Wiara

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 19 kwietnia 2017 r.

Środa – Łk 24, 25 – 35.

Na to On rzekł do nich: O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały? I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał? W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Czy nie wydaje nam się dziwne, że człowiek, to znaczy uczniowie idący do Emaus, przymusili Jezusa?

Hm…

Ich serce pałało, słuchali tego, co mówił Chrystus i… poczuli pragnienie życia!

Nie spodziewali się, że coś ich pociągnie, zaciekawi. Byli z pewnością mocno załamani. Kilka lat takiej nadziei przy Chrystusie, chęci działania, ciekawości wydarzeń i nagle, trzy dni i… pustka. Nic ciekawego w ich życiu się już nie dzieje! Szok, zawód, po prostu zagubienie.

A tu nagle znów to samo uczucie pasji! I już się znów chce, pragnie, do tego stopnia, że Tego, Który spowodował poruszenie życia, przymuszają! Po spożyciu chleba, po tej pierwszej Eucharystii już wiedzą, czują i ruszają dalej… Odzyskują życie, nie muszą się karmić żadnymi dodatkowymi atrakcjami. Jezusa przymusili… to znaczy trwają z Nim w autentycznej relacji! W relacji prawdziwego pragnienia trwania w niej!

Tak właśnie jest z Mszą Świętą. Kto ją przeżywa, kto trwa w Jej mistyce, ten dotyka Źródła życia! Nie jest już tak istotne, czy czuje się entuzjazm, czy oschłość, przecież bywa różnie. Z pewnością jednak nie ma pustki, choćby człowiek przechodził straszne chwile.

Dzięki Eucharystii, każdy z nas otrzymuje życie, choćbyśmy doświadczali najgorszych spraw, a Eucharystię przeżywali półprzytomni z rozpaczy, bo wydarzyły się być może jakieś straszliwe sprawy. To jednak właśnie Eucharystia jest Źródłem życia, bez względu na to, jak się akurat czujemy. To działa, bo my podczas Eucharystii wstępujemy w przestrzeń, w której łączy się świat nadprzyrodzony, ponadczasowy i nieograniczony przestrzennie, z naszym światem przyrodzonym. Są bliscy zmarli, święci, Aniołowie i Jezus Chrystus. Spożywamy Jego Ciało i nic ciekawszego tego dnia już się nam nie wydarzy…

Jeśli jednak są sprawy, które wydają nam się ciekawsze niż Eucharystia, to musimy samych siebie pytać, dlaczego tak jest? Duch Święty nam wszystko pokaże, tylko musimy chcieć się samym sobą zaniepokoić. I nie bać się tego! Serce będzie pałało tym więcej, im więcej i bardziej pozwolimy Duchowi Świętemu wyzwalać nas w Prawdzie! Alleluja!

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

82 komentarze

82 Komentarzy

 1. Maxwell Hesters

  8 maja 2017 at 00:35

  Best Appliance repair service

 2. home warranty that includes roof

  25 maja 2017 at 05:51

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page.

 3. olive green fascinator

  26 maja 2017 at 21:19

  You could certainly see your expertise within the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart. „We may pass violets looking for roses. We may pass contentment looking for victory.” by Bern Williams.

 4. Bontril

  2 czerwca 2017 at 02:44

  makes me wonder.

 5. Callie

  14 czerwca 2017 at 11:05

  Gracias por detallar este tema que llama muchísimo a mi curiosidad. La verdad es que es difícil encontrar buenos consejos en este tema.

 6. cheap shoes free shipping

  4 lipca 2017 at 14:09

  So you can purchase whatever you need online.|Even though the costs are stored at a reduced level, the quality of these products is 2nd to none. Before purchase low cost shoes, you should need to lookup on operating footwear. How can you skip Christian Louboutin on-line shop!|They also have 3 blackout t-shirt styles size 3XL that you can choose from.

 7. shoe discount store

  10 lipca 2017 at 11:33

  Actually, some of the very best ipad video games on-line are an evolution of the other current applications in the web.

 8. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 9. Kurt Perriott

  21 lipca 2017 at 06:01

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 10. Rosella

  14 sierpnia 2017 at 23:26

  weight loss motivational speakers

 11. snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 01:35

  free snap milfs

 12. car disability aids

  26 sierpnia 2017 at 20:26

  Would you be all in favour of exchanging links?

 13. milf vom

  27 sierpnia 2017 at 09:28

  yess it works

 14. milf porn amature

  27 sierpnia 2017 at 20:23

  yes it work

 15. entrepreneur adviser

  28 sierpnia 2017 at 12:20

  Exceptionally well written! Interesting content. Is there anything else I could read to learn more about this? I simply must tell you that your pages are really great. I found your page on my WordPress feed.

 16. Manhattan Beach Marketing

  29 sierpnia 2017 at 00:04

  Seasoned Twitter pros would agree. Your creative potential seems limitless. I like your pages but… I am super dyslexic. Do you have you tube videos on the topic?

 17. Jesse Grillo

  29 sierpnia 2017 at 01:55

  You are obviously very knowledgeable. I shared your article on my Twitter. it is like you wrote the book on it or something. I worked in this field back in college, in Kansas. I like your pages however, I am dyslexic. Do you have videos on the subject?

 18. North Hollywood Cannabis

  29 sierpnia 2017 at 05:13

  Is there anything else I could read to learn more about this? Do you have any video of that? Just wanted to say fantastic blogs!

 19. Manhattan Beach Marketing

  29 sierpnia 2017 at 22:49

  Somehow you make time stop and fly at the same time. Babies and small animals probably love you. I found your posts via Website while searching for a related topic, your post came up and I am so glad it did Spot on with this posts. I just by luck found your pages.

 20. CEO adviser

  30 sierpnia 2017 at 10:51

  Our community is better because you are in it. This stuff is great!

 21. Jesse Grillo Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 08:20

  I actually felt my brain growing when I read your write up. I found this on WordPress I just stumbled upon your posts. I will bookmark this write up.

 22. new business speaker

  1 września 2017 at 00:03

  That is the thinking of a creative mind. My bestie told me they like your write ups page. I enjoy the things you provide here and can not wait to take a look when I get home.

 23. technology adviser

  1 września 2017 at 12:16

  My aunt said they really like your websites post. cool read.

 24. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:39

  My aunt said they really like your posts article. I know you would love Virginia. A lot of things to take into consideration.

 25. Sheldon Owen

  2 września 2017 at 03:23

  You have a number of great points there. That is the thinking of a creative mind. Are there other blogs you work on? I like your style. I am impressed, I need to say.

 26. tech speaker

  3 września 2017 at 04:56

  Will you write more about this? I found this on Reddit Thumbs up! I used to be really into this subject back when I lived in Colorado.

 27. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 10:00

  Please write more. Well this is weird, this page was already running when I turned on my phone.

 28. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:11

  I just randomly found your post. Thank you for writing this great blog. Now I feel stupid. good read. Can you tell us more about this?

 29. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 20:06

  This information is great. How could any of this be better stated? It could not. You a user on LinkedIn?

 30. Carmelo Phomphithak

  4 września 2017 at 23:19

  I definitely wanted to write down a small remark in order to express gratitude to you for all the lovely techniques you are sharing at this website. My time-consuming internet lookup has at the end been honored with awesome strategies to share with my neighbours. I ‚d point out that most of us readers are really blessed to live in a really good place with very many lovely individuals with useful strategies. I feel somewhat lucky to have encountered your entire website page and look forward to really more excellent moments reading here. Thank you once again for all the details.

 31. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 23:57

  Just wanted to say fantastic blog post! I simply have to tell you that I really like your articles website. Super strange, this website was already loaded when I started my lap top. You are obviously very knowledgeable. I am going to follow you on Google.

 32. tech speaker

  8 września 2017 at 03:25

  Thanks for posting this cool blogs. I truly appreciate this page.

 33. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 09:32

  You have a number of great points there. I had to take a break from kissing my boyfriend to read your write up. I really like your blog. Nice page. I just by luck found your article.

 34. any site

  9 września 2017 at 12:42

  Sorry for the enormous study, still I’m rather loving the fresh new Zune, and expect this, as very well as the Good assessments some other These incorporate penned, will guidance oneself make a decision if it is really the immediately option for yourself.

 35. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 36. escape room lewisville

  10 września 2017 at 21:30

  I love reading through an article that can make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

 37. escape room addison

  14 września 2017 at 12:08

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the site is also very good.

 38. apply pr singapore

  15 września 2017 at 04:08

  I like this post! Thanks.

 39. permanent resident

  16 września 2017 at 22:12

  Great post!

 40. Joan Patricio

  16 września 2017 at 23:08

  Howdy very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I’m happy to seek out numerous helpful information here within the put up, we need work out more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 41. where to take old electronics

  17 września 2017 at 19:57

  You are my inspiration , I own few web logs and often run out from to post .I think this web site contains some rattling good info for everyone. „There is nothing so disagreeable, that a patient mind cannot find some solace for it.” by Lucius Annaeus Seneca.

 42. computer disposal sites

  17 września 2017 at 20:00

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 43. disposing of old laptops

  17 września 2017 at 20:01

  You have mentioned very interesting details ! ps nice internet site . „Gratitude is the sign of noble souls.” by Aesop.

 44. computer equipment disposal

  17 września 2017 at 20:09

  But a smiling visitor here to share the love (:, btw great design and style. „Reading well is one of the great pleasures that solitude can afford you.” by Harold Bloom.

 45. singapore pr

  17 września 2017 at 23:57

  I like this post! Thanks.

 46. online shoes shopping for men

  18 września 2017 at 18:48

  Actually, some of the best ipad games online are an evolution of the other existing programs in the web.

 47. apply for pr

  18 września 2017 at 23:48

  I like this post! Thanks.

 48. electronic donations

  19 września 2017 at 14:01

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 49. e waste drop off locations

  19 września 2017 at 14:02

  I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 50. where to recycle laptops

  19 września 2017 at 14:03

  I conceive you have remarked some very interesting points , appreciate it for the post.

 51. e waste management

  19 września 2017 at 14:10

  My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 52. apply permanent resident

  20 września 2017 at 00:08

  I like this post! Thanks.

 53. samoletni kompanii

  22 września 2017 at 03:39

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 54. escape room dfw

  22 września 2017 at 15:42

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for providing this info.

 55. escape room dfw

  23 września 2017 at 16:34

  I enjoy reading an article that can make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

 56. билети онлайн

  27 września 2017 at 04:36

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 57. apply pr

  27 września 2017 at 10:21

  Great post there! Keep it up!

 58. HaroLiavaife

  30 września 2017 at 14:16

  Buy Online Prescription Viagra Cephalexin 500 Mg Side Effects cialis Propecia Long Term Use Cheap Cialis Fast Shipping

 59. green fascinators

  1 października 2017 at 11:53

  hi!,I really like your writing very a lot! share we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 60. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 03:21

  Will Cephalexin It Treat Strep Throat Buy Levothyroxine Without Prescription Buy Xenical Online Cheap Uk viagra Dove Comprare Viagra Generico

 61. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 03:58

  I’ll machines this research in the direction of 2 patterns of people today: present-day Zune house owners who are thinking about an up grade, and us residents making an attempt toward decide between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers importance taking into consideration out there, together with the Sony Walkman X, nonetheless I hope this gives by yourself more than enough information and facts in direction of deliver an mindful selection of the Zune vs gamers other than the iPod line as perfectly.)

 62. escape room lewisville

  4 października 2017 at 05:22

  It’s hard to come by experienced people for this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 63. Jesse Grillo

  4 października 2017 at 22:41

  You has some interesting and solid content. You appear to know a lot about this. good website.

 64. Palo Alto Muncheez

  5 października 2017 at 03:04

  I just stumbled upon your website. Can you tell us more about this? I simply must tell you that I love your websites write up. I am continually browsing online for tips that can help me. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon.

 65. percolator wrap filters

  5 października 2017 at 12:49

  Hello very nice website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am satisfied to search out numerous helpful info right here within the publish, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing.

 66. Karey Acklin

  7 października 2017 at 02:40

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

 67. funny political posters

  7 października 2017 at 05:22

  I shared your write up on Reddit. I know you would like Maryland. This is an excellent, an eye-opener for sure! Your blog has a kind of engergy surrounding it. My pleasure to being here on your article.

 68. Adan Wieboldt

  7 października 2017 at 20:33

  This really answered my downside, thank you!

 69. Palo Alto marijuana

  8 października 2017 at 14:00

  Your pages are mind blowing. I will bookmark this. I bet you sweat glitter. I will bookmark this post. Are there other articles you work on?

 70. Marijuana Dispensary

  8 października 2017 at 16:33

  I am going to follow you on Instagram. I have added your blog to my Blog bookmarks You saved me a lot of hassle just now. I have been surfing on-line more than 3 hours today.

 71. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 11:04

  Propecia Efectivo Principio Activo Avodart Online Pharmacy Cephalexin To Treat Spondylitis generic levitra shipped from usa Find Viagra Cheap Overnight Mail

 72. judi online live casino

  9 października 2017 at 12:40

  Apple at present incorporates Rhapsody as an application, which is a great commence, however it is now hampered by way of the inability in the direction of retail store regionally on your iPod, and contains a dismal 64kbps bit value. If this changes, then it will rather negate this advantage for the Zune, however the Ten audio for each thirty day period will even now be a large moreover in just Zune Pass’ choose.

 73. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 23:26

  Priligy 60 Mg Une Critique Zentel Website Medicine Online No Script Needed viagra Cheap Soft Viagra Valacyclovir Vipps Pharmacy Canada Viagra

 74. bulk computer recycling

  13 października 2017 at 11:23

  I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual supply in your guests? Is gonna be again steadily in order to investigate cross-check new posts.

 75. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 08:35

  Propecia Svenson Clobetasol Internet buy viagra Cialis Generika Wirkung

 76. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 20:05

  Cialis Prostata Infiammazione online pharmacy Kamagra Canada Online Free Ed Pills Sample No Pre Lumigan

 77. Tu Bartlett

  15 października 2017 at 00:34

  You made some first rate points there. I seemed on the web for the issue and located most individuals will associate with with your website.

 78. index blog

  15 października 2017 at 19:56

  If you might be nonetheless on the fence: get your favorite earphones, head down to a Least complicated Obtain and talk to in the direction of plug them into a Zune then an iPod and see which 1 appears far better to you, and which interface can make on your own smile further more. Then you can comprehend which is right for you.

 79. Minta Obeid

  15 października 2017 at 23:32

  Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 80. cannabis dispensary

  16 października 2017 at 06:02

  You are a very persuasive writer. That is the thinking of a creative mind. Is there new info? magnificent work, keep it up.

 81. investment adviser

  16 października 2017 at 07:23

  Your site has a certian feeling about it. You should be thanked more often. You remind me of my bestie. Your writing style reminds me of my roomate back in California. Thanks for writing this.

 82. Janene Warring

  16 października 2017 at 09:49

  We stumbled over here by a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page again.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra