Fotografie bez cenzury 1976–1989. Nieoficjalny portret PRL
Nakładem warszawskiego oddziału IPN ukazał się album „Fotografie bez cenzury 1976–1989. Nieoficjalny portret PRL” opracowany przez Pawła Sasankę, Sławomira Stępnia, Tomasza Gleba.
Album zawiera zdjęcia reporterskie wykonane przez fotoreporterów i amatorów związanych z opozycją. Zdjęcia w albumie ukazują, zakazany przez cenzurę, prawdziwy obraz rzeczywistość PRL, zdecydowanie odmienny od kreowanego przez komunistyczne media nieprawdziwego wizerunku PRL jako kraju kwitnącego. Album jest też dowodem odwagi opozycjonistów, którzy nie wahali się dokumentować realiów PRL i zbrodni komunistów, w sytuacji gdy za takie działania groziły represje.
Wśród zdjęć znajdują się wizerunki hipisów, wystaw sztuki niezależnej organizowanych w kościołach, repertuarze dokumentujące terror komunistyczny, pacyfikacje demonstracji przez milicje, fotografie dokumentujące wbrew zapisom cenzury biedę, zapaść cywilizacyjną, kolejki, starych zniszczonych ciężką praca ludzi w PRL. Zdjęcia w albumie dokumentują też demonstracje, internowania, uroczystości religijne i patriotyczne, akcje ulotkowe, tych znanych i tych nie docenionych opozycjonistów.
Jan Bodakowski
fot. ipn
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl