Produkowali narkotyki i handlowali nimi w Darknecie

0
0
2
Narkotyki
Narkotyki / Pixabay

Funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z Wielkopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Poznaniu Prokuratury Krajowej rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem, produkcją i handlem dużymi ilościami narkotyków w Darknecie. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. 1770 kilogramów środków odurzających, psychoaktywnych i ich prekursorów oraz dwie linie produkcyjne.

Darknet to raj dla przestępców

 

W Darknecie kwitnie handel towarami, które wiele osób zna tylko z opowieści kryminalnych. Bo Darknet to ciemna strona Internetu, ukryta i niewidoczna  przed  zwykłymi jego użytkownikami. Aby uzyskać  dostęp do stron w Darknecie niezbędne jest  specjalne oprogramowanie, które zapewnia dostęp do sieci Tor, w której działa Darknet, potrzebna jest też odpowiednia konfiguracja  przeglądarki. Podczas gdy w normalnym Internecie komunikację można prześledzić, przeglądarka TOR zapewnia, że użytkownik Darknetu  pozostaje anonimowy. Jest to tzw. głęboka sieć, w większości zawierająca obszary, jak np.  bazy danych,  które nie są dostępne w zwykłych wyszukiwarkach. 

Anonimowość Darknetu  sprawia, że stron tych korzystają ci, którzy potrzebują wysokiej ochrony komunikacji. Strony te powszechnie wykorzystywane są też do różnych nielegalnych działań, np. znajdują się tam fora internetowe, sklepy i różne platformy handlowe nielegalnych usług i towarów oraz takich, które podlegają surowym regulacjom prawnym, jak np. nielegalny handel bronią, narkotykami, pirackimi kopiami, itp. 

 

Darknet pod lupą służb

 

Policjanci od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem jednego z takich darknetowych forów internetowych, które umożliwiało jego użytkownikom pozostanie anonimowym, między innymi dzięki używaniu szyfrowanych komunikatorów. Na forum oferowane były do sprzedaży przeciwbólowe leki narkotyczne, psychotropowe oraz bardzo duże ilości narkotyków tzw. kryształu w postaci 3-CMC i 4-CMC, które  są pochodnymi mefedronu. To bardzo niebezpieczne substancje psychoaktywne pobudzające układ nerwowy. Ich przedawkowanie prowadzi do zaburzeń sercowo-naczyniowych (tachykardii, zwiększenia ciśnienia tętniczego) i znacznego podniesienia temperatury ciała (hipertermii). Wywołują one również niepokoje i lęki, drgawki, zaburzenia świadomości oraz zaburzenia ze strony układów krążenia i oddechowego, w tym nagłego zatrzymania krążenia. O wzroście zgonów związanych z zażyciem tych syntetycznych specyfików ostrzegał w sierpniu 2023 roku Główny Inspektor Sanitarny. Według raportu GIS, tylko w ubiegłym  roku w Polsce zmarło z przedawkowania tych substancji 15 osób.

 

Policjanci ustalili tożsamość osób mających związek z produkcją i handlem narkotykami na terenie całej Polski. Pod koniec czerwca na terenie woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego funkcjonariusze pojawili się jednocześnie w wytypowanych 8 lokalizacjach. W jednym z domów jednorodzinnych pod Koninem, podczas procesu wytwarzania narkotyków, zatrzymano m.in. dwóch mężczyzn w wieku 52 i 29 lat, jeden z nich jest  magistrem chemii. Ujawniono również miejsca, w których ukrywano  gotowe narkotyki, prekursory, dwie linie produkcyjne służące do ich wytwarzania, które pozwalały produkować tygodniowo 700 kg narkotyków. Ujawniono tez miejsca, w których znajdowały się dokumenty służące do legalizowania majątku pochodzącego z przestępczej działalności oraz ustalono sposób prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Zabezpieczono także około 400.000 zł w gotówce, szereg nośników elektronicznych oraz 1770 kilogramów środków odurzających, psychoaktywnych i ich prekursorów. Z zabezpieczonych narkotyków można było wytworzyć kilka milionów porcji dilerskich.

Jest to dotychczas największa ilość narkotyków zabezpieczonych przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie. Czarnorynkowa wartość tych substancji to ponad 17 mln złotych.

Czynności na terenie nielegalnej fabryki trwały 4 dni i brali w nich udział funkcjonariusze laboratoriów kryminalistycznych z KWP w Łodzi i KWP w Bydgoszczy oraz trzech wyspecjalizowanych jednostek do zwalczania zagrożeń chemicznych Państwowej Straży Pożarnej.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt. Za przemyt narkotyków, ich wytwarzanie i posiadanie oraz inne przestępstwa grozi im kara nawet 20 lat pozbawienia wolności.

 

 

Źródło: policja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną