Felieton

Dziś Turcy w Holandii a jutro Ukraińcy w Polsce

Ostatnie zachowania mniejszości tureckiej w Holandii i w Niemczech pokazują, do czego doprowadzi niekontrolowany napływ setek tysięcy ludzi na terytorium państwa, z którym te masy się nie utożsamiają. Kilka milionów Turków w Niemczech i pół miliona w Holandii wystarczy, żeby zdestabilizować słabe struktury państwowe. Był czas kiedy Turcy budowali (przynajmniej w swojej pierwszej fali) niemiecki dobrobyt, ale teraz Niemcy będą musiały za to zapłacić, choć właściwie już płacą, bo finansują przecież socjal dla Turków.

Jednym z niewielu pozytywów sytuacji w jakiej znalazła się Polska po II wojnie światowej była jej struktura narodowościowa. W porównaniu do sytuacji po I wojnie światowej, kiedy to w granicach Polski znalazły się liczne mniejszości narodowe, które praktycznie poza Ormianami i Tatarami były wrogo nastawione do odradzającego się państwa polskiego, teraz Polska była krajem niemal jednolitym narodowościowo. Mordercze zapędy Ukraińców udało się spacyfikować dzięki sprawnie przeprowadzonej Akcji Wisła, której okrągłą 70. rocznicę obchodzimy w tym roku. Pozostali jeszcze tylko wrogo nastawieni do Polaków Żydzi, którzy zainstalowali się w aparacie komunistycznym. Byli to nadgorliwi sędziowie i kaci, choć nie rozliczeni po dziś dzień to w roku 1968 definitywnie odsunięci od władzy.

Z tego błogosławieństwa od losu, postanowiły nas odrzeć najpierw PO a teraz PiS. Były plany obdarowania nas tysiącami agresywnych islamistów, ale na skutek protestów społecznych odstąpiono przynajmniej na razie od tego niebezpiecznego pomysłu. Za to w głowach politycznych ułomków zrodziła się idea zasilenia Polski kilkoma milionami obywateli Ukrainy. Przyjęcie ich do Polski to według partii rządzącej kolejnych odcinek wojny ideologicznej z Rosją. Nikt nie zastanawia się jakie skutki gospodarcze, demograficzne, zdrowotne oraz dla bezpieczeństwa państwa przyniesie przyjęcie setek tysięcy ludzi, z których spora część kultywuje tradycje banderowskie, jest wrogo nastawiona do Polaków i państwa polskiego. A przecież jak pokazują historyczne doświadczenia Ukraińcy są dość specyficzną nacją, która nie potrafi zadbać o swoją państwowość we własnych granicach ale sprawnie i skutecznie organizuje się poza jej granicami czego przykładem jest diaspora ukraińska w Kanadzie, Polsce, na Słowacji, w Czechach czy na Białorusi. Wszędzie tam jest to społeczność roszczeniowa, ekspansyjna, agresywna i wyznająca zasadę cel uświęca środki.

Praktycznie od zawsze obce jest tej nacji poczucie honoru, za to bardzo bliskie makiaweliczne”Cel uświęca środki”. Jaka będzie postawa Ukraińców mieszkających w Polsce za lat 10, 20 czy 50? Czy jest jakiś ośrodek strategiczny w Polsce, który zająłby się monitorowaniem tego problemu? A służby bezpieczeństwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służba Kontrwywiadu Wojskowego biorą pod uwagę i analizują zagrożenia jakie niesienie ze sobą napływa takiej masy ludzkiej, która choć dzięki pracy u polskiego pracodawcy ma co do garnka włożyć, to jednak z pogardą mówi, że musi pracować u polskiego pana, domagając się przyłączenia Przemyśla do Ukrainy a Gdańska do Niemiec?

Czy dopiero kiedy ukraińscy radykałowie zaczną rozrabiać na polskich ulicach, to zdamy sobie sprawę, że na własne życzenie tak jak kiedyś Konrad Mazowiecki Krzyżaków, tak my dzisiaj banderowskich Ukraińców? Prawda jest bowiem taka, że większość Ukraińców, którzy są w Polsce, na Ukrainę nie wróci bo do czego tam wracać? Do kraju, który istnieje już tylko na papierze, karmiony kroplówką z Zachodu. Brak pracy albo głodowe pensje a w wypadku młodych mężczyzn zagrożeniem jest jeszcze wcielenia do istniejących resztek armii ukraińskiej. Owszem część tych Ukraińców ,zwłaszcza tych ze wschodniej Ukrainy mówiących po rosyjsku się zasymiluje, część wyjedzie na Zachód zabierając tam miejsca pracy Polakom, bo będą jeszcze tańsi niż nasi rodacy. Większość jednak zostanie w Polsce na stałe, korzystając z Programu 500+, darmowej nauki, darmowych studiów i całej masy innych ulg, jakie zaoferuje im państwo polskie, które od lat ma w większym poważaniu obcokrajowców niż Polaków.

Arkadiusz Miksa

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

202 komentarze

202 Komentarzy

 1. Pomorzanin

  13 marca 2017 at 20:31

  Bardzo ciekawe spostrzeżenie! Przed oczami staję mi Kaczyński na Majdanie.

  • gieptil

   14 marca 2017 at 01:33

   Warto przypomnieć przebieg tamtych wydarzeń, bo już chyba nikt nie pamięta. Ukraina negocjowała umowę stowarzyszeniową z UE. I było sielankowo, miała być Europa na Ukrainie, umowa nie była nawet przetłumaczona na ukraiński. I Janukowycz był gotowy do jej podpisania, gdy wreszcie pojawiło się jej tłumaczenie na rosyjski ( podobno to Rosjanie przysłali je Janukowyczowi ??? ). On dopiero wtedy zorientował się że ta umowa oznacza całkowity upadek ukraińskiej gospodarki. On to wiele razy powtarzał publicznie i oczywiście wyraźnie mówił, że w związku z tym tej umowy nie podpisze. I wtedy rozległ się dziki ryk z Warszawy, „podpisz draniu podpisz” ryczało wielu na wiele głosów. Wtedy jeszcze nie zaczął się Majdan, zrobiłem szybką kalkulację. Ukraina ma więcej ludności od Polski, „reforma” ma być bardziej radykalna od tego co zrobił w Polsce Balcerowicz, 5 milionów ludzi nagle pozbawionych pracy to minimum, z tego minimum 2 miliony wleją się nam do Polski. A w Warszawie wciąż ryk „popisz draniu podpisz”. Czy oni nie potrafili zrobić podobnej kalkulacji do mojej? Bez złudzeń, zrobili i to dużo wcześniej. Ta akcja była pomyślana dużo wcześniej. Nie było przypadków, i nie były przypadkiem ryki Kaczyńskiego na Majdanie.

   • wiesscar

    14 marca 2017 at 14:16

    Mnie ciekawi współpraca Macierewicza z Michnikiem wcześniej bo w latach 70-tych. Potem zerwana.
    Przecież Polak z Żydem by się nie dogadał z racji różnić mentalnościowych. Zatem jak obaj panowie nawiązali współpracę? Macierewicz ponoć był pod wpływem Che co ciekawi bo taki katolik ortodoksyjny.
    Teraz tak kumpel Antoniego Naimski (głosowałem na niego) pochodzenia żydowskiego. Zatem jak oni się dogadywali?
    Kaczyński też zna Michnika.
    Całe to środowisko się przenika.
    Kowal.
    Poza tym czy Olszewski Jan byl/jest masonem?

    • wiesscar

     14 marca 2017 at 14:20

     Generalnie Polacy w PRL byli tak osłabieni po wojnie i stalinizmie że unikali działań w opozycji.
     Mała stabilizacja potem czasy Gierka które były luźne mimo dużej agentury. Synowie/córki stalinistow czyli trockisci sobie opozycję zorganizowali. Represje wobec nich siłą rzeczy były słabsze niż wobec Polaków.

    • kubaziel

     14 marca 2017 at 23:35

     ale antoni przecież zydem, więc nie rozumiem nad czym sie zastanawiasz?!!!

    • Andysmith

     16 marca 2017 at 23:54

     człowieku,Macierewicz jest żydem.Trochę poszperaj w internecie a znajdziesz jego prawdziwe nazwisko

    • m

     17 marca 2017 at 16:52

     Przy wódce Polak dogada się z każdym, nawet z Eskimosem, a co dopiero z Żydem.

 2. pierre

  13 marca 2017 at 20:37

  POPIS to jedna i ta sama k***a!

  • m

   17 marca 2017 at 16:53

   A nie dwie takie same k***y?

 3. tma

  13 marca 2017 at 20:50

  Podobieństwa są, ale i istotne różnice.
  Siła Turków w Niemczech to także wynik posiadania własnego silnego Państwa, coraz silniejszego, regionalnego mocarstwa. Niemcy są ciągle potęgą gospodarczą, ale kulturowo słabną w oczach. Jeśli z jakiegoś powodu niemiecka gospodarka padnie, to już po Niemcach.
  Ukraińcy w Polsce, to typowa ucieczka od biedy, od wojny, od przemocy, korupcji i beznadziei. Wyjazd do Niemiec, Włoch czy Anglii to dla Ukraińców definitywna emigracja i wykorzenienie kulturowe.
  Jeśli Turcy podpalą Niemcy, to mogą zawsze wrócić do ojczyzny, nad Bosfor. Dokąd wrócą Ukraińcy, jeśli podpalą Polskę?
  – Do Rosji.

 4. acton

  13 marca 2017 at 21:44

  Falszywa analogia. Turcy to zupelnie odmienna cywilizacja. Ukraincy są nam bliscy kulturowo. Uswiadomilem to sobie przed laty w NYC w „polskim” sklepie, ktory okazal sie ukrainskim. Te same maniery, styl ubierania i uroda. Za 25 lat ich dzieci będą Polakami o ukrainskich korzeniach i będą sluzyc za pomost miedzy Polską a Ukrainą

  • pe

   13 marca 2017 at 21:49

   Bzdura. Proszę poczytac czym skończyło sie podobne zyczeniowe myślenie polityków międzywojnia. Powinniśmy byc mądrzejsi o Wołyń. O rzeż Wołyńską.

   • Arkadiusz Miksa

    13 marca 2017 at 22:16

    mam nadzieję że jeśli idzie o maniery to zdecydowanie się różnimy 🙂

    • Tak właśnie uważam

     15 marca 2017 at 01:04

     „…w roku 1968 definitywnie odsunięci od władzy…” – Pan poważnie z tą „definitywnością”? O_O

     • Arkadiusz Miksa

      18 marca 2017 at 17:19

      oczywiście żartowałem 🙂 wiadomo jak jest 🙂 liczyłem na polemikę i się nie zawiodłem 🙂

  • wiesscar

   14 marca 2017 at 14:32

   Dużo Polaków trafiło do niewoli i zamieszkali w okolicach Kijowa.
   Chodzi o czasy średniowiecza. Stąd pula genów podobna. Tylko u Ukraińców czyli Rusinów doszła turecka i mongolska.

 5. Pomorzanin

  13 marca 2017 at 22:15

  Absolutnie nie jest to ta sama kultura, są podobieństwa, cywilizacyjnie Ukraina to mieszanka turańsko-bizantyńska zdegenerowana komunizmem i szowinizmem.

 6. Robert B.

  13 marca 2017 at 23:03

  Dlatego żydostwo w postaci np. takiej żydowskiej gazety dla Polaków i żydowskich agencji wpływu typu „Otwarta Rzeczpospolita” się uwija jak w ukropie, żeby w Polsce było jak najwięcej mniejszości etnicznych. Wtedy można w każdym momencie wywołać rozruchy. Już żydostwo wie, jak to zrobić. Mają wielowiekowe doświadczenie. A potem jest … Raaatuuujcieee naaaas!

 7. xx

  14 marca 2017 at 02:43

  Good job, Panie Arkadiuszu. Proszę ten temat systematycznie studiować i regularnie publikować. Ktoś te decyzje podejmuje, trzeba to info wygarnąć. Włączyć światło i z satysfakcją oglądać panikę. Cheers

 8. PrawNIK

  14 marca 2017 at 06:06

  W dodatku wszyscy (prawie) Ukraińcy w Polsce mają otrzymać z automatu polskie obywatelstwo. Umożliwi to tzw ustawa repatriacyjna która ma tyle wspólnego z repatriantami ile ustawa deubekizacyjna z ubekami.
  Ustawa przewiduje „uproszczone procedury” dla osób (i ich potomków) które przed 1939 rokiem mieszkały na terenach Polski.

 9. JaF

  14 marca 2017 at 10:15

  DObry ukrainiec to martwy ukrainiec. Tak powtarzał mój dziadek. A jako Wołyniak, żołnierz 27 Dywizji Piechoty AK i jedyny ocalały z 6-ścio osobowej rodziny, wiedziałco mówi.
  Dodam, że jego rodzine i pozostałych Polaków ze wsi mordowali rezuńscy sąsiedzi. To dużo mówi o mentalności i wdzięczności wobec tego plemienia. Narodem ich nazwać się nie da.

  • gieptil

   14 marca 2017 at 10:27

   Tak oni żyją już od prawie tysiąca lat, to katowska kultura morderców. Nie poradziła z nimi sobie Litwa, I Rzeczpospolita, Rosja, Związek Radziecki. Są bardzo odporni na edukację. Być może wkrótce będziemy się musieli zmierzyć z ich bardzo brutalną agresją przeciw Polakom. Nie wiem czy Polska to przetrwa.

   • gieptil

    14 marca 2017 at 10:31

    Ale ta kultura ma swoją poezję, to jest najgorsze. To zwodnicza poezja ciągłej walki i zabijania. To ich wciąga jak narkotyk.

   • JaF

    14 marca 2017 at 12:35

    Lepsi z nami próbowali. Więc sobie możemy i z rezunami poradzić. Wystarczy iskra by wywołać falę gniewu w polskim społeczeństwie. Czasy w Europie idą takie, że siłowe rozwiązania nie wzbudzą większych sprzeciwów. Grunt by u władzy byli ludzie, którym zależy los Polski i Polaków, a nie humanizm, prawa mniejszości czy inne bzdety.

    • Faszysta

     14 marca 2017 at 21:27

     @JaF, Jestem do uslug!

 10. myślę sobie że

  14 marca 2017 at 12:06

  Bardzo prawdziwy artykuł.
  Niestety te nasze „elity” chodzące na pasku Waszyngtonu nie potrafią myśleć strategicznie i nie mają wyobraźni.

 11. Zygmunt

  14 marca 2017 at 13:29

  Bardzo dobry artykuł.Masowy napływ Ukraińców może się skończyć b.źle. Są zatrudniani w miejsce Polaków.Dużą część pieniędzy wywożą na Ukrainę,
  a nie obracają w Polsce.PIS chyba dąży do tego ,aby jak najwięcej zdolnych Polaków wyjechało z kraju.I to ma być dobra zmiana.
  Dla zachodnich koncernów Polacy są traktowani jakby byli kolonią.Gorsza jakość sprzedawanych towarów,wyższa cena.Poziom cen wzrasta,zwłaszcza w aptekach.Nikt tego nie kontroluje.
  Przez 1.5 roku PIS niewiele zrobił.Więcej gadania,niż działania.

  • wiesscar

   14 marca 2017 at 14:54

   Miedzymorze – to cel giedroyciowcow.
   Dodatkowo są przesłanki że Chazarzy chcą państwo stworzyć od Polski po Kaukaz.
   Jakiś konglomerat pod rządami żydowskimi.
   Dlatego wybór Clintonowej na prezydenta mógł oznaczać wojnę. Niech się Słowianie na wojnie wykrwawia a potem to państwo by sobie utworzyli.

 12. Danka

  14 marca 2017 at 18:56

  Jak to rozumiec w dobie obecnej:” W ciezkich zmaganiach z buta Teutona”….Tak, ten casus Tuska…z kapelusza merkelowej?

 13. m

  17 marca 2017 at 17:05

  Podsumowując: strachy na Lachy ;-).

 14. dienlanhthanhhanh.com

  18 marca 2017 at 04:18

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You obviously know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your
  blog when you could be giving us something enlightening to read?

 15. madden mobile coins free

  18 marca 2017 at 18:54

  At this time it appears like Movable Type is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 16. I savour, cause I found just what I was having
  a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 17. Jessica

  21 marca 2017 at 05:53

  You could certainly see your enthusiasm within the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers such as
  you who are not afraid to mention how they believe. All the
  time follow your heart.

 18. Saul

  21 marca 2017 at 07:20

  As the admin of this website is working, no question very quickly
  it will be famous, due to its feature contents.

 19. Paul

  21 marca 2017 at 07:31

  Because the admin of this site is working, no question very quickly it
  will be renowned, due to its quality contents.

 20. Jeffrey

  21 marca 2017 at 09:11

  Appreciate this post. Will try it out.

 21. credit card

  22 marca 2017 at 06:11

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you
  could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 22. card reader

  23 marca 2017 at 00:25

  Great weblog right here! Additionally your site a
  lot up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link on your
  host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 23. livedocs.itaircnet.altervista.org

  23 marca 2017 at 05:10

  Post writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write if not it is difficult to write.

 24. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 06:49

  You ought to be a part of a contest for one of the most useful
  sites on the net. I am going to recommend this web
  site!

 25. Katja

  23 marca 2017 at 12:20

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
  Cheers!

 26. Rhoda

  24 marca 2017 at 12:32

  Yes! Finally someone writes about business motivation.

 27. Itamar Serpa Fernandes

  25 marca 2017 at 09:22

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic,
  let alone the content!

 28. budget rent a car

  28 marca 2017 at 04:36

  Nice weblog here! Also your web site so much
  up fast! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink to your
  host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 29. workout music

  30 marca 2017 at 09:14

  No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires to
  be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 30. Stanley

  8 kwietnia 2017 at 07:46

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 31. Marcy

  12 kwietnia 2017 at 06:11

  Hi there, I want to subscribe for this web site to take most up-to-date updates, so where can i do it please help out.

 32. Tanesha

  12 kwietnia 2017 at 14:12

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 33. www.some1tolove.com

  13 kwietnia 2017 at 00:21

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find high quality writing
  like yours these days. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 34. Augusto de Arruda Botelho

  13 kwietnia 2017 at 18:36

  Ahaa, its good dialogue concerning this post at this place at this
  website, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 35. Winfred

  13 kwietnia 2017 at 21:17

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological globe everything is
  existing on web?

 36. Ryder

  14 kwietnia 2017 at 08:44

  I am genuinely grateful to the owner of this website who has shared this wonderful article at
  at this time.

 37. perth residential pest

  16 kwietnia 2017 at 09:52

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this time.

 38. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 12:24

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 39. Charissa

  19 kwietnia 2017 at 12:30

  Highly descriptive post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 40. wiki.truehealthdoc.com

  22 kwietnia 2017 at 08:59

  It’s great that you are getting thoughts from this piece of writing as
  well as from our argument made here.

 41. Casey

  27 kwietnia 2017 at 21:57

  Informative article, exactly what I needed.

 42. KelliRodway

  30 kwietnia 2017 at 08:46

  I see your site needs some unique & fresh content. Writing manually is time consuming, but there is solution for this hard task.
  Just search for: Miftolo’s tools rewriter

 43. Pamela

  1 maja 2017 at 06:20

  whoah this weblog is magnificent i like studying your articles.
  Stay up the good work! You know, lots of people are looking round for this information, you can help them greatly.

 44. I appreciate, cause I found just what I used to be having a look for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.

  Bye

 45. Modesta

  3 maja 2017 at 14:13

  This piece of writing is genuinely a fastidious one it assists new net visitors, who are wishing for blogging.

 46. fotografia.folha.uol.com.br

  8 maja 2017 at 22:27

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you
  aren’t already 😉 Cheers!

 47. politica.estadao.com.br

  9 maja 2017 at 06:31

  I visited many web sites except the audio quality for audio songs existing at this
  web site is actually wonderful.

 48. cheap pubg skins

  10 maja 2017 at 00:50

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to books,
  as I found this article at this web site.

 49. anak tidak suka makan nasi

  10 maja 2017 at 06:19

  Do you have any video of that? I’d like to find out more details.

 50. Jere

  12 maja 2017 at 17:46

  Hey very interesting blog!

 51. ftijournal.com

  15 maja 2017 at 22:39

  Do you have any video of that? I’d want to find out some additional information.

 52. lace wigs

  16 maja 2017 at 07:19

  Excellent post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Appreciate it!

 53. green-bei.com

  19 maja 2017 at 13:29

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 54. card reader

  19 maja 2017 at 13:37

  Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this post here at
  this webpage, I have read all that, so at this time
  me also commenting here.

 55. wiki.piesdokwadratu.pl

  19 maja 2017 at 20:28

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this
  webpage on regular basis to get updated from latest information.

 56. bbs.gocso2.com

  20 maja 2017 at 15:24

  What’s up, its good article about media print, we all know media is a great source of data.

 57. cruise vacation

  21 maja 2017 at 14:24

  This information is invaluable. Where can I find out more?

 58. best broadband and tv deals

  22 maja 2017 at 20:28

  Awesome article.

 59. broadband comparison

  23 maja 2017 at 03:36

  I appreciate, cause I discovered exactly what I was having a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 60. Tabatha

  23 maja 2017 at 03:40

  Quality content is the key to be a focus for the people to pay a quick visit the site, that’s what this
  website is providing.

 61. especially important

  24 maja 2017 at 03:35

  Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing such things, therefore I am going
  to let know her.

 62. Chun

  24 maja 2017 at 04:17

  Right now it looks like Drupal is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 63. www.klepp.kna.no

  24 maja 2017 at 10:18

  Highly descriptive blog, I loved that bit.
  Will there be a part 2?

 64. Antony

  24 maja 2017 at 11:47

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but definitely you’re going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 65. Dee

  25 maja 2017 at 01:38

  Very energetic post, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 66. hot pink purple fascinators

  25 maja 2017 at 07:42

  Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your website is excellent, let alone the content!

 67. Romana Veno

  25 maja 2017 at 23:25

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 68. card scanner

  26 maja 2017 at 07:00

  Great information. Lucky me I discovered your website
  by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!

 69. Minnie

  26 maja 2017 at 11:08

  It’s an amazing post for all the online visitors; they will get advantage from it I am sure.

 70. car computer exchange

  27 maja 2017 at 02:44

  Superb, what a web site it is! This web site gives useful information to us, keep it
  up.

 71. hire greenford company

  27 maja 2017 at 05:31

  Good info. Lucky me I recently found your blog by accident (stumbleupon).

  I have bookmarked it for later!

 72. new.excelfence.com

  27 maja 2017 at 20:37

  It’s fantastic that you are getting ideas from this article as well as from our argument
  made here.

 73. Houston

  28 maja 2017 at 02:03

  Informative article, just what I was looking for.

 74. bbs.pzdy.cn

  31 maja 2017 at 10:37

  Keep on writing, great job!

 75. Matilda

  1 czerwca 2017 at 02:04

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways,
  just wanted to say fantastic blog!

 76. Dr philadelphia

  2 czerwca 2017 at 11:53

  ok i get it.

 77. custom made

  4 czerwca 2017 at 04:02

  Touche. Solid arguments. Keep up the good spirit.

 78. business suit fabric

  4 czerwca 2017 at 19:43

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great,
  let alone the content!

 79. running equipments

  4 czerwca 2017 at 19:44

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the great
  spirit.

 80. wear skirt

  5 czerwca 2017 at 01:44

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a
  few pics to drive the message home a little bit, but instead of that,
  this is excellent blog. A fantastic read. I will definitely be
  back.

 81. run car water

  6 czerwca 2017 at 04:41

  When some one searches for his essential thing, so
  he/she wants to be available that in detail, thus
  that thing is maintained over here.

 82. This paragraph will assist the internet viewers for setting up
  new blog or even a weblog from start to end.

 83. Christine

  6 czerwca 2017 at 12:11

  Touche. Solid arguments. Keep up the great spirit.

 84. important valuables

  13 czerwca 2017 at 13:21

  It’s very simple to find out any matter on net as compared to
  books, as I found this article at this web site.

 85. These are actually great ideas in regarding blogging. You have touched some pleasant points here.
  Any way keep up wrinting.

 86. makeup courses

  18 czerwca 2017 at 14:54

  What’s up Dear, are you in fact visiting this website
  regularly, if so after that you will without doubt take good experience.

 87. ring hair extensions

  19 czerwca 2017 at 02:42

  Saved as a favorite, I like your web site!

 88. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 16:24

  Its such as you read my mind! You seem to know so much approximately
  this, such as you wrote the e book in it or something.
  I believe that you just can do with some p.c.
  to drive the message house a little bit, however instead of that, this is fantastic
  blog. A great read. I’ll definitely be back.

 89. Margarita

  22 czerwca 2017 at 13:06

  Excellent beat ! I would like to apprentice even as
  you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a appropriate deal. I have
  been tiny bit acquainted of this your broadcast
  offered vivid transparent idea

 90. William

  23 czerwca 2017 at 01:35

  Appreciate this post. Will try it out.

 91. Gordon

  23 czerwca 2017 at 03:43

  Great post.

 92. http://mehrangaz.ir/

  23 czerwca 2017 at 05:48

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for 1

 93. http://romseyautocare.com.au/

  23 czerwca 2017 at 10:21

  These are in fact fantastic ideas in about blogging.

  You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 94. Great beat ! I would like to apprentice at the same time
  as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear concept

 95. www.csc2018.ca

  23 czerwca 2017 at 14:57

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 96. pceet075.cern.ch

  23 czerwca 2017 at 21:34

  This text is invaluable. Where can I find out more?

 97. real hair

  25 czerwca 2017 at 19:06

  Incredible story there. What occurred after?

  Take care!

 98. ask.brant.us

  27 czerwca 2017 at 01:25

  Great article.

 99. straighteners damage hair

  27 czerwca 2017 at 20:25

  Touche. Great arguments. Keep up the amazing spirit.

 100. James

  28 czerwca 2017 at 01:55

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is excellent blog. A great read.
  I will definitely be back.

 101. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 102. car computer exchange

  10 lipca 2017 at 04:40

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this website is actually nice.

 103. Willis

  13 lipca 2017 at 02:25

  Excellent article! We are linking to this great article on our website.
  Keep up the great writing.

 104. Silvia Odete Morani Massad

  14 lipca 2017 at 02:57

  It’s enormous that you are getting thoughts from this post as well as
  from our discussion made here.

 105. eunam.free.fr

  15 lipca 2017 at 05:09

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your
  site? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 106. Awesome article. Much obliged.

 107. سریال شهرزاد

  15 lipca 2017 at 08:27

  Wow, great blog post. Will read on…

 108. bbs.fytxonline.com

  15 lipca 2017 at 13:51

  You ought to be a part of a contest for one of the highest quality blogs on the internet.
  I’m going to recommend this blog!

 109. Ngan

  16 lipca 2017 at 01:10

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your
  website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 110. Olive Murrish

  16 lipca 2017 at 02:18

  You could certainly see your skills in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 111. varsitytradersa.co.za

  17 lipca 2017 at 19:59

  I was able to find good info from your blog articles.

 112. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 lipca 2017 at 00:38

  Fabulous, what a web site it is! This blog presents valuable information to
  us, keep it up.

 113. Nannie

  18 lipca 2017 at 05:52

  Good site you have got here.. It’s hard to find good quality writing like yours
  these days. I really appreciate individuals like you!
  Take care!!

 114. bokep indo terbaru streaming

  18 lipca 2017 at 11:34

  Thanks for the article.Really thank you! Great.

 115. im.vcimcode.com

  18 lipca 2017 at 14:37

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a long time. Thank
  you and good luck.

 116. casino

  18 lipca 2017 at 16:37

  wow, awesome blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 117. I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 118. Investment

  18 lipca 2017 at 21:24

  Sorry for my bad English.Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 119. hip hop blog sites

  19 lipca 2017 at 08:51

  Im thankful for the blog.Really thank you! Awesome.

 120. josé wilame araújo rodrigues

  19 lipca 2017 at 13:43

  Piece of writing writing is also a excitement,
  if you be acquainted with then you can write
  otherwise it is difficult to write.

 121. ubo660.com

  19 lipca 2017 at 14:39

  These are truly fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some good things here. Any way
  keep up wrinting.

 122. traveling travel first aid kit

  19 lipca 2017 at 18:00

  I just like the helpful information you supply in your
  articles. I’ll bookmark your weblog and test once more right here frequently.

  I’m somewhat sure I will be informed a lot of new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 123. Silvia Odete Morani Massad

  19 lipca 2017 at 23:42

  This site was… how do you say it? Relevant!!

  Finally I have found something that helped me. Kudos!

 124. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 lipca 2017 at 00:28

  Please let me know if you’re looking for a article author for
  your site. You have some really great articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Many thanks!

 125. What’s up to all, the contents existing at this web page are in fact
  awesome for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 126. Glam Seamless

  20 lipca 2017 at 05:58

  Truly when someone doesn’t understand then its up to
  other viewers that they will assist, so here it occurs.

 127. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 lipca 2017 at 06:19

  Howdy! This post couldn’t be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will forward this information to him.

  Fairly certain he’ll have a great read. I appreciate you for sharing!

 128. baby clothes online europe

  20 lipca 2017 at 10:24

  Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with superb info.

 129. Vickie

  20 lipca 2017 at 10:31

  Hey there! I simply want to give you a big thumbs up for your excellent info you have got here on this post.
  I’ll be coming back to your site for more soon.

 130. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 lipca 2017 at 12:40

  Nice blog here! Also your web site loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 131. http://mauroluizzamprogno.info

  20 lipca 2017 at 12:41

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 132. airlines nowadays

  20 lipca 2017 at 13:02

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 133. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 18:03

  Levitra And Cialis Online [url=http://lowpricevia.com]viagra[/url] Levitra Lasting Time

 134. Jimmie

  20 lipca 2017 at 18:06

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my
  4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this
  is entirely off topic but I had to tell someone!

 135. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 20:29

  Cialis 10 Mg Tadalafil [url=http://femalecial.com]buy cialis[/url] Cialis 10 Mg Erfahrungsberichte

 136. http://alteraawakens.com/

  20 lipca 2017 at 21:53

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 137. http://therevolution.site90.com

  20 lipca 2017 at 22:48

  This paragraph will help the internet viewers for setting up
  new web site or even a weblog from start to end.

 138. Dwain

  21 lipca 2017 at 04:46

  It’s genuinely very complex in this full of
  activity life to listen news on Television, so I only use the web for that reason, and obtain the hottest news.

 139. Hyman

  21 lipca 2017 at 05:43

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through
  content from other writers and use something from other websites.

 140. Vanetta Kinlin

  21 lipca 2017 at 09:01

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 141. friv2.rocks

  21 lipca 2017 at 11:38

  Saved as a favorite, I like your blog!

 142. rodents pest control

  21 lipca 2017 at 19:18

  I truly appreciate this article.Really looking forward to read more. Will read on

 143. купить-страуса.xn--p1ai

  21 lipca 2017 at 21:45

  whoah this weblog is great i like reading your articles.
  Stay up the good work! You realize, lots of people
  are looking round for this information, you could help them greatly.

 144. windows 7 password reset

  21 lipca 2017 at 23:00

  Wonderful article! We will be linking to this great article on our website. Keep up the good writing.

 145. Friv3

  22 lipca 2017 at 00:20

  Im thankful for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 146. jesse grillo

  22 lipca 2017 at 01:33

  You are a very persuasive writer. I enjoyed your post. Thank you. i love redondo beach seo and manhattan beach. do you need wordpress structures and video marketing and seo marketing? were you aware there’s company that makes wordpress structures and video advertising structures plus seo marketing?

 147. www.hackerslab.or.kr

  22 lipca 2017 at 06:47

  It’s going to be ending of mine day, except before ending I am reading this wonderful article to increase my know-how.

 148. tercio borlenghi junior

  22 lipca 2017 at 07:26

  This is my first time go to see at here and i am genuinely impressed to read all at one place.

 149. india gate basmati

  22 lipca 2017 at 09:36

  I believe that is among the such a lot important info for me.

  And i am glad reading your article. But wanna observation on some normal things, The website
  style is great, the articles is truly great :
  D. Good process, cheers

 150. It’s remarkable to pay a visit this web page and reading the
  views of all mates concerning this piece of writing,
  while I am also eager of getting know-how.

 151. Don

  22 lipca 2017 at 13:01

  In fact when someone doesn’t be aware of after that its up to other
  users that they will assist, so here it happens.

 152. Frederico de Almeida Vieira Carneiro

  22 lipca 2017 at 16:22

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your
  blog? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 153. enjoy extreme adventure

  22 lipca 2017 at 17:05

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo matter but generally people
  do not speak about such topics. To the next! Cheers!!

 154. lifanmen.com

  22 lipca 2017 at 23:20

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it
  is really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Many people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 155. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 09:28

  Nice read. All you need to do some search about the topic you are given. I enjoyed your post. Thank you.

 156. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 lipca 2017 at 14:51

  It is actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 157. KelChalkhic

  23 lipca 2017 at 15:10

  Comprare Cialis Milano [url=http://cheapviapill.com]generic viagra[/url] Atomoxetine Costs 50 Mg

 158. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 lipca 2017 at 17:40

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing
  around your blog posts. After all I will be
  subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 159. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 23:08

  Hit me up! Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr’ well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog! I truly appreciate this post. Extremely helpful article, please write more.

 160. pt.wikipedia.org

  24 lipca 2017 at 02:14

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would
  never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 161. Verla

  24 lipca 2017 at 03:08

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same niche
  as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!

 162. Jolie

  24 lipca 2017 at 04:06

  This is a topic that is close to my heart…
  Thank you! Exactly where are your contact details though?

 163. Windy

  24 lipca 2017 at 04:12

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra