Franciszek ustąpi po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie
Dokładnie 17 grudnia 2016 roku Ojciec Święty Franciszek skończy 80 lat. Jego poprzednicy Urząd Piotrowy pełnili do osiągnięcia wieku 86 lat – Jan Paweł II w momencie śmierci miał 84 lata, Benedykt XVI w momencie abdykacji - 86.
Sam Franciszek kilka razy już zapowiadał, że jego „pontyfikat będzie krótki”. Możliwe, że będzie pełnił swój urząd do śmierci ale z takim samym prawdopodobieństwem można uznać, że abdykuje, jak jego poprzednik.
Franciszek jest niewątpliwie papieżem myślącym zdroworozsądkowo. Z pewnością zależy mu dobry Kościoła Powszechnego, stąd jego niedawna wypowiedź o tym, że „sprawne zarządzanie Kościołem wymaga światłości umysłu”. Choć postęp medycyny sprawia, że ludzie żyją coraz dłużej, to jednak należy być pewnym, że to nie od lekarzy w głównej mierze zależy długość życia.
Mając to na uwadze, już podczas drugiego Soboru Watykańskiego pojawił się postulat przechodzenia biskupów w stan spoczynku i rezygnowania z zajmowanych funkcji. Został on wpisany do uchwalonego na VII sesji 28 października 1965 r. „Dekretu o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele” (Christus Dominus). Czytamy w nim: „Z uwagi na tak wielką doniosłość i ważność pasterskich zadań biskupów, uprasza się gorąco biskupów diecezjalnych oraz wszystkich innych prawnie z nimi związanych, aby w wypadku, gdyby ze względu na podeszły wiek, czy z innego ważnego powodu stali się nie dość zdatni do pełnienia swych obowiązków, zgłosili rezygnację ze stanowiska, czy to samorzutnie, czy ze wskazaniem miarodajnej władzy. Kompetentna natomiast władza w razie przyjęcia rezygnacji zatroszczy się o odpowiednie utrzymanie rezygnujących i o rozpatrzenie ich specjalnych uprawnień.”
Wiadomo też, że w konklawe nie mogą brać wszyscy kardynałowie. Kolegium Kardynalskie, decydujące o wyborze papieża, stanowią duchowni, którzy nie ukończyli 80. roku życia, choć, zgodnie z prawem swoją funkcję mogą pełnić dłużej. W odniesieniu do Księży Biskupów, prawo jest jeszcze bardziej restrykcyjne i nakazuje im przejście na emeryturę w 75 roku życia.
Idąc tym tokiem rozumowania, papież Franciszek może zdecydować, że po osiągnięciu 80 lat również papież zrzeka się swojej godności i ogłaszane jest konklawe.
W przypadku Franciszka byłoby ono w 2017 roku, czyli zaraz po jego 80-tych urodzinach. To czas, który przypada na koniec Roku Miłosierdzia oraz po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zapewne te wydarzenia byłyby doskonałym zwieńczeniem jego pontyfikatu, o ile postanowi abdykować.
Michał Polak
fot. flickr.com/leon_1970
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl