Warto nawiedzić warszawskie sanktuarium w miejscu objawień maryjnych na Siekierkach

0
0
0
/

Na rok przed Powstaniem Warszawskim, w czasie okupacji niemieckiej, na przedmieściach Warszawy, nad Wisłą, na Siekierkach miały miejsce objawienia Maryjne. Matka Boska ukazała się po raz pierwszy 3 maja 1943 roku, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Łaski widzenia doznała dwunastoletnia Władzia Fronczak.

 

Po powrocie do domu z nabożeństwa majowego przy pobliskim krzyżu, Władzia już w domu, patrząc przez okno na rozkwitłe drzewa w sadzie modliła się za ukrywanego przez Polaków na Siekierkach żydowskiego chłopca, uciekiniera z getta, oraz za chorego umysłowo sąsiada.


Po modlitwie, na tle kwitnącej wiśni nastolatce ukazała się Maryja. Dziewczynka powitała Najświętszą Pannę modlitwą. O swoim przeżyciu opowiedziała rodzicom. Rodzice poprosili o opinie lekarza psychiatrę, ten uznał dziewczynkę za osobę zdrową psychicznie. Diagnozę tą potwierdziło konsylium ośmiu innych lekarzy.


Widzenia powtarzały się przez okres następnych lat. W trakcie widzeń Władzi objawił się też Pan Jezus. Objawienia skłoniły wiernych do angażowania się w życie religijne i budowy sanktuarium. Ostatnie objawienie miało miejsce 15 września 1949 roku, w święto Matki Bożej Bolesnej.


Dokumentacja objawień w PRL powstała dzięki pomocy paulinów z Jasnej Góry. Pierwszym miejscem modlitwy była drewniana kapliczka powieszona na pniu wiśni w miejscu objawień. Pod koniec lat czterdziestych powstała z gruzów Warszawy pierwsza murowana kaplica. Przez wiele lat władze komunistyczne nie pozwalały wiernym na budowę kościoła. Miejsce objawień znalazło się pod opieką księży pijarów w 1980 roku. Równo czterdzieści lat po pierwszym objawieniu teren objawień został przez władze przekazany zakonowi. Budowa kościoła rozpoczęta została w 1988 roku. W 1992 w budynku parafialnym powstaje szkoła katolicka. Działa też w parafii klub sportowy i gimnazjum. Kościół zostaje ukończony w 1994 roku. Prymas powołuje sanktuarium na siekierkach w 1997 roku. Celem ojców pijarów jest powołanie szkoły wyższej na terenie sanktuarium.


Do sanktuarium można dojechać autobusami z wielu miejsc w całej Warszawie. Linią 119 z Międzylesia, przez Anin, sanktuarium, Rakowiecką, Metro Pole Mokotowskie, aż do sanktuarium Św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej148 z lotniska Okęcie, koło Metra Imielin, SGGW, Ursynów, sanktuarium, Gocław, aż na Wiatraczną 167 z Chomiczówki przez Bemowo, Moczydło, PKP Kasprzaka, Ochotę, śródmieście, koło Metra Pole Mokotowskie, aż do pętli koło sanktuarium 168 z Witolina, koło centrum handlowego Promenada, sanktuarium, Czerniaków, Rakowiecką, Metro Pole Mokotowskie, Woroniczą, do Spartańskiej 401 z Marysina, przez Marsa, Ostrobramską, sanktuarium, aleje Witosa, metro Służew, PKP Służewiec, WKD Raków, PKP Ursus, do Ursus-Niedźwiadek. Jest nawet linia nocna NO3 biegnąca z Ursynowa Północnego, koło Metra Ursynów, Toru Stegny, sanktuarium, przez Stegny Gocław, Wiatraczna, koło dworca Wschodniego, dworca Wileńskiego, Żerań, Żerań, do Nowodworów

 

Jan Bodakowski

 

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną