Gwałtownie rośnie liczba niepewnych miejsc pracy
Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w skali globalnej tylko jedna czwarta ludzi podejmujących pracę ma zapewniony etat. Jest coraz więcej niepewnych miejsc pracy, spadają dochody i rośnie bieda.
Pozostali zatrudnieni pracują na podstawie umów tymczasowych bądź na czas określony, w szarej strefie, na własny rachunek lub nieodpłatnie jako członek rodziny. Rośnie liczba niepewnych miejsc pracy. Dzieje się tak mimo obserwowanego wzrostu gospodarczego.
Coraz mniej osób pracuje na klasycznych, pełnych etatach z nieograniczoną umową o pracę i ustaloną pensją. Bez interwencji państwa "nie będzie można przerwać tego błędnego koła słabego, globalnego popytu i powolnego tworzenia nowych miejsc pracy w okresie po kryzysie", ostrzega MOP w "Raporcie ws. globalnego zatrudnienia i rozwoju społecznego 2015".
Konsekwencją tego stanu rzeczy jest spadek dochodów i wzrost ubóstwa. Rośnie przepaść między dobrze płatną pracą na pełnym etacie i niedającymi żadnej pewności formami zatrudnienia. Wzrosła liczba bezrobotnych o 30 mln - do 201 mln. Rządy niektórych państw, przede wszystkim w Europie, złagodziły przepisy chroniące pracobiorców, by stworzyć dla pracodawców bodźce dla zatrudniania ludzi. Jednak zdaniem organizacji takie postępowanie na dłuższą metę będzie raczej kontr produktywne w zakresie zatrudnienia i pracy zawodowej zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
MOP domaga się politycznych strategii, łączących korzyści gospodarcze z korzyściami dla pracobiorców. Jako przykład podaje się porozumienia ws. zwiększenia bezpieczeństwa w fabrykach tekstylnych w Bangladeszu, które podpisało wiele sieci sklepów odzieżowych i NGO po katastrofie w jednej z fabryk tekstylnych w Dhace przed dwoma laty.
Eksperci MOP podkreślają, że konieczne są również działania w kwestii forsowania programów osłon socjalnych (np. ubezpieczeń na wypadek bezrobocia), ponieważ z takich świadczenia korzystają tylko pracownicy zatrudnieni na stałych etatach. Jest też zbyt mało programów zabezpieczeń emerytalnych dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą: w 2013 roku tylko tylko 16 proc. z nich wpłacało składki emerytalne.
JN/hd
Źródło: Solidarność
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl