Wiara

Grupa duchownych i uczonych wystosowała list do papieża Franciszka z synowskim upomnieniem

11 sierpnia bieżącego roku do papieża Franciszka 40 duchownych i naukowców zwróciło się z 25-stronicowym listem zawierającym synowskie upomnienie. Ponieważ papież na list nie odpowiedział, jego sygnatariusze postanowili go upublicznić 24 września.

Ponieważ list można było przez cały ten czas podpisywać, widnieją pod nim obecnie nazwiska 62 duchownych i naukowców z 20 krajów, którzy przemawiają w imieniu innych, niemających prawa do wolności słowa. Łaciński tytuł tego listu „Correctio filialis de haeresibus propagatis” oznacza „Synowskie upomnienie odnośnie do propagowania herezji”. Jego autor i sygnatariusze stwierdzają w nim, że papież poprzez adhortację apostolską Amoris laetitia oraz inne, powiązane z nią stwierdzenia i pominięcia skutecznie podtrzymuje 7 heretyckich stanowisk odnośnie do małżeństwa, życia moralnego oraz przyjmowania sakramentów, i powoduje, że te heretyckie opinie rozprzestrzeniają się w Kościele katolickim.

W liście zaznaczają oni, iż zdobywają się na upomnienie, ponieważ chcą uchronić katolików oraz osoby będące poza Kościołem przed doktrynami profanującymi sakramenty i prawo Boże.

Wskazując na poszczególne, niezgodne z Magisterium Kościoła fragmenty adhortacji Amoris laetitia, zwracają uwagę, iż do tej pory Franciszek nie odniósł się do złożonych przez czterech kardynałów dubiów i nie udowodnił, że zapisy tego dokumentu nie stoją w sprzeczności z katolicką wiarą. Ale to nie koniec zastrzeżeń.

– Wasza Świątobliwość ingerowała w tworzenie Relatio post disceptationem dla Nadzwyczajnego Synodu o Rodzinie proponując, aby zezwolić na udzielanie Komunii Świętej rozwiedzionym i będącym w nowych związkach katolikom „w zależności od sprawy” i powiedziała, że duszpasterze powinni podkreślać „pozytywne aspekty” stylu życia w Kościele zawierającego poważne grzechy, włącznie z ponownym zawarciem małżeństwa po rozwodzie i wspólnym mieszkaniem przed zawarciem związku małżeńskiego. Te propozycje znalazły się w „Relatio” ze względu na Wasze osobiste naleganie mimo tego że nie zyskały dwóch trzecich większości wymaganych przez synodalne reguły odnośnie do propozycji mających być zawartymi w „Relatio” – stwierdzili.

Również wsparcie udzielone przez papieża kardynałom, którzy uznali adhortację Amoris laetita za wystarczający powód dla udzielania Komunii Świętej osobom żyjącym w grzechu ciężkim (rozwodnikom w ponownych związkach) spotkało się z krytyką sygnatariuszy listu.

Zatroskani o Kościół duchowni i naukowcy przypomnieli w liście wytyczne przekazane diecezji rzymskiej wydane przez papieskie władze, aby zezwalać na przyjmowanie Eucharystii pod pewnymi warunkami osobom, które otrzymały rozwód cywilny i żyją w ponownych związkach more uxorio czyli jako mąż i żona.

Dodali, że 17 stycznia 2017 r. dziennik Osservatore Romano, oficjalny dziennik Stolicy Apostolskiej, opublikował wskazówki wydane przez arcybiskupa Malty i biskupa Gozo odnośnie do przyjmowania Eucharystii przez niektóre osoby żyjące w kolejnym związku, zatem popełniające grzech cudzołóstwa, w których twierdzono, że w niektórych wypadkach osoby te nie mogą praktykować życia w czystości, a próba życia w czystości byłaby dla nich szkodliwa. Ubolewali, że wobec takich twierdzeń ani dziennik Osservatore Romano, ani Stolica Apostolska nie opatrzyli owych wskazówek komentarzem, w którym znalazłaby się adekwatna wykładnia Magisterium Kościoła katolickiego.

Sygnatariusze listu wezwali Jego Świątobliwość Franciszka do odrzucenia wszystkich tych herezji a przez to do wypełnienia misji, jaką powierzył św. Piotrowi i jego następcom Jezus Chrystus. Wskazali również na próby manipulacji dokumentami Kościoła, w tym Encykliką Evangelium Vitae a nawet samą Ewangelią dokonywane w kierunku dostosowania tych ostatnich do modernistycznej wizji Kościoła i jego nauki, zwracając się do papieża, aby odpowiedzią na dubia obalił tezę, iż Amoris laetitia służy propagowaniu takich błędów.

Zwrócili przy tym uwagę, że papież, który sprawuje najwyższą władzę w Kościele, nie jest wyłączony spod władzy Kościoła, zgodnie Bożym i kościelnym prawem i jest zobowiązany przestrzegać i pielęgnować nauczanie swoich poprzedników na Stolicy Piotrowej. „Po drugie, sumienie nakazuje mi zwrócić uwagę na bezprecedensową sympatię Waszej Świątobliwości dla Marcina Lutra, oraz na pokrewieństwo między luterańskimi ideami prawa, sądownictwa i małżeństwa oraz tymi nauczanymi i faworyzowanymi przez Waszą Świątobliwość w Amoris laetitia i w innych miejscach” napisano w liście.

„I tak podczas konferencji prasowej 26 lipca 2016 roku Wasza Świątobliwość oświadczyła: Myślę, że intencje Marcina Lutra nie były błędne; on był reformatorem. Może niektóre z jego metod nie były właściwe, chociaż w tym czasie, jeżeli poczyta się dzieje tego pastora, na przykład – pastor był niemieckim luteraninem, który doświadczył konwersji, kiedy studiował fakty z tego okresu; stał się katolikiem – widzimy, że Kościół nie był dokładnie wzorem do naśladowania. Była korupcja i światowość w Kościele, było przywiązanie do pieniędzy i władzy. To były podstawy do jego protestu. Był również inteligentny i szedł na całość, uzasadniając swoje racje. Obecnie luteranie i katolicy i wszyscy protestanci są w zgodzie z doktryną usprawiedliwienia: w tym bardzo ważnym punkcie się nie mylił” przypomnieli papieżowi jego własne słowa.

Przypomnieli mu również to, co mówił podczas uroczystości 500-lecia reformacji, a co opisywaliśmy w artykule „Papież Franciszek wziął udział w ekumenicznych uroczystościach z okazji 500. rocznicy reformacji w Szwecji”.

Sygnatariusze tego listu, jak sami stwierdzają, nie chcą oceniać stopnia świadomości, z jaką papież Franciszek propagował siedem wymienionych w liście herezji, ale z pełnym szacunkiem nalegają, aby te potępił herezje, które bezpośrednio lub pośrednio wsparł. Jednocześnie zapewniają o swoim przywiązaniu do Kościoła katolickiego, informując papieża o swoich modlitwach i prosząc o apostolskie błogosławieństwo.

Przyczyny, dla których papież Franciszek nie odpowiedział na ten pełen troski list pozostają nieznane. Stolica Apostolska nie wydała dotychczas w tej sprawie żadnego oświadczenia.

Jednym z sygnatariuszy listu jest dr Ettore Gotti Tedeschi, były przewodniczący Institution of Religious Works a jednocześnie profesor etyki na Katolickim Uniwersytecie Świętego Serca w Mediolanie, Antonio Livi, emerytowany dziekan Pontyfikalnego Uniwersytetu Laterańskiego. List podpisał również dr Philip Blosser, profesor filozofii w archidiecezjalnym Głównym Seminarium Świętego Serca w Detroit, a także Christopher Ferrara, stojący na czele amerykańskiego Stowarzyszenia Katolickich Prawników i felietonista tradycjonalistycznej gazety katolickiej The Remnant.

Źródło: http://www.correctiofilialis.org, CNA

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. Satyr

  24 września 2017 at 17:25

  Sakramenty wymyslili ludzie, Jezus jeśli już to tylko jeden, eucharystię. Co do chrztu,to przyjął go od Jana, ale sam go nie udzielał. Całą resztę dodano potem. Jest to spór o fantastykę.

  • niepisior

   24 września 2017 at 19:04

   Co za bzdury piszesz!
   A Sakrament Pokuty?
   A Sakrament Kapłaństwa?
   To też „wymyślili ludzie”?
   Sakrament małżeństwa jest zewnętrznym znakiem nauki Jezusa o małżeństwie i jego świętości, a wcześniej do Księgi Stworzenia.
   Ech…
   Nie chce się polemizować z takim niedouczonym niedowiarkiem

   • Satyr

    24 września 2017 at 19:13

    niedouczony to ty jesteś. po co Jezus miał tworzyć religię, skoro podkreslał, że jego misja obejmuje tylko zydów i poza tym niedługo miało nadejść Królestwo niebieskie?

    • niepisior

     24 września 2017 at 22:18

     Oj satyr, prowokatorze!
     Nieuctwo wyłazi z każdego twojego słowa. A po co Jezus tchnął Ducha Świętego w Apostołów? „Idźcie w świat i nauczajcie wszytskie narody”.
     Co to znaczy „niedługo”? W przyszłym tygodniu? Pojutrze? Po następnych wyborach?
     Bredzisz chłopcze/dziewczynko.

     • Satyr

      24 września 2017 at 22:25

      Jezus, ignorancie niepiswoski, wyraznie mowił, ze jedno pokolenie nie przeminie kiedy syn czlowieczy wróci. jest to tez w Liscie Pawła z tarsu.

    • Agnieszka

     26 września 2017 at 13:00

     Przebrał się Satyr w ornat i a mszę dzwoni!
     A kysz, poszła zarazo!

  • Hania

   24 września 2017 at 19:49

   Czy jest pan katolikiem?
   Bo pisze jak rasowy protestant

   • Satyr

    24 września 2017 at 20:00

    jestem katolikiem poszukującym.

  • wolna-polska.pl

   24 września 2017 at 20:57

   1-Eurosodoma – szwedzki sad zaakceptował pedofilie.2-Profanacja katolickiej światyni w Izraelu.Sprawcy nieznani.3-Wybitny „specjalista” od zmian atmosferycznych,Bergoglio,niestety znowu sie odzywa.4-O co chodzi we Mszy Świetej?-fragment z fulmu „Katolicy”

  • Marri

   25 września 2017 at 08:23

   Przeczytaj Ewangelię sw.Mateusza 19,1-10 i 18,18

 2. Kwal

  24 września 2017 at 17:35

  A z postawy Franciszka zwanego papieżem cieszą się żydzi bo rozkłada on Kościół Katolicki od środka…Całe szczęście że jest jeszcze Iran !

 3. frate

  24 września 2017 at 18:00

  taki papież jacy wierni!!! Ludzi źli, głupi, głosują na zdrajców i stąd mamy takiego libertyna na urzędzie, ale co się dziwić, w końcu mamy czasy ostateczne, a tak właśnie będzie na końcu czasu!!! Wyjdą tacy antychryści i będą głosili zgubne herezje i otumaniali już zidiociałych genderami i tefaełnami matołów!!!

 4. kowalski

  24 września 2017 at 18:34

  Apelowanie do masona to „głos wołającego na puszczy”.KK jeśli ma przetrwać musi się oczyścić nawet jeśli oznacza to bolesne straty.

 5. niepisior

  24 września 2017 at 19:06

  Dobrze, że ludzie mądrzy w Kościele zabrali głos.
  Szkoda, że tak późno!
  Bo pierwszy sygnał herezji był już w dniu wyboru – to słynne „Dzień dobry”!
  Ale pytanko – kto z Polski podpisał ten list? Czy któryś z purpuratów miał odwagę?

 6. Antoni

  24 września 2017 at 19:41

  Dla Polaków ciągle aktualne pozostaje wezwanie Jezusa Chrystusa w sprawie Jego Intronizacji na Króla Polski.
  Obecnie, i coraz bardziej widać, jak konieczny jest akt Intronizacji.
  Stanowisko grupy duchownych i uczonych z synowskim upomnienie Franciszka koreluje ze słowami Jezusa Chrystusa przekazanymi SB Rozalii Celakównie.
  Bezsporne jest, że za sprawą Św. Ducha wybory wygrał PDA i PIS, jest większość w Sejmie i Senacie, i powinien być klimat do przeprowadzenia tej właściwej Intronizacji.
  Problem w tym, że jedną herezją raczy nas Franciszek, a drugą herezją, polski Episkopat tamując drogę do Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski.
  Króluj nam Chryste!

 7. kindys

  24 września 2017 at 19:49

  Gdyby byli mądrzy , znaliby dogmat o nieomylności papieża .
  Wiem że są tacy , którzy na Tronie Piotrowym woleliby „ojca inwestora ” z Torunia

  • Szukający Drogi

   24 września 2017 at 23:13

   A kto ustalił ten dogmat? Bóg czy człowiek? Ten dogmat jest przejawem pychy i grzechu przeciwko Bogu. Dowodem na zepsucie Kościoła i oddalenie się od nauk zawartych w Biblii.

   • kindys

    25 września 2017 at 00:04

    Każdy przyjmujący święcenia kapłańskie świadomy jest tego że taki dogmat istnieje , przyjmując je zgadza się z nauką kościoła .
    Jeżeli nie chce , ma prawo wyboru i zmianę decyzji lub religii.

   • Satyr

    25 września 2017 at 11:20

    Oczywięcie, Szukający, masz rację. Dogmat o nieomylności jest idiotyczny, bo nikt nie staje się nieomylny z racji zajmowanego urzędu, poza tym Piotr apostoł był jak najbardziej omylny,no i nieomylnośc nie jest czymś co mozna odziedziczyć po poprzedniku.

    • Stonka Ziemniaczana

     28 września 2017 at 22:16

     Szanowny Satyrze, poszukujący katoliku! Nie rozumiesz kompletnie dogmatu o nieomylności papieża. Mam wrażenie, że również nie rozumiesz jak funkcjonuje i funkcjonował Kościół przez 2000 lat. Twoje wypowiedzi budzą we mnie uśmiech, niestety gorzki. Proponuję abyś przeczytał jakąś książkę o historii Kościoła, polecam jako autora ks. Umińskiego.

     • Satyr

      1 października 2017 at 12:56

      jakie to typowe. beton zawsze uzywa tego samego argumentu o „nierozumienu”. przeczytaj sobie ksiązkę Hansa Kunga „Nieomylny?”, bo to ty najwyrazniej nie nic rozumiesz.

 8. gosc

  24 września 2017 at 23:16

  Reportaż: Dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie
  https://www.youtube.com/watch?v=IuQIj1FS9QY&feature=youtu.be

 9. TZ.

  25 września 2017 at 00:02

  Z Polaków list podpisał Arkadiusz Robaczewski, tradycjonalista, związany z KUL-em.

 10. m

  30 września 2017 at 13:18

  W sierpniu 1976 r. kard. Karol Wojtyła, odwiedzając Stany Zjednoczone, wypowiedział ważkie słowa: „Stoimy dziś w obliczu największej konfrontacji, jaką kiedykolwiek przeżyła ludzkość. Nie przypuszczam, by szerokie kręgi społeczeństwa amerykańskiego ani najszersze kręgi wspólnot chrześcijańskich zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem. Ta konfrontacja została wpisana w plany Boskiej Opatrzności. To czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski w szczególności. Jest to próba nie tylko naszego narodu i Kościoła. Jest to w pewnym sensie test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską ze wszystkimi jej konsekwencjami: ludzką godnością, prawami osoby, prawami społeczeństw i narodów”.
  http://niedziela.pl/artykul/92723/nd/Kosciol-i-anty-Kosciol

 11. m

  30 września 2017 at 13:20

  RAPORT SPECJALNY część I
  – Czasy Ostateczne:
  (Raport o czasach dzisiejszych)
  http://www.wiara.us/Czasy-1.html

 12. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 09:52

  Nauka Chrystusa Pana jest jasna jak slonce, stanowcza i nie pozostawia niedomowien. Jezus mowi bowiem wyraznie kto grzeszy smiertelnie nalezy przez ten czyny do diabla i niech idzie precz, oto te slowa: „Idzcie precz ode mnie wy wszyscy ktorzy dopuszczacie sie nieprawosci”. Dlatego kazdy kto swiadomie i dobrowolnie zyje w smiertelnym grzechu cudzolostwa, homoseksualismu, aborcji, czy w innym grzechu smiertelnym absolutnie nie moze przyjmowac Komunii Swietej. Nikt nie moze tego prawa Bozego zmienic, nikt nie ma takiej sily, wladzy!

 13. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 10:06

  Sygnatariusze „Synowskiego upomnienia” walcza o prawde i autentyczna wolnosc od grzechu smiertelnego cudzolostwa, czy homoseksualizmu, czy innego grzechu smiertelnego. Staniecie w prawdzie jest pokora, a ucieczka od prawdy to pycha. Kazdy kto szuka prawdy, zasluguje na wysluchanie i szacunek. Milosc bowiem wspolweseli sie z prawda, a tam gdzie nie ma miejsca dla prawdy, tam tez nie ma miejsca dla milosci.

 14. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 10:22

  Mamy w Kosciele katolickim zamet i mamy zamieszanie w interpretacji papieskiej adhortacji „Amoris laetitia”. To mamy, lecz czy taki byl zamysl Ojcow Kosciola, obradujacych na dwoch Synodach o rodzinie?! Na pewno nie! Dlatego czterej kardynalowie prosza o odpowiedz w legalnej drodze to jest w owych slynnych „Dubia”. Odpowiedzi od papieza Franciszka gloszacego milosc milosierna jakoby, jednak nie otrzymali mimo uplywu dlugiego czasu. Dwoch kardynalow juz zmarlo. Teraz ponad 60 osobisci Kosciola pisze do papieza Franciszka wlasnie to „Upomnienienie synowskie”, czekaja i znowu nie ma na ten list odpowiedzi. Zatem opubliczniaja cala sprawe w mediach. Czy to mozna potepiac nie narazajac sie na brak milosci odpowiedzialnej, wzgledem nas wszystkich. Uwazam z czestym sercem ze nie mozna potepiac za to ludzi, ktorzy odwaznie szukaja prawdy, odwaznie bronia prawd naszej wiary. Potepiac trzeba ale tchorzostwo w Kosciele katolickim. Z Panem Bogiem

 15. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 12:48

  Mamy doczynienia z mataczeniem! Jesli ktos mowi ze adhortacja apostolska: „Amoris laetitia”, jest zgodna z prawem Bozym i z dluga tradycja Kosciola katolickiego, a zarazem interpretuje te adhortacje i na tej podstawie plecie glupoty, ze czlowiek zyjacy swiadomie i dobrowolnie w grzechu smiertelnym cudzolostwa, homoseksualismu, aborcji, czy w w innym grzechu smiertelnym, ze taki czlowiek moze przyjmowac Komunie Swieta, to zwyczjnie klamie! I to jest wspolczesne mataczenie bez dwoch zdan! To absolutnie nalezy odrzucic i zdecydowanie potepic. Precz z wszelkim klamstwem! Precz z szatanem, ktory jest ojcem klamstwa!

 16. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 17:00

  Mataczenie to obrzydliwy podstep szatana, nie do pogodzenia z miloscia odpowiedzialna, ktorej uczyl nas wszystkich Mistrz z Nazaretu. Mataczeniem nazywa sie postawe, gdy ktos mowi: „nie chce ale muszem”, lub „chce ale nie moge”. Smierdzace buty mataczenia wkladali rozni ludzie na przestrzeni wiekow. Wspolczesnym przykladem jest Lechu Walesa, ktory pomimo kolejnych ekspertyz najlepszych fachowcow, dowodzacych iz byl TW Bolkiem, ten wciaz zaprzecza i chrzani na lewo i prawo, ze on tylko walczyl. Znaczy krotko mowiac zabili go i uciekl! Innym przykladem wspolczesnego mataczenia jest odrazajaca postawa abp Andrzeja Szeptyckiego ze Lwowa, ktory publicznie blogoslawil bestie Adolfa Hitlera Kanclerza III Rzeszy Niemieckiej, ktory to wodz nazistow od lat mordowal brutalnie setki tysiecy Polakow, Zydow i ludzi z innych narodow. Jednak to nie przeszkadzalo Wladyce grecko-katolickiemu wspomagac wodza nazistow, a zarazem ratowac potajemnie pojedynczych Zydow. Jego podle, okrutne i zbrodnicze wlasciwie mataczenie, zatem moznaby podsumowac w slowach: jestem za a nawet przeciw! Dlatego z czestym sercem wzywam wszystkich uczciwych Polakow, by wpisywali sie pod protestem, obecnym w internecie: Nie dla beatyfikacji abp Andrzeja Szeptyckiego!!! Na dzien dzisiejszy juz 1068 osob podpisalo swoj protest z imienia i nazwiska , a 248 innych ludzi, podpisalo protest zachowujac anonimowosc. Z Panem Bogiem

 17. wipe free disk space

  10 października 2017 at 07:07

  ok welcome to you, the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCFget free software!
  wipe free disk space http://www.airysoftware.com/info/wipe-free-disk-space.htm

 18. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  It is not my first time to pay a visit this site, i am browsing this web site dailly and take pleasant facts from here every day.|

 19. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra