelem, aby legislacja oraz praktyka surogacji w poszczególnych krajach została oszacowana na bazie istniejących traktatów dotyczących praw człowieka [...] Członkowie ECPM potępiają surogację, w szczególności komercyjną surogację, i mocno zachęcają dopuszczające ją kraje, aby przyjęły prawa zwalczające tę praktykę.
Polskę na posiedzeniu kongresu Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego reprezentowali Marek Jurek, Lech Łuczyński i Andrzej Dubiel z Prawicy Rzeczypospolitej. Miało też miejsce podpisanie specjalnego formularza potwierdzającego rozpoczęcie oficjalnej współpracy pomiędzy Prawicą Rzeczypospolitej i Europejskim Chrześcijańskim Ruchem Politycznym ECPM. W krótkim przemówieniu, poprzedzającym uroczyste złożenie podpisu pod deklaracją, Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, mówił m.in. o zasadzie christendom mainstreaming. Wyrażana ona przekonanie, iż jest czas na politykę przywracania w głównym nurcie polityki europejskiej obecności zasad cywilizacji chrześcijańskiej, zapewnianie im miejsca w działalności organizacji międzynarodowych, w polityce rządów, w działalności partii politycznych.
Zwrócił przy tym uwagę, iż Polsce mają miejsce przemiany bardzo ważne dla przyszłości naszego kraju. Jako jeden z głównych czynników zmian wymienił wybór na urząd Prezydenta Polski kandydata PiS - Andrzeja Dudy, który miał mocne poparcie opinii konserwatywno-chrześcijańskiej reprezentowanej przez Prawicę Rzeczypospolitej.
Spotkanie odbyło się w malowniczo położonym klasztorze. Poza przedstawicielami Prawicy Rzeczypospolitej w Walnym Zgromadzeniu ECPM uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu partii z kilkunastu krajów, ruchów społecznych, organizacji pozarządowych z kilkunastu krajów Europy. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Peter Van Dalen (Holandia), Branislaw Skripek (Słowacja), Arne Gericke (Niemcy), posłowie do Parlamentu Europejskiego.
Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny jest partią skupiającą członków z kilkunastu krajów europejskich. Swoją działalność ukierunkowuje na obronę praw człowieka, wspieranie rodzin, budowanie i wzmacnianie opinii chrześcijańskiej w Europie. Prezydentem ECPM jest Peter Ostman z Finlandii.
Julia Nowicka
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl