Z zagranicy

Jerusalem Post sugeruje, że mordu w Sobiborze dokonali Polacy

Około 250 tys. żydów zostało zamordowanych w obozie w Polsce, który naziści zrównali z ziemią buldożerami i obsadzili drzewami, aby ukryć dowody swoich zbrodni – tak rozpoczyna się artykuł w izraelskiej gazecie "Jerusalem Post" dotyczący wykopalisk archeologicznych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.

 

Rzecz jasna słowo "Niemcy" czy "niemiecki" nie pada w artykule ani razu, sugerując, iż to Polacy są odpowiedzialni za bestialski mord na więźniach, po których pozostały jedynie pojedyncze przedmioty, "w tym obrączki ślubne odnajdywane w pobliżu komór gazowych".

 

"Około 250 tys. żydów zostało zamordowanych w Sobiborze, jednakże 14 października 1943 roku około 600 więźniów zbuntowało się i dokonało brawurowej ucieczki. Bunt przeżyło 100-120 z nich, z czego 60 przeżyło całą wojnę" pisze autor artykułu. Nie dodaje jednak, kto udzielił pomocy i schronienia uciekinierom. O tym w tekście nie ma ani słowa, jest za to powtórzony dla podkreślenia istoty przekazu fragment o sosnach sadzonych przez "nazistów" w celu zatuszowania dokonanych zbrodni.

 

Ciekawe, czy polskie MSZ zwróci się do żydowskiej gazety z wnioskiem o napisanie stosownego sprostowania i wpłacania pewnej sumy na konto organizacji pomagających kombatantom z Armii Krajowej?

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra