„Miłosierny samarytanin”. Ks. Norbert Pellowski

0
0
0
/

Przed wybuchem wojny był administratorem domu pallotynów w podwarszawskim Ołtarzewie, w czasie okupacji działał w konspiracji jako kapelan Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców trafił do Auschwitz, gdzie dzięki swej postawie wobec innych współwięźniów zyskał sobie przydomek „miłosiernego samarytanina”.


Norbert Pellowski urodził się 27 stycznia 1903 r. we wsi w Hohenstein, obecnie Pszczółki, koło Gdańska. Po wysiedleniu wraz z rodziną osiadł w Starych Polaszkach k. Kościerzyny na Kujawach. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego przez pewien czas pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej.

W 1924 r. wstąpił do stowarzyszenia pallotynów w Wadowicach, noszącego wówczas nazwę Pobożnego Stowarzyszenia Misyjnego. Studiował filozofię w Sucharach i Ołtarzewie, następnie w 1928 r. wyjechał na studia teologiczne do Rzymu na Uniwersytecie Gregoriańskim. Tam też w 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Od 1933 r. zajmował stanowisko radcy domowego we wspólnocie pallotyńskiej w Ołtarzewie, a następnie administratora domu ołtarzewskiego. Jednocześnie był prefektem w szkołach powszechnych w Ołtarzewie i Ożarowie Mazowieckim. Jego artykuły ukazywały się na łamach „Kalendarza Królowej Apostołów”.

Po wybuchu II wojny światowej był komendantem obrony przeciwlotniczej. W czasie okupacji wypełniał obowiązki ekonoma seminarium duchownego w Ołtarzewie. Jednocześnie działał w konspiracji jako kapelan Armii Krajowej na terenie Ożarowa Mazowieckiego oraz redagował konspiracyjne pismo „Orzeł Biały”.

W maju 1941 r. został razem z grupą pallotynów aresztowany przez gestapo i osadzony na Pawiaku, a następnie wywieziony do Auschwitz. Wkrótce ciężko zachorował, więc umieszczono go na oddziale chorób zakaźnych obozowego szpitala. W okresach rekonwalescencji pomagał chorym oraz przekazywał chorym słowa otuchy, wiary i nadziei, zyskując sobie tym przydomek miłosiernego samarytanina.

Ks. Pellowski zmarł po powtórnym ataku choroby układu trawiennego 15 marca 1942 r. Jego zwłoki spalono w krematorium. Znalazł się w grupie męczenników II wojny światowej, których proces beatyfikacyjny rozpoczął w 2003 r. w Pelplinie.

opr. Paweł Brojek
Źródło: pallotyni.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną