Felieton

Wyraźnie rosną nie tylko wpływy budżetowe z VAT, ale także z CIT

1. Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki w publicznych wypowiedziach podkreśla, że rosną bardzo wyraźnie nie tylko dochody budżetowe z VAT (w tym roku najprawdopodobniej przekroczą kwotę 150 mld zł), ale także z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

 

W okresie rządów PO-PSL dochody z podatku CIT mimo corocznego wzrostu gospodarczego nie tylko nie rosły, ale spadały, jeszcze w roku 2008 wyniosły 27,1 mld zł, 4 lata później, czyli w roku 2012 -25 mld zł, a w roku 2014 tylko 23,2 mld zł i dopiero po zmianie rządu zaczęły rosnąć w 2016 roku przekroczyły 26 mld zł, a na rok 2017 zostały zaplanowane na poziomie aż 29,8 mld zł.

Wszystko wskazuje na to, że ten znaczny wzrost wpływów z tego podatku zostanie zrealizowany i to mimo obniżenia stawki podatku CIT dla małych firm z 19% na 15%, ponieważ wpływy z tego podatku za I półrocze tego roku były o 13,7% (o blisko 2 mld zł) wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

2. Ten znaczący wzrost wpływów z podatku CIT na przestrzeni ostatnich 2 lat nie wzięły się z niczego, ale z jednej strony coraz szybszego wzrostu gospodarczego, z drugiej z istotnych zmian w prawie dotyczących podatku CIT.

I tak w połowie poprzedniego roku minister finansów przygotował zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa, które pozwoliły na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

Zaczęła ona obowiązywać od 15 lipca 2016 roku i od tego momentu służby skarbowe nie tylko ostrzegają przedsiębiorców przed stosowaniem optymalizacji podatkowej, ale także przeprowadzają coraz częściej „trafione” kontrole firm, które przeprowadzają tego rodzaju operacje.

3. Z kolei w maju 2017 roku ministerstwo finansów wydało dwukrotnie ostrzeżenia przestrzegające przed stosowaniem agresywnej optymalizacji podatkowej poprzez wykorzystywanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych, a także transakcji z wykorzystaniem majątku przedsiębiorstwa.

Na początku maja resort ostrzegał, że jeżeli fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) zostaną użyte do agresywnej optymalizacji z wykorzystaniem obligacji, minister finansów będzie mógł zastosować klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.

Z kolei pod koniec maja resort finansów przypomniał, że sztucznie dokonywanie transakcji przy przekształceniach majątkowych firm, także jest objęte klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania.

4. Niedawno resort finansów zaproponował kolejną zmianę w podatku CIT, która wiąże wysokość płaconego podatku dochodowego w szczególności przez duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, z faktycznym miejscem uzyskiwanie przez nie dochodu.

Projekt tej nowelizacji ustawy o CIT zawiera również przepisy, które będą uniemożliwiały: łączenie sztucznie kreowanych strat na operacjach finansowych z dochodem z prowadzonej działalności gospodarczej; nadmierne finansowanie się długiem, szczególnie w sytuacji, kiedy odsetki od długu są wyższe niż wypracowany zysk; transferowanie dochodów do podmiotów położonych w państwach stosujących preferencyjne opodatkowanie; przeszacowanie, bez wykazywania przychodów, wartości aktywów w szczególności niematerialnych i prawnych np. znaków towarowych; wreszcie wykorzystywanie grupy kapitałowej, jako instytucji służącej do optymalizacji podatkowej.

No i wreszcie najnowsza propozycja ministra finansów, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, mianowicie swoiste „chwalenie się” wysokością odprowadzanego podatku dochodowego przez duże firmy.

Nowelizacja ustawy o CIT polega na tym, że minister finansów będzie ujawniał opinii publicznej dane finansowe i wysokość podatku dochodowego płaconego przez 1% największych firm w Polsce (chodzi o około 4,5 tysiąca firm o największych przychodach).

 

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

86 komentarzy

86 Komentarzy

 1. Danka

  23 sierpnia 2017 at 11:02

  Doradca Tuska, szef banku, libertyn Morawiecki skonsultowal sie z pania minister w sprawie LIKWIDACJI Otwartych Funduszy Emerytalnych / czesc skladek w ich rekach z prowizja za obsluge, do czego Polacy zostali zmuszeni za rzadow Buzka i UW oraz chowajacego sie za nimi J.Kaczynskiego w ramach tzw.4 wielkich reform,z ktorych ani jedna nie wypalila, a OFE to po prostu wymuszona grabiez na nedznie zarabiajacych Polakach i nedznych emeryturach,ktore dzieki OFE mialy byc ho, ho- wg wykresow owczesnych ogromne./Tusk pokryl deficyt pieniedzmi zOFE, a teraz jego doradca Morawiecki bez konsultacji spolecznych, po konsultacjach z kolezanka z rzadu bedzie likwidowal reszte, ale dopiero za dwa lata / prowizje dla obslugi musza byc! zapewnione, no i te straty , w koncu akcje to ryzyko/.25% zabiera na budowe kapitalu polskiego / z emerytur!/ , a reszte…przeczytajcie.Teraz widac, czym sie rozni PIS od PO i J.Kaczynski od Tuska i media „polskie, katolickie itp” od TVN i Trybuny. GDZIE konsultacje jakiekolwiek ? Kto wam na to pozwolil? Polacy chca miec emerytury, a nie grosze nie do przezycia! Libertynskie, sorosowe Centrum A.Smitha sie konsultowalo zapewne i POkrewne.Zaplacicie PISowcy za te emerytury.Duda z neo-S co na to?
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/porozumienie-ws-zmian-systemie-emerytalnym/

 2. Danka

  23 sierpnia 2017 at 11:11

  Co do newsa z RM to jest bezkrytycznie podany, a z audycji z min.Morawieckim az bije potakiewiczostwo i kompletny brak jakiejkolwiek solidarnosci z ograbianymi po raz kolejny z nedznych emerytur Polakami w srednim i mlodym wieku, z ich przyszlych emerytur
  Na co ida te kokosowe zyski, jakie zdobywacie i co i komu obiecywal prezydent Duda i premier Szydlo w ramach ” zabezpieczen socjalnych”, o ktore sie tak troszcza?

  • wolna-polska.pl

   23 sierpnia 2017 at 11:41

   Zawłaszczanie Polski cz.I (Judeopolonia)

  • niepisior

   23 sierpnia 2017 at 13:19

   No jakoś trzeba zebrać te $65 miliardów na zapłacenie Żydom jakichś wymuszonych „odszkodowan”, które prawdopodobnie obiecał Duda w Nowym Jorku, a potwierdził Kaczyński na ostatnim spotkaniu z aktywistami żydowskimi.

 3. Danka

  23 sierpnia 2017 at 11:15

  Tam, gdzie Szydlowa miala stluczke poza granicami Polski.

  • Danka

   23 sierpnia 2017 at 14:13

   Weszliscie z buta przed ten dodatek- uzupelnienie poprzedniego wpisu
   i ta aluzja, gdzie Szydlowa miala stluczke, jest juz oczywista.Miala to byc zagadka.

 4. andzia

  23 sierpnia 2017 at 11:33

  Będzie z czego pomagać krajom uchodżców.

 5. Danka

  23 sierpnia 2017 at 11:48

  Czy tatus, Kornel Morawiecki, szef „Solidarnosci Walczacej” z Wroclawia,walczyl o to, zeby jego syn jako libertyn, forsowal sprowadzanie Polakow na emeryturach do statusu nedzarzy? Czy pamieta, o co S walczyla i dlaczego miala 9,7 milionow czlonkow? Przew.Duda chwali sie, ze ma 700 tys czlonkow.Gdzie podzialo sie te 9000000? A prez.Duda chce w konstytucji wpis o obnizeniu wieku emerytalnego, popierajac stare uklady? Oby emeryci z zajumanymi ofe dozyli, to juz bedzie sukces.Miejmy nadzieje, ze Bog nie opusci Polakow, a sprawiedliwosc nastanie.

 6. adas

  23 sierpnia 2017 at 15:02

  Znalazłem Ciekawy sklep gdzie Wszystko jest nowe i od 1zl

  http://www.up8.xyz/ceafc

  Polecam, Póki co mało znany i łatwo coś wygrać za bezcen 😉
  ——————————-
  ——————————-
  Ja ugrałem nowy TV za 360zł oraz tablet za 100zł

 7. Mirek

  23 sierpnia 2017 at 16:58

  za ‚złej komuny’ to podawali, że rośnie produkcja nie podatki

 8. Danka

  23 sierpnia 2017 at 18:42

  Mirek.Tylko, ze wtedy produkcja rosla w statystykach, a teraz podatki rosna w realu, a i o rozwoju nie zapomina minister, kosztem przyszlych emerytur.25% na rozwoj z kazdej emerytury? „Popierajcie partie czynem! Tylko nie umierajcie przed terminem.Po to wasze emerytury,by zapchac naszej rozrzutnosci dziury.Tusk w kulak sie smieje, zle mu sie nie dzieje.
  Minister potrzebuje kasyna polski program kosmiczny? Powaga, jest cos takiego w ramach jego obowiazkow.

 9. Danka

  23 sierpnia 2017 at 21:03

  Zamurowalo? Kazdy z nas moglby zostac ministrem rozwoju…

 10. Danka

  23 sierpnia 2017 at 21:28

  To mocna piesn narodu solidarnego, te oklaski;) Jacek Zwozniak…ur.1952 z Wroclawia, zmarl trahicznie na drodze , wypadek? 18 czerwca 1989 r
  / W malucha z 3 os. wjechala obywatelka Niemiec.Wszyscy zgineli.Ona za kaucja wypuszczona, natychmiast opuscila Polske i do sprawy nikt nie wracal.Moze juz czas?
  https://youtu.be/Gd313hCFmPM

 11. IGO

  23 sierpnia 2017 at 21:31

  I to mimo obniżenia stawki CIT, coś niesamowitego Panie doktorze. No to obniżajmy dalej podatki, szczególnie dochodowe, które tak dławią naszą gospodarkę i blokują autentyczny wzrost gospodarczy.Panowie Sadowski, Gwiazdowski, Korwin-Mikke, Michalkiewicz i wielu innych od lat to głoszą. Ale co tam takie autorytety będą Panu doktorowi tłumaczyć. Ważne, że wicepremier Morawiecki uszczelnia i klajstruje niewydolny system biurokratyczno – oligarchiczny i karmi tego raka groszem publicznym zadłużając jeszcze nienarodzonych.Panu doktorowi uprzejmie przypominam, krzywa Laffera się kłania.Przypomnę jeszcze, że premier Miller też obniżył podatek, chyba na alkohol lub na tytoń i wpływy do budżetu jak zaczarowane zaraz się zwiększyły.Pan doktor zapewne z Panem Morawieckim Amerykę odkrył, albo czynią cuda.Panu prezydentowi proponuję przyznać Panom Orła Białego i wniosek o przyznanie Nobla z dziedziny ekonomii nie zapominając o premierze Millerze. Reszty Pańskiego felietonu nie czytam, bo jak zawsze są to socjalistyczne wypociny i zachwyt za dobrą zmianą, która drogo będzie społeczeństwo kosztowała. Pozostawiam Pana doktora z takim samym uśmiechem jak na zdjęciu.

 12. Danka

  24 sierpnia 2017 at 09:37

  Czyli szaber z komuchami, a to poprowadzi do „glebokich reform”.Zaiste.

 13. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:31

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 14. business coaching

  5 września 2017 at 17:25

  Excellent site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like
  yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 15. support.recs.bz

  6 września 2017 at 12:19

  I visited multiple sites but the audio quality for audio songs existing at this web site is genuinely marvelous.

 16. ipod video

  6 września 2017 at 23:28

  Greetings I am so delighted I found your website, I really found
  you by mistake, while I was searching on Digg for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say many thanks for a tremendous
  post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read more, Please do keep up the great work.

 17. start up companies

  7 września 2017 at 01:49

  I’m really inspired together with your writing abilities as smartly as with the format for your weblog.
  Is this a paid topic or did you customize it your self?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to look a nice blog like this one these days..

 18. Aubrey

  7 września 2017 at 04:01

  Great information. Lucky me I discovered your site by
  chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 19. available cheap stocks

  7 września 2017 at 12:26

  Thanks for any other great article. The place else could anyone get that kind of information in such an ideal way of writing?

  I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for
  such information.

 20. door sections

  7 września 2017 at 15:38

  Very good article. I’m experiencing some of these issues as
  well..

 21. perkins loans allow

  8 września 2017 at 01:40

  Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any coding knowledge
  to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 22. Melodee

  8 września 2017 at 02:49

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites
  I stumbleupon everyday. It will always be interesting
  to read through articles from other writers and use something from other sites.

 23. door edges

  8 września 2017 at 03:31

  Excellent article! We are linking to this particularly great content on our
  site. Keep up the good writing.

 24. loan application

  8 września 2017 at 14:42

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did
  you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know
  where u got this from. many thanks

 25. real estate players

  8 września 2017 at 17:30

  I feel that is among the such a lot vital info for me.
  And i am satisfied studying your article. However wanna
  statement on some normal issues, The web site taste is wonderful, the articles is in point of fact nice :
  D. Just right activity, cheers

 26. Sharyn

  9 września 2017 at 00:24

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I am hoping to view the same high-grade blog posts from
  you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get
  my own site now 😉

 27. Very rapidly this website will be famous among all
  blogging and site-building viewers, due to it’s pleasant
  posts

 28. coinlaunch.org

  9 września 2017 at 01:23

  It’s perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I could
  I wish to suggest you few interesting things or
  suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 29. Wade

  9 września 2017 at 04:55

  I do not even know the way I stopped up right here, however I believed this
  post used to be great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 30. real estate agents

  9 września 2017 at 07:23

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for
  a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 31. Sanford

  9 września 2017 at 08:09

  Thank you for another informative website. Where else may just I get that kind of info written in such an ideal
  approach? I have a challenge that I’m simply now running on, and I have
  been at the glance out for such information.

 32. If some one wants expert view about running a
  blog then i suggest him/her to go to see this webpage, Keep up the pleasant work.

 33. balkhashtur.kz

  9 września 2017 at 13:34

  Very good article. I’m dealing with a few of these issues as
  well..

 34. asianhub.kr

  9 września 2017 at 18:32

  What’s up to every body, it’s my first visit of this webpage; this website carries amazing and really fine material designed
  for readers.

 35. Shauna

  9 września 2017 at 23:14

  Thanks for finally talking about >Wyraźnie rosną nie tylko wpływy budżetowe z VAT,
  ale także z CIT – Prawy.pl <Loved it!

 36. federal loan application

  10 września 2017 at 11:42

  My brother suggested I would possibly like this web site.
  He used to be entirely right. This submit truly made my
  day. You can not consider just how so much time I had spent for this info!
  Thank you!

 37. inthestalls.com

  10 września 2017 at 15:53

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be
  tweeting this to my followers! Exceptional blog and fantastic
  design and style.

 38. start up capital

  10 września 2017 at 16:38

  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts
  and I will be waiting for your next post thanks once again.

 39. estate newbies

  10 września 2017 at 23:25

  I was suggested this blog via my cousin. I’m now
  not positive whether this publish is written by way of him as no one else realize
  such exact about my difficulty. You’re amazing!
  Thanks!

 40. ccsfitness.co

  11 września 2017 at 03:31

  Hurrah! At last I got a blog from where I know how
  to genuinely take useful information concerning my study
  and knowledge.

 41. professional garage door

  11 września 2017 at 06:02

  Hello my loved one! I want to say that this article is
  amazing, nice written and come with approximately all important infos.
  I’d like to see more posts like this .

 42. estate investing

  11 września 2017 at 12:01

  You’re so interesting! I do not believe I have read
  through something like this before. So good to
  find somebody with some genuine thoughts on this subject matter.
  Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with
  some originality!

 43. real estate listings

  11 września 2017 at 23:27

  I don’t even know how I ended up here, but I thought
  this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 44. estate agents

  12 września 2017 at 00:08

  Yes! Finally someone writes about compound interest problems.

 45. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 05:31

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share
  some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 46. door pops back

  12 września 2017 at 08:05

  Hello, always i used to check web site posts here early in the
  dawn, since i like to find out more and more.

 47. interest problems

  12 września 2017 at 21:31

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you need
  to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject
  but generally people don’t speak about these issues.
  To the next! Best wishes!!

 48. Hello, the whole thing is going fine here and ofcourse every one is sharing information,
  that’s really excellent, keep up writing.

 49. Salvatore

  13 września 2017 at 17:21

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 50. temp.iraph-studios.com

  14 września 2017 at 04:54

  Very energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 51. Elisha

  14 września 2017 at 18:44

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb
  blog!

 52. travel meetup groups

  15 września 2017 at 14:08

  Fantastic items from you, man. I’ve understand your stuff prior to and you’re simply extremely wonderful.
  I actually like what you have got right here, certainly like what you’re saying and
  the way through which you assert it. You make
  it enjoyable and you still care for to keep it
  sensible. I can’t wait to read much more from you. That is really a terrific website.

 53. Lucienne

  15 września 2017 at 15:58

  This post will help the internet visitors for creating new weblog or even a
  blog from start to end.

 54. irish golf

  15 września 2017 at 16:03

  Marvelous, what a website it is! This webpage presents useful data to us, keep
  it up.

 55. travel cover

  15 września 2017 at 19:42

  Howdy! I simply wish to give you a huge thumbs up for
  the excellent information you have here on this post.
  I am returning to your website for more soon.

 56. beaufort golf course

  15 września 2017 at 21:33

  Thank you for every other informative web site. Where else could I get that kind of
  information written in such an ideal method? I’ve
  a undertaking that I’m just now operating on, and I have been at the look out
  for such information.

 57. old golf course

  16 września 2017 at 07:04

  This website truly has all of the info I wanted concerning
  this subject and didn’t know who to ask.

 58. nokia phones

  16 września 2017 at 07:44

  This design is incredible! You most certainly know
  how to keep a reader amused. Between your wit
  and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had
  to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 59. adare golf course

  16 września 2017 at 15:08

  I’m not positive the place you are getting your info, however good topic.
  I must spend some time finding out more or figuring out more.
  Thank you for magnificent info I used to be on the lookout for this
  info for my mission.

 60. www.venbitcoin.com

  16 września 2017 at 17:16

  If you are going for finest contents like me, just pay
  a quick visit this web site daily because it gives feature contents, thanks

 61. macau tourism presents

  17 września 2017 at 00:47

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

 62. travel insurance

  17 września 2017 at 10:16

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how could i subscribe for a blog website?

  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
  your broadcast provided bright clear idea

 63. old golf course

  18 września 2017 at 13:51

  Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts
  and I will be waiting for your next write ups thanks once
  again.

 64. tku.16mb.com

  18 września 2017 at 23:10

  Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the great
  work.

 65. Today, while I was at work, my sister stole my iPad
  and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 66. pron best

  20 września 2017 at 11:54

  5kiZq3 My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 67. good golf course

  21 września 2017 at 10:59

  Hey! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this article to him.

  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 68. Alanna

  21 września 2017 at 20:47

  Hi there, just wanted to tell you, I liked this article.
  It was helpful. Keep on posting!

 69. travel insurance

  21 września 2017 at 21:18

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed
  and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 70. simplemachines.tylerstauss.com

  21 września 2017 at 22:19

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 71. place macau tourism

  21 września 2017 at 23:21

  I’m not sure why but this web site is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 72. brazil dating

  22 września 2017 at 12:01

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I
  never seem to get there! Thank you

 73. www2.cvc.ac.th

  22 września 2017 at 13:53

  Hello there! I know this is kinda off topic however
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or
  vice-versa? My website goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 74. Its like you read my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that
  you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that,
  this is excellent blog. A fantastic read. I will definitely be
  back.

 75. Nana

  23 września 2017 at 00:56

  Upon your personal ought to towards be a issue of a contest for a individual of the major significant-high quality world wide web-web sites on the earth extensive world-wide-web. I’m almost certainly within just the guidance of suggest this internet!

 76. Efren

  23 września 2017 at 01:50

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I think that you should write more on this issue, it may
  not be a taboo subject but usually people don’t discuss such issues.
  To the next! Cheers!!

 77. http://lin148323.com

  23 września 2017 at 12:55

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this page to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 78. Bud

  24 września 2017 at 07:55

  Hello, I desire to subscribe for this web site to obtain hottest updates,
  so where can i do it please help out.

 79. http://www.jszj.net/space-uid-1275501.html

  24 września 2017 at 10:37

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the
  web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely
  get irked while people think about worries that they just do
  not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 80. Zane

  24 września 2017 at 12:58

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily
  basis. It will always be helpful to read through content from other authors and practice a little
  something from their websites.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra