Z kraju

Grzegorz Braun bez cenzury: KOŚCIÓŁ – SZKOŁA – STRZELNICA

"(…) Kto w Boga wierzy, niech zaczyna naprawianie Polski od tego, co najbliższe i wykonalne – od zabezpieczania własnej parafii. Po kolei: KOŚCIÓŁ – SZKOŁA – STRZELNICA. Ważne, żeby niczego nie pomijać, nie zmieniać kolejności i nie przestawiać hierarchii" – wyjaśnił Grzegorz Braun w rozmowie z Agnieszką Piwar, wskazując drogę do odzyskania państwa polskiego.

 

Na wielu spotkaniach autorskich, zarówno w Polsce jak i za granicą na zaproszenie Polonii, prezentuje Pan swój program zabiegania o państwo polskie streszczający się w trzech punktach: KOŚCIÓŁ, SZKOŁA, STRZELNICA. Zanim jednak poproszę Pana o wyjaśnienie naszym Czytelnikom dlaczego ten program miałby być szansą dla Polski, pozwolę sobie na pewną refleksję.

 

Po obejrzeniu filmów z cyklu „Transformacja – od Lenina do Putina” wyłania się brutalny obraz rzeczywistości, w którą zostaliśmy uwikłani. W obliczu przebiegłości, podłości i bezwzględności ludzi opisanych w Pana filmach pozostaje duże poczucie beznadziei wobec tego, co nas otacza. Zastanawiam się, czy po tylu latach obróbki, kłamstw i manipulacji znajdziemy jeszcze siłę, zapał i w ogóle chęci, by stanąć do walki o Polskę… Mam wrażenie, że przytłaczająca większość naszych Rodaków, nie widząc możliwości zmiany na lepsze, po prostu się poddała…
 

– W tym roku sto lat minie od wybuchu pierwszej wojny światowej. Warto sobie uprzytomnić, że wtedy nikt rozsądny w Polsce nie spodziewał się, że zaledwie za lat 4-5 otworzy się okno możliwości, że koniunktura międzynarodowa odmieni się do tego stopnia, żeby zaistniała możliwość restytucji państwa polskiego. A więc kto dziś „rozsądnie” przesądza co jest możliwe, a co niemożliwe, ten nie rozumuje racjonalnie, o tyle, że nie opiera się na doświadczeniu historycznym.

 

Doświadczenie historyczne bowiem pokazuje nam właśnie, że rzeczy, które zdawać się mogą niemożliwymi w bardzo krótkim czasie nabierają realności. Stąd jedna nauka. Zatem proszę nie opowiadać mi dzisiaj co jest możliwe, co niemożliwie. Proszę się po prostu kierować zasadami, a nie wyrachowaniem. Gdybyśmy kultywowali zasady tylko dlatego, że obiecany nam jest w perspektywie jakiś bliski bonus, jakiś zysk, jakaś korzyść – no to nie bylibyśmy ludźmi zasad, tylko bylibyśmy ludźmi interesownymi. Prawda? Więc proszę się nie przejmować tym, czy trzymanie się zasad w bliskiej perspektywie rodzi jakiś profit polityczny czy ekonomiczny. Nie. Samo trzymanie się zasad ma niesamowitą moc.

Druga nauka z tej historii, że sto lat temu, chociaż na horyzoncie żadna Polska jeszcze nie majaczyła, to jednak było dosyć Polaków, którzy na tę przyszłą, chociaż jeszcze nieistniejącą i jeszcze niewidzialną, niewidoczną na horyzoncie politycznym Polskę już pracowali. Już wypracowywali polską majętność, trudnili się organizacją polskiej przedsiębiorczości – jak np. wybitni duszpasterze z księdzem Wawrzyniakiem, księdzem Blizińskim. Sporo było na nasze szczęście proboszczów, którzy sami byli wolnymi, rozgarniętymi, przedsiębiorczymi ludźmi i jeszcze naokoło siebie organizowali Polaków. Bez nich nie było by Polski. Nie byłoby wygranej w 1920 roku gdyby nie oni, bo nie byłoby armii wielkopolskiej – gdyby Polacy na Wielkopolsce nie stali mocno na własnych nogach, gdyby majętność polska nie była tam zabezpieczona.

 

Nie byłoby żadnej Polski, gdyby nie spółki, spółeczki, kasy oszczędnościowe, towarzystwa, stowarzyszenia, szkoły. Zatem jeśli ktoś myśli, że to jest rzecz nieważna, że w perspektywie ogólogalaktycznej to i tak niczego nie przesądzi, niech sobie uświadomi, że bez tych kółek, kas, spółdzielni stowarzyszeń – bez nich później żadnych bitew wygranych by nie było.

 

Na szczęście Polacy parali się przedsiębiorczością z sukcesem, a ten sukces odnosili także na skalę światową – to jest z życia wzięty przykład starszego Baryki, ojca Cezarego z „Przedwiośnia”, czyli Polak-nafciarz nad Morzem Kaspijskim. Takich Polaków, którzy w imperium rosyjskim robili wtedy wspaniałe interesy było wielu. I trzeba do tych tradycji wrócić. A oprócz tego byli Polacy, którzy chodzili na strzelnicę – w roku 1913, w roku 1914. Lenin siedział w knajpie w Białym Dunajcu i mieszkał w Poroninie, i knuł rewolucję, ale Polacy tymczasem chodzili na strzelnicę. Mimo że ich nikt tam kijem nie zaganiał. Warto te rzeczy robić.

 

Jak się za to zabrać? Od czego dziś możemy zacząć?
 

– Na szczęście sporo jest Polaków, którzy nie czekają na żadne dobre rady i sami doskonale wiedzą, co robić. Ale jeśli mnie kto pyta o program pozytywny, to streszcza się on w trzech słowach: KOŚCIÓŁ – SZKOŁA – STRZELNICA. Oczywiście, żeby ten program był realizowany, potrzebny jest grunt, to znaczy właściwie czwarty element tego programu, czyli MENNICA, czyli polski pieniądz w polskiej kieszeni, polska majętność, bo ludzie którzy nie mają swobody finansowej nie są wolni. To jest realny, konstruktywny program zabiegania o państwo polskie.

 

Przy czym najpilniejszą sprawą jest wykup naszych pasterzy z niewoli babilońskiej. Bo jak już mamy wolnego, przez nas zabezpieczonego kapłana, to on nie będzie się musiał lękać. I z tego, że on nie będzie się musiał lękał wiele dobrych rzeczy wyniknie.
 

I teraz to jest taka subtelna sprawa, że ja nie mam takiego oczekiwania, i nie namawiam na to żeby takie oczekiwania przejawiać, żeby nasi kapłani za nas nam robili Polskę, właśnie i tę szkołę i tę strzelnicę. Nie. Kapłan ma jedną najważniejszą misję, której nikt inny poza nim nie może zrealizować.

 

Kapłan wiadomo, że nie ma żadnego na tej ziemi innego zadania poza dokonywaniem Cudu Przeistoczenia, którego nikt inny nie może dokonać. I całe to odwracanie kota ogonem, w które też dają wpędzać biskupi nawet, że się tłumaczą, np. się rozliczają ile to dzieł charytatywnych Kościół podjął, i tym jakby się tłumaczyli ze swojego istnienia, że proszę bardzo – Caritas. Wspaniale, że Caritas działa, ale proszę być spokojnym, to jest tylko dodatkowa końcówka banderoli i Kościół nie musi usprawiedliwiać swojego istnienia dziełami charytatywnymi.

 

Jeśli o mnie chodzi, to życzyłbym sobie, żeby mój biskup jeździł dobrą bryką za 350 tysięcy, żeby mu się nie rozpadła, żeby szybciej i bezpiecznie dojechał, wszędzie tam gdzie potrzebuje dojechać. Proszę nie rozliczać kapłanów z tego, jakimi samochodami jeżdżą. Ani nawet z tego, ile pieniędzy dali na zupę dla sierot. Owszem, dają – brawo – i to więcej, niż ktokolwiek inny. Ale to nie jest kwestia.

 

Kościół się nie musi tłumaczyć, nie musi szukać usprawiedliwienia dla swojego istnienia ani w dziełach charytatywnych, ani w dziełach patriotycznych, bo niektórzy patrioci mają takie fałszywe oczekiwanie i też w gruncie rzeczy akceptują Kościół jakby tylko warunkowo. Mianowicie tak długo, jak długo Kościół robi Polskę. A jak papież nie pobłogosławił powstania listopadowego, no to biada papieżowi. To wtedy papież winien, papież niemądry, papież niedoinformowany. A może odwrotnie. A może to Polacy niedoinformowani. A może to Polacy sami nie wiedzieli w czym biorą udział. A może Ojciec Święty troszkę lepiej się orientował.

 

Nie jest zatem ani zadaniem Kościoła budowanie ochronek i zajmowanie się dobroczynnością. Jeszcze raz powtórzę, Kościół jak długo istnieje zawsze się tym zajmował, ale to nie jest racja jego istnienia to jest można powiedzieć dodatkowa końcówka banderoli, to jest pewien, którym Kościół nas obdarza, właśnie dlatego, że Kościół skupia ludzi, którzy generalnie ludzi, którzy generalnie troszczą się o bliźnich bardziej o innych. I to jest wspaniała sprawa.

 

Kościół nie potrzebuje się legitymować tym ile darmowych zupek rozdał, żeby zyskać akceptację dla swojego istnienia. Podobnie nie potrzebuje się Kościół legitymować tym ile Mszy za Ojczyznę zostało odprawionych, ile tablic zostało odsłoniętych. Bo to Kościół też robi, udziela nam schronienia pod swoimi skrzydłami w sytuacjach, w tych epokach w których polskość, państwo polskie jest zagrożone, Kościół pomagał się nam jakoś rekonstruować i tę polskość kultywować. Ale to nie jest misją Kościoła.

 

Ja ze zgrozą oglądałem wydrukowane w "Gazecie Wyborczej" plany Świątyni Opatrzności Bożej, na których było wypisane, że tam będą kaplice poświęcone rozmaitym momentom z dziejów Polski. Do tej pory w Kościołach katolickich zawsze były kaplice świętym Pańskim poświęcone. Ale nie można ubóstwiać ani żadnych postaci, ani też żadnych epizodów z dziejów narodowych. Wielu patriotom grozi popadnięcie w taki błąd jakim jest wizja Kościoła narodowego. Kościół właśnie dlatego jest Kościołem, że nie jest narodowym.

 

Wracając zatem do głównego wątku: kapłanów należy z niewoli wykupić, po jednym, zapewnić bezpieczeństwo. Najważniejsze bowiem, byśmy mieli parafię katolicką, w której bezpieczna jest Tradycja katolicka, w której Tradycja katolicka nie nie jest narażana na niebezpieczeństwo drwiny, czy zapomnienie. A różnie z tym bywa.

 

Przykładowo, na Białorusi, na tzw. Kresach, zmodernizowani polscy księża doprowadzają do desperacji tych Polaków, którzy przez dziesięciolecia zachowali Wiarę katolicką wbrew komunie, teraz oni są doprowadzani do desperacji, przez modernistycznych nowinkarzy, którzy np. nie pozwalają im przyjmować Najświętszego Sakramentu tak nabożnie jak byli do tego przyzwyczajeni, ponieważ takich nowinek nauczyli się np. w Warszawie.

 

To są fatalne sprawy. Ale te fatalne sprawy mają też miejsce w granicach Polski. No więc powinniśmy dbać o bezpieczeństwo Tradycji katolickiej przynajmniej w naszej najblższej parafii. I żeby bezpieczny był ten kapłan, który sparuje Najświętszą Ofiarę. A jak to już mamy, to to jest jak masa krytyczna uruchamiająca reakcję łańcuchową – to jest jak wunderwaffe, to znaczy wtedy zaczynają się dziać cuda naokoło. Tradycja katolicka generuje przestrzeń, w której mogą się dziać wszystkie inne dobre rzeczy i zbożne dzieła mogą być podejmowane.

 

Czyli, jak rozumiem, bezpieczny KOSCIÓŁ jest warunkiem do tego, aby przejść do kolejnego punktu proponowanego przez Pana programu?
 

– Z tych zbożnych dzieł, które powinny być podjęte w każdej parafii katolickiej w Polsce dziełem najpilnieszym powinno być otwarcie szkoły. Ja wiem, że się ludzie obruszają, nawet się potrafią obrazić, że ja rzekomo nie rozumiem jak opłakany jest stan materialny moich rodaków i jakie są trudności biurokratyczne, które rzekomo uniemożliwiają polskim katolikom prowadzenie szkolnictwa. Otóż, ja to świetnie rozumiem.

 

Ale jeśli nie stać nas w jednej parafii, żeby otworzyć szkółkę, to może dało by się udźwignąć ten ciężar razem z drugą, albo i trzecią parafią – ? Wiem, że to nie proste. Pewnie, że łatwiej by było, gdyby ćwierć wieku temu salki katechetyczne nie zostały pozamykane – gdyby płynnym ruchem zaczęto je przekształcać w ogólnopolską sieć szkół katolickich. To by dziś dopiero była potęga. Stało się inaczej. Ale to nie zmienia faktu, że to dzieło musi być podjęte i wykonane.

 

Nie ma innej drogi, jeżeli bowiem ktoś myśli, że będzie tradycja katolicka zabezpieczona i państwowość polska utrwalona przy zachowaniu tego faktycznego monopolu edukacyjnego systemu Komisji Edukacji Narodowej, czyli kołłątajowsko-stalinowskiego systemu edukacji – kto sądzi, że w tych warunkach Kościół i Polska mogą być bezpieczne, ten się po prostu zwyczajnie myli.

 

A zatem, jak już będzie Kościół z bezpiecznym wolnym kapłanem, jeśli na około będą wolni ludzie, którzy założyli szkołę, to niech zaraz obok tej szkoły założą strzelnicę. To zresztą akurat najprostsze ze wszystkiego, najmniej kosztowne przedsięwzięcie – z poważną szansą na szybki zwrot inwestycji.

 

Jaką rolę w tym zestawieniu miałaby pełnić STRZELNICA?
 

– Wiadomo, że nie da się kwestii politycznych rozwiązywać samym gawędzeniem. Stąd konieczne dopełnienie programu duchowego i ideowego działaniem formacyjnym bardzo praktycznym, którego lokalnym ośrodkiem powinna być strzelnica. Nota bene, jej rola powinna być również pojmowana jako kulturotwórcza.

 

Strzelnica jako miejsce wielopokoleniowego spotkania Polaków. W jednej szkole, gimnazjum ostrołęckim powiedziano mi, że od kiedy dzieci uczą się kaligrafii – a jest to prywatne społeczne gimnazjum i tam żaden minister z Warszawy przecież nie kazał dzieci uczyć ani kaligrafii, ani języków klasycznych, ani logiki, ale w Ostrołęce ludzie jakoś sami wiedzą, co dobre – no więc od kiedy uczą dzieci kaligrafii, to te dzieci mają lepsze wyniki z matematyki.

 

Uczymy kaligrafii nie dla niej samej. Uczymy dlatego, że to kształci umiejętność skupienia, koncentracji. Otóż proszę rozumieć sztukę celnego strzelania jako taką patriotyczną kaligrafię. Jako naukę kaligrafii patriotycznej. Człowiek, który bierze do ręki broń palną musi błyskawicznie nauczyć się odpowiedzialności, bo można komuś krzywdę zrobić takim narzędziem. Sztuka celnego strzelania to jest właśnie sztuka koncentracji.

 

Trzeba mieć i równo pod sufitem i wyrównany oddech, żeby trafić do tarczy. I to jest wszystko bardzo dobre dla polskiego patrioty i dla kultywującego Tradycję katolicką wiernego. To jest dobre, zbożne i wskazane, żeby się ćwiczyć w takiej patriotycznej kaligrafii. Mówię: miejsce spotkania wielopokoleniowego. Więc niech na taką strzelnicę pójdzie ciocia z pociotkiem, albo babcia z wnuczkiem w niedzielę zamiast do galerii handlowej. Niech pójdą na strzelnicę, niech babcia kupi na urodziny wnuczce paczkę małokalibrowej amunicji i wystrzelajcie to razem.

 

Na strzelnicy mogą się spotkać ludzie tacy, którzy mają jakąś pamięć historyczną, są świadkami historii. Same rekwizyty z którymi mamy kontakt na strzelnicy, one ewokują pewne wspomnienia, także i pamięć historyczną. Jak się Polacy spotkają na tej strzelnicy, no to potem, po tej strzelnicy może gdzieś wypiją szklankę piwa albo filiżankę herbaty. Jak siądą, wypiją, to może o czymś porozmawiają, może o Polsce porozmawiają? Dobra rzecz.

 

Zachęta do tego, aby Polacy uczyli się strzelać może być różnie odebrana. Pamiętam, jak po Pańskiej wypowiedzi w Klubie Ronina rozpętała się ogólnopolska histeria. Wyraził Pan wówczas przekonanie, że w Polsce nic się nie zmieni na lepsze jeśli nie zostaną przykładnie ukarani zbrodniarze, którzy dopuścili się zdrady stanu. W efekcie całą wypowiedź przekręcono tak, by przedstawić Pana jako podżegacza do zbrodni…
 

– Jak zachęcam do tego, żeby się Polacy spotykali na strzelnicy, to broń Boże nie po to, żeby zaraz z tej strzelnicy wychodzili na ulicę w jakiejś nieskoordynowanej akcji politycznej. Nie. Jestem zwolennikiem profesjonalizmu, śmiałości ale i rozwagi w działaniu, planowości – żadnej wolnej amerykanki i żadnej improwizacji. Wszystko trzeba po kolei i porządnie wypracować.

Co do nagonki sprzed półtora roku – nie pierwszej, nie ostatniej – cieszę się, że zechciała Pani zapoznać się z moimi wypowiedziami w ich kształcie i znaczeniu integralnym, nie poprzestając na tym, co na ten temat ogłosiła „GWiazda śmierci” i jej pudła rezonansowe w mediach głównego ścieku. Sz. Czytelników proszę o tylko o podobną uprzejmość: formułowanie opinii na postawie faktów, a nie donosów prasowych.

 

Co do meritum, niestety, moja diagnoza nie traci na aktualności: nie może się ostać państwo, jeśli jego przeciwnicy pozostają bezkarni. Zdrada stanu i propaganda zdrady i zaprzaństwa, jako wzorca „nowoczesnego patriotyzmu” – to powinno być przykładnie karane, kary głównej nie wyłączając.

 

Na koniec chciałam jeszcze poruszyć sprawę, która szczególnie dotyka Pana osobiście. Już szósty rok występuje Pan w roli oskarżonego o napaść fizyczną i werbalną na funkcjonariuszy wrocławskiej policji. W sieci dostępne jest nagranie z ostatniej rozprawy w Sądzie Rejonowym Wrocław–Śródmieście z dnia 13 marca bieżącego roku.

 

Oczom i uszom ciężko uwierzyć w to, co zarejestrowały kamery na sali sądowej. Oto, Wysoki Sąd pozbawia Pana możliwości zadania pytań jednemu z oskarżających, gdyż ten poprosił o zwolnienie z udziału w rozprawie, bo ma do podpisania „kontrakt za dwa miliony”. Dwóch innych oskarżających sędzia również wypuszcza zanim zdążył Pan ich o cokolwiek zapytać. Stronniczość sędziego Krzysztofa Korzeniewskiego jest porażająca. Pańskim oponentom zadaje na tyle wygodne pytania, by ci mogli zasłonić się 'niepamięcią' i w ten sposób wymigać od konfrontacji z Panem. Co Pan wtedy poczuł?
 

– Mniejsza o moje uczucia – mogłem się przyzwyczaić. Ale co powinien poczuć każdy polski państwowiec wobec takiego spektaklu? Sądownictwo to przecież obraz państwa w samej jego istocie. Na załączonych obrazkach z tego procesu, który nie pierwszy raz przeistacza się w farsę, widać doskonale, że państwo polskie faktycznie nie istnieje. W 2008 roku jako postronny obserwator demonstracji politycznej zostałem poturbowany przez grupę osiłków, którzy okazali się policjantami-tajniakami.

 

Moje urzędowe skargi zostały odrzucone przez sąd i policję – a tymczasem to mnie postawiono w stan oskarżenia. I tak to trwa już sześć lat. Ponieważ reżyseruję, publikuję i gawędzę publicznie od przypadku do przypadku, ale nie na żadnym „etacie” – więc można powiedzieć, że bywanie w sądach jest jedynym moim stałym zajęciem. Na początku roku złożyłem wreszcie skargę na przewlekłość tego postępowania – odpowiedź, mimo upływu urzędowego terminu, jakoś nie nadchodzi.

 

Patrząc na postawę sędziego, jak i oskarżających ciężko nie odnieść wrażenia, że cała szopka na sali sądowej odbyła się w celu sprowokowania Pana. W jakimś stopniu to się udało. Skończyło się grzywną nałożoną przez sędziego, który następnie wyrzucił Pana z własnej rozprawy. Z udostępnionego w sieci nagrania można odnieść wrażenie, że puściły Panu nerwy. Czy tak rzeczywiście było? Czy czuje się Pan ofiarą prowokacji?
 

– Prowokacją – obrazą sprawiedliwości i przyzwoitości – jest fakt, że ta spraw trwa tak długo i toczy się z takim lekceważeniem prawa i zdrowego rozsądku. Nie będę udawał, że łamanie prawa w sali sądu nie robi na mnie wrażenia. Nie będę stosował się do konwencji, zgodnie z którą należy w dbałości o dobre samopoczucie Wysokiego Sądu udawać, że nic się nie dzieje.

 

Szkoda mi również życia na korespondencję urzędową – dyktuję więc od razu do protokołu, co uważam, że powinno tam być odnotowane. Mówię szczerze, otwarcie i zgodnie z prawdą – co powinno być szczególnie cenione przez Wysoki Sąd. Że nie jest – to nie powód, bym koniunkturalnie dostosowywał moje standardy do okoliczności.

 

Wracając do tematu przewodniego naszej rozmowy, załóżmy optymistyczną wersję: Rodacy zawalczą o Polskę – być może opierając się właśnie o program: KOŚCIÓŁ, SZKOŁA, STRZELNICA. Jednak owoce nie pojawią się od razu. Tymczasem dzisiaj, tu i teraz o 'sprawiedliwości', a więc o ludzkim życiu decydują tak stronniczy sędziowie jak Korzeniewski. Czy w obecnych czasach, kiedy na sali rozpraw nie obowiązują już zasady logiki, dysponujemy jakimiś innymi narzędziami, by walczyć z tą rażącą niesprawiedliwością „wymiaru sprawiedliwości”?
 

– Nie ma drogi na skróty. Najpierw trzeba mieć państwo. Nic się zasadniczo nie zmieni na lepsze, póki nie wróci państwo polskie – poważne państwo polskie, a nie atrapa z którą mamy teraz do czynienia.

 

Bo po co w ogóle państwo polskie? No cóż, po prostu jak nie ma własnego państwa, to przychodzi jakieś cudze. Jak nie mamy swojego zbója Madeja, z którym jesteśmy w jakich takich układach, to przyjdzie pięciu innych i nas obrabują.

 

Jeżeli nawet my sami damy sobie radę, to nie wolno nam przecież wydawać na łup i poniewierkę naszych bliźnich-rodaków. To po pierwsze. A w perspektywie dziejowej: po to Polska, żeby w niej Tradycja katolicka była bezpieczna, żeby jeszcze Kościół powszechny miał z nas jakiś pożytek, żeby Papież w Rzymie miał przynajmniej jednego wiernego rycerza w osobie polskiego Monarchy. Takie są dla mnie jedyne poważne, a zarazem w pełni wystarczające argumenty „państwowotwórcze”.

 

Od czegoś trzeba zacząć. Od góry zaczynać – trudno, nudno i zaraz (tj. najdalej po najbliższych wyborach) wszystkiego się odechciewa. Więc kto w Boga wierzy, niech zaczyna naprawianie Polski od tego, co najbliższe i wykonalne – od zabezpieczania własnej parafii. Po kolei: KOŚCIÓŁ – SZKOŁA – STRZELNICA. Ważne, żeby niczego nie pomijać, nie zmieniać kolejności i nie przestawiać hierarchii. Sporo czasu zmarnowaliśmy, ale przecież nic jeszcze nie jest przesądzone. Wszystko jest możliwe. Trzeba tylko wykupić ten los na loterii. A jak Pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści.

Dziękuję za rozmowę.
 

[rozmowa nagrana w styczniu 2014; ostatnie fragmenty dotyczące rozprawy sądowej z dnia 13.03.2014 dopowiedziano w marcu]

 


 

GRZEGORZ BRAUN, ur. 1967 – reżyser, publicysta, zdeklarowany monarchista; autor m.in. filmów dokumentalnych: „PLUSY DODATNIE, PLUSY UJEMNE”, „EUGENIKA – W IMIĘ POSTĘPU”, „TRANSFORMACJA – OD LENINA DO PUTINA” (najnowsza, trzecia część filmu dostępna na stronie producenta: www.ahaaa.pl).

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

226 komentarzy

226 Komentarzy

 1. jaro

  1 kwietnia 2014 at 06:22

  co by o gościu nie powiedzieć, to ma rację; a jak perfekcyjnie i prawdziwie to ujął: KOŚCIÓŁ – SZKOŁA – STRZELNICA; nic dodać, tylko zacząć działać;

 2. Mable

  20 marca 2017 at 23:06

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I wanted to write a little comment to support you.

 3. Harrison

  21 marca 2017 at 02:51

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for home business motivation

 4. Clint

  21 marca 2017 at 13:12

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book
  in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 5. affordable website design

  22 marca 2017 at 05:27

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted
  to say wonderful blog!

 6. car computer exchange

  24 marca 2017 at 07:08

  It’s an amazing piece of writing for all the web visitors; they will obtain benefit from it I am sure.

 7. velashape prices information

  24 marca 2017 at 17:35

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this webpage on regular basis to take updated from newest gossip.

 8. Egli Diana Pinto

  25 marca 2017 at 01:37

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world all is
  available on web?

 9. home security

  7 kwietnia 2017 at 02:39

  I’d like to find out more? I’d care to find out some additional
  information.

 10. Wilhemina

  11 kwietnia 2017 at 23:33

  Yes! Finally something about ig.

 11. Teddy

  12 kwietnia 2017 at 13:06

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 12. Doretha

  12 kwietnia 2017 at 13:41

  Hi, its fastidious article about media print,
  we all be aware of media is a wonderful source of data.

 13. Cathy

  13 kwietnia 2017 at 13:09

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for think audiobooks

 14. Mora

  13 kwietnia 2017 at 20:38

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you ought to write more about this topic, it might not be a taboo matter but usually folks don’t discuss these topics.
  To the next! Cheers!!

 15. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 02:04

  This paragraph will help the internet viewers for setting up new weblog or even a weblog from
  start to end.

 16. Mitchel

  15 kwietnia 2017 at 04:34

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i
  thought i could also make comment due to this sensible piece of writing.

 17. Silvia Odete Morani Massad

  17 kwietnia 2017 at 14:30

  hi!,I love your writing so a lot! percentage we communicate
  extra about your article on AOL? I need an expert in this area
  to unravel my problem. May be that is you! Looking ahead
  to peer you.

 18. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  19 kwietnia 2017 at 22:03

  There’s certainly a lot to find out about this subject.
  I like all the points you’ve made.

 19. Britney

  20 kwietnia 2017 at 12:41

  This text is worth everyone’s attention. How can I find out
  more?

 20. company offers basket

  1 maja 2017 at 07:40

  Why people still use to read news papers when in this
  technological world all is accessible on web?

 21. Elyse

  4 maja 2017 at 01:08

  Piece of writing writing is also a fun, if you know then you can write or else it is difficult
  to write.

 22. indian remy

  16 maja 2017 at 12:57

  Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am
  going to convey her.

 23. Edmundo

  19 maja 2017 at 10:36

  Keep on working, great job!

 24. Quinn

  21 maja 2017 at 05:45

  It’s an awesome article designed for all the online viewers;
  they will take benefit from it I am sure.

 25. It’s an remarkable article for all the online visitors; they will get advantage from it I am
  sure.

 26. http://anstoss4-planet.de

  24 maja 2017 at 21:22

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to
  say fantastic blog!

 27. car computer exchange

  25 maja 2017 at 13:23

  I used to be able to find good info from your articles.

 28. Eva

  25 maja 2017 at 14:49

  Yes! Finally something about phone bill.

 29. piggy banks

  26 maja 2017 at 11:03

  It’s an remarkable article designed for all the internet
  viewers; they will obtain benefit from it I am sure.

 30. Emelia

  27 maja 2017 at 05:53

  I used to be able to find good information from your content.

 31. legal service providers

  27 maja 2017 at 11:59

  This piece of writing is truly a good one it helps new net viewers, who are wishing for blogging.

 32. Tim

  31 maja 2017 at 09:26

  Hi, I wish for to subscribe for this weblog to take most recent updates,
  thus where can i do it please assist.

 33. Susie

  2 czerwca 2017 at 21:04

  Hi there, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to
  support you.

 34. suit pants

  4 czerwca 2017 at 14:46

  Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
  have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 35. Aegis Law Firm

  5 czerwca 2017 at 22:04

  Sometimes, the sheer magnitude of the information seems overwhelming.

 36. amazing vacation

  13 czerwca 2017 at 06:26

  Great article.

 37. The Paine Project

  15 czerwca 2017 at 10:56

  whoah this weblog is wonderful i like reading your articles. Keep up the good paintings! You already know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 38. hair styling

  15 czerwca 2017 at 22:24

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly
  long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to
  say excellent blog!

 39. hair weave gets

  16 czerwca 2017 at 17:58

  When some one searches for his required thing, so he/she wishes to be available that in detail, thus
  that thing is maintained over here.

 40. http://www.ayocrowdfunding.org/

  18 czerwca 2017 at 00:35

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought
  i could also create comment due to this sensible article.

 41. 6700 Indian Creek

  18 czerwca 2017 at 08:40

  I imagine so. Very good stuff, I agree totally.

 42. Niki

  22 czerwca 2017 at 06:50

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 43. car computer exchange

  23 czerwca 2017 at 17:38

  It’s going to be finish of mine day, except before ending I am reading this fantastic piece of writing to increase my
  experience.

 44. capital one credit card

  24 czerwca 2017 at 05:18

  whoah this weblog is fantastic i like reading your articles.
  Stay up the good work! You realize, a lot of persons are searching
  round for this information, you could help them greatly.

 45. Luz

  25 czerwca 2017 at 07:22

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!

 46. car computer exchange

  25 czerwca 2017 at 11:04

  magnificent points altogether, you just won a new reader.
  What might you recommend about your submit that you made some
  days in the past? Any certain?

 47. Emmett

  27 czerwca 2017 at 18:59

  If some one desires expert view on the topic of running a blog
  after that i recommend him/her to pay a visit this weblog, Keep up the nice
  work.

 48. pdxfunc.org

  28 czerwca 2017 at 00:20

  Very nice article, just what I wanted to
  find.

 49. car computer exchange

  30 czerwca 2017 at 17:43

  Can you tell us more about this? I’d want to find out more details.

 50. suba me

  14 lipca 2017 at 07:14

  LiIpyF There as certainly a lot to know about this subject. I like all the points you ave made.

 51. Lelio Vieira Carneiro

  15 lipca 2017 at 15:36

  An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you need to publish more
  on this subject, it might not be a taboo subject but typically folks don’t
  speak about these issues. To the next! Kind regards!!

 52. Lynn

  15 lipca 2017 at 21:10

  whoah this blog is excellent i love studying your articles.

  Keep up the great work! You know, many persons
  are looking around for this information, you could aid them greatly.

 53. Staci

  16 lipca 2017 at 10:53

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 54. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  17 lipca 2017 at 05:53

  If some one wants expert view about running a blog after that
  i propose him/her to visit this webpage, Keep up the pleasant job.

 55. wightclassifieds.com

  18 lipca 2017 at 07:39

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Cheers

 56. Laurinda

  19 lipca 2017 at 03:08

  Awesome article.

 57. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 01:50

  La gran mayoría de las modelos xxx tienen una sala de Camchat sin costo, muchas de los cuales

 58. adventure vacations

  23 lipca 2017 at 10:52

  Hi, I check your blog daily. Your writing style is awesome, keep
  it up!

 59. Georges Sadala Rihan

  24 lipca 2017 at 23:36

  Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any suggestions?

 60. Georges Sadala Rihan

  28 lipca 2017 at 08:23

  Hi, I read your blogs on a regular basis. Your writing style is witty, keep doing what you’re doing!

 61. thegamespro.com

  29 lipca 2017 at 17:24

  I was able to find good information from your articles.

 62. www.frivgirlgames.com

  31 lipca 2017 at 06:11

  Peculiar article, just what I wanted to find.

 63. Silvia Odete Morani Massad

  3 sierpnia 2017 at 14:17

  Good blog you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays.
  I really appreciate individuals like you! Take care!!

 64. Wilhelmina

  4 sierpnia 2017 at 00:42

  Do you have any video of that? I’d love to find out
  more details.

 65. how to make you car burn water

  4 sierpnia 2017 at 09:37

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for
  computer protection

 66. Yes! Finally something about ig.

 67. key programming

  6 sierpnia 2017 at 20:23

  Great delivery. Great arguments. Keep up the amazing spirit.

 68. business cards

  6 sierpnia 2017 at 20:48

  Do you have any video of that? I’d want to
  find out more details.

 69. jeep computer

  7 sierpnia 2017 at 04:16

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to get updated from hottest news update.

 70. http://www.microwebsocial.com

  7 sierpnia 2017 at 05:24

  Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a
  blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with
  experience. Any help would be greatly appreciated!

 71. Lelio Vieira Carneiro

  8 sierpnia 2017 at 20:29

  It’s going to be end of mine day, except before end I am
  reading this fantastic piece of writing to increase my experience.

 72. I am sure this article has touched all the internet users, its really really pleasant piece
  of writing on building up new blog.

 73. gratis brazil dating

  12 sierpnia 2017 at 09:16

  Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little
  comment to support you.

 74. Silvia Odete Morani Massad

  14 sierpnia 2017 at 00:05

  I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

 75. media directly

  15 sierpnia 2017 at 06:43

  Since the admin of this web page is working, no uncertainty very shortly it
  will be famous, due to its quality contents.

 76. Silvia Odete Morani Massad

  15 sierpnia 2017 at 14:23

  I relish, result in I found exactly what I used to be taking a look for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
  Have a great day. Bye

 77. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 16:54

  No matter if some one searches for his vital thing, thus he/she wishes to
  be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 78. hubpages.com

  18 sierpnia 2017 at 10:15

  It’s going to be end of mine day, however before ending I am reading this enormous piece of writing to improve my experience.

 79. podcast first came

  18 sierpnia 2017 at 11:34

  Hello this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a
  blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 80. ak500 key programmer

  18 sierpnia 2017 at 18:45

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with a few
  pics to drive the message home a little bit, but
  instead of that, this is great blog. An excellent read.

  I’ll certainly be back.

 81. business cards alone

  21 sierpnia 2017 at 02:20

  Hello Dear, are you genuinely visiting this web page regularly, if so then you will absolutely
  obtain good knowledge.

 82. cara mengatasi bayi tidak mau makan

  25 sierpnia 2017 at 14:08

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I think
  that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that,
  this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be
  back.

 83. mhscb.mccmh.net

  27 sierpnia 2017 at 02:26

  At this time I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming
  again to read more news.

 84. swiss.cx

  27 sierpnia 2017 at 02:29

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb
  blog!

 85. business direct marketing

  29 sierpnia 2017 at 22:55

  Excellent post. I’m facing a few of these issues as well..

 86. Maricruz

  30 sierpnia 2017 at 04:49

  My relatives all the time say that I am wasting
  my time here at net, but I know I am getting familiarity every day by reading thes good
  articles or reviews.

 87. compound interest problems

  30 sierpnia 2017 at 15:53

  Very shortly this site will be famous amid all blogging
  users, due to it’s nice articles or reviews

 88. whoah this weblog is great i like studying your posts.
  Keep up the good work! You already know, a lot of persons are looking
  around for this info, you can aid them greatly.

 89. right car loan

  31 sierpnia 2017 at 20:00

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  recommendations?

 90. Abe

  1 września 2017 at 07:45

  It’s very easy to find out any matter on net
  as compared to books, as I found this article at this
  website.

 91. Silvia Odete Morani Massad

  3 września 2017 at 12:08

  I visited many web sites but the audio feature for audio songs present
  at this web site is truly wonderful.

 92. Lester

  7 września 2017 at 17:58

  Hi, after reading this amazing paragraph i am as well happy to share my
  experience here with colleagues.

 93. Erlinda

  8 września 2017 at 00:19

  Hello to every , for the reason that I am genuinely keen of reading this weblog’s post to be updated daily.
  It includes fastidious information.

 94. Antonio

  8 września 2017 at 06:51

  Wonderful, what a webpage it is! This blog gives
  valuable information to us, keep it up.

 95. business plan

  11 września 2017 at 03:03

  I do not even know the way I stopped up right here, but I assumed this submit was once great.
  I don’t realize who you might be however definitely you’re going to a famous
  blogger for those who aren’t already. Cheers!

 96. ptcopener.com

  11 września 2017 at 08:40

  This information is invaluable. How can I find out more?

 97. start up business loans

  12 września 2017 at 13:03

  Keep this going please, great job!

 98. hot penny stocks

  13 września 2017 at 06:03

  Very good article. I absolutely appreciate this website.

  Continue the good work!

 99. Cortney

  16 września 2017 at 07:16

  Hi, after reading this remarkable article i am
  too delighted to share my know-how here with friends.

 100. http://www.vector-marketing.com/

  16 września 2017 at 17:07

  I simply couldn’t go away your site prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person provide in your visitors?
  Is gonna be again often in order to check out new posts

 101. vitamina b17

  17 września 2017 at 09:25

  you’re in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process on this topic!

 102. Mayra

  20 września 2017 at 17:50

  Everything is very open with a clear clarification of the
  challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful.
  Many thanks for sharing!

 103. vrnews.cn

  20 września 2017 at 22:29

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web
  the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people
  consider worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top as well as defined
  out the whole thing without having side effect ,
  people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 104. Charlie

  22 września 2017 at 13:59

  I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A number of my blog visitors have complained about my
  site not working correctly in Explorer but looks
  great in Opera. Do you have any tips to help fix this problem?

 105. boolhosting.info

  22 września 2017 at 16:21

  Good web site you have got here.. It’s hard to find high-quality writing like
  yours these days. I honestly appreciate people like you!

  Take care!!

 106. www.csdpoliarte.it

  23 września 2017 at 01:27

  Hi to every one, it’s genuinely a good for me to pay a visit this website, it contains valuable Information.

 107. nk.haj.ir

  24 września 2017 at 03:28

  It’s amazing in support of me to have a website, which is helpful in favor
  of my knowledge. thanks admin

 108. Sima

  24 września 2017 at 12:16

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get
  listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never
  seem to get there! Thanks

 109. cutebunny.xyz

  24 września 2017 at 16:08

  With no formal CS education, how should I prepare for certifications? Are there courses I’d have to take, or could I learn the material on my own?

 110. wonderful issues altogether, you just received a new reader.

  What might you recommend about your publish that you
  made some days ago? Any sure?

 111. Commercial Insurance Delta

  25 września 2017 at 10:35

  Our local network of agencies has found your research so helpful.

 112. bbs.uuuwin.com

  25 września 2017 at 11:26

  If you are going for finest contents like myself, only go
  to see this web site all the time for the reason that it gives
  quality contents, thanks

 113. cntang.com.cn

  25 września 2017 at 12:34

  Great article. I will be dealing with some of these issues as well..

 114. Miguneingzep

  25 września 2017 at 17:37

  Mexico Amoxicillin On Line Viagra Blu [url=http://cialtobuy.com ]cialis online[/url] Kamagra Description Amoxicilina Panklav Next Day. Amoxicilina Penamox On Sale Viagra Cialis Vendita

 115. travel news

  25 września 2017 at 20:01

  Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the
  same topics discussed here? I’d really like to be a part of community where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know.

  Cheers!

 116. crc.sahk1963.org.hk

  26 września 2017 at 11:38

  This piece of writing will assist the internet users for creating new website or even a blog from start to end.

 117. bbs.qixgame.cn

  30 września 2017 at 00:35

  Excellent article. I absolutely appreciate this website. Thanks!

 118. traveling wilburys

  30 września 2017 at 10:04

  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link
  to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 119. Sell my home

  30 września 2017 at 15:32

  I really believe you will do well in the future I appreciate everything you have added to my knowledge base.

 120. Miguneingzep

  30 września 2017 at 22:37

  Professional Viagra Sales [url=http://cialgeneri.com ]cheap cialis[/url] Azithromycin Fast Cheap Delivery Ed Drugs Online From Canada

 121. Sasha

  1 października 2017 at 21:15

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this post as well as from our dialogue made at this place.

 122. buy arsenal soccer

  2 października 2017 at 01:01

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a material!
  present here at this weblog, thanks admin of this site.

 123. trump accomplishments

  2 października 2017 at 06:46

  There most be a solution for this problem, some people think there will be now solutions, but i think there wil be one.

 124. travel cruise starting

  4 października 2017 at 09:34

  When someone writes an post he/she keeps the idea of a user in his/her brain that how
  a user can know it. Therefore that’s why this article is amazing.
  Thanks!

 125. Miguneingzep

  4 października 2017 at 10:47

  Lightheaded From Amoxicillin [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Amoxil Dosage For Toothache Buy Synthroid Online With No Prescription Cialis Dose

 126. www.this-is-not-normal.net

  5 października 2017 at 16:22

  Hi, its fastidious piece of writing concerning
  media print, we all know media is a enormous source
  of data.

 127. holiday travel cruise

  6 października 2017 at 19:52

  You are so cool! I don’t think I have read a single thing like this before.
  So good to find someone with genuine thoughts on this subject matter.
  Really.. many thanks for starting this up. This website is one
  thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 128. Diamond Escorts

  8 października 2017 at 15:37

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We can have a link alternate contract between us!

 129. Albertina

  8 października 2017 at 22:32

  I visited many websites but the audio feature
  for audio songs current at this web site is actually fabulous.

 130. brazil dating

  10 października 2017 at 01:55

  As the admin of this site is working, no doubt
  very shortly it will be well-known, due to its quality contents.

 131. Miguneingzep

  10 października 2017 at 13:46

  Buy Levitra Germany Best Way To By Viagra Cephalexin For Head Cold [url=http://cheapviapills.com]viagra[/url] Discount Cheap Stendra Internet Ups Propecia Tempie Propecia Low Sperm Count Side Effects

 132. Miguneingzep

  10 października 2017 at 15:35

  Generic Aricept No Prescription Amoxicillin 875 Milligrams Vardenafil 20mg [url=http://sildenafdosage.com]viagra prescription[/url] Cialis Cura Disfunzione Erettile Viagra Shipped To Philippines Cephalexin Used To Treat

 133. toned butt

  10 października 2017 at 21:35

  you are actually a excellent webmaster. The web site loading speed
  is amazing. It seems that you’re doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent task in this subject!

 134. Videos sexe beurettes entre femmes lesbiennes

 135. Alarmanlage Berlin

  12 października 2017 at 18:30

  Magnificent site. A lot of useful info here.

 136. video bokep jepang hot

  13 października 2017 at 10:14

  moved to start my own blog (well, almostHaHa!) Excellent job.

 137. jav online

  13 października 2017 at 14:09

  Im thankful for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 138. streaming bokep indo

  13 października 2017 at 18:09

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 139. logo design free download

  14 października 2017 at 06:21

  Thank you for your blog post.Really thank you! Keep writing.

 140. Fitness center

  14 października 2017 at 10:31

  they will get advantage from it I am sure.

 141. Gym Guide

  14 października 2017 at 18:46

  Spot on with this write-up, I actually feel this site needs a great deal more attention. I all probably be back again to read more, thanks for the information!

 142. penyebab kutil kelamin

  14 października 2017 at 22:54

  seem like you know what you are talking about!

 143. The Perfect Fitness Center

  15 października 2017 at 07:13

  I truly appreciate this blog post.Much thanks again. Awesome.

 144. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 05:56

  Thanks designed for sharing such a nice thought, article is nice, thats why i have read it completely

 145. leather designer sofa

  16 października 2017 at 11:42

  So happy to have located this submit.. Excellent thoughts you possess here.. yes, study is having to pay off. I appreciate you expressing your point of view..

 146. kiteboarding school squamish

  16 października 2017 at 23:52

  Unfortunately, fanminds did not present at the GSummit, so their slides are not included. I\ ad love to hear more about their projects. Please get in touch! Jeff at gamification dot co

 147. Americana Tickets NY

  17 października 2017 at 07:01

  http://www.americanaticketsny.com americana tickets is a scam.

 148. There is definately a lot to learn about this issue. I love all of the points you ave made.

 149. Stroller canopy

  18 października 2017 at 00:19

  Wow! Thank you! I constantly needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my site?

 150. a course in miracles youtube

  19 października 2017 at 01:24

  You have got a really good layout for your blog i want it to work with on my web page too

 151. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 01:36

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Chrome.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 152. دانلود فیلم نهنگ عنبر 2

  19 października 2017 at 05:32

  Thank you ever so for you blog post.Much thanks again. Really Cool.

 153. iptv m3u playlist

  19 października 2017 at 09:41

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 154. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 10:18

  Very nice article. I certainly love this site. Stick with it!

 155. jual sepatu roda di pekanbaru

  19 października 2017 at 15:43

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Awesome.

 156. Health Blog

  19 października 2017 at 17:54

  Yeah bookmaking this wasn at a high risk decision great post!.

 157. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 20:44

  you are in reality a just right webmaster. The website loading pace is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed
  a magnificent process in this subject!

 158. slimming pills

  19 października 2017 at 21:59

  I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself?

 159. scheme

  20 października 2017 at 02:11

  Some genuinely excellent information , Gladiolus I observed this.

 160. Teds Woodworking Review

  20 października 2017 at 18:46

  Wow, this article is good, my sister is analyzing such things,

 161. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 21:33

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.

  I don’t know who you are but certainly you’re going
  to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 162. discount

  20 października 2017 at 22:59

  Remarkable! Its actually amazing paragraph, I have got much clear idea concerning from this article.

 163. Grupo Serval presidios

  21 października 2017 at 01:13

  You can certainly see your expertise in the article you write.

  The sector hopes for even more passionate writers
  such as you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 164. phones encapsulate

  21 października 2017 at 11:11

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the
  rest of the site is also really good.

 165. Moshe Kantor

  21 października 2017 at 15:52

  Thanks so much for the blog.Really thank you! Fantastic.

 166. Miguneingzep

  23 października 2017 at 09:31

  Legally Clobetasol Mastercard Accepted Cialis Y Circulacion Periferica [url=http://realviaonline.com]viagra online[/url] Prescription For Propecia

 167. diamond escorts

  23 października 2017 at 23:53

  It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 168. Turbotax phone number

  24 października 2017 at 02:19

  Thanks-a-mundo for the article post.Thanks Again.

 169. Grupo Coral

  24 października 2017 at 03:48

  At this moment I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read
  further news.

 170. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 09:33

  Greetings! Very useful advice within this post!
  It is the little changes which will make the most important changes.
  Thanks a lot for sharing!

 171. Carlos Eduardo Veiga

  25 października 2017 at 16:06

  Now I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read further news.

 172. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:59

  Thanks for sharing your thoughts about fatal heart.

  Regards

 173. obat sipilis alami

  26 października 2017 at 12:47

  Why visitors stilⅼ make use of to reаɗ news papers when іn this technological world everүthing is accessible on net?

 174. Dadado Veig

  26 października 2017 at 13:30

  Wow, this piece of writing is good, my younger sister is analyzing these things, thus I am
  going to tell her.

 175. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 18:46

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came
  to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my
  web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 176. find asbestos

  27 października 2017 at 23:26

  Thanks for sharing your thoughts about domain registrar.
  Regards

 177. Miguneingzep

  28 października 2017 at 02:08

  Can Keflex Cure Chlamydia Canada Orlistat Otc Cheap Kamagra Supplier [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Best Retail Pharmacy Viagra Price

 178. find asbestos inside

  28 października 2017 at 11:00

  I was curious if you ever thought of changing the
  layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 179. Carlos Eduardo Veiga

  28 października 2017 at 11:18

  I constantly emailed this blog post page to all my associates, because if like to
  read it then my contacts will too.

 180. Miguneingzep

  29 października 2017 at 01:20

  Buy 500 Mg Lasix [url=http://sildenafdosage.com]online pharmacy[/url] Uso Del Levitra Amoxicillin Suspension Amoxicillin Dental

 181. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 13:58

  You can definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 182. Umanizzare

  31 października 2017 at 10:25

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of
  that, this is excellent blog. A fantastic read. I’ll definitely be
  back.

 183. http://bit.ly/2zfxJzH

  31 października 2017 at 22:44

  Touche. Soⅼid arguments. Keep up tthe amazing spirit.

 184. Miguneingzep

  2 listopada 2017 at 18:31

  Levitra Oro 10 Mg Prezzo [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Achat Cialis En Belgique Dutasteride Order Now Store

 185. phentaslim review

  3 listopada 2017 at 03:42

  Thank you for your article. Will read on…

 186. mini security cameras

  4 listopada 2017 at 01:53

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message
  home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 187. Itamar Serp

  4 listopada 2017 at 22:55

  Hurrah, that’s what I was seeking for, what a information! existing here at this
  website, thanks admin of this site.

 188. Pingback: Obat Kutil Pada Kelamin

 189. Miguneingzep

  7 listopada 2017 at 23:14

  Overnight Canadian Pharmacy [url=http://cheapviapills.com]viagra online pharmacy[/url] Amoxicillin Safe In Pregnancy Ordering Short Of Prednizone Buy Accutane Isotretinoin Online

 190. karaj

  8 listopada 2017 at 02:55

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 191. Pingback: Jual Obat Kutil Kelamin Di Jombang

 192. Pingback: Gejala Kutil Di Kemaluan

 193. Pingback: Obat Kutil Kelamin De Nature

 194. Adam Corbett

  10 listopada 2017 at 17:15

  you may have an ideal blog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 195. Pingback: beli obat kutil kelamin diBengkulu ampuh

 196. Pingback: resep obat kutil kelamin

 197. home security cameras

  12 listopada 2017 at 23:34

  Have you moving deck home at home?

 198. Miguneingzep

  13 listopada 2017 at 08:22

  Where To Buy Levitra Cheap [url=http://cheapcheapvia.com]viagra[/url] Panamycin

 199. aparate aer conditionat ieftine

  14 listopada 2017 at 01:05

  fantastic post, very informative. I wonder why more of the ther experts in the field do not break it down like this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 200. Pingback: obat kutil lembu

 201. Pingback: obat kutil kelamin lelaki

 202. exercise for spinal stenosis

  14 listopada 2017 at 23:46

  Thank you ever so for you blog post.Really thank you! Keep writing.

 203. Pingback: obat untuk eksim basah}

 204. avocat criminel

  16 listopada 2017 at 10:21

  Thank you ever so for you blog article.Much thanks again. Awesome.

 205. https://penzu.com/p/d16151aa

  17 listopada 2017 at 08:51

  I am so grateful for your blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 206. Pingback: Operasi Kutil Di Anus

 207. olx online classifieds

  21 listopada 2017 at 18:54

  A round of applause for your blog.Thanks Again. Really Cool.

 208. Pingback: obat ambeien di apotik kimia farma

 209. fashion

  23 listopada 2017 at 13:47

  Im thankful for the post.

 210. Miguneingzep

  25 listopada 2017 at 05:18

  For Sale Provera [url=http://buyvarden.com]extra super levitra[/url] Acheter Viagra Generique Ligne Erythromycin Price In Las Vegas

 211. Chad Boonswang SEO

  26 listopada 2017 at 15:57

  Wow, great article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 212. Pingback: sipilis bisa sembuh total

 213. car wrecker scammer

  29 listopada 2017 at 08:21

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Awesome.

 214. can ho quan quan 8

  29 listopada 2017 at 14:55

  Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Cool.

 215. Business Credit For Small Business Loan

  30 listopada 2017 at 16:48

  Really enjoyed this blog article.Thanks Again. Awesome.

 216. porno

  1 grudnia 2017 at 08:28

  Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Cool.

 217. Credit Mastery builds business credit

  2 grudnia 2017 at 20:46

  Awesome blog post.Thanks Again. Great.

 218. Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 219. Great, thanks for sharing this blog article.Much thanks again. Will read on…

 220. www

  10 grudnia 2017 at 11:12

  I think this is a real great post.Much thanks again. Really Cool.

 221. Pingback: Obat Cina Untuk Kutil Kelamin

 222. Shawnna Roma

  14 grudnia 2017 at 01:19

  Im obliged for the post.Thanks Again.

 223. Discover More

  14 grudnia 2017 at 08:10

  Really enjoyed this blog. Cool.

 224. browse around this website

  14 grudnia 2017 at 10:09

  |Just incredible article

 225. Christmas Music

  14 grudnia 2017 at 14:40

  Great blog post.Thanks Again. Fantastic.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra