Wiara

Grupa duchownych i uczonych wystosowała list do papieża Franciszka z synowskim upomnieniem

11 sierpnia bieżącego roku do papieża Franciszka 40 duchownych i naukowców zwróciło się z 25-stronicowym listem zawierającym synowskie upomnienie. Ponieważ papież na list nie odpowiedział, jego sygnatariusze postanowili go upublicznić 24 września.

Ponieważ list można było przez cały ten czas podpisywać, widnieją pod nim obecnie nazwiska 62 duchownych i naukowców z 20 krajów, którzy przemawiają w imieniu innych, niemających prawa do wolności słowa. Łaciński tytuł tego listu „Correctio filialis de haeresibus propagatis” oznacza „Synowskie upomnienie odnośnie do propagowania herezji”. Jego autor i sygnatariusze stwierdzają w nim, że papież poprzez adhortację apostolską Amoris laetitia oraz inne, powiązane z nią stwierdzenia i pominięcia skutecznie podtrzymuje 7 heretyckich stanowisk odnośnie do małżeństwa, życia moralnego oraz przyjmowania sakramentów, i powoduje, że te heretyckie opinie rozprzestrzeniają się w Kościele katolickim.

W liście zaznaczają oni, iż zdobywają się na upomnienie, ponieważ chcą uchronić katolików oraz osoby będące poza Kościołem przed doktrynami profanującymi sakramenty i prawo Boże.

Wskazując na poszczególne, niezgodne z Magisterium Kościoła fragmenty adhortacji Amoris laetitia, zwracają uwagę, iż do tej pory Franciszek nie odniósł się do złożonych przez czterech kardynałów dubiów i nie udowodnił, że zapisy tego dokumentu nie stoją w sprzeczności z katolicką wiarą. Ale to nie koniec zastrzeżeń.

– Wasza Świątobliwość ingerowała w tworzenie Relatio post disceptationem dla Nadzwyczajnego Synodu o Rodzinie proponując, aby zezwolić na udzielanie Komunii Świętej rozwiedzionym i będącym w nowych związkach katolikom „w zależności od sprawy” i powiedziała, że duszpasterze powinni podkreślać „pozytywne aspekty” stylu życia w Kościele zawierającego poważne grzechy, włącznie z ponownym zawarciem małżeństwa po rozwodzie i wspólnym mieszkaniem przed zawarciem związku małżeńskiego. Te propozycje znalazły się w „Relatio” ze względu na Wasze osobiste naleganie mimo tego że nie zyskały dwóch trzecich większości wymaganych przez synodalne reguły odnośnie do propozycji mających być zawartymi w „Relatio” – stwierdzili.

Również wsparcie udzielone przez papieża kardynałom, którzy uznali adhortację Amoris laetita za wystarczający powód dla udzielania Komunii Świętej osobom żyjącym w grzechu ciężkim (rozwodnikom w ponownych związkach) spotkało się z krytyką sygnatariuszy listu.

Zatroskani o Kościół duchowni i naukowcy przypomnieli w liście wytyczne przekazane diecezji rzymskiej wydane przez papieskie władze, aby zezwalać na przyjmowanie Eucharystii pod pewnymi warunkami osobom, które otrzymały rozwód cywilny i żyją w ponownych związkach more uxorio czyli jako mąż i żona.

Dodali, że 17 stycznia 2017 r. dziennik Osservatore Romano, oficjalny dziennik Stolicy Apostolskiej, opublikował wskazówki wydane przez arcybiskupa Malty i biskupa Gozo odnośnie do przyjmowania Eucharystii przez niektóre osoby żyjące w kolejnym związku, zatem popełniające grzech cudzołóstwa, w których twierdzono, że w niektórych wypadkach osoby te nie mogą praktykować życia w czystości, a próba życia w czystości byłaby dla nich szkodliwa. Ubolewali, że wobec takich twierdzeń ani dziennik Osservatore Romano, ani Stolica Apostolska nie opatrzyli owych wskazówek komentarzem, w którym znalazłaby się adekwatna wykładnia Magisterium Kościoła katolickiego.

Sygnatariusze listu wezwali Jego Świątobliwość Franciszka do odrzucenia wszystkich tych herezji a przez to do wypełnienia misji, jaką powierzył św. Piotrowi i jego następcom Jezus Chrystus. Wskazali również na próby manipulacji dokumentami Kościoła, w tym Encykliką Evangelium Vitae a nawet samą Ewangelią dokonywane w kierunku dostosowania tych ostatnich do modernistycznej wizji Kościoła i jego nauki, zwracając się do papieża, aby odpowiedzią na dubia obalił tezę, iż Amoris laetitia służy propagowaniu takich błędów.

Zwrócili przy tym uwagę, że papież, który sprawuje najwyższą władzę w Kościele, nie jest wyłączony spod władzy Kościoła, zgodnie Bożym i kościelnym prawem i jest zobowiązany przestrzegać i pielęgnować nauczanie swoich poprzedników na Stolicy Piotrowej. „Po drugie, sumienie nakazuje mi zwrócić uwagę na bezprecedensową sympatię Waszej Świątobliwości dla Marcina Lutra, oraz na pokrewieństwo między luterańskimi ideami prawa, sądownictwa i małżeństwa oraz tymi nauczanymi i faworyzowanymi przez Waszą Świątobliwość w Amoris laetitia i w innych miejscach” napisano w liście.

„I tak podczas konferencji prasowej 26 lipca 2016 roku Wasza Świątobliwość oświadczyła: Myślę, że intencje Marcina Lutra nie były błędne; on był reformatorem. Może niektóre z jego metod nie były właściwe, chociaż w tym czasie, jeżeli poczyta się dzieje tego pastora, na przykład – pastor był niemieckim luteraninem, który doświadczył konwersji, kiedy studiował fakty z tego okresu; stał się katolikiem – widzimy, że Kościół nie był dokładnie wzorem do naśladowania. Była korupcja i światowość w Kościele, było przywiązanie do pieniędzy i władzy. To były podstawy do jego protestu. Był również inteligentny i szedł na całość, uzasadniając swoje racje. Obecnie luteranie i katolicy i wszyscy protestanci są w zgodzie z doktryną usprawiedliwienia: w tym bardzo ważnym punkcie się nie mylił” przypomnieli papieżowi jego własne słowa.

Przypomnieli mu również to, co mówił podczas uroczystości 500-lecia reformacji, a co opisywaliśmy w artykule „Papież Franciszek wziął udział w ekumenicznych uroczystościach z okazji 500. rocznicy reformacji w Szwecji”.

Sygnatariusze tego listu, jak sami stwierdzają, nie chcą oceniać stopnia świadomości, z jaką papież Franciszek propagował siedem wymienionych w liście herezji, ale z pełnym szacunkiem nalegają, aby te potępił herezje, które bezpośrednio lub pośrednio wsparł. Jednocześnie zapewniają o swoim przywiązaniu do Kościoła katolickiego, informując papieża o swoich modlitwach i prosząc o apostolskie błogosławieństwo.

Przyczyny, dla których papież Franciszek nie odpowiedział na ten pełen troski list pozostają nieznane. Stolica Apostolska nie wydała dotychczas w tej sprawie żadnego oświadczenia.

Jednym z sygnatariuszy listu jest dr Ettore Gotti Tedeschi, były przewodniczący Institution of Religious Works a jednocześnie profesor etyki na Katolickim Uniwersytecie Świętego Serca w Mediolanie, Antonio Livi, emerytowany dziekan Pontyfikalnego Uniwersytetu Laterańskiego. List podpisał również dr Philip Blosser, profesor filozofii w archidiecezjalnym Głównym Seminarium Świętego Serca w Detroit, a także Christopher Ferrara, stojący na czele amerykańskiego Stowarzyszenia Katolickich Prawników i felietonista tradycjonalistycznej gazety katolickiej The Remnant.

Źródło: http://www.correctiofilialis.org, CNA

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

97 komentarzy

97 Komentarzy

 1. Satyr

  24 września 2017 at 17:25

  Sakramenty wymyslili ludzie, Jezus jeśli już to tylko jeden, eucharystię. Co do chrztu,to przyjął go od Jana, ale sam go nie udzielał. Całą resztę dodano potem. Jest to spór o fantastykę.

  • niepisior

   24 września 2017 at 19:04

   Co za bzdury piszesz!
   A Sakrament Pokuty?
   A Sakrament Kapłaństwa?
   To też „wymyślili ludzie”?
   Sakrament małżeństwa jest zewnętrznym znakiem nauki Jezusa o małżeństwie i jego świętości, a wcześniej do Księgi Stworzenia.
   Ech…
   Nie chce się polemizować z takim niedouczonym niedowiarkiem

   • Satyr

    24 września 2017 at 19:13

    niedouczony to ty jesteś. po co Jezus miał tworzyć religię, skoro podkreslał, że jego misja obejmuje tylko zydów i poza tym niedługo miało nadejść Królestwo niebieskie?

    • niepisior

     24 września 2017 at 22:18

     Oj satyr, prowokatorze!
     Nieuctwo wyłazi z każdego twojego słowa. A po co Jezus tchnął Ducha Świętego w Apostołów? „Idźcie w świat i nauczajcie wszytskie narody”.
     Co to znaczy „niedługo”? W przyszłym tygodniu? Pojutrze? Po następnych wyborach?
     Bredzisz chłopcze/dziewczynko.

     • Satyr

      24 września 2017 at 22:25

      Jezus, ignorancie niepiswoski, wyraznie mowił, ze jedno pokolenie nie przeminie kiedy syn czlowieczy wróci. jest to tez w Liscie Pawła z tarsu.

    • Agnieszka

     26 września 2017 at 13:00

     Przebrał się Satyr w ornat i a mszę dzwoni!
     A kysz, poszła zarazo!

  • Hania

   24 września 2017 at 19:49

   Czy jest pan katolikiem?
   Bo pisze jak rasowy protestant

   • Satyr

    24 września 2017 at 20:00

    jestem katolikiem poszukującym.

  • wolna-polska.pl

   24 września 2017 at 20:57

   1-Eurosodoma – szwedzki sad zaakceptował pedofilie.2-Profanacja katolickiej światyni w Izraelu.Sprawcy nieznani.3-Wybitny „specjalista” od zmian atmosferycznych,Bergoglio,niestety znowu sie odzywa.4-O co chodzi we Mszy Świetej?-fragment z fulmu „Katolicy”

  • Marri

   25 września 2017 at 08:23

   Przeczytaj Ewangelię sw.Mateusza 19,1-10 i 18,18

 2. Kwal

  24 września 2017 at 17:35

  A z postawy Franciszka zwanego papieżem cieszą się żydzi bo rozkłada on Kościół Katolicki od środka…Całe szczęście że jest jeszcze Iran !

 3. frate

  24 września 2017 at 18:00

  taki papież jacy wierni!!! Ludzi źli, głupi, głosują na zdrajców i stąd mamy takiego libertyna na urzędzie, ale co się dziwić, w końcu mamy czasy ostateczne, a tak właśnie będzie na końcu czasu!!! Wyjdą tacy antychryści i będą głosili zgubne herezje i otumaniali już zidiociałych genderami i tefaełnami matołów!!!

 4. kowalski

  24 września 2017 at 18:34

  Apelowanie do masona to „głos wołającego na puszczy”.KK jeśli ma przetrwać musi się oczyścić nawet jeśli oznacza to bolesne straty.

 5. niepisior

  24 września 2017 at 19:06

  Dobrze, że ludzie mądrzy w Kościele zabrali głos.
  Szkoda, że tak późno!
  Bo pierwszy sygnał herezji był już w dniu wyboru – to słynne „Dzień dobry”!
  Ale pytanko – kto z Polski podpisał ten list? Czy któryś z purpuratów miał odwagę?

 6. Antoni

  24 września 2017 at 19:41

  Dla Polaków ciągle aktualne pozostaje wezwanie Jezusa Chrystusa w sprawie Jego Intronizacji na Króla Polski.
  Obecnie, i coraz bardziej widać, jak konieczny jest akt Intronizacji.
  Stanowisko grupy duchownych i uczonych z synowskim upomnienie Franciszka koreluje ze słowami Jezusa Chrystusa przekazanymi SB Rozalii Celakównie.
  Bezsporne jest, że za sprawą Św. Ducha wybory wygrał PDA i PIS, jest większość w Sejmie i Senacie, i powinien być klimat do przeprowadzenia tej właściwej Intronizacji.
  Problem w tym, że jedną herezją raczy nas Franciszek, a drugą herezją, polski Episkopat tamując drogę do Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski.
  Króluj nam Chryste!

 7. kindys

  24 września 2017 at 19:49

  Gdyby byli mądrzy , znaliby dogmat o nieomylności papieża .
  Wiem że są tacy , którzy na Tronie Piotrowym woleliby „ojca inwestora ” z Torunia

  • Szukający Drogi

   24 września 2017 at 23:13

   A kto ustalił ten dogmat? Bóg czy człowiek? Ten dogmat jest przejawem pychy i grzechu przeciwko Bogu. Dowodem na zepsucie Kościoła i oddalenie się od nauk zawartych w Biblii.

   • kindys

    25 września 2017 at 00:04

    Każdy przyjmujący święcenia kapłańskie świadomy jest tego że taki dogmat istnieje , przyjmując je zgadza się z nauką kościoła .
    Jeżeli nie chce , ma prawo wyboru i zmianę decyzji lub religii.

   • Satyr

    25 września 2017 at 11:20

    Oczywięcie, Szukający, masz rację. Dogmat o nieomylności jest idiotyczny, bo nikt nie staje się nieomylny z racji zajmowanego urzędu, poza tym Piotr apostoł był jak najbardziej omylny,no i nieomylnośc nie jest czymś co mozna odziedziczyć po poprzedniku.

    • Stonka Ziemniaczana

     28 września 2017 at 22:16

     Szanowny Satyrze, poszukujący katoliku! Nie rozumiesz kompletnie dogmatu o nieomylności papieża. Mam wrażenie, że również nie rozumiesz jak funkcjonuje i funkcjonował Kościół przez 2000 lat. Twoje wypowiedzi budzą we mnie uśmiech, niestety gorzki. Proponuję abyś przeczytał jakąś książkę o historii Kościoła, polecam jako autora ks. Umińskiego.

     • Satyr

      1 października 2017 at 12:56

      jakie to typowe. beton zawsze uzywa tego samego argumentu o „nierozumienu”. przeczytaj sobie ksiązkę Hansa Kunga „Nieomylny?”, bo to ty najwyrazniej nie nic rozumiesz.

 8. gosc

  24 września 2017 at 23:16

  Reportaż: Dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie
  https://www.youtube.com/watch?v=IuQIj1FS9QY&feature=youtu.be

 9. TZ.

  25 września 2017 at 00:02

  Z Polaków list podpisał Arkadiusz Robaczewski, tradycjonalista, związany z KUL-em.

 10. m

  30 września 2017 at 13:18

  W sierpniu 1976 r. kard. Karol Wojtyła, odwiedzając Stany Zjednoczone, wypowiedział ważkie słowa: „Stoimy dziś w obliczu największej konfrontacji, jaką kiedykolwiek przeżyła ludzkość. Nie przypuszczam, by szerokie kręgi społeczeństwa amerykańskiego ani najszersze kręgi wspólnot chrześcijańskich zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem. Ta konfrontacja została wpisana w plany Boskiej Opatrzności. To czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski w szczególności. Jest to próba nie tylko naszego narodu i Kościoła. Jest to w pewnym sensie test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską ze wszystkimi jej konsekwencjami: ludzką godnością, prawami osoby, prawami społeczeństw i narodów”.
  http://niedziela.pl/artykul/92723/nd/Kosciol-i-anty-Kosciol

 11. m

  30 września 2017 at 13:20

  RAPORT SPECJALNY część I
  – Czasy Ostateczne:
  (Raport o czasach dzisiejszych)
  http://www.wiara.us/Czasy-1.html

 12. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 09:52

  Nauka Chrystusa Pana jest jasna jak slonce, stanowcza i nie pozostawia niedomowien. Jezus mowi bowiem wyraznie kto grzeszy smiertelnie nalezy przez ten czyny do diabla i niech idzie precz, oto te slowa: „Idzcie precz ode mnie wy wszyscy ktorzy dopuszczacie sie nieprawosci”. Dlatego kazdy kto swiadomie i dobrowolnie zyje w smiertelnym grzechu cudzolostwa, homoseksualismu, aborcji, czy w innym grzechu smiertelnym absolutnie nie moze przyjmowac Komunii Swietej. Nikt nie moze tego prawa Bozego zmienic, nikt nie ma takiej sily, wladzy!

 13. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 10:06

  Sygnatariusze „Synowskiego upomnienia” walcza o prawde i autentyczna wolnosc od grzechu smiertelnego cudzolostwa, czy homoseksualizmu, czy innego grzechu smiertelnego. Staniecie w prawdzie jest pokora, a ucieczka od prawdy to pycha. Kazdy kto szuka prawdy, zasluguje na wysluchanie i szacunek. Milosc bowiem wspolweseli sie z prawda, a tam gdzie nie ma miejsca dla prawdy, tam tez nie ma miejsca dla milosci.

 14. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 10:22

  Mamy w Kosciele katolickim zamet i mamy zamieszanie w interpretacji papieskiej adhortacji „Amoris laetitia”. To mamy, lecz czy taki byl zamysl Ojcow Kosciola, obradujacych na dwoch Synodach o rodzinie?! Na pewno nie! Dlatego czterej kardynalowie prosza o odpowiedz w legalnej drodze to jest w owych slynnych „Dubia”. Odpowiedzi od papieza Franciszka gloszacego milosc milosierna jakoby, jednak nie otrzymali mimo uplywu dlugiego czasu. Dwoch kardynalow juz zmarlo. Teraz ponad 60 osobisci Kosciola pisze do papieza Franciszka wlasnie to „Upomnienienie synowskie”, czekaja i znowu nie ma na ten list odpowiedzi. Zatem opubliczniaja cala sprawe w mediach. Czy to mozna potepiac nie narazajac sie na brak milosci odpowiedzialnej, wzgledem nas wszystkich. Uwazam z czestym sercem ze nie mozna potepiac za to ludzi, ktorzy odwaznie szukaja prawdy, odwaznie bronia prawd naszej wiary. Potepiac trzeba ale tchorzostwo w Kosciele katolickim. Z Panem Bogiem

 15. Slawomir Tomasz Roch

  6 października 2017 at 12:48

  Mamy doczynienia z mataczeniem! Jesli ktos mowi ze adhortacja apostolska: „Amoris laetitia”, jest zgodna z prawem Bozym i z dluga tradycja Kosciola katolickiego, a zarazem interpretuje te adhortacje i na tej podstawie plecie glupoty, ze czlowiek zyjacy swiadomie i dobrowolnie w grzechu smiertelnym cudzolostwa, homoseksualismu, aborcji, czy w w innym grzechu smiertelnym, ze taki czlowiek moze przyjmowac Komunie Swieta, to zwyczjnie klamie! I to jest wspolczesne mataczenie bez dwoch zdan! To absolutnie nalezy odrzucic i zdecydowanie potepic. Precz z wszelkim klamstwem! Precz z szatanem, ktory jest ojcem klamstwa!

 16. wipe free disk space

  10 października 2017 at 07:07

  ok welcome to you, the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCFget free software!
  wipe free disk space http://www.airysoftware.com/info/wipe-free-disk-space.htm

 17. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 18. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 09:18

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!|

 19. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 20:45

  I needed to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post…|

 20. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 02:35

  {

 21. tercio borlenghi junior

  21 października 2017 at 08:14

  It’s an amazing paragraph in favor of all the online viewers; they will take benefit from it I am sure.|

 22. Grupo Coral fraude

  22 października 2017 at 10:34

  There is definately a lot to learn about this issue. I like all of the points you have made.|

 23. Carlos Eduardo Veiga

  22 października 2017 at 19:38

  Yes! Finally someone writes about %keyword1%.|

 24. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 14:45

  This piece of writing presents clear idea designed for the new users of blogging, that in fact how to do blogging.|

 25. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:01

  Hi, I log on to your blog like every week. Your writing style is witty, keep up the good work!|

 26. Lelio Junior

  25 października 2017 at 22:23

  Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 27. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 00:47

  you’re in reality a good webmaster. The website loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you’ve done a great task in this matter!|

 28. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:57

  Very nice article, exactly what I wanted to find.|

 29. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:17

  This post is invaluable. When can I find out more?|

 30. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:06

  My relatives always say that I am wasting my time here at net, however I know I am getting familiarity everyday by reading thes good articles.|

 31. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 09:33

  Hello there, I discovered your website by way of Google while looking for a related subject, your web site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 32. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 10:50

  Wow, that’s what I was searching for, what a stuff! existing here at this website, thanks admin of this web page.|

 33. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 13:31

  What’s up, its pleasant piece of writing concerning media print, we all know media is a impressive source of data.|

 34. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:38

  Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!|

 35. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 19:50

  Article writing is also a fun, if you be familiar with then you can write otherwise it is difficult to write.|

 36. Lelio Junior

  26 października 2017 at 21:02

  Good day! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers|

 37. Itamar Serp

  26 października 2017 at 21:18

  Everything is very open with a really clear description of the issues. It was definitely informative. Your website is very useful. Thanks for sharing!|

 38. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:13

  It’s an remarkable article for all the web users; they will take benefit from it I am sure.|

 39. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:27

  Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the little changes that will make the greatest changes. Many thanks for sharing!|

 40. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:54

  you’re actually a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a fantastic activity in this topic!|

 41. Lelio Junior

  27 października 2017 at 04:35

  I appreciate, cause I discovered exactly what I used to be taking a look for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye|

 42. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 05:56

  Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!|

 43. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:12

  Hi there to all, the contents existing at this web page are really remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.|

 44. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:37

  What’s up to all, for the reason that I am actually keen of reading this webpage’s post to be updated regularly. It carries nice stuff.|

 45. Lelio Junior

  27 października 2017 at 13:30

  In fact when someone doesn’t know then its up to other visitors that they will help, so here it occurs.|

 46. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 16:03

  This piece of writing will help the internet visitors for creating new website or even a blog from start to end.|

 47. Lelio Junior

  27 października 2017 at 17:14

  Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!|

 48. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 17:31

  No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 49. Lelio Junior

  27 października 2017 at 19:34

  I visited several web sites except the audio feature for audio songs current at this web site is actually superb.|

 50. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:05

  Very nice blog post. I certainly love this site. Stick with it!|

 51. Lelio Junior

  28 października 2017 at 00:15

  Excellent site you have got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!|

 52. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:35

  Excellent site you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of group where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!|

 53. Lelio Junior

  28 października 2017 at 06:22

  Hi there! I simply wish to give you a big thumbs up for the excellent information you have right here on this post. I’ll be returning to your web site for more soon.|

 54. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 12:02

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %keyword%|

 55. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 20:42

  Awesome! Its truly amazing post, I have got much clear idea concerning from this paragraph.|

 56. Carlos Eduardo Correa da Veig

  29 października 2017 at 04:14

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 57. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  29 października 2017 at 12:40

  Hi there to all, for the reason that I am actually keen of reading this weblog’s post to be updated daily. It contains good material.|

 58. Dadado Veig

  29 października 2017 at 21:07

  Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks!|

 59. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  30 października 2017 at 05:45

  Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also create comment due to this good post.|

 60. legacyofdiscordhackapk

  31 października 2017 at 12:58

  Good, this is what I was searching for in bing

 61. security alert

  31 października 2017 at 16:16

  I am extremely impressed with your writing skills as smartly as with the structure to your
  blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it is rare to peer a great weblog like this one today..

 62. Grupo Coral presidios

  31 października 2017 at 20:53

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Many thanks|

 63. free platinum }

  1 listopada 2017 at 06:03

  Thank You for this.

 64. Lelio Vieira Carneiro

  1 listopada 2017 at 15:30

  Its such as you learn my thoughts! You seem to grasp so much about this, like you wrote the e book in it or something. I think that you just can do with a few % to drive the message house a bit, but other than that, that is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 65. Deference to op , some superb selective information .

 66. Dadado Veig

  2 listopada 2017 at 02:06

  Its such as you read my thoughts! You appear to know so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you simply can do with some p.c. to force the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 67. hack war robots

  2 listopada 2017 at 18:44

  Me like, will read more. Thanks!

 68. Grupo Coral fraude

  2 listopada 2017 at 22:49

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.|

 69. domain name registrar

  6 listopada 2017 at 01:53

  Hi, There’s no doubt that your blog could possibly be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your web site in Safari,
  it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s
  got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, excellent site!

 70. show me how

  6 listopada 2017 at 17:34

  I conceive you have mentioned some very interesting details , appreciate it for the post.

 71. expert asbestos

  9 listopada 2017 at 11:24

  Hello, I check your new stuff like every week. Your
  humoristic style is awesome, keep it up!

 72. make certain asbestos

  9 listopada 2017 at 11:58

  When someone writes an post he/she maintains the thought
  of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

 73. reverse phone directory

  9 listopada 2017 at 15:24

  Wow, this article is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to inform her.

 74. last resort asbestos

  10 listopada 2017 at 20:42

  I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to take updated from latest
  news update.

 75. Leslee

  12 listopada 2017 at 01:49

  Wonderful, what a website it is! This blog provides helpful
  information to us, keep it up.

 76. www.khu.edu.mn

  12 listopada 2017 at 15:11

  Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little
  comment to support you.

 77. apps.alus.co

  12 listopada 2017 at 19:14

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis
  to take updated from most up-to-date news.

 78. home alarm systems denver co

  14 listopada 2017 at 05:37

  To maintain your valuables in safety?

 79. home security camera systems amazon

  15 listopada 2017 at 02:05

  To maintain your belongings in safety?

 80. Muriel

  15 listopada 2017 at 19:58

  Hi! I just want to offer you a huge thumbs up for the great information you have right here on this post.
  I’ll be coming back to your blog for more soon.

 81. http://mooc.cau.ac.kr

  29 listopada 2017 at 08:57

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece
  of writing posted at this web site is actually good.

 82. Emanuel

  11 grudnia 2017 at 09:04

  Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly will
  send this information to him. Fairly certain he’ll have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 83. perhaps

  16 grudnia 2017 at 09:38

  Hey There. I found your blog ᥙsіng msn. This іs an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmarқ it and return to read more of your սseful information. Thanks
  for the post. I will certainly comeback.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra