Felieton

O realizację programu 500+ najbardziej „martwią się” ci, którzy na PiS nie głosowali

Kolejne kroki rządu związane z realizacją bardzo ważnego zobowiązania wyborczego czyli tzw. programu 500+ są pilnie śledzone przez dziennikarzy i media nieprzychylne Prawu i Sprawiedliwości.

 

Wczoraj jako sensację podano uwagi do tego programu skierowane przez ministra finansów Pawła Szałamachę do Komitetu Stałego Rady Ministrów, który przygotowuje projekty ustaw będące później przedmiotem obrad rządu.

 

Dopatrywano się nawet poważnego sporu w rządzie w tej sprawie, choć wspólna konferencja prasowa szefa ministra Kowalczyka, minister Rafalskiej i ministra Szałamachy pokazująca, że wszystkie wątpliwości udało się wyjaśnić, trochę ograniczyła spekulacje dziennikarskie.

 

Przypomnijmy tylko, że tzw. program 500+ na który przeznaczono w tegorocznym budżecie kwotę ponad 17 mld zł, to wydatki 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko we wszystkich rodzinach bez ograniczeń dochodowych, a w rodzinach mniej zamożnych o dochodach do 800 zł na głowę i 1200 zł na głowę w rodzinach wychowujących dziecko niepełnosprawne, także na pierwsze dziecko.

 

Według wstępnych szacunków (uruchamianie wydatków będzie następowało po wniosku zainteresowanych rodziców), tą formą wsparcia będzie objętych w roku 2016 przynajmniej 3,7 mln dzieci do 18 roku życia.

 

Jak zauważył minister Szałamacha „program ten cieszy demografów, ale także wszystkich tych którzy zajmują się polityką ludnościową kraju, ponieważ ma szansę zatrzymać emigrację oraz skłonić obywateli do posiadania większej ilości dzieci”.

 

Co więcej program ten czyni bardziej wiarygodną niż do tej pory prognozę wzrostu PKB w wysokości 3,8%, ponieważ duża część środków z niego pochodzących, znajdzie się na rynku i wzmocni popyt polskich gospodarstw domowych, co oczywiście powinno znaleźć pozytywne odbicie w dodatkowych wpływach z podatku VAT i podatku CIT.

 

Właśnie zakończyły się trwające ponad miesiąc konsultacje społeczne tego programu we wszystkich województwach zarówno z przedstawicielami organizacji zrzeszających rodziny wielodzietne jak i samorządami, które będą wypłacać pieniądze z tego programu.

 

Uwagi zgłoszone podczas tych konsultacji zostały w dużej części uwzględnione zarówno w projekcie samej ustawy jak w przygotowaniach do jej realizacji, między innymi zgodzono się aby samorządy miały aż 3 miesiące na akceptację wniosków rodzin o wypłatę tego świadczenia (kwiecień, maj i czerwiec), przy czym nawet przy akceptacji wniosku w czerwcu świadczenie będzie wypłacane od kwietnia.

 

Samorządy otrzymają nie tylko dodatkowe etaty na realizację tego zadania, co więcej będą mogły decydować czy w przypadku rodzin dysfunkcyjnych nie realizować tego świadczenia w innych formach niż wypłata pieniężna.

 

Przygotowania do realizacji programu 500+, są cały czas pod ostrzałem opozycji i wspierających ją mediów.

 

Najpierw rozpowszechniano informacje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będzie realizował tej zapowiedzi z kampanii wyborczej, później że wprowadzi w odniesieniu do wszystkich dzieci próg dochodowy, wreszcie jak projekt już ujrzał światło dzienne i nie można było kłamać w żywe oczy, twierdzono, że w budżecie nie ma na ten cel pieniędzy.

 

Nawet wtedy kiedy minister Szałamacha zaprezentował projekt budżetu na 2016, w którym zawarte są wydatki na ten cel w wysokości 17 mld zł, kwestionowano realność realizacji tego programu.

 

Wczoraj próbowano doszukiwać się konfliktu w łonie rządu w tej sprawie, a jedna z telewizji jako głównego komentatora zaprosiła byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego, który wprawdzie odszedł w niesławie, ale po ponad rocznym odpoczynku z ochotą przystąpił do ataków na Prawo i Sprawiedliwość.

 

Podsumowując najbardziej o realizację programu 500+ „martwią się” ci, którzy na Prawo i Sprawiedliwość na pewno nie głosowali, a wspierają ich dziennikarze i media, które cały swój wysiłek w kampanii wyborczej skierowały na straszenie Prawem i Sprawiedliwością.

 

Dr Zbigniew Kuźmiuk

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

85 komentarzy

85 Komentarzy

 1. Jan

  29 stycznia 2016 at 08:22

  To jest przerażające, gdy czołowy polityk PiS jest dumny z zadlużania kraju o kolejne 20 mld rocznie, dalszego uzależnienia od międzynarodowej finansjery, kolejnych etatów urzedniczych i stymulowaniem gospodarki przez dodruk pustego pieniądza. Obniżenie podatków o 20 mld rocznie już nie byłoby tak spektakularne z populistycznego punktu widzenia, prawda p. Kuźmiuk?

 2. Pawel

  30 stycznia 2016 at 00:09

  Ciekawe ilu rzeczywiście jest tych demografów, których jakoby tak cieszy ten program 500+ ? Ale w sumie to nieważne. Dajmy po 500 stów i ciemny lud to kupi. Pismaki z pro-niemieckich mediów będą się plują i podniecają, a my w tym czasie po cichutku obsadziliśmy wszystkie spółeczki Państwowe swoimi wiernymi-miernymi i kasa-misiu-kasa leci już we właściwą stronę.

 3. anna

  31 stycznia 2016 at 19:47

  do #1 Jan: a czy nie przeszkadza to Panu że poprzednia ekipa rządząca sprzedała majątek naszego kraju za bezcen??? Że polskiego rolnika nazywa się frajerem??? że polskie stocznie zlikwidowano a niemieckie mają się bardzo dobrze??? można tak wymieniać w nieskończoność? A kto zadłużył to nasz kraj??? może trzeba najpierw pomyśleć… a potem krytykować!!!

 4. online sandals

  5 lipca 2017 at 03:52

  Actually, some of the very best ipad games on-line are an evolution of the other existing programs in the web.

 5. Would you be interested in exchanging links?

 6. Martine

  15 sierpnia 2017 at 00:37

  does weight loss cause loose skin

 7. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 02:18

  free snap milfs

 8. tech adviser

  24 sierpnia 2017 at 08:13

  Really Cool! It is like you read my thoughts!

 9. startup adviser

  25 sierpnia 2017 at 00:05

  No complaints on this end, simply a amazing piece. You remind me of my bff back in North Dakota.

 10. english milf tits

  27 sierpnia 2017 at 10:37

  yes it work

 11. technology speaker

  29 sierpnia 2017 at 21:31

  I am bored to death at work so I decided to browse your page on my iphone during lunch break. cool job on this article!

 12. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 13:12

  You deserve a hug right now. I really love your writing style and how well you express your ideas. You are a very persuasive writer.

 13. escape room allen

  30 sierpnia 2017 at 19:22

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 14. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 03:31

  Your articles really makes me think. Spot on with this posts. Well written! You are absolutly an expert. You remind me of my professor.

 15. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 21:45

  Such a deep answer! I just stumbled upon your page. Kudos. I bet you sweat glitter.

 16. cannabis app

  1 września 2017 at 13:49

  Well this is odd, when I started my Iphone this page was already running. If you can, send me an Email and we can discuss more because I have an idea you will love. I have been looking everywhere for this! Now I feel stupid.

 17. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 22:53

  I just stumbled upon your blog. Please write more.

 18. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 05:02

  I really love your writing style. I was looking everywhere and this popped up like nothing! Thanks for writing this. amazing blog and thought|Thanks for expressing your own blog I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. Do you have any video of that?

 19. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 23:20

  magnificent little bit of written content. Do not get afraid to spread your thoughts. It is like you read my thoughts! If you can, shoot me an email and we can chat more because I have an idea you will like.

 20. cannabis app

  4 września 2017 at 09:18

  Incredible! This blog looks just like my old one Somehow you make time stop and fly at the same time. I am continually browsing online for tips that can help me. Do you have videos on the subject?

 21. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 14:42

  I found this on Google Nice read. I hope you are making money off this website

 22. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 19:55

  I bet old school WordPress professionals would really love your article. I hate that my browser battery is about dead. This actually answered my problem.

 23. Jerrell Ketler

  5 września 2017 at 00:50

  Really enjoyed this article, can I set it up so I get an update sent in an email every time you publish a fresh article?

 24. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:07

  Pretty part of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that
  I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing
  in your augment or even I achievement you get admission to persistently
  rapidly.

 25. Sheldon Cooper

  5 września 2017 at 20:30

  I really like your writing style and how well you express your thoughts. Your blog has a kind of feeling surrounding it. I have been surfing on-line more than 3 hours today. It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. I could not refrain from leaving a comment.

 26. Stephaine

  6 września 2017 at 20:50

  Good blog you’ve got here.. It’s hard to find quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 27. http://астраханцы.xn--p1ai

  7 września 2017 at 05:33

  Hi! I could have sworn I’ve visited this website
  before but after looking at many of the articles I realized it’s
  new to me. Anyways, I’m certainly pleased I came across it and I’ll
  be book-marking it and checking back frequently!

 28. Justina

  7 września 2017 at 11:57

  Thanks for sharing such a good opinion, piece of writing is fastidious, thats why
  i have read it completely

 29. real deal about real estate

  7 września 2017 at 17:34

  Amazing things here. I’m very happy to look your post.

  Thank you so much and I’m looking forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 30. business plan

  8 września 2017 at 00:06

  It’s amazing for me to have a website, which is beneficial in favor of my experience.
  thanks admin

 31. investment speaker

  8 września 2017 at 03:23

  Can you tell me more about this? Hit me up!

 32. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 12:15

  Will you write more about this? Nice read.

 33. CEO adviser

  9 września 2017 at 02:54

  I have added your website to my Website This might be a weird thing to to say but… I really like your write ups. Found this on Pinterest and I am so happy I did Your points are well formed. I know you would like Illinois.

 34. student loans

  9 września 2017 at 14:18

  Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 35. blogging

  9 września 2017 at 15:43

  This is starting to be a bit excess subjective, still I much want the Zune Current market. The interface is colorful, incorporates far more flair, and some amazing characteristics together with ‚Mixview’ that allow by yourself suddenly watch identical albums, music, or other customers comparable to what you might be listening in the direction of. Clicking upon a person of those people will centre on that item, and one more preset of „neighbors” will arrive into watch, allowing for on your own towards navigate near looking into as a result of related artists, audio, or buyers. Speaking of end users, the Zune „Social” is in addition excellent enjoyable, letting you uncover other people with shared choices and getting to be pals with them. By yourself then can hear in direction of a playlist crafted based upon an amalgamation of what all your pals are listening towards, which is too remarkable. Those apprehensive with privacy will be relieved to recognize by yourself can reduce the general public from looking at your unique listening routines if yourself consequently just take.

 36. ecashpay.in

  10 września 2017 at 02:02

  This website was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Cheers!

 37. door pops

  10 września 2017 at 02:38

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that
  it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will
  be benefited from your writing. Cheers!

 38. Vivien

  10 września 2017 at 06:50

  What i don’t understood is if truth be told how you are now not
  really much more well-preferred than you might be right now.
  You are very intelligent. You recognize thus considerably in the case of this topic, produced
  me personally consider it from numerous various angles. Its
  like men and women aren’t involved unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga!
  Your individual stuffs nice. At all times deal with it up!

 39. Mari

  10 września 2017 at 13:53

  Admiring the time and energy you put into your site and in depth information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated
  rehashed information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and
  I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 40. decisions regarding real

  10 września 2017 at 15:46

  Hi, I do believe this is an excellent web site.

  I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since
  I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help others.

 41. all these things that i've done

  10 września 2017 at 16:26

  Appreciating the dedication you put into your site and detailed
  information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read!
  I’ve saved your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 42. forum.to.ge

  10 września 2017 at 18:30

  I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let
  me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough people
  are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my search for
  something relating to this.

 43. Christal

  10 września 2017 at 18:38

  Pretty section of content. I just stumbled upon your
  blog and in accession capital to assert that I acquire actually
  enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently fast.

 44. real estate school

  11 września 2017 at 02:01

  I’ve read some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking
  for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create this type of fantastic informative web site.

 45. www.dennisinv.com

  11 września 2017 at 04:48

  Wow, that’s what I was seeking for, what a stuff! present here at this weblog, thanks
  admin of this website.

 46. fxsvechi.ru

  11 września 2017 at 10:25

  I am in fact delighted to read this weblog posts which carries plenty of valuable data, thanks for providing such information.

 47. Tonia

  11 września 2017 at 16:45

  What’s up mates, how is all, and what you would like to say about this article, in my view its in fact awesome designed for me.

 48. This paragraph is truly a fastidious one it assists new the web people, who are wishing
  for blogging.

 49. евтини билети до париж

  12 września 2017 at 08:06

  Honestly I am very much impressed of this webpage, where you dudes try todiscuss on this website figured out the solution at the end view website: https://evtini-poleti.yolasite.com

 50. interest problems

  12 września 2017 at 10:16

  For newest information you have to pay a quick visit internet and on world-wide-web I found this site as a best site
  for most up-to-date updates.

 51. superlative real estate

  12 września 2017 at 11:46

  Hi there friends, its impressive post on the topic of
  teachingand fully defined, keep it up all the time.

 52. small business

  12 września 2017 at 22:00

  After checking out a handful of the blog posts on your web
  site, I honestly appreciate your technique of blogging.
  I bookmarked it to my bookmark website list and will
  be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and
  let me know what you think.

 53. garage doors

  12 września 2017 at 22:19

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other
  people.

 54. small business

  13 września 2017 at 00:08

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Chrome.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser
  compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 55. orlando real estate

  13 września 2017 at 17:30

  Fastidious respond in return of this issue with firm arguments and telling the whole thing on the
  topic of that.

 56. apply pr in singapore

  15 września 2017 at 05:54

  I like this post! Thanks.

 57. http://ankara-escortbayan.xyz

  15 września 2017 at 17:11

  I do not know if it’s just me or if everybody else
  encountering problems with your blog. It appears as though some of the written text
  on your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know
  if this is happening to them too? This might be a issue with my browser because
  I’ve had this happen previously. Many thanks

 58. golf courses

  15 września 2017 at 17:38

  Genuinely no matter if someone doesn’t be aware of after
  that its up to other viewers that they will help, so here it takes place.

 59. golf clubs

  15 września 2017 at 17:40

  I’m really impressed along with your writing abilities
  and also with the format in your blog. Is that this a paid
  theme or did you customize it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s uncommon to
  see a nice blog like this one nowadays..

 60. golf course

  15 września 2017 at 19:31

  I’ve been surfing online more than 4 hours
  today, yet I never found any interesting article like
  yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more
  useful than ever before.

 61. Aidan

  15 września 2017 at 19:35

  It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I have read this post and if I may I desire to recommend you some fascinating things or suggestions.
  Maybe you could write next articles relating to
  this article. I wish to read even more issues approximately it!

 62. adare golf course

  16 września 2017 at 02:40

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful &
  it helped me out much. I hope to give something back and help
  others like you helped me.

 63. time to blog

  16 września 2017 at 04:03

  The Zune concentrates upon getting a Portable Media Player. Not a web browser. Not a match machine. Quite possibly within the long term it will do even superior within those areas, yet for currently it truly is a Great route toward organize and pay attention towards your music and videos, and is with no peer in that respect. The iPod’s rewards are its website checking out and purposes. If individuals reliable extra compelling, perhaps it is your excellent choice.

 64. travel companions

  16 września 2017 at 23:05

  These are really great ideas in about blogging. You have touched some pleasant factors
  here. Any way keep up wrinting.

 65. Greg Keets

  17 września 2017 at 00:39

  Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 66. golf courses

  17 września 2017 at 02:56

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for golf course

 67. 119.46.144.74

  17 września 2017 at 05:56

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad
  and tested to see if it can survive a thirty foot
  drop, just so she can be a youtube sensation. My
  apple ipad is now broken and she has 83 views.

  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 68. travel insurance

  17 września 2017 at 06:27

  Very great post. I just stumbled upon your blog and wanted to
  mention that I’ve really loved browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing for your rss feed and
  I am hoping you write once more soon!

 69. london travel

  17 września 2017 at 07:40

  I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A handful of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but
  looks great in Safari. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 70. blog templates

  17 września 2017 at 07:43

  I’ll gear this research in the direction of Two layouts of men and women: present Zune home owners who are thinking of an upgrade, and These seeking to make a decision involving a Zune and an iPod. (There are other gamers truly worth contemplating out there, which includes the Sony Walkman X, nonetheless I hope this features you more than enough information and facts towards make an informed determination of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as properly.)

 71. tourism offers

  17 września 2017 at 18:21

  Hello there! I just wish to give you a huge thumbs up for the great information you’ve got here on this post.

  I will be coming back to your blog for more soon.

 72. golf clubs

  17 września 2017 at 20:20

  Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks
  for sharing!

 73. places to recycle computers

  17 września 2017 at 20:37

  Simply wanna input that you have a very decent web site , I love the style it really stands out.

 74. where to dispose of electronics

  17 września 2017 at 20:39

  I simply wished to appreciate you again. I’m not certain the things I would have gone through in the absence of the type of basics shared by you about that field. It was actually a very distressing issue in my opinion, however , noticing a new well-written mode you managed it forced me to leap over happiness. Extremely happy for your assistance and as well , expect you find out what an amazing job you happen to be undertaking teaching the rest via your website. Probably you’ve never got to know any of us.

 75. laptop battery recycling

  17 września 2017 at 20:41

  I believe you have noted some very interesting details , appreciate it for the post.

 76. e waste recycling plant

  17 września 2017 at 20:47

  Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern .

 77. electronic recycling near me

  17 września 2017 at 20:50

  I dugg some of you post as I cogitated they were extremely helpful very beneficial

 78. playing golf

  17 września 2017 at 22:01

  I really love your website.. Great colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying to create
  my own personal blog and want to find out where
  you got this from or what the theme is named.
  Appreciate it!

 79. singapore permanent resident

  18 września 2017 at 00:57

  I like this post! Thanks.

 80. prdyapim.com

  18 września 2017 at 13:31

  Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress
  because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 81. apply for pr

  19 września 2017 at 00:32

  I like this post! Thanks.

 82. computer disposal companies

  19 września 2017 at 14:45

  I think you have observed some very interesting points , appreciate it for the post.

 83. it recycling

  19 września 2017 at 14:46

  Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 84. e scrap

  19 września 2017 at 14:53

  I want to express my appreciation to this writer just for rescuing me from this incident. Because of exploring throughout the the web and getting principles which are not beneficial, I thought my entire life was gone. Living devoid of the answers to the difficulties you’ve solved through the blog post is a serious case, as well as the kind which may have badly damaged my career if I hadn’t encountered your web site. Your competence and kindness in maneuvering almost everything was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a stuff like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for your high quality and effective guide. I won’t think twice to recommend your blog to anyone who requires counselling on this area.

 85. permanent resident

  20 września 2017 at 00:50

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra