Polskość

Czołowy „moralista” w PE uwikłany w aferę rajów podatkowych

1. Wczoraj popularny portal Politico Europe zamieścił artykuł, z którego wynika, że szef frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii Guy Verhofstadt jest uwikłany w aferę „Paradise Papers”, czyli kolejną odsłonę afery rajów podatkowych.

 

Okazuje się, że Guy Verhofstadt zasiadał w latach 2010-2016 w Radzie Dyrektorów belgijskiej spółki Exmar, która posiadała także zarejestrowaną na Bermudach spółkę córkę Exmar Offshore, a ta ostatnia jak można się domyślać służyła do tzw. optymalizacji podatkowej dotyczącej całej grupy spółek funkcjonujących pod tą nazwą.

 

Jak wynika z raportów rocznych Exmar, Verhofstadt zarabiał za zasiadanie w Radzie Dyrektorów około 60 tysięcy euro rocznie i musiał wiedzieć, że grupa spółek pod tą nazwą, stosuje optymalizacje podatkowe przenosząc dochody do rajów podatkowych.

 

Skutki działań podejmowanych przez Exmar Offshore były, bowiem uwzględniane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych i Verfhofstad zasiadający w Radzie Dyrektorów takie sprawozdania zatwierdzał.

 

Zresztą kierujący grupą Exmar prezes Nikolas Saverys pośrednio potwierdza, że tak było, ponieważ powiedział autorowi tekstu w Politico Europe, „że obowiązkiem dyrektora lub menedżera firmy jest znalezienie optymalnej ścieżki opodatkowania”.

 

2. Rzeczywiście kierujących firmami ich właściciele (akcjonariusze), rozliczają nie tylko sukcesów w zakresie rozwoju, z wysokości zysku, ale często także z tzw. optymalizacji podatkowej, ale zasiadający w Radzie Dyrektorów Exmaru Verhofstadt to nie tylko biznesmen, ale przede wszystkim osoba publiczna, poseł do Parlamentu Europejskiego, ba szef czwartej, co do wielkości frakcji liberałów (ALDE).

 

Od kilku lat z reguły po każdym kolejnym wybuchu afery związanej z rajami podatkowymi, Parlament Europejski przeprowadza debaty na ten temat, podczas których wszystkie frakcje polityczne potępiają ten proceder i domagają się od Komisji Europejskiej podjęcia zdecydowanych działań, które by go ukróciły.

 

Taka debata odbyła się ostatnio w połowie listopada na temat tzw. Paradise Papers, który okazał się już 4-czwartym z kolei skandalem podatkowym w ciągu ostatnich kilku lat funkcjonowania systemu podatkowego dotyczącego przedsiębiorców w Unii Europejskiej.

 

3. Przypomnijmy, że wcześniej dziennikarze śledczy ujawnili tajemnice podatkowe związane z aferami Lux Leaks, Panama i Bahama Papiers, a ostatnio także Paradise Papiers, i to z tej ostatniej afery pochodzą informacje Politico Europe dotyczące Verhofstadta.

 

W ramach ostatniej debaty w PE komisarz d/s finansowych UE Pierre Moscovici podkreślił, że Komisja Europejska dąży do zdecydowanej poprawy w zakresie przejrzystości pośredników (banków, firm prawniczych), dotyczącej osiągania dochodów, precyzyjnej sprawozdawczości w rozbiciu na poszczególne kraje, w których firmy osiągają dochody, wreszcie do publikacji listy tzw. rajów podatkowych.

 

Frakcja liberałów Verhofstadta domagała się przyspieszenia tych wszystkich działań przez KE, a teraz okazuje się, że jej szef aprobował działania firmy Exmar, gdzie zasiadał w Radzie Dyrektorów, do tzw. optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem raju podatkowego na Bermudach.

 

4. Verhofstadt próbuje te doniesienia bagatelizować, jego rzecznik nawet określił te zarzuty w Politico Europe, jako bezpodstawne, ale nie można przejść nad tym do porządku dziennego i przewodniczący PE, będzie musiał tę sprawę skrupulatnie zbadać.

 

Człowiek, który jednocześnie bierze pieniądze od firmy, która unika płacenia podatków w Europie, nie może być wiarygodnym reprezentantem interesów obywateli Europy, którzy są w ten sposób okradani.

 

To klasyczny konflikt interesów, w tym szczególnie oburzający, bo człowiek, który aprobuje „okradanie” Europejczyków i jednocześnie publicznie mieni się ich reprezentantem w Parlamencie Europejskim.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

48 komentarzy

48 Komentarzy

 1. Danka

  23 listopada 2017 at 10:17

  Przyganial kociol garnkowi.Dlaczego w ustawie o jawnosci zycia publicznego chcecie utajnienie umow biznesowych w samorzadach / dla lokalnych kacykow raj nad rajami!/ plus utajnienie oawiadczen majatkiwych notariuszy, co sie rozumie samo przez „sie” oraz umow w SSP, gdzie maja minimum 10% udzialow.

 2. Danka

  23 listopada 2017 at 10:26

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/czlonek-ts-wnosi-gerdsorf-o-zaswiadczenie-ze-byla-tajnym-wspolpracownikiem/
  Emil Wasacz minister od siedmiu bolesci za przewalackie aferalne prywatyzacje stoi przed Trybunalem Stanu do dzis od wielu lat.Prezesem TS jest pani prezes SN

 3. Danka

  23 listopada 2017 at 10:29

  Wieloosobowy sklad nieczynnego TS pobiera sowite pensyjki za „gotowoscdo orzekania”?Tak?

 4. Danka

  23 listopada 2017 at 10:33

  Chodzi afere PZU-Eureco, aneks za co nikt nie beknal, a Polacy stracili mnostwo pieniedzy i inne prywatyzacje.

 5. klioes vel pislamista

  23 listopada 2017 at 11:33

  Panie Koźmiuk, bardziej interesują mnie lokalni moraliści:


  Lista spółkowników
  dedykowane Kar_Macowi z Forum Korwina

  By nie została dobra zmiana
  Głodna (niesyta, ach! wyników),
  Trwa w kadrach spółek wciąż wymiana.
  Gotowa lista spółkowników!

  Jest ich czterdziestu do tej pory.
  Prezesie skiń i spraw to , aby
  Nie głodowały Twoje stwory!
  Czterdziestu (bo bez Alibaby).

  Społem spółkują biedaczyska,
  Skarby narodu, ba! klejnoty.
  Niech więc Twa łaska będzie bliska
  Tym niebożętom, królu złoty!

  Kota nakarmić umiesz przecie,
  A miałbyś o nich nie pamiętać?
  Znajdzie się, wiecie… rozumiecie…
  Nie będą głodni się pałętać!

  Niby jenerał pułkowniki
  Poustawiałeś. Żaden śmiałek
  Nie spyta: spółek znasz wyniki?
  Niedługo będziesz jak Marszałek!…

  Jest lista, chociaż niekompletna.
  Bo nie ma Ciebie na niej, Jarku!
  Polska – jaskinią… To myśl świetna!
  Bowiem nie Ty nadstawiasz karku!!!

  • klioes vel pislamista

   24 listopada 2017 at 00:57

   MEGAodlot NEOsanacji

   Po akwaparkach – pora na lotniska!
   Juz jest lotniska kazda gmina bliska.
   Szymany, Radom, Gdynia bankrutuja,
   Nic to!… PiSiaki MEGAport planuja.

   „To port CENTRALNY!!!” Przezen zbankrutuje
   To, co dotychczas jeszcze funkcjonuje.
   Bo port centralny konkurencji nie chce…
   A budowanie PiS jak orgazm lechce!

   Dawna sanacja zbudowala Gdynie
   I COP. A nowa, nim jej czas przeminie,
   Zmarnuje caly pieniadz podatnikow
   Na MEGAodlot. I odlot pomnikow.

 6. Masław

  23 listopada 2017 at 11:54

  W sumie ten fagas podaje się za liberała. A jeżeli chodzi o tą qrewkę Kuźmiuka, to znany moralista (teraz PIS, wcześniej PSL) wrzeszczy o niezależności. A potem popiera CETA i relokację uchodźców.

 7. Danka

  23 listopada 2017 at 12:21

  Co to ma znaczyc?!Duda bedzie odnawial pomniki dzikich bestii mordujacych naszych Rodakow?Duda!? Czy „ja jako prezydent” tak w ogole …?
  http://prawy.pl/61299-jelisejew-polska-obiecala-ukraincom-odbudowe-zniszczonych-pomnikow-upa/#comment-5391230

 8. Danka

  23 listopada 2017 at 12:50

  Duda musi odejsc.

 9. Soroka

  23 listopada 2017 at 17:23

  Każdy mamoniarz ma lepkie łapy! Wszyscy kradną, bo oni nawet nie wiedzą co to jest sprawiedliwość, a nawet mówią, że czegoś takiego w ogóle nie ma. Musiał się innym mamoniarzom narazić że go wydali.

 10. Zbynio Torcik

  23 listopada 2017 at 19:13

  zawiła ścieżka życiowa naszego zżeracza cudzych tortów
  https://mamprawowiedziec.pl/strona/polityk/30984_zbigniew_kuzmiuk/biografia

 11. koc

  23 listopada 2017 at 19:15

  pewnie Pan ma doktorat z głębokigo zainteresowania cudzymi pieniędzmi i kradzieży tychże. Budzi Pan swoimi ferietonami o złodziejstwie skrajne obrzydzenie

 12. gość

  23 listopada 2017 at 22:45

  Amerykańska gospodarka bije rekord za rekordem. Przyczyna? Gdy Szyszko z Morawieckim wprowadzają regulacje, Trump znosi je hurtowo

  Miłośnicy PiS-u lubią odwoływać się do Trumpa i porównywać rząd Szydło z jego administracją. Obydwa gabinety poza retoryką nie mają jednak ze sobą nic wspólnego. Trump znosi regulacje i zapowiada obniżanie podatków. Szydło z z Morawieckim zaś dokręcają śruby. Amerykańska gospodarka rośnie jak na drożdżach, ale z zupełnie z innych powodów niż polska.

  Polską gospodarkę napędza wzrost konsumpcji, w dużej mierze wywołana rozdawaniem pieniędzy w ramach 500+. Całkowicie zaś siadły inwestycje. Rząd zaś wprowadza kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców i przykręca śrubę fiskalną.

  Działa więc dokładnie odwrotnie niż administracja Trumpa. Prezydent USA, w niecały rok zniósł ponad 800 regulacji dławiących amerykański rynek. Obciął wydatki socjalne i zapowiedział największe cięcia podatkowe od czasów Reagana.

  http://wolnosc24.pl/2017/11/23/amerykanska-gospodarka-bije-rekord-za-rekordem-przyczyna-gdy-szyszko-z-morawieckim-wprowadzaja-regulacje-trump-znosi-je-hurtowo/

 13. Tomek

  25 listopada 2017 at 15:39

  Uwikłany w raje podatkowe? Tak, jak wasi posłowie z PiS, np. Bierecki (pieniądze wyprowadzone ze SKOKów do Luksemburga), czy zadłużona na 20 mln, acz rozbijająca się drogimi furami, posłanka Arciszewska-Mielewczyk, która swój majątek przeniosła do spółki na Cyprze. Sugerowałbym więc owego moralistę z PE w inny sposób krytykować, bo w tym aspekcie z was też kiepscy „moraliści”.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra