Rodzina

Esej poświecony Świętej Pamięci Pana Piotra Pilarskiego

Tuż za Bysławiem jakoś w połowie drogi do Tucholi trzeba skręcić w prawo. Piaszczysta szosa wśród zbóż, całkowicie zalana słońcem, sama powiedzie nas do domu rekolekcyjno-wypoczynkowego Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia, rozpostartego w lesie, w borze. Jadąc tam nie można przeoczyć typowych dla polskiego krajobrazu rozłożystych wierzb, maków, chabrów i zbóż stojących jednakowo prosto jak na starej widokówce. Czasem wydawało mi się, że w Borach chmury były identyczne tym z moich dziecinnych snów… i że właśnie teraz, tutaj, te „naśnione” chmury stały się realnością.

 

U wjazdu do boru wita nas brzozowy krzyż i już wiemy, że znaleźliśmy się u dobrych gospodarzy. Ten krzyżowy Pan, taki z przyrody, wyznacza tu prawa. Wiejska chata po prawej stronie, a za nią sadek z papierówkami, boisko do gry w siatkówkę po lewej, letnie prysznice i toalety z „Tolka Banana”, maliny, jagody, grzyby w lesie, miejsce na ognisko, huśtawka, dom rekolekcyjno-wypoczynkowy, by tuż za nim zbiec na bosaka do jeziora Gwiazda; albo w deszcz patrzeć na jego taflę ze szczytu domu. Wszystko otoczone zielenią, cisza – bezpieczne, zapomniane – jedynie trzciny, te „jeziorowe panie”, jakby na czyjeś polecenie, jednakowo szumiące u swej Gwiazdy. Naturalnie, delikatnie, cierpliwie i pięknie – odczuwa się wszystkie najlepsze uczucia stając najpokorniej na skraju jeziora. Przywodzi na myśl, że Gwiazda jest najlepszą alternatywą wypoczynku w ogóle, zwłaszcza dla tych ludzi, którzy poszukują prawdziwej ciszy i spokoju, dla ludzi, którzy pragną ukojenia od „zacywilizowanego” świata, lub dla tych, którzy wracają zmęczeni letnim wypoczynkiem.

 

Na Gwieździe było mi dane spędzić miesiąc, poznać tamtejszych rdzennych życzliwych mieszkańców, którzy codziennie piastowali mnie, prawdziwie dbali o mnie. Niektórzy przychodzili tak zwyczajnie by porozmawiać lub pomilczeć razem. Wśród nich był też Pan Piotr Pilarski, który niedawno umarł. I słuchałam jak mówili do mnie. Poznałam specyfikę języka tamtego regionu Polski, co zawsze czynię z dużą lubością i dociekliwością dialektologiczną. Spodobał mi się tamtejszy sposób myślenia, podejście do życia, sposób patrzenia na świat oraz zabytki architektoniczne i najtrwalszy pomnik przyrody – Tucholski Park Narodowy.

 

Dziękuję Pani Piotrze.

 

Edyta Piłat

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

312 komentarzy

312 Komentarzy

 1. find asbestos inside

  3 listopada 2017 at 02:20

  My family members every time say that I am killing my time here at
  net, but I know I am getting knowledge everyday by
  reading thes nice posts.

 2. unique party venues dallas

  12 listopada 2017 at 11:09

  Very good post. I’m dealing with a few of these issues as well..

 3. Bitcoin pharmacy

  7 grudnia 2017 at 15:49

  thankzs for the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra