Z kraju

Andrzej Maciejewski: Skoro w IPN jest lista agentów, ja chcę otrzymać listę lobbystów banków i instytucji finansowych we władzach państwa

Składam oficjalne zapytanie do pani premier o ujawnienie wykazu osób publicznych, ministrów, wiceministrów, dyrektorów departamentów o ich związki z bankami, instytucjami finansowymi czyli w perspektywie ostatnich pięciu lat ile i jakich osób pracowało w jakich bankach, instytucjach finansowych – poinformował poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz’15).

– Czy posiadają udziały i akcje do dzisiaj? Jakie mają kontrakty menadżerskie na odchodne podpisane, bo wiem o tym, że pewne osoby mają takie kontrakty menadżerskie podpisane przy odchodzeniu z banków. Pytam się o to, aby była jasność i transparentność, czy w państwie polskim wysocy urzędnicy decydujący o polskim prawie, o polskiej gospodarce nie są ukrytymi lobbystami i nie działają na szkodę państwa polskiego. Pisma pójdą też do NBP w takim samym toku, KNF, to samo w kancelarii pana prezydenta, aby wreszcie wykazać, które osoby pracowały w bankach, instytucjach finansowych i jakimi akcjami dysponują – zapowiedział.

– Ma być transparentność. Skoro mamy listę agentów w IPN, ja chcę, aby władze polskie najważniejszych instytucji państwowych stworzyły listę lobbystów i byłych pracowników banków i instytucji finansowych i aby było wiadomo, które osoby, za co, gdzie i jak pracowały, aby nie było cienia wątpliwości i posądzania i nieposądzania. Wszyscy zasłużyliśmy na to, aby ta sprawa została wyjaśniona – stwierdził.

Dodał, że skieruje również pytanie do CBA „o przebadanie, jakie osoby i jaki poziom osób z tej grupy „R” VIP-owskiej zarobiła na tej słynnej informacji pana prezesa Kaczyńskiego”. – Panie prezesie Kaczyński, przez pana informacje o tym, że nie będzie ustawowego załatwienia sprawy tzw. frankowiczów, kursy banków poszły do góry, jednego dnia. Jednego dnia ktoś zarobił ogromne pieniądze. Sam wicepremier Morawiecki podobno zarobił 190 tys. złotych na samym tylko skoku kursowym. Czy to jest zgodne z polskim prawem? – indagował.

– Jesteśmy jako obywatele łojeni przez instytucje finansowe z każdej strony. To nie jest tylko problem frankowiczów. Państwo polskie w tych sprawach po prostu nie działa. Jesteśmy beznadziejni jako władza – ocenił.

Andrzej Maciejewski wyraził jednocześnie nadzieję, że za te pytania nie spotka go słynna „ciężarówka ze żwirem”…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra