Ppłk Władysław Owoc ps. „Gaweł”. 25. rocznica śmierci

0
0
0
/

8 kwietnia 1980 r. na emigracji w Paryżu zmarł ppłk Władysław Owoc – w międzywojniu działacz narodowej demokracji na Rzeszowszczyźnie, w czasie okupacji oficer NOW i AK, a następnie przez kilka miesięcy Komendant Główny Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.


Urodził się 30 marca 1887 r. w Brzozowie na Podkarpaciu. Uczył się w Gimnazjum Męskim im. Królowej Zofii w Sanoku, w którym w 1909 r. zdał maturę. Rozpoczął studia prawnicze, przerwane powołaniem do armii austro-węgierskiej. Ponownie zmobilizowany w czasie I wojny światowej, w 1915 r. trafił do niewoli rosyjskiej.

W 1918 r. wstąpił do 5 Dywizji Strzelców Polskich. Do stycznia 1920 r. walczył w jej składzie z bolszewikami na obszarze Syberii, a następnie – z resztkami dywizji – przez Władywostok i Gdańsk dotarł do Polski. Brał udział w bitwie warszawskiej w 1920 r.

Przyjęty do służby w Wojsku Polskim, od 1924 r. pełnił służbę w 84. pułku piechoty. W 1928 r. zajmował stanowisko komendanta Kadry Batalionu Zapasowego 6 Pułku Piechoty Legionów w Wilnie. Rok później został z powodów politycznych przeniesiony w stan spoczynku.

Działał czynnie w ruchu endeckim na Rzeszowszczyźnie, jako członek Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski. W 1930 r. został sekretarzem w lokalnych strukturach SN w rodzinnym Brzozowie, a w połowie lat 30. – prezesem zarządu powiatowego SN i jednocześnie członkiem Rady Naczelnej SN.

W czasie niemieckiej okupacji był głównym organizatorem i pierwszym komendantem Podokręgu Krośnieńskiego Narodowej Organizacji Wojskowej. W lipcu 1940 r. został komendantem Okręgu Krakowskiego NOW, a po scaleniu NOW z AK wszedł w skład komendy Okręgu Krakowskiego AK jako oficer ds. scalenia. W maju 1943 r. awansował na stopień podpułkownika.

W 1945 r. przez kilka miesięcy sprawował funkcję Komendanta Głównego NZW. Był dwukrotnie aresztowany przez UB w Krakowie. W maju 1946 r. przedostał się z Polski do zachodnich Niemiec, a stamtąd do Francji. Zamieszkał w Paryżu, gdzie do końca życia aktywnie działał w emigracyjnym SN.

Tam też zmarł 8 kwietnia 1980 r., w wieku 83 lat.

opr. Paweł Brojek

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną