Z zagranicy

Rosyjski sąd skazał Ukraińca na 8 lat więzienia pod zarzutem terroryzmu

O sprawie poinformowało Radio Wolna Europa/Radio Liberty. Regionalny Sąd Północnego Kaukazu uznał 11 sierpnia Artura Panowa winnym planowania ataków terrorystycznych w mieście Rostow nad Donem.

Wraz z Panowem skazany został rosyjski obywatel Maksym Smyszlajew, któremu zasądzono karę 10 lat więzienia pod tymi samymi zarzutami.

Panow został aresztowany w Rostowie nad Donem w grudniu, a Smyszlajew – w styczniu. Obydwaj poszli pod sąd w lutym.

Aktywiści broniący praw człowieka uważają, że Rosja uwięziła wielu Ukraińców pod sfabrykowanymi, politycznie motywowanymi zarzutami odkąd Moskwa przejęła kontrolę nad Krymem w marcu 2014 roku.

W marcu Parlament Europejski wezwał Rosję do uwolnienia ponad 30 obywateli Ukrainy, którzy przebywali w więzieniu lub mieli ograniczoną wolność poruszania się po Rosji, Krymie i częściach wschodniej Ukrainy kontrolowanych przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Na liście zatrzymanych znalazł się twórca filmów Ołeh Sencow, który odsiaduje wyrok 20 lat więzienia w rosyjskim zakładzie karnym po tym, jak oskarżono go o organizowanie ataków terrorystycznych, oraz Roman Suszenko, przetrzymywany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa.

Źródło: UNIAN

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. andzia

    13 sierpnia 2017 at 11:58

    A u nas Kramek wraz z Kozlowsky chodzą wolno mimo, że przygotowywali przewrót. Pewnie nadal to robią.

  2. rozczochrany

    14 sierpnia 2017 at 11:24

    Powinny polskie służby brać przykład z Rosjan i inwigilować Ukraińców bezmyślnie wpuszczonych w takiej ilości do Polski, czy nie ma wśród nich radykałów, potencjalnych terrorystów, separatystów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra