Jeszcze tylko tydzień na zebranie 100 tys. podpisów poparcia kandydatów. Kto znajdzie się na karcie wyborczej 10 maja?
Zakończyły się już dwa pierwsze etapy rejestracji kandydatów na prezydenta RP. Powołane zostały już komitety, i dokonano ich rejestracji. Przed kandydatami na kandydatów najtrudniejszy etap - do 26 marca muszą dostarczyć ponad 100.000 podpisów.
W niektórych wypadach skuteczność tego etapu będzie zależała od operatywności sympatyków zbierających podpisy lub wynajętych osób.
26. kandydatom udało się zarejestrować swoje komitety. Kilku kandydatów poinformowało już o zebraniu podpisów. Kolejnym zapewne również uda zebrać wymagane podpisy. Wielu zapewne nie przejdzie do etapu ostatecznego czyli do głosowania. O losie tych którym się uda 10 maja zadecyduje 30.532.995 wyborców.
W pierwszym etapie komitet wyborczy kandydata na prezydenta stworzą „obywatele, w liczbie co najmniej 15, mający prawo wybierania, składając pisemne oświadczenie o utworzeniu komitetu z podaniem swoich imion i nazwisk, adresów zamieszkania oraz numerów ewidencyjnych PESEL”. „Komitet wyborczy” powołał swojego pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika finansowego.
W drugim etapie by zarejestrować komitet kandydata na prezydenta trzeba było zebrać ponad 1000 podpisów „podpisów obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, popierających kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podpisy te stanowią część wymaganej liczby 100 000 podpisów obywateli popierających kandydata”.
Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego musiało „być dokonane w terminie (...) do dnia 16 marca 2015 r. do godz. 16.15”. Zawiadomienie takie musiało zawierać między innymi dane kandydata, pełnomocników, członków komitetu, adres komitetu, oświadczenia członków o utworzeniu komitetu, oświadczenia pełnomocników, zgodę kandydata na kandydowanie, jego oświadczenie lustracyjne i podpisy.
„Dopiero od dnia wydania przez Państwową Komisję Wyborczą uchwały o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym podejmować czynności zmierzające do zgłoszenia kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (za wyjątkiem zbierania podpisów osób popierających kandydata na Prezydenta, które można zbierać od dnia utworzenia komitetu wyborczego), pozyskiwać i wydatkować środki finansowe, co jest dodatkowo uwarunkowane uprzednim otwarciem rachunku bankowego, prowadzić agitację wyborczą”.
„Środki finansowe komitetu wyborczego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej mogą pochodzić wyłącznie z wpłat obywateli polskich mających miejsce stałego zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, z funduszy wyborczych partii politycznych oraz z kredytów bankowych zaciąganych na cele związane z wyborami”.
Jan Bodakowski
fot. jb
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl