Felieton

O realizację programu 500+ najbardziej „martwią się” ci, którzy na PiS nie głosowali

Kolejne kroki rządu związane z realizacją bardzo ważnego zobowiązania wyborczego czyli tzw. programu 500+ są pilnie śledzone przez dziennikarzy i media nieprzychylne Prawu i Sprawiedliwości.

 

Wczoraj jako sensację podano uwagi do tego programu skierowane przez ministra finansów Pawła Szałamachę do Komitetu Stałego Rady Ministrów, który przygotowuje projekty ustaw będące później przedmiotem obrad rządu.

 

Dopatrywano się nawet poważnego sporu w rządzie w tej sprawie, choć wspólna konferencja prasowa szefa ministra Kowalczyka, minister Rafalskiej i ministra Szałamachy pokazująca, że wszystkie wątpliwości udało się wyjaśnić, trochę ograniczyła spekulacje dziennikarskie.

 

Przypomnijmy tylko, że tzw. program 500+ na który przeznaczono w tegorocznym budżecie kwotę ponad 17 mld zł, to wydatki 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko we wszystkich rodzinach bez ograniczeń dochodowych, a w rodzinach mniej zamożnych o dochodach do 800 zł na głowę i 1200 zł na głowę w rodzinach wychowujących dziecko niepełnosprawne, także na pierwsze dziecko.

 

Według wstępnych szacunków (uruchamianie wydatków będzie następowało po wniosku zainteresowanych rodziców), tą formą wsparcia będzie objętych w roku 2016 przynajmniej 3,7 mln dzieci do 18 roku życia.

 

Jak zauważył minister Szałamacha „program ten cieszy demografów, ale także wszystkich tych którzy zajmują się polityką ludnościową kraju, ponieważ ma szansę zatrzymać emigrację oraz skłonić obywateli do posiadania większej ilości dzieci”.

 

Co więcej program ten czyni bardziej wiarygodną niż do tej pory prognozę wzrostu PKB w wysokości 3,8%, ponieważ duża część środków z niego pochodzących, znajdzie się na rynku i wzmocni popyt polskich gospodarstw domowych, co oczywiście powinno znaleźć pozytywne odbicie w dodatkowych wpływach z podatku VAT i podatku CIT.

 

Właśnie zakończyły się trwające ponad miesiąc konsultacje społeczne tego programu we wszystkich województwach zarówno z przedstawicielami organizacji zrzeszających rodziny wielodzietne jak i samorządami, które będą wypłacać pieniądze z tego programu.

 

Uwagi zgłoszone podczas tych konsultacji zostały w dużej części uwzględnione zarówno w projekcie samej ustawy jak w przygotowaniach do jej realizacji, między innymi zgodzono się aby samorządy miały aż 3 miesiące na akceptację wniosków rodzin o wypłatę tego świadczenia (kwiecień, maj i czerwiec), przy czym nawet przy akceptacji wniosku w czerwcu świadczenie będzie wypłacane od kwietnia.

 

Samorządy otrzymają nie tylko dodatkowe etaty na realizację tego zadania, co więcej będą mogły decydować czy w przypadku rodzin dysfunkcyjnych nie realizować tego świadczenia w innych formach niż wypłata pieniężna.

 

Przygotowania do realizacji programu 500+, są cały czas pod ostrzałem opozycji i wspierających ją mediów.

 

Najpierw rozpowszechniano informacje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będzie realizował tej zapowiedzi z kampanii wyborczej, później że wprowadzi w odniesieniu do wszystkich dzieci próg dochodowy, wreszcie jak projekt już ujrzał światło dzienne i nie można było kłamać w żywe oczy, twierdzono, że w budżecie nie ma na ten cel pieniędzy.

 

Nawet wtedy kiedy minister Szałamacha zaprezentował projekt budżetu na 2016, w którym zawarte są wydatki na ten cel w wysokości 17 mld zł, kwestionowano realność realizacji tego programu.

 

Wczoraj próbowano doszukiwać się konfliktu w łonie rządu w tej sprawie, a jedna z telewizji jako głównego komentatora zaprosiła byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego, który wprawdzie odszedł w niesławie, ale po ponad rocznym odpoczynku z ochotą przystąpił do ataków na Prawo i Sprawiedliwość.

 

Podsumowując najbardziej o realizację programu 500+ „martwią się” ci, którzy na Prawo i Sprawiedliwość na pewno nie głosowali, a wspierają ich dziennikarze i media, które cały swój wysiłek w kampanii wyborczej skierowały na straszenie Prawem i Sprawiedliwością.

 

Dr Zbigniew Kuźmiuk

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Jan

  29 stycznia 2016 at 08:22

  To jest przerażające, gdy czołowy polityk PiS jest dumny z zadlużania kraju o kolejne 20 mld rocznie, dalszego uzależnienia od międzynarodowej finansjery, kolejnych etatów urzedniczych i stymulowaniem gospodarki przez dodruk pustego pieniądza. Obniżenie podatków o 20 mld rocznie już nie byłoby tak spektakularne z populistycznego punktu widzenia, prawda p. Kuźmiuk?

 2. Pawel

  30 stycznia 2016 at 00:09

  Ciekawe ilu rzeczywiście jest tych demografów, których jakoby tak cieszy ten program 500+ ? Ale w sumie to nieważne. Dajmy po 500 stów i ciemny lud to kupi. Pismaki z pro-niemieckich mediów będą się plują i podniecają, a my w tym czasie po cichutku obsadziliśmy wszystkie spółeczki Państwowe swoimi wiernymi-miernymi i kasa-misiu-kasa leci już we właściwą stronę.

 3. anna

  31 stycznia 2016 at 19:47

  do #1 Jan: a czy nie przeszkadza to Panu że poprzednia ekipa rządząca sprzedała majątek naszego kraju za bezcen??? Że polskiego rolnika nazywa się frajerem??? że polskie stocznie zlikwidowano a niemieckie mają się bardzo dobrze??? można tak wymieniać w nieskończoność? A kto zadłużył to nasz kraj??? może trzeba najpierw pomyśleć… a potem krytykować!!!

 4. mp4 porn

  17 maja 2017 at 03:31

  I love studying by way of an post that can make males and women believe. Also, thanks for making it possible for for me to comment!

 5. pale blue fascinator

  25 maja 2017 at 07:39

  I went over this site and I conceive you have a lot of fantastic information, saved to bookmarks (:.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra