Za pieniądze podatników sprofanowali Hostię. Zbezcześcili flagę Polski! [ +FOTO]
Hostia włożona do słoika oraz figurki Matki Bożej a obok nich, w innym słoiku, „upchana” faga Rzeczpospolitej Polskiej. W warszawskiej „Zachęcie” otwarto instalację „Bóg w mojej ojczyźnie jest honorowy”.
W ramach bankructwa Polski – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, pieniądze siłą odebrane podatnikom są wydawane na sztukę nowoczesną.
W Warszawie działają trzy duże instytucje propagujące sztukę nowoczesną – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej i Zachęta.
W mieszczącym się w Zamku Ujazdowskim niedaleko placu na Rozdrożu Centrum Sztuki Współczesnej można obejrzeć wystawę dwu brytyjskich artystów Adama Broomberga i Olivera Chanarina „Podstawowe zasady”. Jednym eksponatów wystawy jest instalacja „Double act” składaczka się dwu żywych ludzi - werblistów wybijających na werblu tremolo przez dziesięć tygodni trwania wystawy, werbla, krzesła, dwu zegarów, i ołowianego dywanu. Jest to doskonały przykład redukcji osoby ludzkiej, dekonstrukcji jej godności, zredukowania jej do elementu instalacji wstawianej w galerii. Podobnie komunistyczna monarchia w Korei Północnej odziera ludzi z godności i redukuje ich do elementów "kreacji artystycznej" i propagandowej.
W Zachęcie, a konkretnie, w nowej przestrzeni ekspozycyjnej, na parterze nowo wybudowanej kamienicy Raczyńskich (budynku z niezwykle piękną elewacją jak na nowo budowane budynki), mieszczącej się naprzeciwko gmachu Zachęty, eksponowane są wybrane eksponaty z kolekcji galerii w ramach wystawy „Prawda piękno dobro”.
Jednym z eksponatów tej wystawy jest praca Roberta Rumasa „Bóg w mojej ojczyźnie jest honorowy” z 1994, na która składają się słoiki z zatopionymi i zneutralizowanymi, zdaniem artysty, szkodliwymi wyznacznikami toksycznej polskości „z polską flagą, figurkami Matki Boskiej, różami, hostiami, bilonem, kiełbasą”.
Robert Rumas to autor instalacji krytycznych wobec katolickiej tożsamości polskiego społeczeństwa. W 1993 roku wystawił w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie pięćdziesięciometrową instalację „Wątki” na którą składały się trzy baseny z wodą, jeden z butlą (a w niej złotą rybką, w drugi z harfą na której grała harfistka, i trzeci z plastikową świecącą figura Matki Boskiej.
tekst i foto: Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl