Polskość

Nie czyń drugiemu…

fot. youtube.com

fot. youtube.com

Opozycja (m.in. Platforma Obywatelska) zgłosiła ponad 1000 poprawek do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłowie PiS dysponujący większością w obradującej nad poprawkami Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka spowodowali ich odrzucenie. Rafał Grupiński (PO) oburzył się: „Nie ma czegoś takiego, jak blokowanie poprawek z klucza partyjnego. To jest nielegalne.”

W grudniu 2013 r. w sejmie pojawiła się kwestia Otwartych Funduszach Emerytalnych. Platforma Obywatelska zgłosiła ustawę o OFE, a posłowie Solidarnej Polski (ugrupowanie Zbigniewa Ziobry) złożyli około tysiąca poprawek do tej ustawy. Posłowie PO podstępem odrzucili wszystkie poprawki „ziobrystów”.

Poseł Grupiński – i jego koledzy – cztery lata temu nie wiedzieli, że „blokowanie poprawek z klucza partyjnego” jest „nielegalne”.

Mamy złotą regułę etyczną – zasadę wzajemności głoszącą: „traktuj innych tak, jak ty byś chciał być traktowany” i w innej wersji: „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Jednak w polskiej polityce raczej praktykuje się regułę Afro-Afrykanina z powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”: Jak ktoś Kalemu ukraść krowę to zły uczynek, jak Kali komuś ukraść krowę, to uczynek dobry.

Romuald Szeremietiew

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

98 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra