Felieton

Czołowy „moralista” w PE uwikłany w aferę rajów podatkowych

1. Wczoraj popularny portal Politico Europe zamieścił artykuł, z którego wynika, że szef frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii Guy Verhofstadt jest uwikłany w aferę „Paradise Papers”, czyli kolejną odsłonę afery rajów podatkowych.

 

Okazuje się, że Guy Verhofstadt zasiadał w latach 2010-2016 w Radzie Dyrektorów belgijskiej spółki Exmar, która posiadała także zarejestrowaną na Bermudach spółkę córkę Exmar Offshore, a ta ostatnia jak można się domyślać służyła do tzw. optymalizacji podatkowej dotyczącej całej grupy spółek funkcjonujących pod tą nazwą.

 

Jak wynika z raportów rocznych Exmar, Verhofstadt zarabiał za zasiadanie w Radzie Dyrektorów około 60 tysięcy euro rocznie i musiał wiedzieć, że grupa spółek pod tą nazwą, stosuje optymalizacje podatkowe przenosząc dochody do rajów podatkowych.

 

Skutki działań podejmowanych przez Exmar Offshore były, bowiem uwzględniane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych i Verfhofstad zasiadający w Radzie Dyrektorów takie sprawozdania zatwierdzał.

 

Zresztą kierujący grupą Exmar prezes Nikolas Saverys pośrednio potwierdza, że tak było, ponieważ powiedział autorowi tekstu w Politico Europe, „że obowiązkiem dyrektora lub menedżera firmy jest znalezienie optymalnej ścieżki opodatkowania”.

 

2. Rzeczywiście kierujących firmami ich właściciele (akcjonariusze), rozliczają nie tylko sukcesów w zakresie rozwoju, z wysokości zysku, ale często także z tzw. optymalizacji podatkowej, ale zasiadający w Radzie Dyrektorów Exmaru Verhofstadt to nie tylko biznesmen, ale przede wszystkim osoba publiczna, poseł do Parlamentu Europejskiego, ba szef czwartej, co do wielkości frakcji liberałów (ALDE).

 

Od kilku lat z reguły po każdym kolejnym wybuchu afery związanej z rajami podatkowymi, Parlament Europejski przeprowadza debaty na ten temat, podczas których wszystkie frakcje polityczne potępiają ten proceder i domagają się od Komisji Europejskiej podjęcia zdecydowanych działań, które by go ukróciły.

 

Taka debata odbyła się ostatnio w połowie listopada na temat tzw. Paradise Papers, który okazał się już 4-czwartym z kolei skandalem podatkowym w ciągu ostatnich kilku lat funkcjonowania systemu podatkowego dotyczącego przedsiębiorców w Unii Europejskiej.

 

3. Przypomnijmy, że wcześniej dziennikarze śledczy ujawnili tajemnice podatkowe związane z aferami Lux Leaks, Panama i Bahama Papiers, a ostatnio także Paradise Papiers, i to z tej ostatniej afery pochodzą informacje Politico Europe dotyczące Verhofstadta.

 

W ramach ostatniej debaty w PE komisarz d/s finansowych UE Pierre Moscovici podkreślił, że Komisja Europejska dąży do zdecydowanej poprawy w zakresie przejrzystości pośredników (banków, firm prawniczych), dotyczącej osiągania dochodów, precyzyjnej sprawozdawczości w rozbiciu na poszczególne kraje, w których firmy osiągają dochody, wreszcie do publikacji listy tzw. rajów podatkowych.

 

Frakcja liberałów Verhofstadta domagała się przyspieszenia tych wszystkich działań przez KE, a teraz okazuje się, że jej szef aprobował działania firmy Exmar, gdzie zasiadał w Radzie Dyrektorów, do tzw. optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem raju podatkowego na Bermudach.

 

4. Verhofstadt próbuje te doniesienia bagatelizować, jego rzecznik nawet określił te zarzuty w Politico Europe, jako bezpodstawne, ale nie można przejść nad tym do porządku dziennego i przewodniczący PE, będzie musiał tę sprawę skrupulatnie zbadać.

 

Człowiek, który jednocześnie bierze pieniądze od firmy, która unika płacenia podatków w Europie, nie może być wiarygodnym reprezentantem interesów obywateli Europy, którzy są w ten sposób okradani.

 

To klasyczny konflikt interesów, w tym szczególnie oburzający, bo człowiek, który aprobuje „okradanie” Europejczyków i jednocześnie publicznie mieni się ich reprezentantem w Parlamencie Europejskim.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

46 Komentarzy

 1. Danka

  23 listopada 2017 at 10:17

  Przyganial kociol garnkowi.Dlaczego w ustawie o jawnosci zycia publicznego chcecie utajnienie umow biznesowych w samorzadach / dla lokalnych kacykow raj nad rajami!/ plus utajnienie oawiadczen majatkiwych notariuszy, co sie rozumie samo przez „sie” oraz umow w SSP, gdzie maja minimum 10% udzialow.

 2. Danka

  23 listopada 2017 at 10:26

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/czlonek-ts-wnosi-gerdsorf-o-zaswiadczenie-ze-byla-tajnym-wspolpracownikiem/
  Emil Wasacz minister od siedmiu bolesci za przewalackie aferalne prywatyzacje stoi przed Trybunalem Stanu do dzis od wielu lat.Prezesem TS jest pani prezes SN

 3. Danka

  23 listopada 2017 at 10:29

  Wieloosobowy sklad nieczynnego TS pobiera sowite pensyjki za „gotowoscdo orzekania”?Tak?

 4. Danka

  23 listopada 2017 at 10:33

  Chodzi afere PZU-Eureco, aneks za co nikt nie beknal, a Polacy stracili mnostwo pieniedzy i inne prywatyzacje.

 5. klioes vel pislamista

  23 listopada 2017 at 11:33

  Panie Koźmiuk, bardziej interesują mnie lokalni moraliści:


  Lista spółkowników
  dedykowane Kar_Macowi z Forum Korwina

  By nie została dobra zmiana
  Głodna (niesyta, ach! wyników),
  Trwa w kadrach spółek wciąż wymiana.
  Gotowa lista spółkowników!

  Jest ich czterdziestu do tej pory.
  Prezesie skiń i spraw to , aby
  Nie głodowały Twoje stwory!
  Czterdziestu (bo bez Alibaby).

  Społem spółkują biedaczyska,
  Skarby narodu, ba! klejnoty.
  Niech więc Twa łaska będzie bliska
  Tym niebożętom, królu złoty!

  Kota nakarmić umiesz przecie,
  A miałbyś o nich nie pamiętać?
  Znajdzie się, wiecie… rozumiecie…
  Nie będą głodni się pałętać!

  Niby jenerał pułkowniki
  Poustawiałeś. Żaden śmiałek
  Nie spyta: spółek znasz wyniki?
  Niedługo będziesz jak Marszałek!…

  Jest lista, chociaż niekompletna.
  Bo nie ma Ciebie na niej, Jarku!
  Polska – jaskinią… To myśl świetna!
  Bowiem nie Ty nadstawiasz karku!!!

  • klioes vel pislamista

   24 listopada 2017 at 00:57

   MEGAodlot NEOsanacji

   Po akwaparkach – pora na lotniska!
   Juz jest lotniska kazda gmina bliska.
   Szymany, Radom, Gdynia bankrutuja,
   Nic to!… PiSiaki MEGAport planuja.

   „To port CENTRALNY!!!” Przezen zbankrutuje
   To, co dotychczas jeszcze funkcjonuje.
   Bo port centralny konkurencji nie chce…
   A budowanie PiS jak orgazm lechce!

   Dawna sanacja zbudowala Gdynie
   I COP. A nowa, nim jej czas przeminie,
   Zmarnuje caly pieniadz podatnikow
   Na MEGAodlot. I odlot pomnikow.

 6. Masław

  23 listopada 2017 at 11:54

  W sumie ten fagas podaje się za liberała. A jeżeli chodzi o tą qrewkę Kuźmiuka, to znany moralista (teraz PIS, wcześniej PSL) wrzeszczy o niezależności. A potem popiera CETA i relokację uchodźców.

 7. Danka

  23 listopada 2017 at 12:21

  Co to ma znaczyc?!Duda bedzie odnawial pomniki dzikich bestii mordujacych naszych Rodakow?Duda!? Czy „ja jako prezydent” tak w ogole …?
  http://prawy.pl/61299-jelisejew-polska-obiecala-ukraincom-odbudowe-zniszczonych-pomnikow-upa/#comment-5391230

 8. Danka

  23 listopada 2017 at 12:50

  Duda musi odejsc.

 9. Soroka

  23 listopada 2017 at 17:23

  Każdy mamoniarz ma lepkie łapy! Wszyscy kradną, bo oni nawet nie wiedzą co to jest sprawiedliwość, a nawet mówią, że czegoś takiego w ogóle nie ma. Musiał się innym mamoniarzom narazić że go wydali.

 10. Zbynio Torcik

  23 listopada 2017 at 19:13

  zawiła ścieżka życiowa naszego zżeracza cudzych tortów
  https://mamprawowiedziec.pl/strona/polityk/30984_zbigniew_kuzmiuk/biografia

 11. koc

  23 listopada 2017 at 19:15

  pewnie Pan ma doktorat z głębokigo zainteresowania cudzymi pieniędzmi i kradzieży tychże. Budzi Pan swoimi ferietonami o złodziejstwie skrajne obrzydzenie

 12. gość

  23 listopada 2017 at 22:45

  Amerykańska gospodarka bije rekord za rekordem. Przyczyna? Gdy Szyszko z Morawieckim wprowadzają regulacje, Trump znosi je hurtowo

  Miłośnicy PiS-u lubią odwoływać się do Trumpa i porównywać rząd Szydło z jego administracją. Obydwa gabinety poza retoryką nie mają jednak ze sobą nic wspólnego. Trump znosi regulacje i zapowiada obniżanie podatków. Szydło z z Morawieckim zaś dokręcają śruby. Amerykańska gospodarka rośnie jak na drożdżach, ale z zupełnie z innych powodów niż polska.

  Polską gospodarkę napędza wzrost konsumpcji, w dużej mierze wywołana rozdawaniem pieniędzy w ramach 500+. Całkowicie zaś siadły inwestycje. Rząd zaś wprowadza kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców i przykręca śrubę fiskalną.

  Działa więc dokładnie odwrotnie niż administracja Trumpa. Prezydent USA, w niecały rok zniósł ponad 800 regulacji dławiących amerykański rynek. Obciął wydatki socjalne i zapowiedział największe cięcia podatkowe od czasów Reagana.

  http://wolnosc24.pl/2017/11/23/amerykanska-gospodarka-bije-rekord-za-rekordem-przyczyna-gdy-szyszko-z-morawieckim-wprowadzaja-regulacje-trump-znosi-je-hurtowo/

 13. Tomek

  25 listopada 2017 at 15:39

  Uwikłany w raje podatkowe? Tak, jak wasi posłowie z PiS, np. Bierecki (pieniądze wyprowadzone ze SKOKów do Luksemburga), czy zadłużona na 20 mln, acz rozbijająca się drogimi furami, posłanka Arciszewska-Mielewczyk, która swój majątek przeniosła do spółki na Cyprze. Sugerowałbym więc owego moralistę z PE w inny sposób krytykować, bo w tym aspekcie z was też kiepscy „moraliści”.

 14. Flying stars 2018

  29 listopada 2017 at 00:07

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 15. Learning Color water 3D with

  29 listopada 2017 at 00:57

  Would you be desirous about exchanging links?

 16. giá thùng xốp

  29 listopada 2017 at 15:19

  very good put up, i certainly love this website, carry on it

 17. jasa auto like fb

  29 listopada 2017 at 22:57

  It’s exhausting to find educated individuals on this matter, but you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 18. Learning Color Shapes Colors

  2 grudnia 2017 at 19:27

  very nice post, i certainly love this website, carry on it

 19. cheap armani exchange watches

  2 grudnia 2017 at 21:17

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any individual with some unique ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that is needed on the internet, somebody with slightly originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 20. see more

  2 grudnia 2017 at 22:20

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to find someone with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is wanted on the internet, somebody with a little originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 21. check this out

  3 grudnia 2017 at 00:12

  very good post, i actually love this web site, carry on it

 22. Alarmeringen

  3 grudnia 2017 at 23:39

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I’m experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 23. como ganar dinero online

  4 grudnia 2017 at 10:37

  Would you be fascinated by exchanging hyperlinks?

 24. see my site

  5 grudnia 2017 at 09:09

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 25. coupon code

  6 grudnia 2017 at 23:52

  Would you be interested by exchanging hyperlinks?

 26. see more

  7 grudnia 2017 at 02:03

  This is the proper weblog for anybody who needs to seek out out about this topic. You realize a lot its nearly hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 27. check this out

  7 grudnia 2017 at 10:50

  An interesting discussion is price comment. I feel that you need to write extra on this matter, it won’t be a taboo subject however usually persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 28. velcro

  8 grudnia 2017 at 00:46

  I’d have to verify with you here. Which is not one thing I often do! I enjoy reading a submit that will make people think. Also, thanks for permitting me to remark!

 29. correx

  8 grudnia 2017 at 02:20

  It’s arduous to find educated folks on this matter, however you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks

 30. click here

  11 grudnia 2017 at 08:07

  You should participate in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this web site!

 31. free traffic to website

  11 grudnia 2017 at 08:31

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in features also.

 32. I’d have to check with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in studying a put up that can make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 33. blonde big ass

  11 grudnia 2017 at 11:43

  Spot on with this write-up, I really assume this web site wants way more consideration. I’ll in all probability be once more to read way more, thanks for that info.

 34. jual view youtube

  11 grudnia 2017 at 15:31

  This actually answered my downside, thank you!

 35. check this out

  11 grudnia 2017 at 16:02

  The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my option to learn, but I truly thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may fix for those who werent too busy on the lookout for attention.

 36. lawyer site

  13 grudnia 2017 at 11:13

  This is the precise weblog for anyone who desires to search out out about this topic. You notice a lot its virtually arduous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 37. search engine optimisation cornwall

  13 grudnia 2017 at 22:06

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 38. portrait photographer

  13 grudnia 2017 at 23:18

  you might have an awesome blog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 39. check this out

  14 grudnia 2017 at 07:20

  This is the best weblog for anyone who wants to find out about this topic. You realize a lot its virtually arduous to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 40. see more

  14 grudnia 2017 at 07:56

  An fascinating dialogue is value comment. I think that it is best to write extra on this subject, it won’t be a taboo topic but generally people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 41. see my website

  14 grudnia 2017 at 11:43

  An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly evaluation on this. And he actually purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If potential, as you become experience, would you thoughts updating your weblog with extra details? It is highly useful for me. Big thumb up for this weblog post!

 42. MUSIC

  14 grudnia 2017 at 21:02

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I am experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra