Z zagranicy

Administracja USA: Jeżeli zawiedzie dyplomacja, Korea Północna zostanie zniszczona

Amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley w rozmowie ze stacją CNN broniła stanowiska prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie zagrożenia ze strony Korei Północnej, tłumacząc, iż nie były to groźby bez pokrycia.

Haley zapewniała, że prezydencki „pełen ognia i furii” komentarz dotyczący północnokoreańskiego programu nuklearnego został wypowiedziany zupełnie na poważnie. Nie ukrywała, że jeżeli dyplomacja w odniesieniu do Pjongjangu zawiedzie, wówczas sekretarz stanu ds. obrony James Mattis rozpocznie wykonywanie planu Trumpa.

– Chcieliśmy być odpowiedzialni i przebrnąć przez wszystkie środki dyplomatyczne, aby je zastosować przede wszystkim. Jeżeli to nie zadziała, sprawą zajmie się gen. Mattis – tłumaczyła, ostrzegając, że osamotniony naród północnokoreański nie będzie w stanie przeżyć już początkowych ataków USA.

– Jeżeli Korea Północna nadal będzie zachowywała się brawurowo, jeżeli Stany Zjednoczone zostaną zmuszone do tego, żeby bronić siebie i swoich sojuszników, Korea Północna zostanie zniszczona – oświadczyła Haley. – Wszyscy to wiemy i nikt z nas tego nie chce – dodała.

Z powodu rosnącego napięcia w ostatni poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną nowe sankcje. – Jesteśmy już wykończeni wszystkimi rzeczami, które mogliśmy zrobić na Radzie Bezpieczeństwa w tej kwestii – mówiła Haley, odnosząc się do owych sankcji, które prezydent Donald Trump nazwał „bardzo małym krokiem”.

Również sekretarz stanu Rex Tillerson, który pojawił się w stacji CBS, podkreślał, że „jeżeli nasze wysiłki dyplomatyczne spełzną na niczym, pozostanie nam tylko opcja militarna”. – Powiedzmy sobie jasno, chcemy to rozwiązać na drodze pokojowej – stwierdził.

Korea Północna dokonała we wrześniu testów rakiet balistycznych nad Japonią oraz nad Pacyfikiem. Pjongjang nie raz podkreślał, że prowadzony przez niego program nuklearny i rakietowy stanowi środek odstraszający wymierzony w ekspansjonistyczną politykę USA i jego sojuszników.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra