Sylwetki 11 kandydatów na urząd prezydenta RP
Już oficjalnie Państwowa Komisja wyborcza zarejestrowała 11 kandydatów na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głowę państwa i zarazem zwierzchnika Sił Zbrojnych może wybierać 30.591.866 wyborców spośród 37.560.004 mieszkańców Polski.
Pierwszy na karcie wyborczej znajdzie się niezależny kandydat środowisk katolickich, prawicowych i narodowych Grzegorz Braun. Drugi kandydatem będzie wspierany przez media katolickie Andrzej Duda z PiS. Trzecim jest Adam Jarubas z PSL. Piątym Bronisław Komorowski z PO. Szóstym Janusz Korwin-Mikke z KORWIN. Siódmym Marian Kowalski z Ruchu Narodowego. Kolejnymi kandydatami są: Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek z SLD, Janusz Palikot, Paweł Tanajno z Demokracji Bezpośredniej i Jacek Wilk z KNP.
Publikujemy sylwetki kandydatów w kolejności alfabetycznej.
Grzegorz Michał Braun
To jedyny w tych wyborach kandydat, który jednoznacznie opowiada się za całkowitym ustawowym zakazem aborcji i in vitro - smutne jest to, że w kraju katolickim tylko jeden kandydat ma takie poglądy.
W kwestiach ustroju politycznego Polski Braun jest za radykalnym zmniejszeniem liczby posłów, senatorów i radnych, ordynacją większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, skupieniem władzy wykonawczej w jednym ręku, ograniczeniem roli państwa do zapewnienia wojska, policji, sądów i poboru podatków.
W sprawach gospodarczych Braun chce uproszczenia i maksymalnego obniżenia podatków, likwidacji szkodliwych przepisów, wolnego rynku, zniesienia przymusu ubezpieczeń społecznych, likwidacji socjalizmu w Polsce. Dla Brauna ważna jest też likwidacja przywilejów emerytalnych komunistów, ustawowa dekomunizacja i ukaranie komunistycznych zbrodniarzy.
W innych kwestiach Braun chce likwidacji MEN, kuratoriów i państwowych programów nauczania, karania za udostępnianie pornografii nieletnim, szerokiego zakresu wolności i likwidacji większości zakazów, rozwoju kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych z Białorusią, Turcją, Iranem, Chinami, Norwegią i Szwecją, walki z żydowskimi hucpiarskimi roszczeniami wobec Polski i Polaków, oraz zachowania katolickiej tożsamości Polski.
Braun zainteresowany jest restytucją monarchii w Polsce.
Andrzej Sebastian Duda
Kandydat PiS stał się ofiarą antysemickiej nagonki. Wysokonakładowe pisma sprzyjające PO wypominały mu żonę Żydówkę i teścia Żyda poetę, który w swych wierszach miał oskarżać Polaków o mordowanie Żydów. Sprzyjające PO media ujawniły też, że Duda był działaczem Unii Wolności – partii przez dekady oskarżanej w środowiskach ciemnogrodu o nienawiść do Polski i Polaków. Katolicy ekstremiści dopatrywali się za to w wypowiedziach Dudy zapowiedzi tego, że po objęciu fotela prezydenta nie poparł by ustawy zakazującej aborcje. Te obrzydliwe i haniebne ataki, duchowo inspirowane z Moskwy, przesiąknięte odorem antysemickich nagonek marca 68, zostały zignorowane przez wyborców PiS i liczne media katolickie.
Propozycje programowe kandydata PiS można znaleźć w dokumencie „10 zobowiązań Andrzeja Dudy”:
1. Będę prezydentem, który słucha i służy obywatelom;
2. Będę prezydentem dialogu, porozumienia i rozmowy;
3. Będę prezydentem, który przywróci Polakom zaufanie do państwa i poczucie godności;
4 Będę prezydentem, który troszczy się o bezpieczeństwo Polaków;
5. Będę prezydentem, który buduje państwo uczciwe i sprawiedliwe;
6. Będę prezydentem, który z troską i zrozumieniem odnosi się do każdego obywatela;
7. Będę prezydentem Polski przyszłości. Silnego, sprawnego państwa w centrum zjednoczonej Europy;
8. Będę prezydentem Polski dumnej ze swojej historii, swoich przodków i korzeni, Polski, która pamięta i czci swoich bohaterów;
9. Będę prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, kiedy powinien być arbitrem;
10. Będę prezydentem aktywnym, który chce korzystać z inicjatywy ustawodawczej”.
Duda jest zwolennikiem integracji z Unią Europejską ale przeciwnikiem wprowadzenia Euro. Z „Umowy programowej Andrzeja Dudy z Polakami” można się dowiedzieć, że chce on państwa socjalnego, ingerującego w życie rodzin, edukację i lecznictwo.
Program Dudy zawiera m.in. obietnice: podniesienie płac, wsparcie eksportu, rozwój budownictwa mieszkaniowego, re industrializacja, wsparcie państwa dla rolnictwa.
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 w Krakowie, ma 42 lata. Jego ojciec profesor Jan Duda jest wiceprezesem Akademickiego Komitetu Obywatelskiego imienia Lecha Kaczyńskiego. Andrzej Duda od 1984 do 1990 był harcerzem (ZHP i ZHR). Ukończył w 1996 roku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1997 pracował naukowo na UJ. W 2005 uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Od 2005 roku wspierał PiS.
Od 2006 roku pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 2007 został sędzia Trybunału Stanu. Od 2008 roku pracował na stanowisku podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie udało mu się zostać prezydentem Krakowa, został jednak wybrany na radnego miejskiego. W 2011 został posłem PiS, a w 2014 europarlamentarzystą z PiS, w tym też roku Jarosław Kaczyński nominował go na kandydata PiS na prezydenta Polski.
Adam Sebastian Jarubas
Jarubas do chwili swej nominacji w PSL na prezydenta był osobą szerzej nieznaną. Ciekawe jest to czy kandydat PSL przełamie złą passę PSL w wyborach prezydenckich i powtórzy, kwestionowany przez wielu, doskonały wynik PSL w wyborach samorządowych.
Bronisław Maria Komorowski
Urzędujący prezydent pomimo swoich licznych wpadek medialnych ma największe szanse na wygraną. Sprzyja mu fakt trudnej sytuacji międzynarodowej, media i pieniądze z dotacji jakie PO tak jak inne parlamentarne partie dostaje z kieszeni podatników.
Janusz Ryszard Korwin-Mikke
Korwin-Mikke jest niewątpliwym weteranem wyborów. Tym razem może odnieść pewien sukces będący dobrą wróżbą w kolejnych wyborach prezydenckich. Jego autorski projekt prawicy laickiej jest coraz bardziej atrakcyjny w zeświecczonym polskim społeczeństwie.
Marian Janusz Kowalski
Kowalski jest kandydatem Ruchu Narodowego. Poglądy gospodarcze ma bardzo bliskie Korwinowi, Wilkowi i Braunowi. Podobnie jak Korwin i Wilk jest przedstawicielem prawicy laickiej, co rodzi pewne kontrowersje wśród niektórych narodowców przywiązanych do idei prawicy religijnej.
Paweł Piotr Kukiz
Sztandarową ideą Kukiza są jednomandatowe okręgi wyborcze. Zdaniem muzyka uzdrowią one życie polityczne w Polsce. Wyniki wyborów do senatu, w których w jednomandatowych okręgach zwyciężyła PO, a jedyną opozycją jest PiS zdają się zaprzeczać entuzjazmowi kandydata.
Magdalena Agnieszka Ogórek
35-letnia kandydatką SLD na prezydenta została Magdalena Ogórek. Według informacji Dziennika Zachodniego i Wikipedii od 2002 do 2003 pracowała ona w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego w Biurze Integracji Europejskiej, od 2004 do 2005 w Centrum Informacji Rządowej Kancelarii Premiera za czasów premiera Leszka Millera, w 2004 roku jako specjalistka do spraw integracji europejskiej w Departamencie Unii Europejskiej i Współpracy Narodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, od 2004 do 2006 jako specjalistka w Departamencie Prasowym MSWiA, w 2005 jako rzecznik prasowy Europejskiej Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa w Europie, od 2008 do 2009 jako specjalista do spraw polityki medialnej w Radzie Krajowej SLD, od 2009 do 2010 jako asystentką Przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego - przez trzy lata była szefową gabinetu politycznego Grzegorza Napieralskiego. Nie jest więc neofitką w polityce, a pragmatykiem doskonale znającym kulisy sceny politycznej.
Kandydatka SLD jest doktorem nauk humanistycznych. Tematem jej pracy doktorskiej były procesy ,,heretyków na Śląsku i Morawach w średniowieczu". Magistrem historii Uniwersytetu Opolskie Magdalena Ogórek została w 2002 roku. Rok później ukończyła studia podyplomowe na kierunku Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2005 r. europeistykę w European Institute of Public Administration w Maastricht. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Opolskim w 2009 roku. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych w Wyższej Szkole Cła i Logistyki w Warszawie.
Magdalena Ogórek jest autorką książek: ,,Beginki i waldensi na Śląsku i Morawach do końca XIV w.", ,,Templariusze w Polsce - fakty i mity", ,,Echa z przesłuchań waldensów", ,,Świdniccy heretycy 1315", ,,Dobre prawo" a także artykułów ,,Templariusze - dwóch jeźdźców na jednym koniu" i ,,Idea integracji europejskiej od starożytności do Kongresu Wiedeńskiego".
Atrakcyjna kandydatka SLD występowała w serialach: ,,Na dobre i na złe" - gdzie od 2002 do 2014 roku w wielu odcinkach grała pielęgniarkę Magdę, ,,Na sygnale" - gdzie w 2014 roku znów zagrała pielęgniarkę Magdę, ,,Czego boją się faceci, czyli seks w mniejszym mieście" - gdzie w 2003 roku zagrała biegaczkę, oraz w serialu ,,Lokatorzy" - gdzie w 2002 roku zagrała sekretarkę Rysia. Kadydatka SLD wystąpiła także w kilku filmach: ,,Los Chłopacos" - gdzie w 2003 roku zagrała reporterkę, ,,Pokaż kotku co masz w środku" - gdzie wcieliła się w rolę ekspedientki na stacji benzynowej, natomiast w obrazie ,,Koktajl" z 2011 r. zagrała pracownicę biura. Dzięki grze w serialach miała pieniądze na skończenie studiów.
W czasie swoich wystąpień w mediach deklaruje, że jest posoborową praktykującą katoliczką, ceniącą teologów modernistycznych, księdza Lemańskiego i papieża Franciszka. W duchu modernistycznych posoborowych herezji oczekuje zmiany nauczania Kościoła w sprawach obyczajowych i bioetycznych.
Janusz Marian Palikot
Palikot jest drugim kandydatem lewicy nie kryjącej tego, że jest lewicą. To, że zdołał się zarejestrować jest sukcesem na tle Nowickiej i Grockiej, którzy nie zdołali zarejestrować swoich kandydatur.
Paweł Jan Tanajno
Podczas debaty anty systemowych kandydatów na prezydenta można było się dowiedzieć, że będący działaczem Demokracji Bezpośredniej Tanajno ma 39 lat, pochodzi z ubogiej rodziny, sam zdobył majątek, który dziś jest jego źródłem dochodów. W planach ma upowszechnienie referendów, obligatoryjne przeprowadzenie referendów zgłoszonych przez obywateli i obligatoryjny ich wynik, zmiany ordynacji podatkowej tak by podatki były stabilne (dla kandydata stabilne podatki są ważniejsze od tego by były niskie), wybory bezpośrednie sędziów w celu rozbicia patologicznej korporacji w sądownictwie. Dla Pawła Tanajno wiele kwestii obyczajowych będących jego zdaniem tematami zastępczymi można było by rozwiązać poprzez przeprowadzenie referendum.
Paweł Tanajno twierdzi, że środowisko Demokracji Bezpośredniej jest otwarte na współprace z innymi środowiskami, a działacze Demokracji Bezpośredniej nie mają parcia na zajmowanie stanowisk politycznych. Demokracja Bezpośrednia chciała by był jeden anty systemowy kandydat, niestety Paweł Kukiz z którym Demokracja Bezpośrednia prowadziła rozmowy miał ten ruch społeczny nie traktować po partnersku. Paweł Tanajno uznał też, że Korwin-Mikke gardzi Polakami, a największym przeciwnikiem jest dla Demokracji Bezpośredniej PiS, który jest formacją bezużyteczną w walce z PO. Dla Pawła Tanajno PiS i PO to dwie obrzydliwe partie.
Kandydat Demokracji Bezpośredniej skrytykował też protesty rolnicze, uznał, że powodem bezrobocia jest biurokracja. Opowiedział się za tym by w referendum Polacy zdecydowali czy chcą wolnego rynku czy interwencjonizmu państwa.
Na pytanie o stosunek do aborcji, in vitro, GMO, i liberalizacji prawa posiadania broni palnej Paweł Tanajno stwierdził, że wszystkie te kwestie to tematy zastępcze, wykreowane w debacie publicznej by odwrócić uwagę Polaków od ważnych kwestii. Zdaniem kandydata Demokracji Bezpośredniej powinny one być rozstrzygnięte w referendum.
Jacek Wilk
Podczas debaty antysystemowych kandydatów można było się dowiedzieć, że Jacek Wilk pochodzi z rodziny rolniczej, ma 40 lat, jest adwokatem, absolwentem trzech kierunków. Nowy lider Kongresu Nowej Prawicy ma w planach całkowitą wolność gospodarczą, doprowadzenie by w Polsce kwota wolna od podatku była największa w Europie i wynosiła 75.000 złotych rocznie, wprowadzenie zakazu deficytu budżetowego, JOW trój mandatowych (bo pełne JOW to monopol PiS i PO w polityce, choć JOW lepszy i tak od większościowej), referenda (ale nie we wszystkich sprawach, bo rządy ekspertów są lepsze od ignorancji obywateli), przywrócenie trój podziału władzy, przyśpieszenie rozpraw sądowych, zmiana ustroju prokuratur, ograniczenie i racjonalizacja wydatków państwa, umożliwienie rolnikom swobodnego handlu
Lider KNP nie jest bezkrytycznym wyznawcą demokracji, nawołuje by ludzie z egoizmu obalili system który ich zniewala, i poparli wprowadzenie ustroju dobrego dla Polaków - czyli likwidacje socjalizmu, neguje dobroczynność euro dotacji w rolnictwie, i uznaje PSL za najbardziej wrogą rolnikom partie. Lider KNP zadeklarował, że jego partia otwarta jest na współprace z innymi środowiskami, oraz stwierdził, że potencjalna koalicja musi opierać się na kilku wspólnych punktach, a nie na osiągnięciu całkowitej zgodności - nie mniej Wilk zadeklarował, że nie ufa Korwin-Mikkemu. Zdaniem Wilka wolny rynek i likwidacja biurokratyzacja zlikwiduje bezrobocie.
Na pytanie o stosunek do aborcji, in vitro, GMO, i liberalizacji prawa posiadania broni palnej Jacek Wilk stwierdził, że GMO to coś naturalnego, in vitro jest dopuszczalne o ile nie likwiduje się zarodków i jeżeli in vitro nie powoduje wad genetycznych, a aborcja powinna być dopuszczalna tylko w sytuacji zagrożenia życia kobiety. Kandydat KNP odpowiedział się liberalizacją prawa posiadania broni i poparł pomysł obrony terytorialnej.
Oprac. Jan Bodakowski
Fot. Marcin Białek (wikipedia.pl)
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl