Z kraju

Błogosławiony ksiądz Jerzy będzie miał wspaniałe 70 urodziny w rodzinnych stronach

W dniach 9–10 września, dla upamiętnienia 70. rocznicy urodzin błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, w Suchowoli i pobliskich Okopach, w których 14 września 1947 r. urodził się bł. ks. Jerzy, odbędą się uroczystości ku czci bohaterskiego kapłana, zamordowanego przez SB.

Podczas uroczystości, zorganizowanych pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w sobotę 8 września o godz. 16.00 odbędzie się panel historyczny zorganizowany przez Oddział IPN w Białymstoku, w którym wezmą udział m.in. dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej i inni. Uroczystościom towarzyszyć też będą liczne wystawy IPN. Ekspozycję pt. „Nasz Duszpasterz i my” oglądać będzie można, w dniach 8–15 września, na głównym rynku w Suchowoli, przy pomniku bł. ks. Popiełuszki.

Następną wystawę, pt. „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”, przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Będzie ją można zobaczyć 9 września, na placu przed LO w Suchowoli a 10 września w Okopach.. Ekspozycję „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Wystawa fotografii w 70. rocznicę urodzin”, poświęconą osobie jubilata i krajana, przygotowano też na sali gimnastycznej LO w Suchowoli ( w tej szkole uczył się ks. Jerzy).

Program uroczystości 70 rocznicy urodzin ks. Jerzego jest bardzo bogaty. Okrasi je muzycznie m.in. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Policji. Będą występy artystyczne – m.in. wspaniałej aktorki Haliny Łobonarskiej, która wraz z gitarzystą Marcinem Styczniem, na scenie ustawionej przed domem ks. Jerzego w Okopach, wykonają program słowno-muzyczny. Wystąpią również zaproszeni inni znani artyści. Będzie również niepowtarzalna okazja, aby zwiedzić rodzinny dom ks. Jerzego w Okopach.

Centralne Msze św. odbędą się – 9 września o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. św. Piotra i św. Pawła w Suchowoli oraz 10 września – Msza Święta Polowa w Okopach o godzinie 12.00.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko urodził się i wychował we wsi Okopy (woj. podlaskie). Natomiast w pobliskiej Suchowoli „wszystko się zaczęło”. Tu młody Jerzy uczył się w szkole podstawowej i liceum, w tutejszym kościele pw. św. Piotra i Pawła był ministrantem. W Suchowoli znajduje się symboliczny grób księdza Jerzego, jego pomnik, oraz Muzeum, w którym prezentowane są pamiątki po niezłomnym kapelanie „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”. Duchowny organizował w parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu słynne Msze św. za ojczyznę. Księdza Jerzego Popiełuszkę 19 października 1984 uprowadzono, a później zamordowano – była to jedna z najokrutniejszych zbrodni PRL. W całej Polsce rozpoczęły się masowe czuwania Polaków, przed kościołami wierni w całej Polski ustawiali symboliczne krzyże ze zniczy. Bezpośredni sprawcy zbrodni, trzej oficerowie SB oraz ich przełożony zostali skazani na karę więzienia w tzw. procesie toruńskim, ale wielu okoliczności zbrodni nigdy nie wyjaśniono. Wciąż nie wiadomo, kto naprawdę wydał wyrok na niezłomnego kapłana.

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

268 komentarzy

268 Komentarzy

  1. wsop free chips generator without survey

    21 grudnia 2017 at 03:31

    The Search Engine Optimization services they provide are tailored to meet

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra