Rodzice profesjonalni

0
0
0
/

O ojcostwie, będącym największym wyzwaniem mężczyzny oraz byciu mamą, z pasją i o uczuciach, mogących stać się naszymi sprzymierzeńcami mówiono podczas szóstej już Konferencji Rodzinnej, która odbyła się 15 marca we Wrocławiu. 

 

- Wychodzę z dużym poczuciem własnej wartości - mówi pani Aneta, absolwentka turystyki, mama czterech chłopców. – Jako mama świadoma tego, że odnosi sukces.

 

- Niezwykle ważne były dla mnie przykłady, dotyczące ojcostwa. To, jak w praktyczny sposób budować relację z dziećmi, wchodzić w jego pasje – Piotr Jaśkiewicz, inżynier również wyniósł z konferencji wiele inspiracji i przemyśleń. – Bardzo przemówił do mnie przykład z życia prelegenta: że gdy syn i inni chłopcy nie bardzo wiedzieli czym się zająć, a najlepszą ich rozrywką było jeżdżenie wózkami w supermarketach, pokazał im coś więcej - dzielił się swoimi wrażeniami. Ów ojciec, którego wypowiedź przytaczał, wynajął salę i raz w tydzień rozgrywali mecze piłki nożnej. Okazało się, ze tak obecność wystarczy, by dzieci zaczęły się otwierać, dzielić się tym, czym żyją. 

 

- Dla mnie istotne było proste nazwanie faktów: że kobiety, wychowując, chcą dawać przede wszystkim bezpieczeństwo, mężczyźni – są bardziej nastawieni na dalekosiężny cel. Nie skupiają się tak na tym, że po jakiejś uwadze dziecko będzie trochę smutne przez moment, ale w sposób naturalny kształtują w nich wartości wskazują na to, co w kontekście życia jest ważne – dodała pani Julia, psycholog biznesu, mama dwójki dzieci. 

 

Nawyki i cnoty

 

Konkretnie, praktycznie, lekko. I tak, by zapracowani rodzice, mogli skorzystać z wykładów jak najefektywniej –  to cecha charakterystyczna corocznych konferencji i innych działań STERNIKA. 

 

- Najważniejsze jest dla nas to, by wychodzić do mieszkańców z wartościami dotyczącymi wychowania, małżeństwa i kultury rodzinnej – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem paneli  w rozmowie z portalem Prawy.pl Daniel Sokołowski z wyżej wymienionego Stowarzyszenia, dyrektor szkoły dla chłopców Iskry we Wrocławiu. – Podczas wykładów można posłuchać interesujących ludzi z dużym doświadczeniem - zachęcał.
Poddawane analizie przez uczestników kongresu wychowanie, to wychowanie spersonalizowane, czyli takie, które bierze pod uwagę zasoby i możliwości konkretnego dziecka. Jego fundamentem jest antropologia chrześcijańska.

 

To wychowanie całościowe, w którym pracuje się nad wszystkimi aspektami osoby: intelektem, wolą, emocjami, ciałem i duchowością. Jest nakierowane na rozwijanie w dzieciach dobrych i przydatnych nawyków i kształtowaniu cnót, takich jak: pracowitość, porządek, obowiązkowość, pobożność, posłuszeństwo, koleżeństwo, uczynność, systematyczność, wytrwałość, męstwo. Ta propozycja wychowawcza bazuje na założeniach pozytywnych: zakłada, że człowiek czerpie radość z własne aktywności i to motywuje go do dalszego działania. W ten sposób wzbudza się w dziecku motywację. Równocześnie bardzo ważna jest rola rodziców rozumianych jako autorytety. I stawianie dziecku wymagań, dostosowanych do jego możliwości,  od najmłodszych lat. Takie wychowywanie, by umożliwiać mu podejmowania w wolności decyzji – odpowiednich do wieku. I, oczywiście, dużo, dużo miłości. 

 

Edukacja spersonalizowana i zróżnicowana to model edukacji, który wywodzi się z Hiszpanii. z powodzeniem stosuje się go w ponad pięciuset szkołach w trzydzieści ośmiu krajach, od ponad pięćdziesięciu lat. 

 

Kto i o czym? 

 

Gośćmi tegorocznej konferencji, organizowanej przez ogólnopolskie Stowarzyszenie STERNIK byli:

 

Monika Ogrodnik - dyrektor przedszkola i szkoły dla dziewcząt PROMIENIE Stowarzyszenia STERNIK pod Warszawą, absolwentka nauk o rodzinie, terapii pedagogicznej oraz edukacji spersonalizowanej i zróżnicowanej.

 

Dominika Figurska - aktorka teatralna i filmowa, szczęśliwa żona i mama pięciorga dzieci, współautorka książki „I co my z tego MAMY?”

 

Piotr Wysocki - mąż, ojciec trojga dzieci, ekspert w zarządzaniu kryzysami reputacyjnymi i współzałożyciel ZHR.

 

Tekst i fot. Dorota Niedźwiecka

 

Szczegóły dotyczące edukacji spersonalizowanej wraz z szerszym opracowaniem wyników powyższej konferencji znajdą Państwo w kolejnych numerach miesięcznika "Moja Rodzina". Zapraszamy!

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną