Z zagranicy

Polska ma miesiąc na odpowiedź UE w sprawie relokacji nielegalnych imigrantów

Komisja Europejska wezwała Polskę, Czechy i Węgry do rozpoczęcia relokacji uchodźców. Państwa te będą miały miesiąc na wystosowanie odpowiedzi do KE.

– Musimy zagwarantować, by państwa unijne wdrażały unijne prawo. Stale powtarzamy, że niektóre kraje powinny zrobić więcej w kwestii relokacji uchodźców. Jednak trzy – Polska, Węgry i Czechy – nie przyjęły ani jednego uchodźcy z Włoch czy Grecji. Od ponad roku w ogóle nie przyjmują uchodźców. To nie pozostawiło nam innego wyboru niż rozpoczęcie dziś procedury o naruszenie przez te kraje prawa unijnego. To nie jest to kwestia sankcji, lecz przestrzegania prawa unijnego.  – oświadczył szef KE Jean Claude Juncker w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

– Mamy ustalone stanowisko w sprawie decyzji relokacyjnej tak pod względem politycznym, jak i prawnym. Termin czterech tygodni nam nie przeszkadza – zapewnił wiceszef MSZ Konrad Szymański. – Polska w sprawie uchodźców powinna pokazać solidarność z Europą i przyjąć ofiary wojny w Syrii – kobiety i dzieci. – Nikt od nas nie oczekuje dzisiaj wielkich gestów, ale takich, jak zrobiły niektóre kraje – kilkadziesiąt osób – kobiet, czy dzieci z ogarniętej wojną Syrii przyjąć na leczenie w Polsce. W ten sposób nasze władze miałyby argument w rozmowach z Brukselą. – bredził z kolei szef klubu PO Sławomir Neumann.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra